Tarihimiz neden yarım yamalak

Tarih kitaplarımız anca bir satır cümle anlatır gerisi safsata, savaş ve meclis kurulumu 1923 ten sonra başka bir şey yok kitaplarda . peki bu isyanlar bastırılması madımaklar sivas olayları bunlar tarihte yok mu? utanıyor muyuz yoksa tarihçilerimize denk mi gelmemiş...

neden her şey bir noktada kapalı kutu kalmış, neden o zamanlarda bu kararlar verilmiş, kim onay vermiş kimler aktarmış... neden bizim arşivlerimiz ermenistan da kalmış? gezmişler vakasını inceleyenler buna karar verenler kimlerdi tarih bunları neden yazmaz?

fikirlerinizi alabilir miyim.

• Tarih sadece kazananları yazar
    0% (0)50% (1)33% (1)Oy Ver
  • Onların yazılması gerekmemiş
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Tarihçilerin işi vardı yemeğe çıkmışlar
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Karıştırma kardeşim o günleri kapat kapat...
    100% (1)50% (1)67% (2)Oy Ver
  • Sabit Kanca yı fazla izlemişsin sen...
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
5|8

En İyi Erkek Görüşü

• Onlar yakın tarihtir ve hiçbir ülke yakın tarihi tüm gerçekliği ile açıklamaz. En bilindik diye söylüyorum Kennedy Suikastı hala bir muammadır. Herşey arşivlerde vardır ama yetkililerden başka kimse ulaşamaz ve açıklayamaz. Devletlerde hata yapar ve bunu gizler ancak bir gün gizleme gereksinimi ortadan kalktığında topluma açıklama yapılır. Atatürk'ün yazdığı tarih kitabı yerine başkası okutulmuyor zaten o tarihin içinde yaşıyor Atatürk ve o günün gereksinimlerine göre bişeyler yapmış eğer doğru eğer yanlış o tartışılır.

0|0
    0|0
    • kennedy suikastını açıkladılar ve bu sebepten bir çok kişi görevden alındı ama sonrasında hiç birisinin yaşadığına dair iz bile bulunamamıştır. araştırabilirsiniz. bir çoğu aniden ortadan kaybolmuştur. yakın tarihimizi tarih kitabına koymaktan korktukça da asla bu şaibelerden kurtulamayız. hiç bir devlet kendi vatandaşını yok ederek var olamaz.

• Sonuç itibarı ile açıklanmamış birşeyler denmiş birileri görevden alınmış v.s ama net bir açıklama yok ve açıklanmayacakta.

• kişilerde piyasada yok zaten, düşününcede devlet içinde bu denli bir çatlak asla açıklanamaz, kübayla anlaşma noktasına gelen askeri düşünmeyen barış isteyen bir başkan bir dahada gelmemiş zaten

Kızlar Ne Diyor 5

• Atatürk'ün yazdığı Tarih kitapları yerine İsmet İnönü ve Amerika'nın uygun gördükleri okutuldu bu ülkede.Ne bekleyebiliriz ki?

0|2
    0|1
    • güzel bir vurgu bencede bu konuda askeri cuntanın baskısı ve yapılanların yazılmamasını istemeleri baş etken olmuştur ama onca zaman tarihçiler ne yapıyordu. Atatürkten başka tarihimiz yokmu bizim?

• onların derdini halk sonraki seçimlerde gösterir onlara

• umarım:)

• Gözünü seviyim Tarih deme bana.. Nefret ediyorum tarih dersinden ders çalışırken sinirden ağlıyorum yaa. bir ders bu kadarmı zor olur bu kadarmı çorba gibi olur

0|0
    0|0
    • zaten meselede bu , tarihimiz aslından dışarı çıkarılıp mevzuatla öyle doldurulmuşki zevk alacak veya gururla veya sinirle okunacak bir yanı kalmamış... türkiye tarihi desen 1881-1938 sonrası yok...

• çok uzun uzadıya bir konu olduğu için tarih yazmak lazım şu an bulunduğum ortamda tarihiçin uygun değilde ondan

0|0
    0|0
  • Bizim adımız var gerisi yalan ben inanmıyorum tarihe bizler olmuşuz bir tarih

0|0
    0|0
    • aslında doğru bir açıdan ama onca zamana rağmen kaybedilenlerinde biraz geri kazanımız gerekir düşüncesindeyim

• inan bana kazanacak birşeyimiz kalmamış elimizdekileri de almazlarsa yeter

• neden bu şekilde düşünüyorsun geniş açıklarsan tartışmak isterim bu konuda

• yamalak yarım da o yüzden

0|0
    0|0
    • peki sebebi sizce ne mesela bence askeri bir yönetimin sıkıntıları halkın fazlasını bilmesini istememişler, bir noktadada haklılar çünkü 12 eylül falan düşünüyorum yapılan eziyetleri biz yaptık hangi devlet der

Erkekler Ne Diyor 7

• Zaten ben okuduğumuz tarihin doğru olduğuna hiçbir zaman itimat etmedim. Bu yüzden en büyük hayallerimden birisi atıyorum türk-yunan savaşını birde onların arşivinden okumak. İsterdimki tarih kitapları özel tarafsız global bir heyet tarafından yazılsın

0|0
    0|0
    • zaten istesende türk tarihini tarih kurumundan okuyamazsın ben gittim bir ara okumaya falan şimdi iyi günleri nete sanala aktarılıyor düzenleniyor falan. o zamanlar hepsi evrak halinde tozlanmış ben diyim 3 milyon sen de 5 milyon evrak düzensiz şekilde üst üste duruyor. işte tarihimiz bu kadar. osmanlı doğu tarihi ermenistanda kaldı alamadık... İstanbul tarih evrakları edirnedeydi osmanlının son döneminde yakıldı imha edildi. afrika ile ilgili evraklarımız kerkük ve musul kütüphanelerinde kaldı

• elbet ki gösterilir ama bir döneme kadar doğruluğu sabittir, ama sonrasında yapılanlar onların bile zoruna gitmiş olacak ki karartmışlar. isyanlar dönemine denk gelir zaten oda

• orası kesin her yöneticinin isyanlara sivrilere uyuzlara yönelik maddi ve manevi katliyamları olmuştur bunun aksini iddia eden hayata kör bakıyor demektir.

• Bizim okullarda milli eğitimde okutulan tarih, m. kemalin kendi el yazısıyla hazırlanıp 1950 yıllardan sonra dili ağır geldiği için özeti çıkarılan bir müfredat. Atatürkten başka bu ulkede tarih yazmaya cesaret edebilecek bir delikanlı olsaydı dediğin gibi olurdu. Günümüz siyasetçilerin kendisi fasa fiso.

0|0
    0|0
    • 1967 ye kadar chp iktidardaydı hepside okumuş görmüş insanlar yaşamışlar o günleride ama neden yazmak istememişler, nerde nevruz olayları nerde sivas nerde iskenderun vakası, nerde maraş katliamı nerde 12 eylül

• dedimya ataturkde taşak 10 kilo

• ismet paşadada popo varmış 10 kilo üstüne oturmuş beklemiş

• Osmanlıdaki soykırımlardan bahsedilmiyor mesela. Fatihin Pontus Soykırımı, Yavuzun Alevi ve Türkmen Soykırımı, İttihatçıların Ermeni Soykırımı tarh kitaplarında göremiyoruz. İşimize gelenleri alıyoruz tarih kitaplarına.

0|0
    0|0
    • bunları anlatsalar zaten halk uyanır , kanuni zamanında çelebilere göre yunus emre halk düşmanıydı, sonra gelen din alimlerince fikir değiştirildi ama katledilen onca insandan sonra halkın devlete güveni kalmadı ve din toprak altına indi,gizlice yaşanmaya başladı... bunca saçma tarikat ve hoca bu sebepten oluştu zaten.

• Bütün ülkelerde ve toplumlarda tarih objektif yazılmaz zaten. Örneğin 1710 yılında yapılan Rusyanın kaybettiği Prut Savaşı Rusların resmi tarhinde böyle bir savaşın olduğundan bahsedilmemiştir. Kaynak Tarihçi Murat Bardakçı.

• pruta biz savaşmaya gitmedik diyenler bile olmuştur şaşırmam

• Bizim tarih kitablarımızı biz hazırlamıyoruz ayık olun

0|0
    0|0
    • açıklar mısın? 1938 e kadar azda olsa mevzuat bilgi var ama sonra nedense silinik karalanık olmamış gibi. ayrıca devlet neden arşivlerindekileri çıkartıp yayınlamamış bunca sene:?

• Abi anlıcan bizim kitabların içeriği amerikan conileriinin onayından geöiyo :D

• o eskidenmiş ...

link

• resmi ideolojinin hatalarını gizleme politikası yüzünden.

0|0
    0|0
  • Karıştırma kardeşim o günleri kapat kapat...

0|0
    0|0
  • Yazilan bir tarihi yasadigimiz icin

Yazmak icin yasamiyoruz cunki

0|0
    0|0
Yükleniyor...