Kürtçe konuşan birilerini gördüğünüzde?

Suratınızda neden kusacakmış ifadesi belirir? Neden "bu şerefsizler de iyice azıttı" benzeri düşünceler geçirirsiniz kafanızdan? Televizyonda kürtçe şarkı söyleyen birini gördüğünüzde, neden hakaret edersiniz söyleyene? Lisanların sizin için önemi nedir? İnsanların istediği dilde konuşma özgürlüğü yok mudur sizce? Dinlediği tek Türk şarkıcı demet akalın olanların bu dille derdi nedir? Nedir bu dile olan nefretiniz? Bu yobazlık hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Hadi hayırlı geceler.

Güncellemeler:
arkadaşlar ben kürt kökenli değilim. kürtçe de bilmem. az önce facebook'ta bununla ilgili bazı paylaşımlar gördüğüm için burada sormak istedim bunu. insanların başka bir dilde konuşmasından değil, kürtçe konuşmasından nefret ediliyor. bu nefretin sebebini anlamaya çalışıyorum. mantıklı bir açıklaması yok. bazılarınız ya ben yalnızken iki kişi birbirleriyle konuşuyor, rahatsız oluyorum diyor. bulunduğunuz ortamda herkes ispanyolca konuşuyor diye ispanyolca'dan nefret ediyor musunuz?
sorun burada da mevcut. cevaplar bu yönde. umarım aşarsınız bu sıkıntıları. ne diyeyim.

0|0
12|14

En İyi Kız Görüşü

• Valla hep böyle bir soru bekliyordum..Beım kurt insanlara ve kürtçe diline bir sıcaklıgım var çok hosuma gıdıyo ve çok güzel :) kürt insanlara ayrı bı ilgim var kız erkek kadın amca dede fark etmez :) neden bilmiyorum bir karadenizli laz olarak kürtleri sevmem etraftakilerim için tuhaf geliyor.ama ben asla ayrımcılık yapmam yapmayalımda kardeşlik için herkez dinini ırkını dilini özgürçe konuşsun yaşasın düşüncesindeyim..bence bazı insanlar görmeden tanımadan yobazlık yapıyor. ben dogu tarafını birgün keşfe çıkmayı planlıyorum buyun dogu şehirleini gezmeyi hatta üniversitemi bile dogu tarafına düşünüyorum :) o derece ilgim var :)

1|0
    0|0
    • ya bir sacmalama ya tecavuzmus

• Ya ben geneli için konuşmuyorum. benm karşıma şuana kadar çok kurt çıktı kötüsüde iyiside ama bu sadece kürtler için geçerli değilki yokmu karısını öldüren ona buna tecavüz edenler kürtlermi sadece kötü insanlar aksine dogu bölgesi dinine namusa daha düskündür. çıkın artık şu geri kafalı düşüncelerden.sizin gibi insanlar yüzünden kardeşlk sağlanamıyo...

Kızlar Ne Diyor 11

• Bir kere suratımızda kusacak ifadesi belirdiğini size kim söyledi bu 1,

2.si benim yanımda 2 kişi benim anlamadığım bir dil konuşursa bu tek kürtçe ile alakalı değildir, her dil için genelleme yapıyorum, rahatsızlık vericidir.

Ayrıca sanırım, siz mardin, urfa, antep taraflarına gitmemişsiniz orada türkçe bilmeyen insanlar bile var ve sokakta kürtçe konuşuyorlar, arapça konuşuyorlar.

Tek dil olayı bir ülkede insanların birbirleri ile kominikasyon yapabilmesi için bir mecburiyettir. Ben kürtleri değil, dağdaki eşkıyaları, pkk lı şerefsizlerden nefret ederim. Yoksa benim çevremde de var kürt arkadaşlarım, kürt tanıdıklarım var. Ön yargılı davranmayın. Herkes sizin düşündüğünü zannettiğiniz gibi düşünmüyor.

0|0
    0|0
    • ben iki dil olsun demiyorum güzel ablam benim. okuduğundan bunu mu anladın? birilerinin günlük hayatta kürtçe konuşması, çocuklarına istedikleri isimleri koymaları neden zorunuza gidiyor diyorum. garip cevaplar veriyorsunuz. ön yargılı davranan ben değilim. dik alasını siz yapıyorsunuz.

• Benimde yazdığımdan sen anlamamışsın meğer bende onu anladım.Bende iki dil olsun demedim.Aslında sen yapıyorsun bu ayrımcılığı ki böyle bir konuyu açmışsın. Ailesinde değişik ırklardan olan bir insan için yaptığın yorum çok saçma, benim rahatsız olduğum dedim, benim yanımda anlamadığım bir dil konuşulması başkalarıda varsa yanımda o farklıdır, fakat sadece ben olursam durum değişir, anlamında söyledim.Sende benim dediğimden bunu anlamışsan senin kapasitende meydanda...

• Kürtçe şarkı dinlerim çok da severim.

Başka bir dil konuşuyor diye de insanlara sığır gibi bakmam.

Evet, çekilebilirim.

0|1
    0|0
  • Böyle düşüncelere hiç kapılmıyorum.Ailemde kürt kökenli insanlarla evli olanlar var.Yadırgamam ve ön yargılı davranmam.

0|0
    0|0
  • Kendi dilini tabiiki konuşabilirsin ama arkadaşların dediği gibi hepimiz tek bir devlet altındayız yani Türkiye ve resmi dilimiz Türkçedir. Yani bizim sevmediğimiz şey Türkçeyi kabul etmeyenler ve yanında bilmeyenler varken Kürtçe konuşmak. Yoksa hepimiz bir,kardeşiz,biriz. Ama kimse Türkiye'yi bölemez. Birazda bazılarının bu isteği yüzünden ama bunun kaynağının kim olduğunu biliyoruz ve amaçları bizi birbirimize,düşürmek. Yoksa kimsenin kimseyi kayırdığı yok ama dağdakide bizim askerimiz ve gerçekten düşmanımızı savunanlar gördüm..bunlar dışında benimde arkadaşlarım var ve gayet iyi geçiniyoruz..

0|0
    0|0
  • Kürtlerden nefret etmiyorum, ama sırf bazı kesimler petrol alsın diye Kürtler kullanılıyor. Dikkatli olun. Zaten bir ülke cok ulusluysa o ülkeyi bölmek isteyenlerin ilk atıs noktası burasıdır. Onlar suya sabuna dokunmaz, ülke kendi içinde halloluverir. :))

0|0
    0|0
  • Bence güncelleme yapıp olmayan bir yerde sorun çıkartmaya çalışmayın.

0|0
    0|0
  • İğreniyorum da ondan. Onları sevmek zorunda değilim dimi? Türkiye'de Türkçe konuşulur resmiyeti olmayan ne üdü belirsiz bir dil değil. Ama buna rağmen adamlar artık ne edebiyatları varsa kürtçe dili ve edebiyatı adında lisans bölümü açma cesaretinde bile bulunabiliyorlar. Vallahi pes.

0|0
    0|0
    • ingilizce, fransızca, almanca eğitim veren okullar var. mantıklı ol biraz.

• senin mantıksız oluşun şu yorumun altına yapıştırdığın cevaptan belli sevgili gizli.

• o dil veya bu dil. bir zararı olmadığı sürece yargılamam.

0|0
    0|0
  • Sig beyinlerin tavirlari.

0|1
    0|0
  • Yoo hiçbir düşünce geçirmem

0|0
    0|0
  • nefret ediyorum da ondan .

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 14

• konuşsunlar sıkıntı yokta o konuda insanlar cok cahil kürt milleti

kürtce bilmeyen bir adamın yanında kürtçe konuşmak hata

karşılıklı olarak bir dil biliyorsak yanımızda topluluk halinde farklı bir dil konuşulursa bundan uyuz oluyorum

Belki farklı bişi konuşuyorlar benim hakkımda nerden bilecegim ?

1|3
    0|0
  • konuşan konuşsun ama içimize girerek gösteriş yapmaya çalışıyosa da kimse kusura bakmasın.son derece sert davranırım hele bir de bana bişey söylerse.

1|3
    1|0
    • soran bakıyorum sen kürtlerden daha meraklısın kürtçe konuşmaya.neden acaba.komunistlerin yanında çok fazla mı takılıyosun yavrum sen :)

• Kürtçe şarkılar gayet güzel,kürt arkadaşlarım var,kürtlerin özgür dillerini konuşma hakkı var,ama ülke 2 dile bölünemez Türkiye cumhurıyetınde resmı dil türkçedir.Kürtler kardeşimizdir Ama kürdistan isterse kardeşlikten çıkar Yani diyorumkı kürtler bizden rahat yaşıyor Ben aylık 1000 lira fatura öderken çoğu kürdün kaçaklarınıda ödüyorum kimse eşitlik yok demesin hatta kürtler bizden daha rahat

1|0
    0|0
  • O şekilde düşünmem. Kürtlerle ya da farklı kültürden, kökenden gelen farklı insanlarla bir alıp veremediğim yok.

1|0
    0|0
  • Kürtçe konuşulmasına karşı değilim ama benim yanımda kendi başlarına kürtçe konuşup gülüyolar falan uyuz oluyorum ingiliz gibi kalıyorum ne konuşuyonuz diye sormak zorunda kalıyorum o zaman harbi uyuz oluyorum ne yalan söyleyim :)

1|0
    0|0
  • karşındaki adam türkçe bilmiyorsa konuş ama türkçeyi bildiğin halde ortamda kürtçe konuşuyosan nerden bileyim benim aleyhime konuşmadığını?

1|2
    0|0
  • sktir et onları.ben kürtçe konuşan birini görünce gözünün içine bakıp gülümserim imkan varsa bir iki kelime etmeden geçmem

2|0
    0|0
  • Bizim müdür gecen gun burada kürtce konusamazsınız dedi mesela

1|2
    0|0
  • Kurtce değil mesele orda bana ne konuştukları dilden

Dayatma neden neden söke söke aldık iması var neden teminat altına alınıyor hayırdır

Kürtlcenin lazcadan çerkezceden ne farkı var

Neden önüne gelen üniversiteye bu bölüm açılmaya calisiliyor

Kurtce de diğer diller gibi sadece yerel bir dil olabilir o kadar fazlası değil

0|0
    0|0
  • Kenndin demiyormusun herkes ozgur diye biri kürtce knusabliyosa digeri bundan rahtsz olablir adamın dsuncesi oledir...

0|0
    0|0
    • çok mantıklı bir açıklama. teşekkürler.

• Bu ulke butun halde kkalsın gerisi onemli dgl herkss mutlu oldugu gbi ysasn yani

• baska ulkeden gelenler turkıyede dılını konusur.agzının ıcıne duserler.ama kurtce duyunca neden oyle bende anlamıyorum.

1|0
    0|1
  • İstanbulda kürtlerin yoğun olduğu bir ilçede yaşıyorum. Sokağa çıktığımda 10 kişiden 5 tanesi kürtçe konuşuyor. Kürtçe konuşmalarına birşey demiyorum ama bazen sırf provake etmek amaçlı bağıra bağıra kürtçe konuşmaları, şarkı türkü söylemeleri gerçekten çileden çıkartıyor. 1 ay önce komşum çocukluk arkadaşım evlendi. Kendisi kürt, kız türk. Sahneye barzonun birisni çıkardılar sırf kürtçe müzik, şarkı aralarında kürtçe konuşuyor. Ulan orda kız tarafı var, mahalleden davet ettiği insanlar var. 5 dakika sonra herkes kalkmaya başladı. Senin dilini bilmeyenlere karşı kürtçeyi bu kadar gözüne gözüne sokarsan bunun altında bir art niyet ararım ben...

1|0
    0|0
  • Kürt nedir abi yahu ? kimdir nereden gelmiştir ? tarihi bile yok arapçayla karışık sanskritçe kelimeleri olan saçma sapan bir dil bir ırk tamamen Türklüğü bitirmek için kurulmuş tarih öncesi bir plan hepsinden nefret ediyorum. Hiçbirini sevmiyorum oay bu.

0|1
    1|0
  • burası türkiye türkçe konuş kendi dilini konuşmaya meraklıysan terkedicen ülkeyi öyle biz özrgürlük istiyoz toprak istiyoz diyip provajasyon yapmıcan

1|0
    1|0
Yükleniyor...