Öteye geçmeyi bir çizgi ile yasaklayıp, neden kendimizi küçültürüz?

"Kurallar çiğnenmek için vardır" klişe lafını duymayanınız yoktur herhalde?

Peki, "Limitler insanı aşağılamak için vardır" sözünü duyanınız var mı aranızda?

Yoktur.

Yoktur, çünkü az önce ben uydurdum bu cümleyi. Ehehe..

Söylesenize, sizce de limitler insanı aşağılamak için yok mudur? Limit nedir? Sözlük tanımına bakarsanız eğer "sınır", "varılacak son nokta" olarak karşınıza çıkar.

O halde bir şeyin sınırı, insanı sınırlamaz mı? Bir şeyin sınırı, insana: "Orada dur bakalım, ötesi yok!" demez mi?

Niye kendimizi sınırlıyoruz? Neden illa bir şeylerin uç noktası olmak zorunda? Onun ötesi yok mu sanki..

Neden sürekli bir şeylere sınır koyarak, o sınırı geçemeyeceğimizi kendimize söyleyerek aşağılıyoruz? Neden kendimizi illa belirli çizgiler arasında tutuyoruz?

Bir şeye çizgi koyarak, kendimizi onun karşısında küçültmüyor muyuz? Limitleri zorlamayı neden kendi kendimize köreltiyoruz?

Kendimizi çok seviyoruz, bir çizgiyi geçmek için kıçını başını yırtarak, onun karşısında aşağılayarak.

Peki ya o çizgi olmasaydı?

O zaman bir sınırdan ve o sınırın aşağısından (yani kendinden) söz edebilir miydin?

Sizin bu konudaki fikirleriniz nelerdir?

Gizli, tek limit senin kendi belirlediğindir.

link

0|0
5|1

En İyi Kız Görüşü

• "Limitler insanı aşağılamak için vardır."

Pek katılamadım.

İnsan zaten yeterince aşağılık.

Yer yüzündeki en aciz canlı, bencil, doyumsuz...

Sivri dişleri olsa avlanır, zehri olsa sokar, ne bileyim kabuğu olsa saklanır falan...

Hiçbiri yok ama işin kötü tarafı zekası var.

Sınırlar da olmasa yapabilecekleri sınır tanımayan çirkin bir şeye dönüşür.

O sınırlar insana "dur" demek için var.

Zeka, dürtüler, istekler, arzular, ihtiyaçlar var bir tarafta da vicdan, merhamet, iyiye kullanabileceği bir mantık var.

Kendi sınırlarını kendi koyuyor ki daha fazla zararlı olmasın.

Daha fazla aşağılık bi' canlı olmamak için iyi ki sınırlar var.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• sınırı koyulup insanı küçülten konulardan bir örnek alma ihtiyacı duydum tam anlamak için. örnek alabilirsem iyi olucak..

0|1
    0|0
    • Bir konu yok aslında, bu herhangi birsey de olabilir. Yani herseye uyarlanabilir.

Bir yüzücünün 50 metreyi 20 sn. altında yüzmesi bir rekordur mesela. Söz gelimiyle limit.

Veya ne bileyim, 100 metre kac sn. yede kosulur? ..sorusu bir limit belirtir. gibi gibi..

Anlatabildim mi?

• Şöyle anlatayım; Sen eger bir degerin uc noktasını belirleyip "bu aşılamaz" dersen, kendi sınırını cizmis olursun. Ama eger o cizgiyi koymazsan, sınır sonsuzdur.

Sen o cizgiyi koyarak kendi alanını kücültüyorsun. Bu yuzden de aşağılıyorsun bir nevi kendini. Cunku daha fazlasi sende yok. O cizgiden asagidasin sen, yukarida degil.

Simdi?

• anladım o zaman 2. yorumum aynen geçerli..ayrıca karakter olarakta sınırlarım vardır..bir kişi olarak başkası geçmeye çalışırsa mesela ben onu o zaman aşağlarım buda başka bir bakış açısı olsun..sınırları severim..bazı konularda sadece sınırları zorlamak iyidir..

• Kendimizi çok seviyoruz, bir çizgiyi geçmek için kıçını başını yırtarak, onun karşısında aşağılayarak.

Peki ya o çizgi olmasaydı?

Kesinlikle her sey cok daha mukemmel olurdu.. Galiba bu nedenden olucak ki yasaklanan seyleri hep çigneme egilimindeyiz :)

0|1
    0|0
  • Yazma orucumu bozmak için iftarımın gelmesini bekliyorum. .

0|1
    0|0
  • Hakket ya.

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 1

• Limitler her zaman vardır, boşa uydurmuşsun

1|0
    0|0
    • Yok demiyorum zaten. G.tünle okuman yerine beyninle okusaydin (gerci okudugunu da düsünmüyorum) algılardın.

Yükleniyor...