Bu ayette ne anlatılmak istenmiş?

Ahzap suresi 50. ayet..

Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helal kıldık.

Evet, bu ayetten bir müslüman olarak çıkardığınız ders nedir?

Güncellemeler:
Devamı;

Ayrıca, diğer müminlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygambere bağışlayan, Peygamberin de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mümin kadını da sana helâl kıldık

0|0
8|15

En İyi Kız Görüşü

• gözüme kestirdigimi alirim, alin size ayet demis.

1|0
    0|4

Kızlar Ne Diyor 7

• Önce güncelleme; her kadın istemezse mehir almayabilir; yahut düşük bir miktar söyleyip sonra helal edebilir; istemeyebilir.

Sen, ben akraba çocuklarıneden hoşlanmadık, aşık olmadık diye, illaki yanlış olacak diye birşey yok. Kimlerin helal kılındığı açıkca söylenmiş; sevip sevmemek tercih meselesi.

3|0
    1|0
  • Kan bagi bulunmaksizin akraba evliligine müsade edilmistir. Ayrica evlenecegin kadina mehir vermekte gerekir.

3|3
    0|0
    • Devamında "sana has olmak üzere" diyor..

• Ooo sen o zaman bu ayetin anlamını söyle bana..

• O ayette "Müslüman olmayanlari kendinize örnek, yol gösterici edinmeyin" diyor.. Sonucta Müslüman olmayan bir insan Müslümanlara örnek olamaz DIN acisindan..

• Isine gelene saldir diyor.

2|4
    3|4
  • sen en doğrusunu tefsirlerden öğrenebilirsin aç tefsir oku, burda herkes başka tarafa çeker, uydurur.

1|0
    0|0
    • 10-15 kaynaktan farklı çeviriyi okudum..Hepsi aynı kapıya çıkıyor.

• Çıktığı kapıyı beğenmedisen boşuna uğraşma hiç bir şey seni tatmin etmeyecektir

• Hocam bu ayda sevişenler değil mi?

2|0
    3|5
  • tefsir almanı tavsiye edebilirim

1|0
    0|0
  • Yani bunlar namahrem nikah düşer demek istiyor heralde

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Ayeti eksik yazmışsın..

'' Min dun'il muminin kad alimna ma faradna aleyhim fi ezvacihim ve ma meleket eymanuhum li keyla yekune aleyke haracun..''

'' Müminlere zevceleri ve sahip oldukları cariyeleri hususunda farz kıldıklarımızı biliriz..Bu senin üzerine zorluk olmaması içindir..''

Bu ayet peygamber haricinde ki müslümanlara zevcelik meselesinde ders vermez vermediği için aldığın ders nedir diye bir soru sormak ahmaklıktır..Allah'ın resulu ile evlenmek isteyen kadınlar vardı buna akrabalarıda dahil örnek verip uzatmaya gerek yok..Allah müslümanların gözünde peygamberini zor durumda bırakmaz küçük düşürmez..Bu sebepten peygambere has gelen ayetlerde sık sık senin haricindeki müminlere daha önceki ayetlerde neyi emrettiğimiz açıktır şeklinde açıklama bulunur..

Kur'an da sırf peygamber döneminde yaşanan durumlar için ayetler vardır..Bu ayetler peygamberin o dönemde cemaati karşısında zor durumda kalmaması için gönderilmiştir..Mesele Resulullahın evine girmek bire bir görmek için toplanan kalabalık müslüman ahalisi peygamberin gündelik yaşamını olumsuz etkilediğinden buna dair durumu bertaraf edecek ayet indirilmiştir..Bu ayette peygambere has gelmiştir..Başka bir ayette ise misafir ağırlamanın insanlar için öneminden bahsedilir..Kısacası bir ayette özel olan başka ayette genel olarak anlatılır..

Şu Kur'anı baştan aşağa okudum diyerek cambaza bak oyunu oynayan ateiz ahmaklara çok gülüyorum..

Kur'anı baştan aşağa okuyan bir ateiz bana Enam-101 Zariyat-47 Enbiya-30 Enbiya-33 Yasin-38 Zumer-5 Enbiya-32 ayetlerinin bana açıklamasını yapsın..Bilimde bilim diye kıçını yırtıp rüyasında gördüklerini idrak edemeyen idrak yolları enfeksiyonu ateistlerle Kur'anda ki bilimsel ayetleri tartışmak istiyorum..Varsa bir babayiğit karşıma çıksın..

7.yüzyılda bilim ve teknoloji adına hiç bir araştırma keşif mürekkep yalama yokken ateizlere göre çöl ortamında yazılan şiirlerde '' demir elementinin dünyaya göktaşı düştükten sonra oluştuğu'' gerçeği ne arıyor?

Pabucumun ateistleri Kuranı baştan aşağa okumamış..3 5 tane forum okumuş..

2|1
    1|0
    • Bu kadar açıklamaya gerek yok, okumadım.

Sen baan yukarda yazanı anlat :D

• Senin okuduğun 2 şey var..Mustafa Kemalin anası Zübeyde babası Ali rıza küçükken karga kovalardı 19 mayıs 1919 da Samsun'a çıktı..Diğeri evine gelen icra tebligatı haciz bildirgesi faturalar..

• asdfsafghjk yav he he

• Bolluk bereket<3

3|1
    1|1
  • Peygamber efendimize (SAV.) ALLAH ın bir lutfudur.bunlar biseymiki dunyayi onun yüzü suyu hürmetine yaratmis. Hz. Adem cennetten atilirken kapida onu adi yaziyormus. O insanlarin ve yaradilanlarin en üstünüdür.

1|2
    2|2
  • Kur'an-ı Kerim'i onu bilenlerden öğrenmek daha iyidir. Ya da o tarzdaki sitelerden. Kızlarsoruyor.com sitesinde Kur'an açıklaması aramak... Biraz tuhaf.

3|0
    0|0
  • Valla kuranda yazan her şey gibi buda bir hz muhammed saçmalığı

2|3
    2|3
  • Sadece ona değil bütün erkeklere öyle. Hala kizi teyze kizi dayı kizi vs. Helaldir. Haram olan ise; hala teyze kiz kardes süt kardes anne babaanne kizi vs. Haram dir. Kadınlar icinse erkek kardeş baba amca dayi erkek çocuğu vs. Kadınlara da dayi oğlu hala oğlu teyze oğlu helaldir.

0|0
    0|0
  • O dönemin şartları falan filan.

1|0
    1|1
  • Doğmatik işler bunlar. Fener galatasaray tartışması yapamazken bunları nasıl tartışırız? Cevap şahsa, bilgisine, inancına göre değişir. Şimdi ben diyorumki; bu nedir yahu? Ensest değil mi?

0|1
    1|2
  • orada ayet, nikahın kime düşüp düşmediğini anlatmak istiyor.

0|2
    0|1
  • Burdaki İnsanlar alim değildir. Acarsın tevsire bakarsın ne anlatılmak istediğine

1|1
    0|0
  • mehır vererek onlarlada evlenebılırsın dıyor

0|1
    0|0
  • Bu ayette peygambere helal buyrulmuş kadınlarla evlilik ilişkisi olmadı diye biliyorum. Bu ayet sadece Allahın dilediyi an yürürlüğe koyduğu yasaları değiştirebileceğini gösteriyor, o kadar.

0|0
    1|0
  • "Gecenin bir kısmında sadece sana mahsus, fazla (bir ibadet) olmak üzere namaz kıl. Muhakkak Rabbin seni öğülmüş bir makama erdirecektir" (el-İsra, 17/79)

Allah Peygamberine başkasına farz kılmadığı ibadeti farz kılmış.

Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.Azhap 50-

Allah Peygamberine nasıl fazladan ibadeti getirmişse ona özel başka şeylerde getirebilir.

Bide Peygamber 15,20 seneye yakın tek eşle yaşamıştır ve son 10 sene yapmıştır diğer evliliklerini.Zevcelerinin çoğu 50 küsür yaşında ve dul bir tanesi 65 yaşında çocuklu bayanlardır Allah böyle istemiştir. Allah kimle evlenileceğini bildirir, gerekirse Peygamberini bu kişlerle evlendirip insanların aklında şüphe bırakmamıştır.

Peygamber zevk için istese genç kadınlarla evlenebilirdi..

link

0|1
    0|0
  • 50- Ey Peygamber! Biz sana özellikle şunları helal kıldık. Bu âyette, peygambere, layık ve faziletli olan hanımlar zikredilmiş ve beyan buyurulmuştur. Çünkü;

1- "Ecir"lerini yani, mehirlerini verdiğin hanımların. Şüphesiz mehıri verilmiş olan hanımın gönlü verilmeyenden daha hoştur.

2- Bir kimsenin bizzat kendisinin katıldığı savaşta ganimet olarak sahip olduğu cariye, elbette satın aldığı cariyeden daha temiz ve daha şüphesizdir.

3- Kendisi ile birlikte hicret eden akrabaları da hicret etmeyenlerinden daha şereflidir. Bununla birlikte bazılarının dediği gibi, mehrin önce verilmesi peygamberin özelliklerinden olması da ihtimal dahilindedir. Nitekim amca ve hala, dayı ve teyze kızlarının helal olmasında seninle birlikte hicret edenler, diye kayıtlanmasında Peygamberin özelliğinin olması ağır basmaktadır.

Bunu şu rivayet de destekler: Ebu Talib'in kızı Ümmühanî şöyle demiştir: "Resulullah (s.a.v.) önceleri, benimle evlenmek istemişti, ben özür diledim; o da özürümü kabul etti. Sonra da Allah Teâlâ bu âyeti indirdi; ben ona helal olmadım. Çünkü ben onunla hicret etmemiştim. Ben Tuleka'dan, yani serbest bırakılanlardandım." Bunun gibi Ve kendisini Peygambere hibe eden mümin bir kadın, yani kendisinin mehirsiz olarak Peygambere nikahlanmasına razı olan kadın, fakat bu mutlak değil, Peygamber O'nu nikah etmek istediği takdirde, böyle mehirsiz olarak nikah da Peygamberin özelliklerindendir. Bazıları Meymune binti Haris, Zeyneb binti Huzeymetel-Ensariye, Ümmü Şerike binti Câbir ve Havle binti Hakîm, bu şekilde kendilerini bağışlamışlardı demiş ise de, İbnü Abbas bunun gerçekten meydana gelmediğini, yani Peygamberin bu şekilde hiçbir kadın ile evlenmediğini söylemiştir. Bütün bunlar sırf sana mahsus olmak üzere helal kılındı müminlere değil, çünkü zikrolunan kayıtlarla hepsinin helal olması diğer müminler hakkında gerçekleşmiş değildir. Sayıca da, şekilce de fark vardır. Onlara hanımları ve "mülk-i yeminleri" olan cariyeleri hakkında farz kıldığımız, takdir buyurup karara bağladığımız hükümleri gerçekten bilmişizdir. Yani onlara layık olanı menfaat ve yararlarını bilerek takdir etmişiz ve bildirmişizdir ki, Nisa Sûresi'nde geçtiği üzere dörde kadardır, onun için bu beyan olunanları diğer müminlere değil, sadece sana helal kıldık. Şunun için ki sana hiçbir zorluk, bir darlık olmasın. Olmasın da kalbin huzur içinde ilahî vahyin ortaya çıktığı yer olsun.

0|0
    0|0
  • al bir islam düşmanı daha :D yaw sen önce mealin tefsirine bak.ahmak

0|2
    0|2
    • Damga yapistirana kadar aciklayaydin biz de seni dinlerdik panpa.

• Elestirilecek nokta sen ve digerleri olmamali ensest karsitiyim :(

• Mealini 15-20 farklı kaybaktan araştırdım

Yükleniyor...