Mehmet Akif Ersoy: ''Türk Arapsız Yaşayamaz''

Mehmet Akif Ersoy'un ''Türk Arapsız yaşayamaz, kim ki yaşar der; delidir!'' cümlesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Bence en saçma cümlelerinden biri

0|0
4|23

En İyi Kız Görüşü

• "Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli-

Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli."

Gayet açık değil mi?

M. Akif Ersoy Türklüğünden önce ümmete yakınlığıyla bilinir.

En azından ben öyle biliyorum.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• Evet , yeniden askerlerimizi çadırda yakacak , ingilizlerle kuyumuzu kazacak çakma kardeş ırka her daim ihtiyacımız var .

1|1
    0|1
  • araplardan ne fayda görmüşüzde Türk arapsız yapamıyor

1|0
    0|1
  • sanırım dinle ilgili bir gönderme yapmış. araptan kastının gerçek araplar olduğunu sanmıyorum ki bence arapları seven pek yoktur. islama vurgu yapmış ya da ''biz(müslümanlar) arabistandan çıktık çoğaldık'' gibi bişey anlatmaya çalışmış ama sorarlar adama her türk müslümanmı diye. gereksiz bir söz olmuş bana göre

1|0
    0|2
  • Ben deliyim o zaman :)))

1|0
    0|2
  • belki de mecaz yapmıştır.

0|1
    0|0
  • halt etmiş bence, laf aramızda arapları da hiç sevmem. Onlar olmadan da gül gibi geçinip gideriz.

1|2
    0|4
  • Bir sözü önce tam anlayıp sonra üstünde fikir yürütmek gerekir. konfüçyus'un bir sözü var bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak lazım diye bu söz bir şiir de geçiyor.şirin tamamını okudun mu okumadığın belli.ben okudum sen de şiirin tamamını oku sonra gel konuşalım.

0|0
    0|0
    • Şiirin tamamını okudum, hemen ''okumadığım'' etiketini yapıştırmışsınız. Canınız saolsun :)

• Arapçı gibi sunmadım. Kendisi ümmetçidir, ve ümmetçi şekilde sundum. Cımbızla çektiğim cümle, Mehmet Akif'in genel görüşüne ters bir düşünce de ortaya çıkarmıyor.

Birde şu varki, şiirin tamamını koysam kimse okumazdı. Bu sitede uzun sorular genelde okunmuyor. Bu yüzden kısa, net sorular sormak daha çok cevap gelmesini sağlıyor. Cımbızla çekmemin bir sebebi de bu.

Birde, dediğiniz gibi Arnavut olduğunun önemi yok için. Eğer Arnavutluğuna önem verseydi zaten ümmetçi olmazdı.

• Şiirin yazıldığı zamanı da değerlendirmek lazım.bu şiir milliyetçilik akımları ile beraber Osmanlı içindeki gayri-müslim unsurların kendi devletlerini kurduğu geriye kalan müslüman etnik unsurlar arasında da yavaş yavaş milliyetçi-ayrılıkçı düşüncelerin başgösterdiği dolayısıyla devleti kurtarmak için islamcılık düşüncesinin önem kazandığı bir dönemde yazıldı.aydınların fikirlerini şekillendiren içinde yaşadıkları dönemdir o yüzden bugün size saçma gelebilir ama o dönem önemliydi bu düşünceler

• ne için demiş. hangi cümlesinde geçmiş diye öğrendikten sonra yorum yapabilirdim ama çok üşendim şimdi. ne gerek var ya

1|0
    0|1
    • bir şey için dememiş. google'dan arat cümleyi bulursun

• ya boşver istiklal marşını yazdı diye herşeyi doğrumu ki saçmalamış bişeyler ölmüş gitmiş. üç günlük dünya değmez takmaya

• Allah'a yakın bize uzak olsunlar...

1|1
    0|2
  • sadece Arap olarak algılamayın be hey salaklar,toplum bütünlüğü ve islam vurgusu yapılmış..

0|2
    1|2
  • sözün içinde söz yatıyor kanka :)

1|0
    0|0
  • Atsiz iyidir boşver akifi :-)

1|0
    0|1
  • mehmet akıf ersoy sacmalamıs

1|1
    0|4
  • Ümmetçi detected.

1|0
    0|4
  • keşke biraz okuyup derinlemesine düşünebilseniz oradaki araptan kast ettiği kişi peygamber efendimiz ama siz koskoca istiklal şairini anlabilecek bir olgunlukta değilsiniz ki sorsam vatanı ondan daha çok seviyorsunuz

0|2
    0|1
  • Aptalca

0|0
    0|2
  • Dünyada tek Türler olsaydı sıkılabilirdik diye düşünüyorum

0|0
    0|1
  • panislamizim zamanında söylenmiş biz söz kendi zamanında gayet mantıklı iki yüzlülük o ayrı

0|0
    0|0
  • arap kızları çok güzel olduğu aklıma geldi birden

0|0
    0|0
  • Sadece o cümleye bakmamak lazım. Eğer bir şiiri veya sözü içerisinden koparılıp alındı ise söylediklerinin tamamına bakmak lazım. M.A. Ersoy gerekmeyecek bir söz söylediğini sanmıyorum. Araplara gelince mazotları bitince hepsi yalan olacaklar. Çok çok küçük kısmı belli başlı zenginleri var kalan halk yoksul. Zevki sefa yapmaya devam etsin o zenginler.

1|0
    0|0
  • se ne amaçla söylediğini nerden bilceksin o cümleye bi. kitap yazılır

0|1
    0|0
  • -Mehmet Akif Ersoy

Söylediklerime pişmanım

1|2
    0|3
  • peygamberimiz araptır

1|3
    1|4

Kızlar Ne Diyor 3

• Dini düşüncesi maneviyatı, arapların türklere tarih boyunca kötülükten başka birşey getirmedğini görmeyecek kadar kör etmiş gözlerini demek ki.

1|3
    0|4
    • Ne güzel yazdın öyle

• Söz katılmıyorum ama sen de hobi olarak cahillik yapıyosun sanırım. Kısa bir özet geç de biz de bişeyler öğrenelim.

• " hobi olarak cahillik yapıyosun sanırım" haklı olabilirsin.ama hobi olarak 3. sınıf aşağılayıcı yorumlara laf yetiştirmem.yanlış numara;lütfen daha sonra tekrar dene. ;)

• mehmet akif dindar bir adamdı bu sözü de dini açıdan söylemiştir günümüzdeki müslümanı müslümana öldürtme olaylarını kastetmiştir. yalnız araplar daha 1.dünya savaşında itilaf devletlerinin bağımsız arap birliği devleti sözüne inanarak bizi sırtımızdan bıçakladı nitekim itilaflarda sözlerini tutmadılar..

1|1
    0|1
  • Türk Arapsız en güzel çağlarını yaşamıştı. Kadın erkeğin arkasında değil yanında yer aldı. Hatun kadın yöneticiydi, şimdiki gibi sevgili lakabı degildi...Özgürlüklerine dem vuruldu mu pılı pırtı toplayıp başka yere giderlerdi Türkler. Mal mülk önemsizdi bu yüzden Türklerde. Bence Araptan kasıt Arap milliyetçiliğiyle birlikte gelen İslam orada...İslam bize Arap kültürüyle birlikte gelmemiş olsaydı, bugün Türkiye'de bu kadar cok ateist olmazdı bana göre. Söz sacma.

1|0
    0|1
Yükleniyor...