Vefat etmiş insanlar sizce bizi hissederler mi?

Yakınımız olsum ve ya uzaktan arkadas akraba vefat eden insanşar biz onları andığımız da hissederler mi?

Ben hissettiklerini düşünmekteyim.

0|0
5|10

En İyi Kız Görüşü

• hissederler ölüm sadece bedenle ilgili yaşayan insan bedenen başka bir yerdedir yaşadığını bilirsin sarılırsın öpersin sesini duyarsın mutlu olursun

öldüğünde bunları onunla yapamadıığın için çok üzülürsün acı çekersin ama ölen insanlar özgürdür ne zaman onları düşünsek çağırsak ansak mutlaka gelirler ve aslında hep bizimledirler sadece göremeyiz

2|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 10

• Kulun vefatından sonra ruh, Berzah âlemi denen farklı bir âleme geçer. Yani boyut değiştirir. beden çürür ama.. Ruh, haşir vaktine kadar Berzah âleminde bekler. Ölen herkes aile efradının içinde olan şeyleri bilir, görür. dolayısıyla doğru söylüyorsun...

1|0
    0|0
  • Eğer müslümansan sana Kuran üzerinden cevap vermek isterim. Günümüzde tarikatlarda kutup adı verilen şahıslar vardır. Bu uygulamada şeyhlerin ve kutupların öldükten sonra da dünya üzerinde tasarruf hakkı oldukları düşünülür. Duymuşsundur "Yetiş ya Gavs" ya da "Yetiş ya Geylani" gibi. Yani ölüden yardım isterler. Bu bir çeşit şirktir. Çünkü yanlız Allah'ın yapabileceği bir konuda ölmüş birinden yardım istemektir. Şimdi Kuran'ın araf suresinde yaratıcı ne buyurmuş ona bakalım:

"Ayakları mı var ki yürüsünler, yahut elleri mi var ki tutsunlar, yoksa gözleri mi var ki görsünler, yahut da kulakları mı var ki duysunlar? De ki: Çağırın Tanrıya eş sandıklarınızı da sonra hep berâber bana düzen kurun, göz bile açtırmayın bakalım."

Burada bilinmesi gerekenlerden birisi Cahiliye devri Araplarının Lat Menat Uzza gibi putlara tapmaları. Bunların aslında bu Arapların daha önce yaşamış büyükleri oldukları düşünülmektedir. Bu bilgiden yola çıkarsan Allah ölenlerden yardım istenmesini hoş görmüyor. Ve de ölenlerin bizim sözlerimizi işitemeyeceğini söylüyor.

0|0
    0|1
    • ooooo abicim sen konuyu çok yanlış anlamışsın

• burada milleti yanıltma ne saçmalıyırsun ? şirk ile ne alakası var hemşehrim...

• Basit: Cahilye Arapları da atalarının ruhlarının onları gördüğüne yardım istediklerinde onların yardımına geldiğine inanıyorlardı. Hatta onları öyle yüceltiyorlardı ki onları Allah'ın ortakları yapıyorlardı. İşte Allah'ta Kuran'da ilahlarının, ilahlaştırdıkları kişilerin -ölmüş kişilerin- hallerini açıklıyor.

Eğer bir anti tezin varsa onu açıklarsın. İnsanlara doğrudan ne saçmalıyorsun denilmez! Ayıptır, kınanması gereken bir davranıştır.

• hep bizi izliyo onlar hep yanımızda sen bilmiosun bööö yanında şuan biri var senin kaaç knkvfdöşbnlnk

1|0
    0|0
  • zannetmiyom :P

1|0
    0|0
  • Vefat eden kişi ya imanla gitmiştir ya da -Allah korusun- imansız… İmanla gidenler de kısım-kısım, mertebe-mertebedir malumunuz. Hepsi aynı seviyede değildir... velevki duyanıda vardır, duymayanıda... saygılar

1|0
    0|0
    • Biraz.daha acıklayabilirsin ki :D

• bundan ötesini nasıl anlatayım :) allahın takdiri yani anlayacağın, eğer hayırlı bir kul ise cenab-ı allah ona o değeri vererk hissetmesini sağlar...

• Tamam tamam.:) dogru anlamışım

• ölüler ile oturup sohbet edebilen evliya zatlar oldugunu biliyorum ayrıca mezarlıktan geçerken selamunaleyküm ehli kabr dersen onlara selam vermiş olursun onlarda aleykumselam ehli dünya derler.selam vermek mezara girince sünnet diye biliyorum.

1|0
    0|0
  • hisseder öldüğü zman bikaç gün evin etrafında dolanır falan flan

1|0
    0|0
  • bencede hissediyorlar

1|0
    0|0
  • Senin hissetmiş olman yetmezmi...

1|0
    0|0
  • hayır, etmez.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• bilinçaltımdan kaynaklı mı bilmiyorum ama 10 yaşlarındayken dedemi görmüştüm. arkam dönük yatarken irkildim direk arkama baktım hızla. 2-3 sn bir şeydi sonra kayboldu. ama gerçek miydi yoksa dediğim gibi bilinçaltımın bir oyunu muydu bilemiyorum.

soruna gelince ölüm demek ruhun bedenden ayrılması demek. ruh bedenden çıkınca beden fonksiyonlarını kaybeder. ruh sıyrıldığı bedenden bağımsızdır. acı çekmeyen ( cehennemde olmayan ruh ) gelir diye düşünüyorum. inançlarımıza göre kuranda bu bilgiye yer verilmiştir mutlaka. ya bir hafıza sorman lazım işin aslını ya da okuman lazım kendin. burada söylenenler varsayım.

1|0
    0|0
    • Anladım bende dedemin 40ında dedeme çok kızmıştım yarı rüya yarı gercek arası gördüm mahçup bir sesle ismimi söylüyordu bir şey ister gibi dua etmicem diye kızmştm :/

• üzüldüm :/ ruhlarına rahmet. inşallah huzurdadırlar.

• İnşallah :)

• Biz hissediyor olabiliriz

1|0
    0|0
  • hissederler bence

1|0
    0|0
  • babamı kaybettim ve kaybettiğim günden beri benim nasıl olduğumu bildiğini düşünüyorum iyi olmaya onu üzmemeye çalışıyorum ama bu yalnızca benim inancımda olabilr

2|0
    0|0
    • Anladım.Allah rahmet eylesin :) bence seni duyuyordur :)

• amin sağol canım duyduğunu umuyorum:)

Yükleniyor...