Kapat

Osmanlı gerçekleri.. Sizce Osmanlı nasıl bir imparatorluktu?

Tc halkı için bir övüg kaynağıdır Osmanlı İmparatorluğu. Bir tartışma esnasında eğer Osmanlı konuya dahil edilirse, karşınızda ki en cahil insanın bile aslan kesildiğini görürsünüz. Oysa Osmanlının diğer imparatorluklardan " katliam" konusunda geri kalır bir yanının olmadığı kesin. Fazla uzatmadan bunları bir kaç cümleyle belirtmek istiyorum,

Hepimizinde bildiği gibi kardeş katli olayı Osmanlının günlük yaşamı haline gelmiş. Kendi kanından kimselere eziyet etmek, öldürtmek ya da öldürmek konusunda kimse Osmanlı ile yarışamaz. Hangi padişah kaç kardeşini ya da yakınını öldürdü?sorusuna cevap vermeye kalkarsam, izin verilen karakter sayısını aşmış olurum. Tarih sayfalarında karşılaştığımız en sinir bozucu olaylar ise, dost görünen devletlerin çıkarları gereği yoladşını satmasıdır. Ve bu konuda da Osmanlı epey çok iş yapmış. Mesela Çerkesyayı Rusya'ya sattı. Günümüzde 21 Mayıs 1864: Çerkeslerin kara günü olarak anılmaya devam eder. Osmanlının Kafkas kökenli kimselere karşı takındığı baskıcı, vahşi tavırı unutturmamak adına her yıl karadenize güller bırakılır. Mesela Osmanlı saraylarında Kafkas kızları çok ünlüdür, ailelerinden zorla alınan çocuklar bu saraylarda cariye olarak çalıştırlır. Ruslar 1864 Kafkas halkını başka bölgelere göç etmeye zorladığında, kimi kesim Osmanlı gibi impratorluklarda kurtuluşun olduğunu sandılar. Rus askerler eşliğinde Osmanlı gemilerine bindirilen göçmenler, kelle başına para alan tüccarların vahşetiyle karşı karşıya kaldı. Bu kimseler gemilerde ki yolcuları denizin ortasında bırakıyor, ve geri dönüp tekrar tıka basa gemilerini dolduruyorlardı. Çünkü padişahların kafkas halkından yeterince kölesi elleri altında mevcuttu zaten. Oya sanıldığının aksine, Ruslar Kafkas halkını ülke dışı bir göçe zorlamamış sadece yaşadıkları evlerinden ayrılıp Rusya sınırları içine yerleşmelerini istemiştir. Ayrıca onlara, bir tarla ve ev vaad eetmiştir. Tüm bunları bir kaç kitaptan öğrenmeniz mümkün. Mesela günümüzde kafkas halkı Ruslardan çok türklerden nefret eder. Çünkü zamanında Osmanlının gerçek yüzüne şahit oldular.

Aslında bu kadar uzun yazmayı planlamıyorum.

Neyse, soruya geleyim. Siz Osmanlıyı nasıl bilirsiniz?

Ders kitaplarında yer verilmeyen gerçek Osmanlı tarihi ile ilgili bildiklerinizi bizimle paylaşınız ki savunma esnasında kullanabileceğimiz veriler elimizde bulunsun.

Son olarak şunu sormak istiyorum,

Ben Allah'ın gölgesiyim diyen padişahlara boyun eğmek şirk değil de nedir?

0|0
3|21

En İyi Erkek Görüşü

• Tarihe itimadım yok. Ne kadar doğru bilemem ama örtü altında Osmanlı'nın bunlardan çok daha çirkin işlerinin gizlendiğini düşünüyorum. Bu konuda seninle hemfikir sayılırız.

2|0
    0|1
    • Artık pek gizli yanı kalmadı aslında. İnternet sağolsun. Oysa kütüphanelerde Osmanlı karşıtı tek bir kaynak bulamazsınız.

• Elbette bulamazsın, sütçü yoğurdum ekşi demez.

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 20

• Cevaba kardeş katlinden başlamak istiyorum. Bu uygulama imparatorluğun sorunsuz bir şekilde varliğini sürdürmesi için gerekliydi, taht kavgalarini ve bölünmeyi engellemek için. Bence bunun yerine tek erkek çocuk uygulamasi yapmak daha akillica olurdu ama o dönemde kondom yoktu bildiğim kadariyla :)

Harem olayini bende anlayabilmiş değilim. Belli bir tarihten sonra islamiyetin liderliğini yapmiş olan bir imparatorluktan bahsediyoruz. Harem cariye zina? Kanuni'nin Hürrem'den olan evladi 3. Selim hamamda cariye kovalarken kayip düşerek ölmüştür mesela. Kisacasi cariye olayini ben de sindiremiyorum.

Zalimliklere şunlara bunlara gelince; zannetmiyorum ki Osmanli keyfi katliyamlar yapmiştir. Osmanli'ya yapilan kahpelik vardir diye düşünüyorum, çünkü biz tarih sayfalarinda hep birden fazla ulusla, birden fazla devletle savaştik. Sürekli içten yikilmaya çalişildik. Kim bilir kafkaslar ne nane yediler de denizde boğuldular? Görüyosunuz Ermeniler de soykirimdan yakindilar onca zaman. Çete kurup yerli halka zarar verdiler, Ruslara silah sattilar, işbirliği yaptilar. Bunlardan dolayi sürüldüler topraklarindan. Ha eminim içinde günahsizlari da vardir elbet ama ayiklamaya vakit yoktu. Kurunun yaninda yaşi yakmak zorunda kaldik.

Neyse bu kadar uzun bir cevap yazacağimi tahmin etmiyodum bende. Polemiklere girmek istemiyorum. Kim ne derse desin, "Ecdadimla gurur duyuyorum!"

0|0
    1|0
    • Ne Osmanlının sahip çıkmaya çalıştığı İslam dini, nede insanlık "her ne sebep ile olursa olsun" kardeş katline izin vermez, makul karşılamaz. Ne kadarda sığ düşüncelisin, daha ne nane yendiğini bilmeden öldürülen milyonlarca Kafkaslının bu sonu hak ettiğini söylüyorsun. Ne kadar da duygusal, kurunun yanında yaşı yakmak zorunda kalmışlar. Barbarız desene sen şuna...

• Bıktım artık "eğer kötü olsaydık bunca yıl ayakta kalamazdık" savunmasından. Roma İmparatorluğu tam 1100 yıl hüküm sürdü. Ne yani, bu onları kutsal bir devlet mi yapıyor?

• Romayi yikan da biziz :) Avrupa Hun Roma'yi, Osmanli Bizans'i yikti.

Ya herneyse ya sana bişey anlatmak gelmiyo içimden. Kapasite kisitli. Ayrica önyargilisin.

• katliama kadarını okudum sonrasını okumadım osmanlı fethettıgı askerı gucunu kırdığı topraklarda sivilllere katliam yapsaydı bu gün dünyada tek din islam tek millette türkler olurdu.

2|5
    0|0
    • Gerçeğe karşı olan düşmanlığın, yazıyı bile okumadan cevap vermenden rahatlıkla anlaşılıyor. Sandığın gibi büyük toprakları işgal etmek dünyada tek ırk ve tek din yaymayı sağlıyor olsaydı, hepimizin Hristiyan ve İngiliz kökenli olmamız lazımdı. Çünkü İngiltere Osmanlıdan yaklasık 2.30 kat daha fazla yer işgal etti. 7 kıtada at koşturdular. Fakat bu bizi ingiliz yapmadı.

• bıraz kafa çalıştırıp yazdığım bır cumleyı bıle dıkkatlı okumamışsın. senın ıngılız dedıgın toplumun bir kaç yuzyıllık tarihi var. osmanlıdan değilde türklerden bahsedeceksek turkler 3000 yılda bılınen dunyanın tamamını fethettı ki senın ıngılızlerden bınlerce yıl once. halıyle bız katlıam yapmıyoruz. yapsakdık senın ıngılızler doğmadan ölürdü.

• Sadece sorduğun soruya ve detayındaki bozuk akla cevap yazacam yoksa Osmanlı hakkında ne düşündüğümü yazmaya kalksam devletin 650 senelik ömrü kadar yazmamız lazım bu sayfalar bunu kaldırmaz..

Yeryüzünde Osmanlı imparatorluğu gibi 600 küsür sene ayakta kalabilmiş hanedanın soyunu devam ettirebilmiş birden fazla kıtaya 400 sene hükmedebilmiş başka bir devlet yok..O dillerde çok büyütülen britanya bile 150 seneyi geçmez süper güçlükte..

Osmanlı' da kardeş katlini inkar eden yok..Osmanlı döneminde yönetim biçimi ve hiyerarşisi nasıldı bugünün cumhuriyet demokrasi kavramları var mıydı bunlara bakmadan paradigma empatisi yapmadan gideceğin yol yol değildir..Bugünün kafasıyla yıllar öncesini değerlendirmek ya ahmaklıktır ya da Osmanlı düşmanlığıdır..

Osmanlıyı kuranlar devletin uzun yıllar hükmedebilmesi için yönetimi tek hanedana bağlamıştır..Selçukluda ise birden fazla hanedan vardı ve hanedanlar arası kavgadan devletin ömrü uzun sürmedi..Devleti tek hanedana bağlayan Osmanlı bu yolla devlet yönetimindeki taht kavgasını hanedanın içine çekmiştir..Yani Osmanlı soyu kendi soyunu aile soyunu kırarak feda ederek taht kavgalarının devletin yıkılmasına sebep olmasını bertaraf etmiştir..Aile içi mesele seni ilgilendirmez etikliği ayrı mesele..

Şu karadenize gül atma meselesi ilgimi çekti hayırdır nerde karadenize gül atıyorlar karadenize son yıllarda tuvalete sıçtıklarından başkası atılmıyor bence..Çerkezleri Rusya' ya satmışda bilmem neymişde 1800 lü yıllar Osmanlı-Rus savaşlarının modasıydı kaybedersen savaşı bırakıcaksın toprağı satmak nerden çıktı..Ruslar tarla ev vermişte göçmenleri niye göçe zorlamış iki dakika sonraki cümlede kendini niye yalanlarsın..Hangi kafkas halkı Türklerden nefret eder isim alalım..Ben Allahın gölgesiyim diyen hangi padişahtır isim alalım..

Sürekli mesnetsiz sallamaktasın ve asla ama asla Ruslara toz kondurmamaktasın yoksa sende Moskova uşağı mısın?

0|1
    1|0
    • İngiltere 7 kıtaya hükmetti. Roma İmparatorluğunun ömrü ise tam 1100 yıl sürmüştü. Demek ki, sandığın kadar özel değilsiniz. MÖ 1. yüzyılda kurulan Roma İmparatorluğu ilk insan hakları konusununda fikir ortaya atan devlettir. Ne kardeşler birbirini kesmiş, ne de şeyhülislam gi

• Osmanlıya hayranlık duyan bugünün ortadoğusunda adalet sisteminde Osmanlının öneminden bahseden yunan ingiliz arap tarihçilerin Osmanlıya düzdüğü övgü dolu eserleri okumadığın için çürük zihinden bahsediyorum..Seninle Osmanlı tarihini tartışmam cevabımı tekrar oku ve sorularıma cevap ver palavralarınla konuyu iyiden iyiye sulandırma..

• 650 sene Osmanlı kendi halkını kesmiş vurmuş öldürmüş ama 650 sene ayaktan kalmış..Var mı böyle milletini tebaasını kesip ayakta kalan devlet..Osmanlı katolikten kaçan ortodoksu ülkesine davet etmiş..Balattaki Patrikhane Osmanlıdan kalma..Yahudiyi gemilerle bu topraklara getiren Osmanlı..Osmanlı gayri müslimi İslam şeriatına göre değil gayri müslimin kendi hukukuna göre vatandaş kabul etmiş..Zorlama yapmamış bunun gibi nice örnekleri var gözünü aç gözünü..

• Teşekkür ederiz o zamanları görmüş ve bizzat içinde olmuş birisi olarak tecrübelerini bizimle paylaştın.

0|2
    1|0
    • Hiçbirimiz o zamanları görmedik. O halde, kimsenin Osmanlı hakkında konuşma, yorum yapma hakkı yok mu? tarihcilere de aynısını söylesene sen :)

• tarihçi diyoran o zaman biraz da Kadir Mısırlıoğlu,Mustafa Armağan gibi tarihçileri oku hadi onları fazla Osmanlıcı buluyorsan git tarafsızlığı konusunda herkesin hemfikir olduğu İlber Ortaylı ile konuş acaba bu şekilde Osmanlı İmparatorluğunu kötüleyecek mi

• şimdi osmanlı imparatorluğunda ne padişahlar geldi geçti ve bu konuşmayla da bütün imparatorluğu kötülüyorsun elbette olacak böyle şeyler burda 7 asır yaşamış bir imparatorluktan bahsediyoruz o dönemlerde olan imparatorluklar için de en adaletlisi en yardım sever imparator osmanlıydı dünya üzerinde ne ülkeler var hala osmanlının izlerini taşıyorlar ve bundan da gurur duyuyorlar ne ülkeler var kıtlıkdan teker teker insanlar öldüğü ve onlara tek yardım eli uzatan osmanlıydı bizlere barbar derler ama kendi yaptıkları şeyleri görmezler. şimdi geçmişte neler olduğunu en iyi şekilde hiç birimiz bilemeyiz ama ben Osmanlı İmparatorunun ve Türkiye cumhuriyetinin bir evladı olduğum için gurur duyuyorum.

0|1
    0|0
  • çok su kaldırır bu soru.

1|1
    0|1
  • Bu soruya cevap sayfalar alır bir kaç cümleyle verilecek cevap çok zayıf kalacaktır.umarım aynı hassasiyeti T.C nin ders kitaplarında anlatılmayan gerçek tarihinede gösteriyorsundur

0|2
    0|0
  • Bre imansız bre insafsız bre dürzü Devled-ü aliye-yi osmanî atamın dedemün memleketü canum memleketüme atama dedelerimü sana yedürtmem

İşgaldeki hali sakın unutma.

******'e dil uzatma sebepsiz !

Sen anandan yine çıkardın ama,

Baban kimdi bilemezdin serefsiz ..!

Neyzen Tevfik

0|0
    0|0
    • Cariye olarak satılanlara okutsana şu dörtlüğü... Onların "annen kimdi bilemezdin" cümlesine nasıl cevap vereceklerini hayal et bir.

• Biraz tarih bilgin olsaydı cariyeliğin tanımını anlardın o günkü dünya ile şimdiki dünyayı sentezliyorsun buda söylediklerinin ne kadar yanlış oldugunu açıklıyor

• Cariyelik sistemininin temelini para karşılığı satılan ya da zorla alınan kızlar oluşturur. Bunlar saraylarda Padişahların emrine sunulur, tıpkı birer köle gibi. Osmanlıyı kendi dönemiyle değil, taa m.ö var olmuş Roma İmparatorluğu ile kıyaslayınca bile ne denli geri kaldıkları açığa çıkıyor.

• Sanırım Ermeni ve Kürt Melezisin. Çünkü; TC HALKI diye ayrım yapman bariz içinde bir kuyruk acısı olduğunu gösteriyor.

Herneyse; Bu yazdıklarını hangi kitaptan okuduysan kitabın yazarını bizimle paylaş ki onunda kökenini bilelim.

TC HALKI için değil Tüm Dünya Milletlerinde Hayranlık Uyandıran Çok Uluslu Bir İmparatorluktur Osmanlı Devleti. Okullarda Öğretilen Tarihle Gerçek Tarih arasında çok fark vardır buna katılıyorum. ama senin öğrendiklerinle bağdaştırmak delilik olur. o yüzden sana burada felsefe yapacak değilim. Herşey apaçık ortada diğer kitaplarıda oku araştır.

Allahın yeryüzündeki gölgesiyim diyen Padişah Sultan Süleyman.

Hiç bir şeyi Şeyhül İslamdan Fetva almadan yapmamıştır.

Tek Hatası Şehzade Mustafayı Öldürtmesidir.

0|0
    0|0
    • Tc halki seklinde ayrim yapmak mi? Hani birlestirici bir ifafeydi bu?

• senin bakış açın böyleyse ben ne diyeyim? sen bütünleştiriyorsan. Osmanlının Başarısını Çekemeyen Kürtler ve Ermenilerde Bu topraklarda yaşamıyor mu?

• Osmlımın başarısı mı hah güleyim, kendüsine ait olamayan toprağı para içün soydaşlarını ruslara satan osmanlı dan mı bahsediyorsun eve t ne yüce şanlı değil mi :P

• ermenı kokenlı mısın

1|5
    0|0
    • Ne tuhaf sorular soruyorsunuz. Öyle olduğumu varsay, ne değişecek?

• İşş tc halkı flan ne işşin sen ?

0|2
    1|0
  • kürt müsün? tc halkı..? ne iş?. net yazını okumadım

1|4
    0|0
    • Nereli olduğum önemsiz.

• Gereksiz gördüğümden söylemiyordum, sakladığım ya da utandığım yok. Çok istiyorsan söylerim, ama bir anlamı yok... Çeçenyalıyım.

• şimdi yazına bir göz attım, osmanlıya düşman olmakta haklı olabilirsin ama şunu bil çeçen kızı, bazen gangren vücuda sirayet etmesin diye bazı uzuvlar kesilip atılabilir. bu konuda veryansın edebilirsin ama diyemeyeceğin bir şey var ki Ruslar, osmanlıdan ayrılanlara kucak açtı, ev verdi.. işte buna gülmezler çocuk..

• sen osmanlıyı ve rusyayı karıştırdın galiba karadenize bırakılan güller rusların yaptığı baskıları unutturmamak için galiba senin köklerinde bir sorun var

0|1
    0|0
    • Taşdeğirmeni adlı bir Dağıstanlı tarafından yazılan kitabı okursan, Kafkas halkının Ruslara mı yoksa Osmanlıya mı barbar dediğini anlarsın. Karanfiller yapılan Osmanlı katliamları nedeniyle bırakılıyor.

• Bu bir tarih değil anı kitabı. Kişi yaşadıklarını aktarmış. Ayrıca Ermeniler de var tc de, bunun sebebi huzur için bu topraklarda yaşamış olmaları mı? Hayır, değil.

• bir tarihçi bile değil yazan ve sen bu kitabı kaynak göstererek bu şekilde bir soru soruyorsun hiç bir dayanağın da yok üstelik ilginç. üstelik tc nedir? hayır bu ülkeyi bu ülkenin tarihini kültürünü vs beğenmiyorsan yaşamak zorunda değilsin burada senin tutan da yok gidebilirsin

• danışmak istediğin bir şey varsa ben tarih öğrencisiyim, elimden geldiğince bilgi veririm.

0|0
    0|0
    • Osmanlıda ki cariyelik sisteminden ya da Şeyhülislamın verdiği komik fetvalardan bahsedebilirsin.

• konuları bu zamana göre düşünüp, zaman yanılgısına düşme. matbaanın yasaklandığı zamanlar o şartlar gerekiyordu. daha 1500 lerde bile osmanlı da matbaa vardı ama bunları yahudiler, ermeniler, rumlar işletiyordu. devlet matbaası 1700 lerde geldi.

yasaklanma nedeni, ki burada hattatların büyük etkisi vardır, hattatların işsiz kalma korkusudur. sadece bilimsel eserlerin basılmasına izin verildi. dini eserler basılmadı.

• bak şimdi: hiçbir meseleyi bugüne göre düşünme. osmanlı hanedanının var olduğu zamanlar, bu söylediklerin kimi zaman gereklilik açısından, kimi zaman birilerinin çıkarına ters düştüğü için yapılmıştır. şimdi sen çıkıpta osmanlıyı kötüleyemezsin. sadece şahısları kötüleyebilirsin. eğer hanedanı kötülersen bu işin içinden çıkamaz ve osmanlının yaptığı herşey sana kötü, yanlış görünür.

kısacası, sen çıkıpta osmanlı şunu yaptı deme. osmanlı yaptıysa zamanına göre değerlendir, bugüne göre değil.

• birincisi kardeş katli meselesi gerekli ve zorunludur.

0|0
    0|0
  • Osmanlı imparatorluk degil bunu bil sonra konus

0|1
    0|1
    • Devletti büyüdü, büyüdü imparatorluk oldu. Ne demeye çalışıyorsun sen?

• Türk dil kurumunun yaptığı tanıma göre imparatorluk; kendi topraklarında oturan çeşitli milletleri egemenliği altında toplayan devlet biçimi demektir. nerden çıkardın sömüren ülkelere imparatorluk ünvanının verildiğini? Komik.

• Tmm kardesim snn dsuncene saygı dyuyorum ama boyle iyi arastr

• osmanlı sadece bir kesitle anlatılacak ve anlaşılacak bir imparatorluk değildir...

0|1
    0|0
    • En azından, diğer devlet ya da imparatorluklardan farklı olmadığını anlayabiliriz.

• katılmıyorum... çünkü osmanlı devlet yapısı o kadar muhteşem ki hala çözemiyorlar.. nasıl uzun yıllar dimdik ayakta kaldığını...

• Roma İmpratorluğu 1100 yıl yaşadı. Devletin ömrü ile sistemi doğru orantılı değildir.

• Ya Tc gercekleri, onlari da biliyor musun?

0|0
    0|0
  • çok önemli bir konuya parmak basmışsın. ayıp etmişler valla...

0|0
    0|1
  • 550 sene boyunca yapilan osmanlidaki 'katliamlar'(evet kardes katliamlari dahil), osmanli yikilnca cumhuriyetin ilk 20 senesinde aşıldı. neyin kafasindasin

0|3
    0|1

Kızlar Ne Diyor 3

• Tarıh bılımının en onemlı unsurlarından bırıdır; toplumları o donemın sartlarına gore elestırmek.

Eger kardes "katlıamı" olmasaydı; taht kavgaları yuzunden de mılyonlarca ınsan yıne helak olacaktı.

Masum bır cocugun oldurulmesını savunacak degılım; ancak o doneme ve o yonetıme uygun olan oydu belkı de.

Dıger yandan; her toplumun hataları ve dogruları olmustur, her devletın.

Osmanlıyı dogruları ve yanlıslarını kabul edıp yıne de sevıyorum.

0|0
    0|0
  • koskoca bir imparatorluk yönetiliyomuş.ozamanın şartlarında kardeş katlı olmasaymış kardeşlerın taht kavgalarından heralde sefere çıkılmazmış.osmanlıyı gerıleten olaylardan bırıde zaten kardeşlerın taht kavgası.sütten çıkma ak kaşık degıl osmanlı ama şartlar oyleymış.vaktınde yunana ermenıye acımışda neolmuş.arkadan vurup gıtmış.

0|0
    0|0
  • Sorunu okumadım

0|0
    0|0
Yükleniyor...