Andımızın kaldırılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Andımız okullarda tamamen kaldırılıyor.

AKPnin yaptığı çok nadir takdir edilecek davranışlardan bence.

''Ne mutlu Türküm diyene'' ve ''Varlığım Türk varlığına armağan olsun'' gibi tamamiyle ''faşist'' cümleler içeren bu metni her gün çocuklara okutmak saçmalıktı, yanlıştı. Siz başka bir ırk için ''varlığım x varlığına armağan olsun'' demek, o ırktan olmadığınız halde her sabah o ırktan olduğunuzu söylemek zorunda olmak ister miydiniz acaba?

0|0
11|22

En İyi Erkek Görüşü

• faşizan bir söylem olmasının yanında darbe döneminin saçmalıklarından biri olması da cabası daha çok şey var kaldırılması gereken

1|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 21

• Atatürk'ten daha iyi düşünenlerin var olduğunu bilmek insanlarımızı rahatlatıyor. Atatürk 100 yıl sonrasını görebilen gerçek bir liderdi, şimdiki liderlerin lider olduğunu sanıyor insanlarımız ve Atatürk'ün vücuda getirdiği bir çok şeyin neden olduğunu bile anlamadan, sorgulamadan yıkılmasını zevkle izliyorlar. Bu millete Atatürk tarafından hediye edilen şeylerin değeri, millet tarafından anlaşılmasın diye büyük çabalar sarfedildi yıllardır ve nihayet bu gün hepsi geri alınmak üzere harekete geçildi. Atatürk'e ait hiç bir şey bırakılmayacak bu ülkede, alkışlayan alkışlayana.

2|2
    0|0
  • Yeminini tutmayan doktorların, yargı mensuplarının, polislerin, milletvekillerinin, anne-babaların çoğunlukta olduğu bir ülkede 10 yaşındaki bir çocuğa daha ne olduğunu bilmediği konularda "AND" içtirip tutmasını bekleyen de ayrı bir psikolojik vaka !

1|1
    0|1
  • Eli olan oy kullanıyor.

1|2
    0|0
  • Zorlarına gittikleri için kaldırdılar bu kadar basit

Ama bunlar daha başlangıç, yakın gelecekte Atatürk'ün büstlerinede kaldırcaklar, anayasaınn değişmez maddelerini değiştirmeye yelteniyorlar zaten, yavaş yavaş cumhuriyetin değerlerini kaldırım asıl amaçlanan cumhureyeti yıkmayı hedefliyorlar gerçek bu. Bunlara ilkerki zamanda darbe yapmak şart olacak ama sivil ama başka türlü,

0|1
    0|0
  • Türklüğe yakışmayan, Türkü çekemeyen, tarihi, kültürü olmayanların yaptığı bir saçmalık.

3|3
    0|0
  • TÜRKÜN vatanında yaşıyorsan tabiki varlığında herşeyinde TÜRK varlığına armağan olacak.

3|0
    3|1
    • hasss bizim adımıza konuşma ben kimsenin bana armağan olmasını istemiyorum

• ha okadar çok bölücü bir kafadasın ki biz türkleri bile ayırabiliyorsun gerçi haklısın sen ve ben asla aynı olamayız zaten

• ırkçıyım evet devşirmeler beni ilgilendirmiyor

• Bu ulke sadece turklerin degilmis
    Ermenilerin ulkesinde bizim payimiz var mi
    Yada rumlarin kitabinda gecermi turk kardes kelimesi
    Araplarin petrollerinde bizim payimiz var mi
    Kurtlerin ulkesi olsa bizim adimiz gecermiydi
    TURKİYE TURKLERİNDİR turk milliyetciligini lugatimizdan sildik diyen zihniyete bunuda birgun ogreticegiz
    NE MUTLU TURKUM DİYENE

0|2
    0|0
  • Bian önce kıyametin kopmasını istiyorum artık , dünya nın sonu gelsin yeter çok bile yaşadı insan oğlu .

0|0
    0|0
  • zorla yemin ettirirlerdi tabi ben söylmezdim o ayrı dava 7.sınıftan beri ant içmiyorumdum andımda

kaldırılması hakkında da bişe düşünmüyorum

0|2
    1|1
  • işin faşizm kısmı umrumda değil

her gün tekrarlanmasını saçma nuluyordum zaten

0|0
    0|1
  • devşirme liderden ne beklenir

0|0
    0|0
  • burası Türkiye o x kişileri söylemesin diye bize Türklüğü öğreten metni mi kaldırılması lazım. faşist olan sen ve senin gibiler asıl.

1|0
    0|1
  • Küçük beyinlere faşizan fikirler pompalayan metnin kaldırılması iyi oldu.ağaç yaşken eğilir hesabı...

0|1
    1|1
  • kürtlerin bizim topraklarımızda ne işi var anlamadım gitti.Bunlara yüz verdiler astarını istiyorlar şimdi,Kürtleri sevmiyorum kardeşim zorlamı.Onlarda bizi sevmiyor zaten

0|0
    0|0
  • Evet sorunun açıklama kısmında yazdığın gibi yerinde bir düzenleme

0|0
    1|1
  • hiçbirşey sen ne düşnüyorsun :D

0|0
    0|0
  • Kesinlikle katılıyorum.

0|1
    0|1
  • "Senin yolunda gidiceğime and içerim". 8 sene zorla yemin ettirildik !

0|1
    0|1
  • önceEy büyük ATATÜRK,

açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime and içerim...

Bakara 170:"Onlara, “Allah’ın indirdiğine uyun!” denildiğinde, “Hayır, biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz (yol)a uyarız!” derler. Peki ama, ataları bir şey anlamayan, doğru yolu bulamayan kimseler olsalar da mı (onların yoluna uyacaklar)?"

0|1
    0|0
    • en azından atatürkün ne olduğu belli en azından varlığı bilinen kanıtlanabilir bir varlık insan yani. allahın var olup olmadığı bilimsel açıdan bir muamma. yani senin anlıcağın evet ben atatürkü izlemeyi tercih ederim

• ne içtin ne yedin de böyle oldun sen acaba?

0|1
    0|3
  • Olaya tarafsız bakarsam türk olmayanin mecburi olarak türküm demesi yanlış. Taraflı bakarsam belli bir kesim bunu söylemeyip kaldırtıyorsa kendi ırkına saygıdan yarın yine kendi ırkına saygıdan bağımsızlık isteyecektir. Şahsen andımızın kalkması sorun değil yeterki çelme takmasınlar yarın öbürgün.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 11

• Andımızın kaldırılmış olması değil mesele.
    Sabahın köründe papağan gibi dikte edilen bir andın ne kadar gerekli olduğu zaten tartışılır.
    Ama bu ne amaçlarla kaldırdıkları çok aşikar. Göremeyen beyin yoksunları da "demokratikleşme süreci" diyerek bıdı bıdı yapıyor.
    Yahu sen ayrıştırmaları ortadan kaldırmak istiyorsan önce toplumun bir kesimini diğerinden ayırmayı kes...Nefret yasası gelecekmiş. Ulan senden ala nefret kusan başka kimse var mı?
    "Ananı da al git, çapulcular, ayyaşlar" derken sevgini mi gösteriyordun?
    Ne diyeyim ağzına iki parmak bal çalınan bunlara oy veriyor. Rezillik.

3|0
    0|0
    • çok güzel ...

• her firsatta kilicdaroglunun alevi olduguna deginen nefret kin kusan kendisi, ayrimcilik yapan kendisi bir de yasa cikariyor eminim aleviyi asagilayana ceza verilmez ama (:

a kanunun altindaki amac da farkli ama. o kanun yüzünden kimbilir kac kitap yasaklanip kac yazar hapse atilacak. fazil sayi unutmadik (:

• Şu tasarının alt metninde yatan sinsiliği bi' anlatabilsek zaten...

Toplumu kesim kesim ayıran kendisi değilmiş gibi bir de bunu yapanlara 1 ile 3 yıl arası hapis cezası gelecekmiş.

Tayyip'e sigara ve don stoğu yapalım. Müebbet yiyecek durumda.

• Komik olmayın dünyanın her yerinde milli değerleri içeren marşlar v.b şeyler vardır ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan insana da Türk denir...Her soydan gelen insana ayrı ayrı marş ve ant yapılması mümkün değil...milli varlığı ve bilinci yaşatan ögelerin kaldırılmasının neye hizmet ettiği belli.

Ayrıca hatırlatırım ki kimse sandığı gibi "ben X ırkıyım" değil saf ırk yok her soya başka bir soy karışmış...bu yüzden insanlar ortak bir payda da birle§meli o da "millet"tir...

1|2
    0|0
    • Neden peki bu birsürü ırk arasından ortak millet olarak Türk adı seçiliyor? Hepimize Kürt diyelim. Ülkenin adı Kürdistan olsun. Nasıl olsa alt kimliklerimiz önemli değildir değil mi.

E peki böyle olursa bunun sonucu ne olur?Asimile oluruz. Ama gerekçe ne. Ortak bir paydada birleşmeliyiz.

Ortak bir paydada birleşirken Türk veya Kürt gibi bir ad kullanılamaz. Bu asimile olmaya sebep olan şeylerden birisidir. Birilerini asimile etmeye çalışmak da ırkçılıktır.

• Bu kadar art niyetli olunamaz.Ben rum kökenli patriyot bir dedenin torunuyum bir tarafım bulgaristan göçmeni...neyi atlıyorsunuz biliyor musun bu ülke de bir tek kürtler yok boşnaklar lazlar arnavutlar patriyotlar arap kökenliler ermeniler rumlar var...herkes kendi dilini kültürünü korumak için senin gibi düşünse ne olur bir düşün bakalım.Benim ninelerim bizim dilimiz aman bizi asimile ediyorlar diye yanıp tutuşmuyor çünkü savaşmışlar bir olmanın ne olduğunu biliyorlar...

• ne demek faşist?! nasıl bir bilince sahipsin? bu vatan ne zorluklarla bu güne geldi! tabi ki atalarımıza olan borcumuzu ödeyecegiz! varlığı illa ölmek olarak algılayanlar mı var! ne kadar yazık ne kadar bağnaz bir düşünce!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN

MADDİ MANEVİ GEREKİRSE KANIMIN SON DAMLASINA KADAR

1|1
    2|3
    • Yahu şu kemalistler, milliyetçiler ne kadar eşitlik yanlısı ne kadar özgürlükçü ne kadar bağnaz olmayan insanlar yahu. Hiç bağnaz değilsin sen ya. Gerçekten yani. Hani küçücük çocuklara her sabah Atatürk'ün yolundan gitmeye yemin ettirmek. Çok mantıklı.

• sadece türkler savaştı demiyorum.. madem herk ırk savaştı bu ülke için kan döküldü neden şimdi çocuklarına torunlarına bu fikri aşılamaktan kaçınıyorlar.. evet canım siz bağnazsınız biz değiliz.. evet ATATÜRKün yolundan gidiyoruz gidicez... siz gelmeyebilirsiniz.. gelmeyinde :)

• evde ya da sokakta her türlü ödüyorum ben.. merak etmeyin!

• Oh çok şükür nihayet

1|2
    1|3
  • için için bitiriyor ülkeyi it

1|2
    0|0
  • Iyi olmuş nede olsa içinde ne mutlu türküm diyene gibi faşist bir düşünceyi barındırıyordu :/

1|0
    1|2
  • Daha bu öğlen okudu oğlum arkadaşlarıyla. Gururla dinledim. Gerekirse evde okur öyle gideriz okula.

Bugün Andımızı kaldıranlar yarında Gençliğe Hitabeyi kaldıracaklar tamamen bunları unutmayın. Oyuna gelmeyin!

0|0
    0|0
  • Akp bunu kaldırırken fasist bır söylem oldugu icin kaldırmadı. Niyeti baskaydı.

Hergün sürekli tekrarlanmasınıda gereksız buluyordum.

Türk olmayan biriside ''Varlıgım Türk varlıgına armagan olsun'' dedı dıyede varlıgını armagan etmiyordu zaten.

2|1
    1|2
    • Zaten yapmaz, orası ayrı konu. Fakat bunun aşılanmaya çalışıldığı gibi bir gerçek var andımız metninde. Sen Türk olunca senin için sorun olmuyordur Türküm demek. Fakat buna mağruz kalanlar sadece Türk çocuklar değil, o var. Ki Türk çocuklara Atatürk'ün yolundan gitmelerine and içtirmek de yanlış. Bu yolundan gitmememi engellemez fakat dediğim gibi empoze edilmeye çalışıldığı gibi bir gerçek var. Sadece andımızda değil gerçi. Okul kitaplarında da verilen derslerde de.

• Adım adım şeriate ilerliyoruz ülkece.

0|1
    0|0
    • ilerleyemeyecekler aklına dahi getirme

• Tez zamanda bu hukümet iner umarım

• demokrasiye olan inancımızı yitirmeden anlayışla sabırla insanlara anlatarak onlarla konuşarak çözebiliriz halk gerekeni gerektiği yerde yapacaktır ben inanıyorum

• andımızı okumak bazılarına zor gelıyo ya acaba bu sevmedıklerı Ataturk olmasaydı bı çoğu ejdadı bılemıycekdı.yanı enazından nenelerının çocuklarınn babaları bellı.

0|2
    0|0
    • Bu Atatürk ya da başka bir şahıs meselesi değil bence zihniyetle alakalı

• gizli onlarin babasi simdi de belli degil pek degisen birsey olmadi :-):-):-)

• ahahhahah:)

• yorumumu yazardım ama burda ınsanların hiç bışeye saygısı yok.en ufak bı duşunceyı bıle problem halıne getıren ınsanlardan bıktım artık bu sıtede.

0|1
    0|0
Yükleniyor...