Ne kadar ön yargılısınız?

Herhangi sıradan birgünde şahit olduğunuz sıradışı bir görüntüye ön yargıyla mı yaklaşırsınız?

İki örnekle açıklayayım;

Acil bir durum var ve hastane kapısına geldiniz... Doktora ihtiyacınız var, ilk gördüğünüz "beyaz önlüklü"den yardım mı istersiniz? O Beyaz önlüklünün kasap veya fırın işçisi olabileceği aklınıza gelir mi?

Eve girdiniz ve çırılçıplak olan eşinizi, çırılçıplak olan komşunuzun (kadınsanız, eşinizi çıplak bir şekilde komşunuz olan kadını yine çıplak olarak) kucağında tuttuğunu görseniz ne düşünürsünüz?

-Erkekler için; Komşunuz o sırada duş alıyor ve eşinizin çığlık sesleri üzerine o halde banyodan çıktığını ve eşinizi tecavüzden kurtardığını

-Kadınlar için, aynı şekilde eşinizin komşunuzu kurtardığını düşünür müydünüz?

Örnekleri abartılı bulabilirsiniz ama bunların da bir ihtimal olduğunu unutmayın...

Samimi cevaplar lütfen...

• Bu örnekleri okuduktan sonra kesinlikle ön yargılı olduğumu anladım
    12% (10)16% (8)13% (18)Oy Ver
  • Ben zaten ön yargılıyım
    40% (33)25% (13)34% (46)Oy Ver
  • Bu örnekleri okuduktan sonra kesinlikle ön yargılı olmadığımı bir kez daha anladım
    14% (12)12% (6)13% (18)Oy Ver
  • Ben zaten ön yargılı değilim
    34% (28)47% (24)40% (52)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
17|21

En İyi Kız Görüşü

• durumu açıkladıktan sonra önyargılı olmayabılırım :D akla gelen ilk şeye ihtimal vermemek geretiğini unutmamak lazım

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 16

• herkes gibi bende de var önyargılılık. Kötü de olsa malesef. özellikle ikinci dediğinde çok fena önyargılı davranıp direk boşanırdım :D

0|1
    0|0
  • D yi seçtim.Bana uyan seçim oydu :).

0|1
    0|0
  • tabiki ilk olarak öyle düşünmezdim ama açıklamasını beklerdim aklıma gelen düşüncelere inanmadan önce ilkinde direkt ilk gördüğüm beyaz önlüklüden yardım isterdim vallahi bence bu önyargı değildir ki o biraz daha farklı bir şey

0|1
    0|0
  • insanlık hali her şey olabilir diye düşünür ve karşımdakinin de olaylara o gözle bakmasını isterim.

1|1
    0|0
  • Bu örnekler ön yargıyı ölçmez ki resmen polyannacılık bunlar yani :))

Soruna gelince evet önyargılarım vardır.

0|1
    0|0
  • Kesinlikle ön yargılı biri değilim senin verdiğin örnekler çok uç örnekler özellikle ikincisi herkesin aklına ne geleceği belli zaten..

0|1
    0|0
    • Olabildiğince uç örnekler vermeye çalıştım zaten... Cevabın için teşekkürler... Sen örneklendirecek olsan nasıl örnek verirdin?

• İnsanlar birbirlerinin tercihleri hakkında çok ön yargılılar o tarz bir şeyler sorardım veya yeni tanıdıkları kişiler hakkında ilk görüşte düşündüklerini sorardım.Basit şeyler ama fazlasıyla ön yargılı insanlar bu tip konularda.

• Kesinlikle haklısın...

• Einstein buna son noktayı koymuş bence "insanların önyargılarını parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur" diyerekten.

0|1
    0|0
    • Tozbembe hayallerimi paramparça ettin şimdi :D

• hemen bununla da ilgili ünlü düşünür, söyler demet akalın'ın bir sözünü aktarayım "tozpembe hayaller vardı pembesi gitti tozu kaldı"

• :) Zaten gökten demet akalın yağsa bana fatih ürek veya şahin K düşer :D

• Her zaman herkese karşı önyargılı değilim, lakin önyargılı olduğum konularda var tabii.

0|1
    0|0
  • biraz ön yargılıyım

0|1
    0|0
  • Bu örneklere göre ben bir ön yargıyım.

0|1
    0|0
  • Çok ön yargılıyım.

0|1
    0|0
  • Fazlasıyla ön yargılıyım

0|1
    0|0
  • Biraz önyargım var.

0|1
    0|0
  • bunlar onyargiyi asmis sanki biraz s

0|1
    0|0
  • : Ben zaten ön yargılıyım

0|0
    0|0
  • Ön yargılıyımdır. Ne düşünülmesi gerekirse, ilk akla gelen neyse onu düşünürüm.

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Benim olmak istedfiğim birey öyle bir şey işte. Önyargılar arınmış. Önyargılar ister istemez kafada oluşacaktır da, bu önyargılara rağmen karşıdkini dinleyebilmek ve cevabı anlayabilmek önemli.

Eşim beni duşta öyle bir kadınla bile görse beni dinlemeli :D mantıklı açıklamasıvardır elbet. MEsela beni silahla tehdit etmiştir ne biletyim, olağan şeyler.

0|1
    0|0
  • önce elbet sorarım ama ister istemez bir ön yargı olur, ayrıca duştaki sesi duyup çıkacak kadar çok bağırıyorsa elbetteki kıyafetiyle yardıma koşanda olacaktır diye düşünüyorum. dimi yani

0|0
    0|0
  • Nuh der peygamber demem. evet, böyle biriyim galiba.

0|1
    0|0
  • onyargı olgunlasmamıs ınsanların tavrıdır

0|1
    0|0
  • 1. Acil bir durumda kimsenin aklına beyaz önlüklünün ne olacağı gelmez o kafayla yoldan çevirir durumu anlatırım.

2.Tecavüz edecek başka kadın mı kalmamış birde benim evimde? İnanmam direk boşarım.

0|0
    0|0
  • Ben zaten ön yargılıyım

0|0
    0|0
  • Bu örnekleri okuduktan sonra kesinlikle ön yargılı olmadığımı bir kez daha anladım

0|0
    0|0
  • eşime güvenirim ama komşuya degil ki ayrıca madem tecavuzden kurtardı tecavuz etmek isteyen nerde bide onu sorgularım ayrıca bu zamana kadarda kasap olup önlükle hastanede gezen görmedim..

0|0
    0|0
  • hiç önyargısı olmayan insan hemen hemen yoktur ama ben mümkün olduğunca emin olmadığım bir konuda yargıda bulunmamaya gayret ederim ve önce olayı objektif olarak değerlendirmeye çalışırım

0|0
    0|0
  • bu örnekleri okuduktan sonra hayal gücünüze hayran kaldım:) Eşimi tecevüzden kurtarırken komşumuzun illa çırılçıplak çıplanması mı gerekirdi :D :D

0|0
    0|0
  • hacı soru başlığını okudum 5 yıldız verdim.örnekler uzun geldi okuyamadım:)

0|0
    0|0
  • -ilk örnek: hayır gelmez.

-ikinci örnek: hayır düşünmem olay açık.

test sonucunu alayım?

0|0
    0|0
  • Karşımdakini üzecek kadar bana inanan insaları kıracak kadar önyargılıyım.

0|0
    0|0
  • ben zaten ön yargılıyım

0|0
    0|0
  • Mantığın el vermediği hiç bir şeyi ön yargıya oturtmam.

0|0
    0|0
  • Bence ön yargılıyım ilk aklıma ne geliyorsa o dur..

0|0
    0|0
  • Ben zaten ön yargılı değilim

0|0
    0|0
  • Ben şimdi sana bir şey diyecem önyargılısın diyeceksin. mal mısın olum sen?

0|0
    0|0
  • Şuana kadar ön yargılarım hiç şaşmadı kardeşim. demekki doğru yoldayım :)

0|0
    0|0
  • Çok.. Ön yargızımız Var mı? Düşünen Her İnsan Ön Yargılıdır..

0|0
    0|0
  • abi bu kadarda genişlik olmaz ya :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...