Bir insana gözünüz kapalı güvenebilmeniz için temel kurallarınız nelerdir?

Düşünüyorum.. Benim için güven duygusuna dair belli başlı kıstaslar var. Geçmiş zamandaki "güven" kelimesi benim için yalnızca samimiyetle elde edilen bir şeydi. Zamanla o samimiyetin, aslında aleyhime kullanılmak için sağlandığını öğrendim. Derken basamak basamak güven duygumu yükselttim ve ulaşılmaz olmasını sağladım. -sağlıyorum-

Çünkü babam dahi olsa, güvendiğim zaman beni o duygudan vurmayacağının garantisi yok. Zamanla da güven duygusunu şahsi literatürümden attım.

Nasıl mıyım? En azından kafam rahat. Kendimi anlatma derdim yok ve her söylenilene inanmamaya başladım. Ya fazla ütopik ya da şaşalı karakterin, ayarsız hayalleri diye görüyorumdur. Bilemedim şimdi...

Güvendiğiniz insanlar için her zaman hata yapacak bi' yer ayırın. Şu an olmasa bile, ileride mutlaka lazım olur.

0|0
21|33

En İyi Erkek Görüşü

• Nerede kaldı o sadakat yeminli dostlar. Oysa ki dost dediklerimiz hangi mevsime kadar ömürlü ?

Paranın hışırtısını duyanlar değilmiydi sofrayı dolduranlar ve boş bir cüzdanın derin uğultusu değil miydi kandan akrabaları bile ırak tutan.

Aslında hepimiz içindeyiz bu dipsiz girdabın ortasında ve ne kadar acıdır ki her dost arkasında taşır bir hançeri, vakit geldiğinde saplamak için.

Ama insanız ya, yaşam hücrelerimizin her zerresine çift dikiş halinde işlenen şefkat ve sevgiyi aramıyor muyuz aslında? İnkar etsek de düştüğümüzde birisi olsun istemiyor muyuz sahi?

Bal gibi de bunu biliyoruz ama idrak edip güven dediğimiz yolda bir bataklığa düşmemek için kuşanıyoruz zırhlarımızı.

Debelendikçe dibe battığımız bir zaman dilimi içinde yuttuğumuz balçık ve çamurdu aslında bizim yaşanmışlıklarımız .

Ve yaşanmışlıklarımızın seyir defterinde gizlidir DOST dediklerimizin sıktığı kurşun yaraları.

Oysa ki, düşmanların sayıca çoğaldığı şu günlerde dostlara ihtiyacımız var..

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 32

• Her şeyden önce şuna inanıyorum ki, insanın olduğu her yerde, ki bu kim olursa ve hangi alan olursa olsun, bir hata payı mutlaka vardır ve hata yapmayan insan da olamaz. Ben bunu bildiğim için hiç kimseye gözü kapalı güvenmem ve gardımı sonuna kadar indirmem. İnsanlara her zaman pozitif yaklaşırım ama kafamın bir köşesinde kuşuk mutlaka durur. Çünkü bir insanı ancak onun istediği kadar tanıyabiliriz.

1|0
    0|0
  • korkmadığım, çekinmediğim her insana güvenirim. sonra çoğu hayal kırıklığına uğratır. yinede korkmam yinede çekinmem. hayat biraz hayal kırıklığı, biraz korku, biraz umuttur. hayatı anlamlandıracağım diye çokda kasmamak küsmemek lazım.

2|0
    0|0
    • baştan tüm kartlarımı açık oynuyorum çünkü.çünkü, çok fazla şeffaf bir insanım,dümdüz.herkesin aslında güvenmek istediği biri.sonrasında hal böyle olup da ziyana uğratıldığım vakit bunu kabullenemiyorum sanırım:) elinizin altındakinin değerini bilseydiniz mesajı içeriyor yaptığım :)

• Hiç kimseye % de 100 güvenmem illa % de10 luk dilim bırakırım. Fakat yalan söylemeyen dürüst ve yapacağım yaparım dediği şeyleri yapan biri ise o zaman güvenimi kazanır.

1|0
    0|0
  • zaman dır zamanla kendını ıspat edenlere guvenırım asla kımseye guvenemezsın demem cunku ben bılırımkı hak eden dostlarım ıcın olüme bıle yurumekten cekınmem boyle tek ınsan ben olamam. ama dedımya kendını ıspat eden dostlarım ıcındır bu durustlugum yoksa bende guvenılmez olabılırım...

1|0
    0|0
  • İnsan dostlarına, arkadaşlarına güvenmeli ama hiç bir zaman da temkini elden bırakmamalıdır.

Bu arada güven duygusu bir kez zedelendikten sonra onarılması çok zor.

1|1
    0|0
  • Hayattan sürekli 100 tam puan beklemiyorum. Bu yazdığın "kuyu kazmaca" olayları, "güven besleyip bunun boşa çıkması" olayları başıma gelebilir, bir daha gelebilir, 10 kez 50 kez gelebilir ama asla herkesi bir kalemde çizip bütün insanlara karşı güven duygumu silip atamam. Tamam kolay kolay güvenmemek güzel bir şeydir ama hiç güvenmemek de berbat bir şey.

"İnsanların iyisi var kötüsü var, ben iyisi ile karşılaşmadım henüz" diye düşünürüm. O insan benim güvenimi neden boşa çıkardı, bunu anlamaya çalışırım, neden öyle bir şey yaptı, onu ona iten şeyler ne olabilir, benim hatam mı vardı, nedir ne değildir derim, sorgularım. Bilimcilik damarı

1|0
    0|0
  • ''Bazen de güvenmek istiyor insan karşındakine seni aldatacağını bile bile''

Bunu bir yerde okumuştum ama hatırlamadım, ben güvensem bile körü körüne değil hep bir hata payı bırakarak güvenirim sonuçta insanoğlu çiğ süt emmiş

1|0
    0|0
  • 5* yıldızı ışınladım yine döktürmüşsün madam...insan beşer ve şaşar insanoğlunun özünde ihanet tohumu bulunuyor güven kelimesi bu zaman için kullanılan yabancı bir terim bu kelimeyi günlük hayatından çıkarmak en doğrusu zaman o kadar kötü artık her şey madde ve menfaat üzerine inşaa ediliyor insanlar tam kapitalist oldu her yönü ile tamamiyle karşı tarafı sömürü üzerine yaşıyorlar her anlamda sömürü maddi veya manevi insanoğlu kendisinden aciz bir çükük mikrop ile hayata veda ediyor bu kadar aciz bir varlığa güvenmek ne kadar doğru şu koca kainatta insanoğlunun hacmi ne kadar yer kaplıyor bir hiç bu sebepten bir mikroba hükmedemeyen insanoğluna güvenmek yerine sadece bütün kainata gücü yeten bütün kainatın dizginlerini elinde bulunduran Rabbine güvenmek en doğrusu insanlara güvenmek acizliktir insanlardan bir şey beklemek acizliktir ama Rabbine güvenmek ve ondan her şeyi talep etmek insanoğlu için en büyük onurdur...

1|0
    0|0
  • Sevmek güven duymaktır bence.. Güvenemediğin bir insana kalbini açamazsın.. Hep kontrolde olmaya çalışıp hemde Aşk a kendini bırakma isteği nasıl bir paranoyaya ulaştırır kişiyi düşünmek lazım..

Hoş bu şekilde düşündüğüm halde bunun kıymetını bilemeyen insanlar var..

ben kendime hep şunu belledim.. Hisset ama kırılma.. Sonucta karsımdakı insan Ne kadar duygusuz, Taş kalpli de olsa o güzel duyguları hissetmeme sebep olan biri.. Sevgide okadar kolay bulunan birşey değil ne yazık ki..

1|0
    0|0
  • herşeyi önce yanlış olduğunu kabul ederek göz önüne al. bunda sorun yok. ama etrafında mutlaka güvenebileceğin birileri olmalı. yoksa etrafında yüzlerce kişi olur ama sen yinede yalnızsındır.

1|0
    0|0
  • Bi insana gözüm kapalı güvenmem için temel kural ona gözüm açıkkende güvenebilmemdir. Gözüm açık güveniyorsam kapalıykende güvenebilirim.

1|0
    0|0
  • benim öyle bir can dostum var ki... konuşmadan anlaşırız güveniriz birbirimizi biliriz gözüm kapalı evimin anahtarını arabamı ailemden istediği zaman ister

1|0
    0|0
  • Masumiyet ve samimiyet ayrica iyi niyet...bunlar insani Melake yapar ;)

1|0
    0|0
  • kör olmam lazım

1|0
    0|0
  • tanımadığım insana güvenemem kendi ölüm fermanını imzalamak gibi bir şey olur .

1|0
    0|0
  • Güvenin kendisi kanlı canlı olsa, kalbi atan her canlıya en az bir gözüm açıktır...

cut.

1|0
    0|0
  • gercekten guvenilecek insablar var degeri paha bicilemez insanlar onlarin en buyik sebebi dustugumde yanimda olmalari parayla olmamalari

1|0
    0|0
  • gözünü herzaman açık tutacaksın ;)

1|0
    0|0
  • Hayatta sadece anneme guvenırım. Gerı? bugun varlar yarın yoklar..

1|0
    0|0
  • Kimseye gözüm kapalı güvenmem,güvenmemeliyiz.

1|0
    0|0
  • asla gözü kapalı güvenmemek lazım

1|0
    0|0
  • güvenmek zaman alır işte hemen direkt pat diye olmuyor :)

1|0
    0|0
  • Götümü ona döndüğümde bana bakmıyor olmasında emin omamla :d

1|0
    0|0
  • Bir kızılderili atasözü der ki;

"İnsanlara güvenmek iyidir, ama güvenmemek çok daha iyidir"

1|0
    0|0
  • kimseye güvenmemm :D

1|0
    0|0
  • Derin ve engin bilgini bizimle paylaştığın için çok şanslıyız.

1|0
    0|0
  • kural cok basıt

hıc kımseye gozun kapalı guvenemessin bu hayatta

kendı degerlerıne bıle

1|0
    0|0
  • Güven ! Örnek ; bu site !

1|0
    0|0
  • yalan söylemediğine inanmam lazım

1|0
    0|0
  • tamamen ne derece sevdiğimle alakalı bu arada başka bir açıdan bakarsak iş hayatında özel sektörde mesela kimseye güvenilmez.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 21

• Bir insana gözüm kapalı güvenmek mi?

Bu imkansız...

Uzun zamandır böyle.

Güven duymadığım için paranoyak takılmıyorum elbette. Yine aklımdan geçeni, istediğimi yaşıyorum. Ama her insandan her şeyi bekliyorum ve yapıyor da. Beklentimden aşağısını yapıyor ya da çok daha fazlasını ama sonuçta ben hayal kırıklığından çoktan kurtulmuş oluyorum.

Güven duygusundan yoksun olma iyi bir savunma mekanizması.

O yapmaz demektense o yapar ve ben yapması için fırsat yarattım diyebiliyorum.

1|0
    0|0
  • Güvenmenin bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum bir zorunluluk aslında.Bence güvenmemek güven duyamamak yorar insanı...

Gözü kapalı güvenmek bambaşka bir duygu ama.Acaba biz gözü kapalı güvenilcek kişiler miyiz ?

Gözükapalı bana güven duymalarını sağlamadığım hiç kimseden gözüm kapalı güvendiğim kişiler olmalarını beklemedim.

Güven karşılıklıdır istenmez hakedilir.

5|0
    2|1
    • İmkansızlar , imkansızdırlar. Ama güven ayrılır bence katagorilere herkese duyduğun güven aynı değildir. Evet güven olmadan yaşamak yorar insanı başı sıkıştığında darda olduğunda ona bir telefon kadar yakın olduğunu bildiğin birinin güveniyle sevdiğin kişinin sana sadakatine inandığın ona duyduğun güven aynımıdır ?

• Kaydetmicem artık seni yeter be :D daha fazla konuşmayalım bildirim gidiyo boyuna kızdırmayalım madamı :)))

• Vay be kimenebundanım yine döktürmüş! :D

• Birine güvenip hayatıma sokmak benim çok zordur..Tanışırız arkadaş oluruz falan ama güvenmek hele ki gözü kapalı güvenmek çok başka bişey..

Babam ben üniversiteye giderken alıp karşına uzun uzun konuşmuştu benimle." Kızım paranoyak ol demiyorum ama herkese güvenme lütfen, hemen arkadaş olmak için acele etme biraz dışardan süz" demişti. Hep aklımdadır bu sözü.Ha buna rağmen güvenmemem gereken insanlara güvendim mi evet ama nasihat yetmiyor demek illaki burnunun üstüne bir kere çakılmam lazım :))

1|0
    0|0
  • Önce insanlara güvenmeyi öğrendim ,sonra bunu bir daha yapmamam gerektiğini..

4|0
    0|0
  • Bunun bir tarifi yok.

Bir bakmışım kimsenin güvenmediği bir adama hiç olmadığı kadar güvenmişim.

Hiç pişman olmadım.

1|0
    0|0
  • Kimseye gözüm kapalı güvenmem,kimseye...Kendime bile.Fazla güvenin sonu iyi değildir,eskiden çok çabuk ve aşırı güvenirdim insanlara.Ceremesini de çektim.

1|0
    0|0
  • Annemden başkasına gözlerimi kapatamam.. Bak sen bile babam dahi olsa demişsin..

keşke mümkün olabilseydi bu olay, güvenmem kimseye sadece inanırım.. gözlerimin içine soka soka hata yapan insanlar bilirim bunu yaparken utanmayan kişilikler, kaldı ki onlara gözüm kapalı güvenmek peh :)

1|0
    0|0
  • Bir insana gözü kapali asla güvenilmez sadece güveniyormus gibi yaparsin

1|0
    0|1
  • Bu zamanda güven diye adlandırılan hissin yerini artık şüphe aldı. Sana birisi bir şey anlattığı ya da söylediği zaman hep "acaba" kelimesini kullanacaksın. Çünkü insanların ne yaptığı ortada. Duygularla yaklaşıp zayıf noktaları iyi bildikleri için istediğini aldıktan sonra malum son. Her ne konuda olursa olsun bu böyle. Hele biz kadınlar o kadar aptal oluyoruz ki bazen. Güven diye bir kelime yok artık. Babana güvenmeyeceksin bu zamanda değil el adamına...

1|0
    0|0
  • Gerçekten çok güzel bir paylaşım. Özellikle tam böyle bir sorunum varken sabahtan beri güvenle ilgili yazılar yorumlar okuyorum. Bende hiçkimseye güvenmiyorum ve güvenmek istemiyorum. Çünkü kime güvendiysem pişman ettiler beni. Annemden başkasına güvenmem asla demek istemiyorum büyük konusmak gibi olmasın ama kimseye güvenmem artık

1|0
    0|0
  • ben kimseye güvenmem gölgeme bile.

1|0
    0|0
  • İnsan sadece ve sadece kendisine güvenmeli:)

1|0
    0|0
  • İnsana? Güvenmek. Aynı cümlede kullanmak bile tehlikeli. His diye bir şey var güven duygusunun çok üstünde. Kaptırdınmı tapıyorsun hislerine, kendine bile değil ona güveniyorsun. Benim güvenmeyişim böyle bitti ve gözlerinizi asla kapamayın çocuklar

2|0
    0|1
  • Allaha güveniyorum insanlara güvenmek en büyük hatadır

1|0
    0|0
  • o kişinin annem olmasıdır.

1|0
    0|0
  • iyi hoş da işte baştan yanlış başlıyorum sanırım.kolay güveniyorum aslında.samimiyet yeterli olabiliyor,tabiki tutarlı bir davranış hali ve bakış açısı.ama sonrasında tek celse de yerle bir olabiliyor,eskisi gibi olması imkansız bir hal alıyor.

1|0
    0|0
  • Krriterlerim, kurallarimyok ama tek bildigim bazi insanlara kanmak gerekiyor bazi seyleri gorebilmek hos bazen o kanmak pahaliya maal olabiliyor.

1|0
    0|0
  • ne biliym.. akıllı olsun , kurnaz olsun, empati kursun , kanı ısınsın bana, yeter bunlar.

1|0
    0|0
  • bir insana gözüm kapalı güvenmem için, kör olmam lazım :)

1|0
    0|0
  • bi insana gözüm kapalı güvenmem gibi bişey söz konusu değil

1|0
    0|0
  • öle bişey mümkün diil.

1|0
    0|0
Yükleniyor...