2014 İskoçya Referandumu

14 Eylül 2014'te İskoçya'da "İskoçya'nın bağımsızlığını istiyor musunuz?" diye sorulacak...

Bu vesile ile bir kaç sorum olacak:

1) Siz İskoçya'nın bağımsızlığını destekler misiniz?

2) Milletlerin bağımsızlığının refarandum ile belirlenmesinden yanamısınız..?

3) Ülkemizde böyle bir şey olsa idi sonuç ne olurdu..?

Şahsi cevaplarım:

1) Desteklerim... Fakat bir parantez eklemek istiyorum: (İskoçya'da İskoçca bilen nüfus hemen hemen yok gibi... Dili olmayanın kültürü de yoktur... Kültür ve dil bağımsızlığım olmayacaksa, siyasi bağımsızlığın anlamı ne..?)

2) Bu konuda oldukça taraflıyım: Türk Ulusları (ve Türk Ulusları'nın durumlarını etkilemeyecek ve düşmanlığımız bulunmayan uluslarının) haricindekilere hiç bir vakit destek vereceğimi düşünmüyorum...

3) Böyle bir referandumun düşünülmesi bile hata olur... Bakmayın siz Kürtler'in: "Biz kardeşiz" söylemlerine... İddia ediyorum ki: Kendilerini baskı altında hissetmeseler %80'i bölünmeyi savunur...

Meydan sizin, buyrun; cevaplarınızı bekliyorum...

0|0
3|3

En İyi Kız Görüşü

• 1)Bağımsız olmalarını desteklerim İskoçya'da İrlanda'da çok çekti İngiltere'den.

2)Bu ülkenin durumuna göre değişir.(Nüfus,oraya yerleşme zamanı,sömürülmüş olması vs...)

3)Türkiye'De böyle bir şey olsa hiçbir ulus bağımsızlığını alamaz.Zaten demokrasi de en çok oyu alanın istediğini yapması demek değildir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• devletlerin içişlerine karışmamak diplomasinin temel kuralıdır

bana ne iskoçya dan ama o etek işini çözsünler artık ne saçma iş o öyle çarpık bacaklar falan

0|0
    0|0
    • Fikrinizi belirtmek devletlerin içişlerine karışmak demek değildir... Sonuçta, siz "müdahale" edebilecek bir mevkide değilsiniz... :)

• şu an resmen yıkıldım :))

• Xper için yazdım

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Cevaplarına itirazlarım :)

Dili olmayanın kültürü yoktur diyerek bütün Güney Amerika ülkelerini çöpe atmış oluyorsun :)

İskoçya'yı destekliyorsan Kürtleri neden desteklemiyorsun? Farkı nedir? Merak ettiğim için soruyorum.

2. yanırına katılmıyorum. Kanla olacağına referandumla olmasın, başka alternatifi yok çünkü.

1|0
    0|0
    • Güney Amerika ülkeleri için de durum geçerlidir... dil kaybedildiği an, zaman içinde, kültür yok olmaya mahkumdur...

Çünkü Kürt değilim ve cevapta da belirttiğim üzere taraflıyım (Radikal milliyetçiyim)...

Son cümlenizi anlamadım...

• Kültür yok olabilir ama bu bağımsızlık hakkı olmadığı anlamına gelmez bence.

Son cümleden kastım şu. Kültürü olan ve bağımsızlık isteyen bir toplum düşünelim. Ya savaşarak bunu elde eder, ya da kanuni bir anlaşmayla. Referandum da bunun en dostane çözümü gibi geliyor bana.

• Kürtlerin kardeşiz dediğini nerden çıkardın? Bu türk milliyetçilerinin bol bol tekrarladığı, her türlü pisliği yapıp kendilerini aklamak için kullandığı bir laf.kürtler insan olana insanız diyor.artık bu kardeşiz söylemlerinden canları sıkılmaya başladı.

1-destekliyorum

2-yanayım

3-Kürdistan özerk olurdu.

0|0
    0|0
    • kürdistan özerk olucaksa batıda kürt de bırakmayız o zaman.

• Siz kimsiniz?

Kürdistan özerk olunca içindeki türk ve başka uluslardan unsurları dislayacak mi zannediyorsunuz?

• Ülkemizde olsa bırak referandumla almayı savaşla bile bölemezler bizi ama.. Aması var işte. Biz oy atarız ama sayanlar! Amerika sayar, referandumdan "evet" i de çıkartır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...