Irkçılığa Karşı Olanlara Soru

Irkçılığın aleyhinde bulunanlara şunu sormalı:

Kendinizi Çingene ile bir tutar mısınız? Bir Çingene ile evlenir misiniz? Çingene bir gelin veya damat kabul eder misiniz?

Evet derlerse mesele yok. Hayır derlerse ırk tefriki yapıyorlar demektir. Onların yalnız Çingenelere karşı yaptığı bu ayırmayı biz başkalarına karşı da yapıyoruz.

Irkçı değilim diyen bir insana soruyoruz. O zaman kardeşinizin bir Ermeni ile evlenmesine ses çıkarmazsınız değil mi? Ya da Yunan bir Papazın Devlet Başkanı olmasınada ses çıkarmaz sınız değil mi? Sonuçta ırkçı değilsiniz... Irkçı değilim diyen bir insan bütün ırklara eşit bakmak zorundadır ve hepsini aynı şekilde sevmek zorundadır.

0|0
8|23

En İyi Erkek Görüşü

• Melesef ırkçılık kelimesinin anlamını yanlış biliyorsun .

Irkçılık bir ırkın ya da diyelimki o farklı olan toplumun diğer ırklardan üstün olması ve yönetmesi anlamına gelir.

Yani senin dediğin gibi o insaları sevmemek değildir. Sevmiyorum diye ırkçılık yapmış olmam.

Onların kültürünü kişiliğini adetlerini sevmiyorum diye ırkçılık yapılmış olmaz. Ben bir çingeneninadetlerini sevmiyorum ama bu demek değil ki onları insan gibi görmüyorum onları kendimden aşağı görüyorum. Malesef yanlış düşünüyorsun.

1|2
    0|1

Erkekler Ne Diyor 22

• Vermiş olduğun örnekler çarpıtmak için çok rahat kullanılır. Öncelikle ben insanı önemserim benim ermenide çingenede zencide beyazda çinlide italyanıda her türlü arkadaşım var ama bunlar iyi insanlar. Dinle ırkı bir araya getirmemek lazım o çok farklı bir şey. Yunan devlet başkanı devleti daha iyi bir yere götürecekse olur ama papazlığın ırkla bir ilgisi yok. Yani sen burda 'ırkçılık' tabirini kullanarak papazada bir yer açma gayretindesin o iş yemez.

0|0
    0|1
  • Herkes ırkçı değilim der ama herkes ırkçıdır.Aynı ırktan olanlar bile kendi aralarında o şu ilçeden bu o ilçeden diye ayrımcılık yaparlar onlarda uyuşsa bu seferde köyleri farklıdır birbirlerini sevmezler vs şeklinde uzar gider mesela bizim ilçede bizim bulunduğumuz bölgeyi hiç sevmezler

Aynı kral çıplak hikayesi gibi herkes gerçeği biliyor ama hiç kimse kelle korkusuna bunu dile getiremiyor taki bir çocuk bunu söyleyene kadar.

Evlenme konusu yanlış bir örneklendirme olmuş güzel ve asimile olmuş çingene kızları tanıyorum onlarla evlenilebilir.Ama çoğu ile evlenmem ben çünkü aşırı derecede kültür ve yaşam tarzı farkı var.Kürtlere karşı ise ayrıca bir antipati oluştu onlardan bir marilyn monroe çıksa ve evlenelim dese yine evlenmem.

0|0
    0|1
  • Kim bir noktada ırkçılık yapıyorsa,insanlığını,inandığı dini ve vicdanını sorgulaması gerekiyor.İnsanlar düşünceleriyle varlar ve düşünceleriyle sevilmeliler...DNA kodlarına göre değil

1|1
    0|2
  • Çingene ile evlenmem tipleri hiç çekici gelmiyor çünkü belki benim tipim de onlara itici geliyordur öyleyse saygı duyarım.ırkçı değilim.

0|0
    0|0
  • Birini sevip evlenmem için gerekli tek kriter,

hatun kişisinin insan olmasıdır.

Irka, mezhebe takılmam.

İşte bunlar hep boş işler.

Çingenelik, ırk değil, yaşam biçimidir,ayrıca.

0|0
    0|1
  • Beyinsizliklen patliyor bu Soru.

Önemli olan kisinin karakteri, hangi aileden dogdugu degil. Bir Yunan Baskan olamaz cünkü o Türk vatandasi degil.

Bu Türk halki nekadar cahil ya.

2|1
    3|1
  • insan olan herkesle evlenirim çingene insan değilmi sanki çingene olmayanlar çok matah insanları kategorize edenlerden nefret ederim.ayrıca şunu belirteyim yunan bir papazın devlet başkanı olmasını istemem burası türkiye adammı kalmadı memlekette.

0|0
    0|1
  • Yanlış tabir olmuş. Herkesi sevmek zorunda değiliz. Saygı duymak başka, sevmek başka. Benim Çingenelere bir nefretim yok ama bir Çingene ile evlenmem. Edirne Keşan'dakileri saymazsak Çingenelerin tamamı yiyecek ekmek bulamayan, ilkokulu güç bela okuyan kesimler. Okumuş adam gidip cahil bir Çingene kızla evlenebilir mi? Sosyal statü ve sınıf farkı denen bir şey var. Mesele ırk değil

0|0
    1|0
  • Çingene diyerek anayasal bir suç işliyorsun. :) Soruna cevap verirdim ama çok gereksiz buldum. Çok basit. Bunlar normal düzeyde bir düşünce bile kolayca çözebilir. Bu kadar yüzeysel olmayın. Gözünüzü açın biraz.

1|0
    0|1
  • evlilik ne alaka başka ırklara (çingeneler,ermeniler) saygı duyarım ama illa onlarla evlenicem diye birşey yok saygı duyuyor olmam ırkclığa karşı olduğumu belirtmez mi ?

1|1
    0|1
  • Bir şeyleri paylaşmak istediğinde iş değişiyor. İslami kurallar, ahlaki değerler, kültür farklılığı. Irkçılık olmasa da bunlar bir engel.

0|1
    0|1
  • ırkçılığın aleyhinde olmakta ırkçı olmakta doğru değil.

her birey kendi kültürünü, folklorik özelliklerini sevebilir ama bu diğer kültürlere saygısızlık etmeyi gerektirmez. asıl önemlisi iyi insan olmanın bilinciyle yaşamaktır. sorduğun somut sorulara gelince çok özel şartlar ve şahsa ait nitelikler hariç olmak üzere doğup büyüdüğüm kültürel iklimin devamı için bu tür evliliklere karşıyım.

0|0
    0|1
  • çingeneyle evlenmeye karşı çıkılmasının sebebi onların kaşını gözünü beğenmemek değil, hayat tarzı ve kültür biçimi bakımından uyum sağlanamayacağını düşünmek. ermeniyle, kürtle, hristiyanla evlenmekte ise herhangi bir sorun görmüyorum.

0|0
    0|1
  • Aslında şunu soracaksın ırkçılara 1925 200 bin Hristiyan türkün, türkiyenin bütünlüğüne tehdit diye müslüman türkler tarafından zorla yunanistana sürgün edilmesini neyle bağdaştırıyorsunuz

0|0
    0|1
  • ırkçı olmayanlar bütün ırklara eşit bakmak zorundadır hepsini aynı şekilde sevmek zorundadır anladınız mı? bu arkadaş sayesinde aydınlanmış olduk hayırlısı olsun...

0|0
    0|1
  • ben onlardan ayrı ve ustun görmüyorum kendımı cıngene dıye kımseyı yargılamadımda benım ıcın cumhurbaskanı neyse bır cıngenede odur

0|0
    0|2
  • e vet çingene uygunsa bana evlenirim çingenelik ırkmı sence

0|0
    0|1
  • Insanlarin bildigi ama soylemedigi gercekler part 1 olmus :-)

0|0
    0|1
  • kardeşim bir yunanla evlenemez ama diğer ırklardan biriyle evlenebilir !1!11

0|0
    0|1
  • ben ırkçı değilim ama bir çingene ile evlenmem sevmek zorunda değilim ama saymak zorundayım

0|0
    0|1
  • evet ben aynı senin dediğin gibi biriyim fikir olarak bana düşmanlık etmeyen kuyumu kazmayan herkesi eşit tutarım dini dili ırkı eğitimi çok önemli değil buyur sor ne soracaksan. Bu arada bir çingeneyle evliyim kültürleri bana hiç uymaz yaşam tarzlarından hoşlanmam ama insani bir karar vermem gerektiğinde asla ayırmam ben onlara onlar bana saygı duyar.

0|0
    0|1
  • Türk ırkçısı değil misin?

Irkçı değil misin? Irkçılığa düşman mısın? Öyleyse sen günün birinde Atenagoras'ın Türkiye Cumhurbaşkanı görmekte sakınca bulmazsın. Belki de Batı Hristiyan dünyasının sevgisini kazanırız diye düşünürsün.

Sen yahudi bir sarrafın maliye bakanı olmasına da ses çıkarmazsın. Kendi kesesini doldurmasına ve İsrail'e transferler yapmasına rağmen bütçeyi kabartacağı için sevinç bile duyarsın. Hatta kürt devleti kurmak için bunca Türk'ün kanına giren şeyh Sait'in torunlarından birinin başbakan veya devlet bakanı olmasına da ses çıkarmazsın.

Sen yalnız Türkçülüğe karşı çıkar, Türk ırkçılığını yerer, Turancılığa düşmanlık edersin. Çünkü sen ya Türk ırkına yüzyıllarca kölelik etmiş bir milletin mensubu yahut beyni işlemeyen, yobazlaşmış, okuduğunu sindirememiş bir budalasın. "

Hüseyin Nihal ATSIZ - Ötüken Dergisi, 15 Şubat 1966, Sayı:26

2|0
    0|4
    • Bir kisi Türk vatandasi oldugu sürece ister Yahudi ister Hristiyan olsun, her türlü bakanliga hakki var.

Din ve Vatandaslik ayri seyler yobaz arkadasim. Erdogana karsi cikiyormusun ? O bugünler Suriyedeki Teröristlere milyarlarca para gönderiyor insanlari öldürsünler niye.

Nerden geliyor bukadar gerizekalilik anlamis degilim.

• Ben ateistim.

• Ateist olabilmisin ama Irkciligi kaybetememesin. Dinden kurtulmayi basardin bravo simdi irkcilginda calis.

Kızlar Ne Diyor 8

• benim bir insanı sevmem için öncelikle iyi bir insan iyi bir müslüman olması gerekir.Belli olmaz senin o çingene diye yerdiğin insanların arasında da iyi insanlar vardır. Kardeşimin ermeniyle evlenmesini istemememin sebebi onun ırkı olamaz . İnsan nerede doğacağını seçemez çünkü ama hangi dinin mensubu olacağını iyi bir insan mı kötü bir insan mı olacağını seçebilir. Benim için önemli olanda kişinin bu seçimleridir.

1|1
    0|1
  • Her ırktan ınsanın ıyısıde vardır kotusu de.

Dogacagım yerı ben belırleyemem; Allah belırler.

Allah'ın belırledıgı seyden oturu ınsanları kınamak bana dusmez.

Ancak kısılıgı ve dınını ozgur ıradesı ıle ınsan belırler

benım ıcın de ınancı ve kısılıgı onemlıdır.

1|0
    1|1
  • hayır ses çıkarmam. ermeniler farklı mı? onlarda bizler gibi insan. hepsini kabul ederim fakat evlenme hariç eğer aşık olursam evlenirim diğer aile zoruyla sen ırkçı değilmişsin git çingene ile evlen derlerse tabiki kabul etmem.

0|1
    0|1
  • En sevdiğim arkadaşım ermeniydi çocukken. Romanları da oldum olası sevmişimdir. Tabii ki bir tutuyorum kimseden üstün gördüğüm yok kendimi.

0|0
    0|1
  • Irkçı olacaksan iskandinav ırkçısı olacaksın :)

0|0
    0|1
  • Eger birlikte mutluysak, dusuncelerimiz falan filan ayniysa evlenirim.

0|0
    0|1
  • irkci degilim kisinin entellektuel seviyesine gore cingene olsun yunan papaz olsun evlenirim kiz alir veririm.

yunan papazin devlet baakani olmasi ayri bir durumdur. siyasete girer. yunan papazin devlet nasknai olmak.istedigi devlette azimsanamayacsk bir yunan toplulugu varsa o zaman hakki vardir. millet devletlerde olmaz.

0|0
    0|1
  • kendi ırkım da dahil bütün ırkları sevmemek de istedigin eşitliği saglar sanırım insan sevmiyorum ben

0|0
    0|1
Yükleniyor...