Cenab'ı Allah bize ibadet neden emreder bir ihtiyacı mı var ki bizden ibadet ister?

Evet, Cenâb-ı Hak senin ibadetine, belki hiçbir şeye muhtaç değil. Fakat sen ibadete muhtaçsın; mânen hastasın. İbadet ise, mânevî yaralarına tiryaklar (ilaçlar)hükmünde olduğunu çok risalelerde ispat etmişiz. Acaba bir hasta, o hastalık hakkında, şefkatli bir hekimin ona nâfi (faydalı)ilâçları içirmek hususunda ettiği ısrara mukabil,o hasta olan adam,hekime (doktora)dese: "Senin ne ihtiyacın var, bana böyle ısrar ediyorsun?" Ne kadar mânâsız olduğunu anlarsın.

Bediüzzaman Said Nursi

Malumunuz ibadetsizlikler ,günahlar insan ruhunu günden güne kemirerek yaralamakta ne derseniz deyiniz bu böyledir..bunu göze alarak Cenab'ı Allah bize günahlardan kaçmayı ve ibadet etmeyi ,vitaminsiz kalan bir bedene vitamin takviyesi için şart koşmuş olabilirmi?sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz.

Güncellemeler:
:)ilginçtirki şhow tvde yayınlanan ,sanatçı alişanın risaleinur talebesi çantacı necmi ağabeye yönelttiği programı pc ye kaydetmiştim. onu dinliyordum ben bu soruyu sorduktan tam 2 dakika sonra alişan necmi ağabeye yönlendirdi. güzel bir tevaffuk
Kafanızı karıştırmış olabilirim:)

0|0
4|0

En İyi Kız Görüşü

• ibadet edip etmemeyi terch etmek de bir sınavdır, Allah'tan bişey istemek dışında dua etmek ne kadr güzel, istediğin arzuladıgın bişi yok ama şükrediyorsun Allah'a takdir edilesi birşey ki zaman zaman şükretmekten uzaklaştıgımda ardından Allah'tan bişi i,stemek zorunda kalınca istemiyorum bilio musunz, sadece işim düşünce Allah'a sıgınmk agırıma gidio tıpkı sadece işi düşünce arayan bir arkadaşınız gibi

0|2
    1|0
    • Güzel düşünüyorsunuz.fakat Rabbimiz isteyin verin demiş,hatta Hadisi şeriflerde ayakkabınızın bağı kaybolsa bile onu Allah'tan isteyiniz buyuruyor.sizin dediğiniz gibi insan sadece hastalıkda ve yoklukta değil,varlıkta,ve sağlıktada Rabbe dua etmeli.sizinde değindiğiniz gibi dua, kuldan rabbe ulaşan bir sinyaldir,katkınız için teşekkür ederim.

• 1.güzel cevap .katkın ve değerli sermayen olan zamanını, verdiğin cevapta kullandığın için teşekkürler.

• evet aynen katılıyorum. bazen düşünüyorum ALLAHI sevdim için namaz kılıyorum. acaba sadeçe çennet için namaz kılan varmı.

Kızlar Ne Diyor 3

• yaratılışımızın amacı Allah'ı tanımak ve ibadet etmek..

'Ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim ve kainatı yarattım.'

'Ben cinleri ve insanları yalnız beni tanıyıp kulluk etsinler diye yarattım.'

1|1
    0|0
    • oooo yeni yeni manalar çıkıyor :);Demek Allah bizleri sadece biz dua edelim diye değil.yaratığı mucize sanatları temaşa edelim diye yaratmış.İnsanın aklına şuda geliyor tamam insan Allah'ın sanatlarını temaşa edecek ve Allah'a secde edecek ,fakat bizim görmediğimiz girmediğimiz yerlerde temaşa nasıl olacak?bu sorunun cevabını arayalımmı.mesela güneşin iç tabakalarını uzayın derinliklerini ibalta girmemiş ormanlardaki çiçeği göremiyoruz,deniz altındaki nice yaratıkları göremiyoruz.

• Yok öyle demedim güzeller içinde bir seni seçtim diye bir şarkı varya,bende diyorumki güzel cevaplar içinde senin cevabınıda seçtim, güzellikten mahrum kalmadın yani ,keşke en iyi cevap şıkkını koymasalardıda zor durumda kalmasaydım:)

• hayır sıralama yapmasaydın.zaten 4 cevap var.4.olacak kadar da düşmedim o cevaba bakarsak..

ve ben ayet paylaştım.Allah'ın sözünü sıralamaya katman hoş olmaz.neyse:)

• İbaden bizim ihtiyacımız olan bir.şey yoksa hayatın zorluklarına göğüs geremyiz bir anlam bulamayız bir çok insanda anlamsızlıkla bogusuyor...

0|1
    1|0
    • Teşekkür ederim .demek huzurun ve mutluluğun şifresi oluyor ibadet.

• 2.güzel cevap .katkın ve değerli sermayen olan zamanını, verdiğin cevapta kullandığın için teşekkürler.

• Tesekkür ederim :)

• Ben tanrı olsaydım, kullarımdan ibadet etmelerini istemezdim.

0|1
    3|3

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...