Hiç bu sözlere farklı bir açıdan baktınız mı?

--Sen cevapları ezberliyorsun ama; Hayat asla aynı soruyu tekrarlamaz. (Osho)

--Hayatlarımızı bazen yakaladığımız fırsatlar belirler.. Bazen de kaçırdığımız." (Benjamin Button)

Bazı ünlü düşünürlerin sözleri her ne kadar çok hayatımıza yön vermiş olsada kimimizin hayat felsefesi haline gelmiş olsa da kimimize göre çok daha farklı anlamlar taşıyorçÖrneğin bu başta verdiğim ilk iki söz.Okuduğunuz zaman insana güç veriyor gibi geliyor ama hayatı yaşadıklarımızla karşılaştırdığımız zaman hiçte öyle olmadığını görüyoruz.Kimimize göre bu sadece bir avutmadan ibaret oluyor kimimize göre ise iyi bir rehber.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda arkadaşlar?

-Sen cevapları ezberliyorsun ama; Hayat asla aynı soruyu tekrarlamaz. Peki madem öyle bildiğimiz yoldan ilerleyemiyceksek bazı şeylerden ders alıp tedbirle hareket edemeyceksek ne önemi kaldıki tecrübelerimizin sizcede öyle değil mi?

Bu yazıya örnek vermek isteyen arkadaşlar olursa paylaşımlarını dört gözle bekliyor olacağım.Teşekkürler.

0|0
7|14

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle harika bir bakış açısı. Duvarın öteki tarafına bakabilmek, her gördüğü şeyi sorgulamak ve bilinenin bilinmeyenlerini aramak muhteşem birşey.

Sözleri, o an ki ruhsal durumumuza göre, ileriye veya geriye bakarken, pozitif veya negatif yorumluyoruz. Çünkü dünya dediğimiz, ruhumuza düşen görüntülerden başka birşey değil.

Osho sözünde aynı dediğin gibi oluyor. Biliğinin hiçbir önemi olmuyor. Gerçi duruma göre oluyor da. Olmayan yanı, mesela en anlaşılır şekliyle örneklersek; her yeni sevgili bildiğin herşeyi unutup sıfırdan başlamanı gerektiriyor. İlkinde kazandığın deneyimler işine yaramıyor; çünkü karşında bambaşka soruları olan bir insan var. Birine yaptığın ötekinde işine yaramıyor, hepsi farklı şeyler bekliyor.

Lakin arada hayat benzer sorular soruyor. Bildiğimiz sınavlar gibi, soru tipi aynı, sayılar farklı. Birini bilmek, diğerine biraz yardım sağlıyor. Ama hayatın orjinal soru üretme yeteneği sınırsız.

Genel olarak birşeyler öğrensek de, fazla sallamıyorum; çünkü benzer sorular bile farklı zamanda farklı görünüyor. Deneyimleri bırakıp, o anki soruya o an odaklanıyor, genelde de "amannn" deyip boş bırakıyorum :))

Verdiğin iki sözde de, heryerde de, yarısı dolu yarısı boş bardak durumu var. Duruma göre ya hava ya su. Ama bakıp da boş tarafın havayla dolu olduğunu görmek gibi, bu sözlerin tersini de görebilmek...

Deneyimler, fırsatlar, olasılıklar.. hepsi, birgün ya işimize yararsa diyerek edinip biriktirdiğimiz minik kum taneleri.. ya birgün işimize yararlarsa (o keşmekeş de bulabilirsek kum tanemizi tabii ki)

3|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Her insan kendi başına gelen olaylar ve kendi tecrübeleri doğrultusunda bu sözleri söylüyorlar. Madem ki herkesin tecrübeleri farklı o zaman bazı sözlerin genel geçerliği yok. Tamam tecrübe önemlidir ve bu sözleri akılda tutmak da iyidir ama hayatımıza ytamamen yön vermelerine izin verirsek kendi seçimlerimizin ve kararlarımızın bir önemi kalmaz ve onları biz vermemiş oluruz. Dolayısıyla kendi hayatımızı başkalarının ağzından yaşamış ve karekterimizi de öyle şekillendirmiş oluruz. Bu nedenle rehber olmalı ama gidilecek rotayı biz belirlemeliyiz ve bir tek söze ya da kişiye de bağlı olmamalıyız. Hayat birçok koydan oluşan biz deniz ise her koy için farklı bir rehber gerekebilir.

1|0
    0|0
  • benjamin button ın sözüne bişey diyemem, haklısın. ama belki de benim göremediğimi bir başkası görüyordur. tıpkı benim osho nun sözünde gördüğüm gibi.

osho nun sözünün çelişkili olduğunu düşünmüyorum. bence sözü tam olarak anlamak gerekiyor.

anlatmak istediği şey, cevapları ezberlemek yerine formülü ya da sorunun mantığını öğrenirseniz gelen soru değişik olsa da cevap bulabilirsiniz.

sınavlara hazırlanırken kullandığınız soru bankalarını düşünün.

yüzlerce soru, onların cevaplarını mı ezberliyoruz yoksa soruları çözerken kullanacağımız formül ve mantığı kavramaya mı çalışıyoruz?

ya da bir öğretmenin aynı dersten iki ayrı sınıfa sınav yaptığını düşünün.

sorulardaki sayılar ya da metinler her iki sınıfta da değişiktir ama formüller ve mantık hep aynıdır.

bazı üşengeç öğretmenler aynı soruları sorabilir, ama hayat o kadar üşengeç değildir.

yaşadıklarınızdan edindiğiniz tecrübeler durumsal olmamalıdır. sizi yanlışa götüren belirli bir sözü ya da hareketi tekrarlamak, ve ya sizi yenilgiye uğratan söze, davranışa tekrar inanmamak ya da güvenmemk değil de, genel olarak üslubunuzu, davranışlarınızı ve bakış açınızı biçimlendirmeniz sizi doğru cevaba daha kolay götürecektir.

ben osho nun sözünden bunu anladım.

bence bir tezat yok...

1|0
    0|0
  • Bazı filozoflar, alimler vb. bilgeliklerinden dolayı bir cümleleriyle pek çok şeyi anlatıp bize anlamlı mesajlar verebiliyor. Yalnız şu da önemli ki o kişi bu cümleyi nasıl bir konuşma sırasında kurmuş? Mesela Oslo bu sözü bir konuşma sırasında birisine cevap olarak vermiş olabilir. Yani bu söz bir durum karşısında o duruma özel olarak söylenmiş olabilir.

Açıkçası ilk cümleye ben de katılıyorum. Bununla ilgili izlediğim bir filmden bir anektod aktarayım: Kızlarla arası kötü olan bir adama bir arkadaşı bir kıza sadece sorular sormasını, o şekilde etkileyebileceğini söylüyor. Adam da kitapçı da çalışan kıza sadece soru sorarak onu etkiliyordu. Sonra başka bir buluşmada kadınla aralarında geçen diyalog:

Kadın-Selam

Adam-Selam. Nasılsın?

Kadın-İyiyim.

Adam-İyi misin?

Kadın-Evet.

Adam-İyisin yani?

Kadın-Sen zihinsel özürlü müsün? Derdin ne senin?

Adam-Zihinsel özürlü olmamı mı isterdin?

Sonrasında kadın masadan kalkıp gider :)

Demek istediğim Oslo'nun sözü hayatın bazı yerlerinde doğru ama her zaman geçerli olmayabilir.

1|0
    0|0
  • Bu tür yüzlerce kalıplaşmış yazı ve aynı sözler üzerine yazılmış yüzlerce kitap var aslında bu yazılar ve kitaplar ilk cümledeki osho nun sözünü biraz doğruluyor kanımca bu kitaplarda genelde Edison un nasıl bu kadar çok patent aldığı veya Hanry ford un nasıul otomobişl kralı 9olduğu falan anlatılır ama o zamanın şartları ile bu zamanın şartlarınıon ayn ı olduğu varsayılarak düz mantık ile yazıldığı kanısındayım

Diğer insanlardan farklı olmak lazım herkesin yaptığı şeyleri yaparsan herkesle aynı olursun.

altı milyarın içindeki farklı insanlardan olmak istiyorum. Eğer öğretmensem 600 bin tane öğretmenden biri olmak istemiyorum. Eğer öğrenciysem 15 milyon öğrenciden biri olmak istemiyorum. Eğer doktorsam 200 bin tane doktordan biri olmak istemiyorum. Eğer mühendissem 250 bin tane mühendisten biri olmak istemiyorum. Eğer işçiysem 20 milyon işçiden biri olmak istemiyorum. Eğer insansam dünyadaki 6 milyar insandan biri olmak istemiyorum.

Kısacası ben farklı olmak istiyorum. Farklılığı insanlığa fayda olarak, herkesin bilmediğini bilmek olarak, herkesin algılayamadığını algılamak olarak görüyorum. Farklılığı herkesin dışında biri olarak görüyorum.(Başka bir diyardan alıntıdır.Ama söyleyen güzel söylemiş.)

Sonuç olarak benim görüşüm farklı olmak başarılı olmak isteniyorsa herkesin yaptığını değil herkesten farklı birşeyler yapılmalı o yüzden ilk cümledeki hayat aynı soruyu tekrarlamaz sözü çok doğru bir söz.

Ama her ne yapılıyorsa yapılsın insanlığından ve dürüstlüğünden taviz verilmemeli aksi takdirde yalnızca başlangıçta başarılı görünülür ama sonra tepe taklak gidersin hayatta

Hayatta fırsatlar hiç bir zaman bitmeyecektir önemli olan doğru zamanda doğru kararları alabilmektir.O yüzden aceleci davranmamak ve en az riskle hareket etmekte çok önemlidir.

Şöyle bir durum daha vardır.Bu gün alınan bir karar çok doğru ve yerinde olur.Faakat aynı karar bundan 20 sene sonra çok yanlış ve zarar getiren bir karar olabilir.Farklı zamanların farklı zamanları her zaman göz önünde bulundurulmalı

saygı ve sevgilerimle

1|0
    0|0
    • ellerin dert görmesin ço kgüzel fiade etmişsin sende teşekkür ederim.Özellikle son yazdıkları çok hoşuma gitti.Hayatta fırsatlar hiç bir zaman bitmeyecektir önemli olan doğru zamanda doğru kararları alabilmektir.O yüzden aceleci davranmamak ve en az riskle hareket etmekte çok önemlidir.

Kesinlikle çok doğru.

• Rica ederim

Bende teşekkür ederim.

• büyüklerimiz tecrübelerini anlatıyor ama dinleyen kim..

illa yaşayarak öğrenecegiz..

inatçıyız hacı..

1|0
    0|0
  • bir arkadaşınla kavga ettin ondan intikam almak istiyosun intikam planlarını nasıl yaparsın ?

Cevap basit önce aklında o olayın olduğu ortamı canlandırırsın ve orda hayalinde konuşmaya başlarsın belki de yastıklara çekyatlara tekmeler atmaya başlarsın antreman niteliğinde ama aklında hep o anki sözler ve oradaki ortam vardır kısacası hazırlığını yaşadığın tecrübeye göre yaparsın o sırada ;

-gerçekten çocuk aynı yerde mi olucak

-tasarladığın şekilde mi gelişecek olaylar

-söyleyeceğin sözler için gerekli ortam olacak mı ?

Bunları düşünmeyiz kısacası ;

İnsan hayat sahasında bir kaleci olarak düşün ilk başta kötü insanlar ya da kötü olaylar aynı köşeden gol atar sen tam kendini o köşeden topu çıkarmaya alıştırmışken bir başkası gelir farklı köşeden gol atar düşündüğün le yaşadığının örtüşmesi dileğimle ..

1|0
    0|0
    • first class harikasın arkadaşım sende çok güzel bir örnek vermişsin 2 tane en iyi cevap seçme hakkım olsaydı senide seçerdim.

• yani hayatta karşılaşılan tüm problemler (hayatın sorduğu sorular), hep aynı bilinen yöntemlerle çözülmez. nasıl ki her hastalığın ilacı farklıysa, her problemin de farklı çözüm yolları olmalıdır. tecrübelerimiz işte bu noktada işe yarayacaktır.

1|0
    0|0
    • güzel farklı bir bakış açısı ilaç örneğini sevdim teşekkürler.

• ben bu sözler üzerine felsefe yapamam ama ilk söz çok iyi,profil sayfandaki sözler de güzel

1|0
    0|0
  • tecrübe değil

plan kurmayla ilgili o

boş yere plan kurma hayat planını bozar diyor

1|0
    0|0
  • bazen.

0|0
    1|0
    • bu ne şimdi cevap vermek için saçma sapan şeyler yazmayın arkadaşım engelledim seni bunuda bil.

• bir de bu var:

Bir ses çagırıyor beni

Gitsem mi gitmesem mi of

Düştügüm bir zindan dibi

Belki daha beteri of

Tarif edeyim gel bul beni

Yittim mi savruldum mu of

Gördügüm bir rüya gibi

Hayal degil kabus bu of

Görüyorsun işte budur halimiz

Seyrediyorlar sanki bir filmiz

Yetti artık abi be

Hayat oynuyor bizimle

Hay ben senin gelmişine geçmişine

Söverim işte

.. şarkı anlatıyor ..

1|0
    0|0
  • Bazen ben de terk edip gidebilsem keşke diyorum

İçimde bir İstanbul var ondan vazgeçemiyorum.

Belki sen de bir gün geçersin diye köprülerinden

Yakıp yıkamıyorum, koparıp da atamıyorum içimden

Hayat bu işte;

Kanatlanıp gitmek dururken

Dört duvar içinde hap solursun

Yaşamak için bir neden ararken

Ölmek için bulursun

Söyle; taşı toprağı altın olmuş kaç yazar ?

Delik testi umutlarım, akar altından azar azar.

Söyle, neye yarar yaşamak altın bir kafeste

Bir yanım seni beklerken, diğeri bekler ölümü ağır ağır

Hayat bu işte;

Kanatlanıp gitmek dururken

Dört duvar içinde hap solursun

Yaşamak için bir neden ararken

Ölmek için bulursun

0|0
    0|0
  • farklı bakış açıları önemli değildir.ne anlatmak istediğidir önemli olan

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• ne var ki şu yeni nesil de de bir sürü filozof var mesela ben de filozofum kendi çapıma göre:) şöyle birşey söylemek çok daha doğru olur:

Aristo,Eflatun,Sokrat,Cicero gibi adamların ortak özelliği ne biliyor musun? Kimsenin konuşmadığı bir çağda onlar konuşmuş, hepsi bu. Kimse konuşmuyorsa elbette ki konuşanın söyledikleri ciddiye alınır, kural budur. Yani; koşan adam, yürüyen adamı geçer. Yürüyen adam da duran adamı... Eeee peki, duran adam herhangi birini geçebilir mi? Bir daha düşün! Tabii ki geriye doğru yürüyen adamı geçer, yerinde duran. İnan ki geriye yürüyenin de geçebileceği insanlar vardır ki onlar geriye doğru koşanlardır. Şimdi herkes geriye doğru koşarken sen de Aristo olsan durduk yere bilge kişi olur çıkardın. Filozofların her söylediğine aha bu filozoftur güzel laf not edim demek yanlış olur ki onlar kendilerini benimsemek amaçlı söylerler yani dünya ya çevresel değil kendi açılarından bakıyorlar mesela ben o iki söze katılmadım ne olacak şimdi birde filozof olacak kendisi... Ben bu adamların çağdaşı olsam kesin döverdim bunları diyor ERDAL DEMİRKIRAN ki bence kendisi haklı da her insan dünya ya kendi gözünden bakar bir başkasının gözünden değil.. biri hayat çok zor der diğeri kolay der eee hangisi doğru söylüyor peki... hiçbiri önemli olan senin nasıl baktığın bir başkasının sözüyle emin olmadığın yoldan ilerlemek bence pekte doğru değil ama tabi ki rehber olanlardan bahsetmiyorum onların söylediği sözler birebir kuran dan alıntı ki bu filozoflarınkine de bakarsan bunların ki de onlardan alıntıdır... ingilizlerin tuvaleti türklerden almaları gibi:))

1|0
    0|0
  • Osho'ya ithafen diyorum ki, sen gene de cevapları aklında tut, ezberlemeye çalışma, anla. Hayat dediğin birbirine zincirleme bağlanmış olaylardan ibarettir. Dönüp dolaşıp tekrar karşına gelebilir, o yüzden yanında daima güvenebileceğin bir kaynak olsun, aklın! Boş bir akıldansa, dolu bir zihni tercih ederim.. Çünkü hayat, hazırlıksız insanlara en zayıf halkasından vurmayı sever, zihninden, korkularından..

2|0
    0|0
  • Hayatlarımızı bazen yakaladığımız fırsatlar belirler.. Bazen de kaçırdığımız." sözü bence tamamen hayatımızdaki seçimlerimizin bize sunduğunu anlatır. benim anlayışıma göre tabi. Hatta Mr.Nobody filmi tam olarak bunu anlatır.

Sen cevapları ezberliyorsun ama; Hayat asla aynı soruyu tekrarlamaz. sözü ise ezber yapmak iyi değildir yani basit. ezberlediğini daima unutursun. işin içinde bir başkası varsa eğer bilemediğin şeyler üzernden yorm yapamazsın. aklında kursan bile o asla gerçek olmaz. basit.. birisine şunu şunu dicem dicem dicem diye aklında binbir türlü kurarsın ama yanına geldiğinde tık yok :)

1|0
    0|0
  • Zaten hayat iki husustan mevcuttur.Bunlardan biri:Yakaladığımız fırsatlar ve kaçırdığımız fırsatlar.Bunlar gideceğimiz yolları belirliyor.

1|0
    0|0
  • " Ne anlatırsan anlat, anlattığın karşındakinin algıladığı kadardır.''

1|0
    0|0
    • kesinlikle.

• Temel ile Dursun Sultanahmette gezinirken bir turist gelip kendilerine bir adres sorar.

Turist ingilizce,almanca,fransizca sorar fakat bizim lazlar anlamaz...

-Ula dursun bir yabanci dil ögrenemedik gitti, der Temel,

Dursun: -Ula neye yarayacakki bak adam üç dil biliyor yine derdini anlatamiyo

• Dürüst olacağım hepsini okumadım :)

Dün sadece ilk sözü okudum ve ne kadar doğru olduğunu gördüm o kdr :)

1|0
    0|0
  • tecrübe yalnızca tedbirli olmaya yarar. ben başka faydasını görmedim.

1|0
    0|0
Yükleniyor...