Hr kez b öyl yzı or. Nedir arkadaşlar bu?

Birden bire bir dönüm noktası oldu sanki.Bir gün telefonu arkadaşımın mesajına cevap yazmak için elime aldım ve gördüm ki; "N br knk a nsl sın ?" yazmış.Sonra diğer arkadaşımın mesajını okudum.O da bu şekilde kısaltmış ve kelimeleri ay rık ay rık yazmış.Böyle ayrık yazmanın mantığı nedir arkadaşlar? Birdenbire tüm arkadaşlarım böyle yazmaya başladı.Hatta yeni tanıştıklarım da mesaj attıklarında gördüm ki böyle yazıyor.Böyle yazmak birdenbire moda mı oldu ne oldu anlamadım.Bunları okumakta o kadar zorlanıyorum ki...Moda mı arkadaşlar bu?

0|0
17|31

En İyi Erkek Görüşü

• Uğraşmamak için güzel türkçemizi mahfediyorlar.

3|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 30

• ay bi de kelimenin bazı harflerinide büyük-küçük yaparlar..

bende merak ediyorum nedenini ama genelde ergenler..

1|0
    0|0
  • yahhu yorumları gördüm de, herkes saçmalamış. büyük küçük harfle yazmış olsalarda hak verirdim size ama, alakası yok. benim eski samsung telefonumda da böyle bir sorun olmuştu ve türkçe karakter kullanılan kelimelerde fazlasıyla boşluk vardı. mesela; "canım nasılsın? neredesin? şu günde yanımda değilsin" tarzında bir cümle "can m nas ls n? u g nde yan mda de ilsin" tarzında geliyordu. bu sorun insanların türkçeyi katletmesiyle değil de, telefondan kaynaklanan bir problem olmasından kaynaklanıyor. türkçe karakter desteklemiyor bazen. veya mesaj ayarlarını otomatik yerine türkçe olarak belirlemeniz gerekiyor. vesaire. fikriniz olmadan zikriniz olması da ilginç

1|0
    0|0
  • özentilik. hele "k" yerine "q" kullanan gerizekalılara sölücek laf bulamıyorum.

2|0
    0|0
  • Yooo.. (: Başka Hatları Bilmem Ama Genelde Vodafone'de Oluyor..Yani En Azından Ben Öyle Gördüm..Bunun Sebebi Şebeke

0|0
    0|0
  • pepe çok burada.dilleri dönmüyor idare et.

1|0
    1|0
  • Önceden sms fazla gitmesin diye yaparlardı sımdı türkçemizi katletmek icin yapıyorlar. 2 tane harf yazmak zor geliyor. güzelim türkçemizi öldürüyorlar.

0|0
    0|0
  • işyerinde olupta onca iş güç arasında sosyal medyada zaman öldürüp bişiler yazmaya çalışıp yanlış yazanlarda olabiliyor arada.Onlara az idare edelim dedeğğğğğ

0|0
    0|0
  • Başıma geldi. "Adam gibi yazmazsan cevap alamazsın" şeklinde cevap gönderdim. Bir daha da o şekilde bir mesajla karşılaşmadım. Çevremde diline saygı göstermeyen adamı barındırmam ayrıca. Senin de kesin ve net olmanı öneririm bu durumlarda. Keza mantar gibi çoğalıyor bu tipler.

0|0
    0|0
  • özenti yozlaşma ve sonuç yok olmaya doğru yol olan bir TÜRKÇE

0|0
    0|0
  • ben almamıyorum t9 ile sms yazmak en kolayı bu tarz sms atanlar. özeniyorlar birilerinden her gördüğüm kişiyi uyarıyorum sizde uyarın türkçemiz, turkhce trkc felan olmasın.

0|0
    0|0
  • ugraşmaktan kaçınırlar, zamandan kaçınırlar, herkesin kendi gibi düşündügünü sanırlar, sırf yazıda olsa düşünceleride böyle eksiktir

0|0
    0|0
  • Tek cevabı var "mallık"

1|0
    1|0
  • Telefonun nokia ise nokia telefonların bir kısmına mesajlar ayrık geliyor o telefondan kaynaklı yoksa ayrık değil mesajlar.

1|0
    0|0
  • 160 karektere sigdiramiyorlar yazmak istediklerini veyahut zor geliyor artik insanlara yazmak. Bana bu sekilde yazana ben cok sinirlenip tepkimi dile getiriyorum.Kaale alinmadigimi dusunup kiziyorum falan :) pislikten baska bisi degil :p

0|0
    0|0
  • Parmakları kırılasıca veletler ..

1|0
    0|0
  • gnctrkcll

0|0
    0|0
  • bşvr yha kfaya tkma ble slla xD

0|0
    0|0
  • buların alayı özürlü arkadaşım. kendilerince yenilik yapıyolar:)) bazen kısaltmalar olur ama bu kadar da değil.

0|0
    0|0
  • sürekli çarkıfelek izliyorlar heralde bence sesli harf alacak paraları yok o yüzden böyle kısaltma yapıyordor.

0|0
    0|0
  • Gençler arasında yazılan,anlamsız yazışmalar. Düzgünce yazsa anlaşılmıyor sanki.

0|0
    0|0
  • hepsı catlak

0|0
    0|0
  • kolayına kaçmaa

0|0
    0|0
  • fazla kelıme dacı olmasın dıye bence kısa cevap yanı

0|0
    0|0
  • b3nd3 4nL4mı$ d3ğ!L!m n3d3n b0yL3 y4z4rL4r

0|0
    0|0
  • fazla uzun yazmak istemiyorlar..parmakları incinmesin :)

0|0
    0|0
  • sana özen vermiyorum işim var seninle uraşamam demektir

0|0
    0|0
  • bilgisayarda yazanlar space tuşunun o büyük ve heybetli cazibesine kapılıyor olabilirler

0|0
    0|0
  • hangi dilde olduğu belli değil moda filan sanırım

0|0
    0|0
  • apaçi akımı mayk

0|0
    1|0
  • moda olmuş bende rastlıyorum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 17

• insanların anlayış tarzı bir olmak zorunda değil yeri geliyo bende üşenip kısatlmalar kullanıyorum ho şu tarzda >>nb r k nk <<< şekleinde yazmıyorum yanı ayrık takılmıyorum ama bunu hiç bi insan zaten ayrı yazmaz küçük bir çocuk dahi mesaj bölümüne girdinde hiç bir harf diğerinden ayrı olmuyoken yetişkini hiç yapmaz tlfndan kaynaklı bi problemi anlamadan insan üzerine yıkıp aman ergen aman özenti diyip ego tatamınkarlığı yapmakta hoş değil bişeylere karşıysan insanları aşşağlıp kendini düşükleştirerek değil zekice söylemler yaparak tepki verirsin asıl ergenler bu şekilde oratay çıkıyo zaten :D

0|0
    0|0
  • insanların tercihine saygı duymak zorundayız yeri gelir aynı kısaltmaları bir gün sende yaparsın bunu yadırgayanlarda =) hr yaptığımız moda olucak anlamına gelmez :) bu şekilde iğnelemekte ona şuna buna sana bişey kazandırmaz bişeyleri anlamıyosan bana bu şekilde yazma kelimeleri tam yaz ki anlıyım demen yeterli olur karşındakide ona göre yazar eminim =)

0|0
    0|0
    • Onlar da dilimize saygı duymuyor, bana yeterince zaman ayırıp iki harf eksik yazmasın.Bu karşındaki kişiye de saygısızlıktır.Bu özentilikten çoğalıyor böyle.Millet hep özenti olmuş.

• İş hayatında da böyle söylersin tercih meselesi diye, kesin saygı duyup seni işe alacaklardır... :D Yazıdan ve Türkçemizden bahsediyoruz saç kesiminden değil ;)

• benim anlatmaya çalıştığımı anlayayan bi insan olarak senin saygı duymaman normal ben iş hayatımdada olduğum gibiyim ne kadar alaksız örnek verdin durumla ilgili çocuk akıllılık kötüdür :D kimse iş hayatında >b en iş e gl my cem < gibi yaz demiyo yada yazmak isediğini kısltmıyo veya ayrık yazmıyo herkes yerini biliyo kendi açtığın konuya daha kendin örnek veremiyoken saygıyı nasıl beklıyosun karşı taraftan bende sana direk ok k ib by falan yazssam hakedersin :D

• Bildiğin beyinsizlik, başka bir şey değil...

0|0
    1|0
    • beyinsizlik olarak adlandırldığın şeyi önce kendinde ara bende varmıdır ki başkalarını yadırgıyorum diyebilirsin mesela :) ya ne kadar kolay hemen değer yargı yapmak nasıl varlıklarsınız anlam veremiyorum herkesin yaşam tarzı size uymalı yada herkes siz olmak zorunda değil neye göre kime göre beyinsiz insanlr sana derdini uzun uzun anlatmak zorundamı anladığına cevap ver kelimeler kısaltılıyosa bunu sen anlayamıyosan beyinsizlikten söz edebilirsin bak seni sana yansıttım misal hoş mu =)

• dalaşmaya çalışmak farklı bi durum ben 21 yaşındayım kimseyle dalaşmadım tartışmıyorumda gayet normal bir cümle kurdum ücra bi insan gibi konuştun yazdıkların bundan farksız yazmaya çalıştıklarımı nalamadığın gibi saygısız bi karakterisizliğe sahipsin teşekkür ederim :)bu arada istesende zeki olduğunu iddea edemessin zaten senin yorumun altına bişeyler yazdım çünkü beyinsizlik nedir bilmeden yargıda bulunmuşssun :)

• asla varolmayan klasından ve bunu sarsmaktan söyleme çünkü sende varolmayan bişeyi yerlerde süründürüyoken bundan bahsetmen senin kurduğun şu "bilgiğin beyinsizlik ,başkabirşey değil" <<<<< yazına uymuş sen aslında sana yakışanı buraya yazmışssın insanlara yakıştırdığnı değil =) ben insanlar ve hayvanlar susar derken sana hayvan falan demedim doğanın knunu bu söylyicek bişeyi olmayan insan da hayvanda asaletten değil bişey diyemiceği için susar :)

• Özenti için yapıyorlarsa neden yaptıklarını anlamıyorum.

Ama gerçekten mesaj hakkı yoksa falan olabilir.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle üşengeçlikten. Bazen ben acelem varken kısaltarak yazarım. Eskiden hep kısaltırdım ben de üşendiğim için. :D yerine .d yazan bile var üşengeçlikten (: Telefonların bazılarında şöyle bir otomatik düzeltme var: "Yldym" diyince yoldayıma çeviriyor mesela. Ama ona sözcük ve kısaltmasını eklemek ayrı uğraştırıcı. (:

0|0
    0|0
    • Olay kısaltarak yazmak değil ki ya kısaltıp kelimeleri bir de ayrık ayrık yazmak... Yukarıda örneği var. O zaman anlayamıyorsun. Ama bazı arkadaşlar bazı telefonların buna neden olduğunu söylüyorlar, ona bir şey diyemem de msn de de mi aynı şey oluyor, ben msn de bile görüyorum bu tür şeyleri. Sözüm bu tür şeyleri bilerek yapanda...

• anladım, hava olduğunu sanıyorlar işte bırak eğlensinler.

• o telefonla ılgılı atıyorum sız 6300 kullanıyorsunuzdur karsınızdakı blackberry yada ıphone mesajlar hep ayrık gelıyor.boyle bır olay var malesef.

bunun dısında kendılerının oyle yaptıgını gormedım ama varsa boylelerı ıletısımı koparmak lazım kı mesajlardanda nefret ettıgımden allahtan mesaj gelmıyor bana

1|0
    0|0
  • Ilk defa senden duydum.qwert klavyeye alisamamislardir belki ya da hizli yaziyolardir ya da yeni bir akim baslamis.Yaslandigimiz icin haberimiz yok:D

0|0
    0|0
  • Sebebi şebeke de değil kişinin kendisi de değil. T9 kullanıldığında bazı telefonlar da karşıya mesaj öyle gidiyor :)

0|0
    0|0
  • Fazladankelimeisrafıbunlarboşlukbırakmayanegerekvarhalbuki.

1|0
    0|0
    • dmilankardeşhaklısınvallanegerekvarboşlukbırakmayabeğendimbendegüzelmişelinyorulmuyor

• Aynenvallakardeşenmantıklısıböyleyazmakamabisorudaböyleyazdımdiyeeksilemişlerbenidertlerinebenleanlamadım.

• beni çok güldürdün yaa =D telefon bozulmuş =D öyle oluyor bazı telefonlarda ayrık gönderiyor mesajları karşıdakine. kısaltmaları da herkes kullanır zaten

0|0
    0|0
  • böyle yazmak yeni modaymis evet..

0|1
    0|0
  • naliskanlik:))))

0|0
    0|0
  • yeni moda şeyler bunlar

0|0
    0|0
  • Ni ye byl e ypyr snz :(

0|0
    0|0
  • Ergenlik..

0|0
    0|0
  • ilk defa duydum ama sen onlara uyma...düzgün yazmak en güzeli.

0|0
    0|0
  • bazen okuyamıyorm böyle mesajları çözemiyorum ne yazdıklarını :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...