Kezzap atıp gözünü kör edeni kör etme hakkı tanınan kadın. Kısasa kısas mantığı ne kadar doğru sizce?

İran' da altı yıl önce evlilik teklifini kabul etmeyen kadının yüzüne kezzap atarak kör eden adamı aynısını ona yapmayı talep ederek dava eden kadın davayı kazanmış. Ve kendisine yapıldığı gibi kezzapla gözlerini kör etme hakkı tanınmış.

Ne diyorsunuz? Sizce doğru birşey mi bu kısasa kısas olayı?

Başka türlü birşey yaşasanız ve aynısını yapma hakkını tanısa size yasalar, yapar mısınız?

0|0
8|8

En İyi Erkek Görüşü

• Hukuki ve etik boyutunu bilmiyorum, hatta ben ne yapardım onu da bilmiyorum, yaşamam lazım, ama empati yaparsak kadın haklı.

Kendisinin çektiklerini karşı tarafa çektirmeyi istemek belki ilkel, fakat doğal bir duygu. Hepimiz bunu az veya çok uyguluyoruz.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• "Kısasta sizin için hayat vardır" diye buyurur Kur'an-ı Kerim. Bence çok doğru.

O kadının hırsı içinde kalsa daha mıiyi?

Yada o adam 3-5 yıl hapis yatsa o kadının acısını anlayabilecek mi? Hayır.

Ama gözleri aynı şekilde gittiğinde ne yaptığının farkına varır, acısını hem fiziksel hem ruhsal olarak tadar. Bence çok güzel bir ceza.

Kısas keşke buradada olsa. Adam gelip çocuğunuzu öldürüyor, 3-5 yıl yatıp çıkıyor. Bu mudur adalet? Kısas uygulanmalı bence. Tabi suç %100 sabit olduğunda. Yoksa kazara biz seni yanlışlıkla kısas ettik denecek durum oluşmamalı.

0|0
    0|0
  • evet doğru, göze göz dişe diş! başkasının gözünü haksız yere oyarsan seninde gözünü oyarlar... kısasa kısasta hayat vardır diyor kurani kerim yani bir suçu işleyecek adam o suçun cezası neyse on sefer düşünecek cezayı göze alıyorsa suçu işlesin... bana yapılanın aynını ona yapmaya gelince

tamamen mağdurun insafına kalmış ya fidyesini alır davadan vaz geçer yada geçmez bende bana yapılanın aynını ona yapılmasını isterim tabiki mağduriyetime göre fikrim değişir

0|0
    0|0
  • burda cezasız dahi kalabiliyolar siz nederseniz diyin iranda suç işleme oranı turkiyenin yarısının yarısı suçlu dışarda gezecegine magdurun hayatı acılar ıcınde gececegıne kısasa kısas daha uygundur ama dogru olan ceza ıle topluma kazandırma egıtımlerınınde verılmesıdır turkıye adaletsız bıyer yurt dısına gıtmemıssenız ve tum dunyayı sırf turkıye sanıyosanız adaletsızlık ıcınde yasadıgınızı bılemessınız, kapkaca agır ceza verılınce kapkac oranının cok dustugunu gormussunuzdur demekkı ceza burada ıse yarıyor, bu suclu ıcınde ıyı bsy suclu kabul gordugu ortamda ne ogrenır,kabul gormedıgı ortamda neyı ogrenmesıne sans tanınmıstır,sımdı o adam magdurun bakıs acısından bakabılıyor ve tam empatıyı yapabılecek artı her kendını reddeden kadına aynı seyı yapamayacak

0|0
    0|0
  • Kısas'a kısas tam bir deliliktir.

0|1
    1|1
    • Niye? Sen yaparken iyi. Sana yapılmasını istemediğin şeyi sende yapmayacaksın...

• o ayrı...kimseye zarar vermeyeceksin cok haklısın. ama kotulukle kotulugu yok edemiyoruz...sadece intikam hissini tatmin ederiz o kadar. iran adil bir ülke bu anlamda ama cok mu iyi bir ülke?degil..kotulukle kotulugu yok etmek mümkün degil..daha cok kotuluk cıkıyor ortaya...

• İyi olmak; kötüye kötülüğünü tattırmamak olmasa da iyinin kötüden farkı olmalı haklısın marguis.

Ama maalesef bu olay da, kadının hayatı karartılmış ve geri dönüşü yok. Zor kullanılmış. Neresinden tutarsan tut elinde kalıyor. Müsamaha göstermek imkansız neredeyse. Aynı durumla karşı karşıya kalsam korkarım hiç düşünmeden yakardım gözlerini. En azından ibret olsun diye..

• Bazı durumlarda kısasa kısası daima onaylamışımdır olması gerekir

0|0
    0|0
  • çok iyi bir cezalandırma yöntemi, adam tam layıkını bulacak hatta gelecek o günün korkusuyla her gece kabus görüyordur belki

aynı şekilde insan öldürmenin cezasıda ölüm olmalı bence

cezalar sert olmazsa kötülerin yaptıkları yanlarına kar kalır onların sözü geçer, zaten bence cehennemde yok, yani insanlara bu dünyada cezaları verilmeli hakettikleri şekilde

0|0
    0|0
  • Az bile..

Ben olsam, bacağını keserdim jet taşıyla.. Kökünden.. :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• doğru caydırıcı ceza budur allah bunu hak vermiş ama siz yine de bana bırakın demiş ya allaha havale edicen ki allahın gazabı tartışmasız en iyi cezadır yada kısasa kısas intikamını alıp sende vahşileşeceksin bu durumda ben allaha havale etmeyi tercih ediyorum ama intikamını alanada hak veriyorum

1|0
    0|0
  • ben olsam dünyanın en çirkin kızıyla evlenmesini isterdim...

0|0
    1|0
  • Ahmedinejad gibi bir adamın cumhurbaşkanlıgını yaptıgı bir ülkede bunlar normaldır. Bu adamın memleketinde 18 yaşında bir genç kız bir düğünde erkekle dans ettiği için Iran'ın Taksimin de başına taş vurularak parçalanmış ve öldürülmüştü daha ne bekliyorsunuz ki daha beklenecek ne olabilir belki de şu gunler onların iyi halleri.

0|0
    0|0
  • böyle bir surumdaa tabiki kısas a kısas

0|0
    0|0
  • acımayana acımicaksın.

0|0
    0|0
  • göze göz dişe diş arkadaş

0|0
    0|0
  • Kezzap içirse azdır.

0|0
    0|0
  • o kadının kım bılır ruh halı nasıl yazık gunah degılmı butun hayatını kararttı adamın bırı nıye evlenme teklıfını kabul etmedı dıe soyle bısey dusundum ben ben olsam

1. eger evlenme teklıfnı kabul etmedıgımde kezzabı yeseydım evet aynısını bende yapmak ısterdım ve onlada kalmaz hapıste surunmesını ısterdım...

2.. eger kişiyi aldattıysam yada haınlık yaptıysam o kısı suratıma kezzabı atsaydı o zaman tek hucrelı bır hapıste muebbet hapıs yatmasını ısterdım

0|0
    0|0
Yükleniyor...