Düşüncelerim hakkında fikir sahibi insanları duymak isterim.

Dinlerin iddialarını ve inançların kökenini araştıran bilinçli ve araştırmacı bireyler, eğer çocukluklarında maruz kaldıkları dinsel şartlanmaları aiabilirlerse dinlerin insan yapısı olduğunu, Tanrı fikrinin ise diğer pek çok efsaneden ve hayali varlıktan farklı olmadığını görecektir. Burada en önemli faktör işin fikirsel yönünün değil, psikolojik ve toplumsal baskıların sebep olduğu duygusal yönünün aşılmasıdır. Bu aydınlanma sürecini başarabilen bireyler Tanrı iddiasını reddetmeye başlarlar. "Ateist" sıfatını kendine yakıştırmaya psikolojik olarak hazır hale geldiklerinde ise kendilerine "ateist" demeye başlarlar.

Yani kendilerini ateist olarak nitelendiren insanlar genellikle bu konuda kafa yorup araştırma yapmış ve bilinçli bir şekilde Tanrı kavramına inanmamayı seçmiş kişilerdir.

Dünyaya kızgın olduğu için veya Tanrı'dan nefret ettiıi için ateist olmak ise sanılanın aksine çoğu ateist için geçerli değildir. Bu tür sebepler Tanrı konusunda kafa yorup araştırma yapmak için birer motivasyon kaynağı olabilirken, iddia edilenin aksine, Tanrı kavramının reddi için kullanılan sebepler değillerdir. Nitekim bir ateist dinin dünyaya zarar verdiüini düşündüğü için çevresindeki din figürlerinden ve dinsel düşünceyi temsil eden kavram ve kişilerden hoşlanmıyor olabilir. Fakat bir insan varlığına inanmadığı bir şeyden nefret edemez.

Not: Bu görüşümü tamamen özgür irademi kullanarak sundum ve hiç bir dini ve inanışı aşağılamamak niyetinde yazdım.

Güncellemeler:
Unutmadan eklemek isterim. Hala günümüzde baskın bir düşünce ve duyguyla fikirlerini benim kadar sadece paylaşamayan bir çok insan var. Ben de öyleydim bir zamanlar. Fikirlerim ile yadırganacağımı düşündüğüm için sürekli içime atıp yaşardım fakat bunun bir saçmalıktan ibaret olduğunu anlamam fazla uzun sürmedi. Anlatmak istediğim bu konularda fikir ve düşünce paylaşmak isteyen insanları bu sorunun altına beklerim.

0|0
4|2

En İyi Kız Görüşü

• Merhaba ;

Yazdığınız yazı bana şok etkisi yaptı resmen. Sanki yıllardır böyle bir sirkelenmeyi bekliyormuşum.

Artık ben de açılmak istiyorum. 5 senedir hiç bir yaratıcıya inancım yoktur ve bunu benden başka kimse bilmiyor. Çok araştırdım tüm dini kitapları ve metinleri okudum ve senin şuan bahsettiğin konuya vardım. Dinler babadan oğula , anneden kıza geçer. Eğer ben Afrika'da doğmuş olsaydım indandığım tanrı Lono olurdu. İskoçya'da doğsaydım katolik olurdum. Teşekkürler :)

0|0
    1|2
    • Kafanda ki çelişkileri atabilmene sevindim.

• sirkelenmek mi?pardon kendi turşunu mu kuracan?:)))Olduğunda bana haber et de yiyelim seni:)ahahaa,neyse silkelenmek o silkelenmek:)))iyi günleeeeer:)))

• Yanlış düşündüğünü düşünüyorum..

Kızlar Ne Diyor 3

• Benim katholik arkadaslarim var ve cok iyi anlasiyoruz benim müslümsan (sükür)oldugum halde ama biz bizim dinlerimize toleranz gösterip insanligimizla ilgileniyoruz!

0|0
    0|0
    • Malesef herkes senin gibi düşünmüyor. Çok ateist tanıyorum insanların görüşlerine ve inanışlarına saygı duyuyorlar. Benim anlatmak istediğim neden saygı duymak yerine kavga ediyor , küfürleşiyor , ayrım yapıyoruz ?

• Mutluysan sorun yoktur heralde

• Tabi ki mutluyum ve huzurluyum. Hayatı daha çabuk öğrenmeme yardımcı oldu

• herkesin özgür düşüncesi, ama şu da var ki Allaha saygısı olmayanın bana hiç saygısı olmaz o yüzden öyle kişilerle asla arkadaşlık kurmam acaba onlar ölünce yok olacaklarına mı inanıyorlar anlamıyorum

0|2
    0|0
    • Saygısız olduğumu nereden biliyorsun ki ? Kulaktan duyma bilgilerle gelip buralara yorum atıp kendinizi rezil etmeyin. Ölünce ölmüş oluyorsun doğmadan önce olduğun gibi.

• evet masum insanlar da olmayanlar da ölüyor ama nerden biliyorsun ki o ölümün hayırlı olmadığını, evet haklısın çalışılabilir tebrik ediyorum seni ama diyorum ya herkes senin gibi değil ve sen de kimin ne yaşadığını bilemezsin neyse daha fazla konuşmak istemiyorum bu konular çok hassas konular

• İşte bunu anlatmaya çalışmıştım kardeşim. Kimseyi tanımadan yargılamamalıyız bu seninle aynı inanca sahip olmasa bile. Teşekkürler anlayışın için.

• ne oluyor bu insanlığın sonuna yaa

ALLAH bir dir,tektir ve teki sever

neden arayış içerisinde siniz

konu sahibi sende mi ateistsin

0|1
    0|0
    • Evet ateistim. Herkesin kendi doğruları ve yaşam tarzı vardır. Ben bunlara saygı duyulması yandaşıyım ve bir çok ateist arkadaşım var şimdiye kadar hiç birinden zarar görmedim. Ateistler bu ülkede çok yalnış tanınıyor.

• soran beni bir eklermisin ben de alanyadayım:)

• soran dikkate alma tamam yanlış oldu:)))

Erkekler Ne Diyor 2

• Ahanda yine bir Turan Dursuncu geldi. Kuran'ın insan yazımı olmadığı bir çok delille kanıtlanmıştır. Bunun tartışılacak hiçbir yanı kalmamıştır. İnan, istersen yine istediğini yap sadece günahkar olursun. Hem inanmakla birşey kaybetmezsin. Yoksa bir kaybın olmaz varsa elbet bir gün Cennete girersin. Bu dünyada yaşayacağın en fazla 80 yıl değmez bu riski almaya :)

0|1
    0|0
    • Söylediklerin hangi kanıtlara dayanarak doğruluyorsun ? 4 kutsal kitabı da harfi harfine okudum. Kesin olarak kanıtlanmış bir şey yok. Hala varsayımlara inanmakta insanlar. Turan dursun görüşü ile gitmiyorum. İçimde ki mantıklı düşünen insan konuşmaları bunlar.

• Benim diyecek birşeyim yok ama senin amacın ne bilmiyorum! Müslüman toplumumuzun örf ve adetlerini yıktınız ama hala din güçlü şimdide buna el atılıyor ve birden etrafımız sanal alemde Ateistler ile doluyor iki yeni üyelik ile gelip buraya yazmanın ne anlamı var! Genç şüpheci beyinleri zehirlemek amaç. Burdan yazma ile hedefi belli olan sana hizmet ediyor olurum sadece... Dört kutsal kitabı bırak okumak isimlerini dahi sayamazsın. Not: İki üyeliğim yok deme bariz belli oluyor Bendeburdayim.

• Benim sana ve ya başka birine kanıtlamak zorunda olduğum bir durum yok. Bir amaç ve ya kötü bir niyet belirtmediğini yazdım. Burası kendi özgür düşünce ve fikirlerini paylaşılabilen bir platform olduğu sürece sen sadece kendi fikir ve düşünceni yansıtabilirsin. Yani beni yargılayamazsın. Bir zamanlar şüphe duyulmasaydı hala taştan yuvarlak cisimler yapıyor olurduk.

• Eğlence başlıyor. Çok merak ediyorum ne yanıt yazacaklarını.

0|0
    0|0
    • Kimseyi kışkırtmak istemedim la düşünce özgürlüğü var bu ülkede :)

• Körelmişlik duygusu kadar berbat bir duygu yoktur dostum. Ben bunu gördüm arkadaşta...

• AHAHAHAHAHA!+++++++1

Yükleniyor...