Müslümanlar bana Allah'ın varlığını kanıtlasınlar, kanıtlamak zorunda değiller

ama bari neye göre inandıklarını söylesinler aile zoru mu? kendi tercihleri mi? Bana Allah'ın varlığını kanıtla dediğim müslümanlar "çevrene bak görürsün " diyorlar saçmalığın daniskası, çevremde ağaç böcek varsa onu Allah mı yaratmış sayılıyor?

Bugüne kadar hiçbir duamın kabul olmayışı kıldığım onca namaz nedir peki? tuttuğum oruçlar hayırdır?

0|0
6|18

En İyi Erkek Görüşü

• Düşüncelerine saygım var

Her türlü ispat dolu cevaplar avr muthemelen bunları duymaktan sıkılmışsın

ben inanıyorum

çünkü sevdiklerimle daha sonra tekrar birlikte olabileceğim ihtimali var ortada

bi kaybım olduğunu düşünmüyorum

2|0
    0|0
    • sen sapkın düşüncelre neden saygı duyyorsun?

• sen yinede sıfat belirtme insanlara karşı

yobaz olmak ayrı bir durum ona bişi diyemem

• en azından senin gibi lanlı lunlu konuşmuyoruz. Aramızdaki farkı görebiliyorsun değil mi?

Erkekler Ne Diyor 17

• sen bu niyetle göremezsinki zaten.senin yaptığın şey doğru değil.sen eğer sevabım olsun diye iyilik yaparsan bu hiç bir işe yaramaz. ama birisi mutlu olsun diye yaparsan we gerçekten mutlu oldugunu görürüsen bunun karşılığını alırsın.ağacı böceği allah yaratmadıda kendi kendine mi oldu ? ya da sen babandan çıkan ufacık bir kaç damlayken nasıl böyle kocaman bir insan oldu 2 damlanın nasıl kocaman kafası gözü oldugu nerde görülmüş hangi bilim adamı bunu bu hale getirebilir ? cahil cahil konuşma lütfen...

senin duaların niyetine bağlıdır arkadaşım.nasıl oruçluyken su içersin bilmeden orucun bozulmaz ama bile bile içersen bozulur herşey niyetle alakalı.sen namaz kılmamışsın sadece eğilip kalkmışsın !

2|1
    0|0
    • ben iyiliği insana zaten mutlu olsun diye yapıyorum ve gerçekten mutlu olduğunu görünce seviniyorum merak etme sevap points kazanmak için yapmıyorum.

• ama kendinden çok emin konuşuyorsun sanki allaha şart koşuyo gibisin yapma böyle .belli birisini sevmişsin bundan böylesin ama unutma .sen bu dünyaya üryan geldin üryan gidicen .öldüğünde sadece allahın elçileri olucak yanında.ttuğun oruçların namazların faydasını o zaman görücen

• İşte o kapı ve delillerden birkaçı :

İmkân Delili: İmkân, birşeyin olması ile olmamasının eşit ihtimale sahip olması demektir. Günlük konuşmalarımızda da mümkün derken olabilir de olmayabilir de manasını kast ederiz. Yaratılmış olan her varlık bize şu gerçeği haykırır: Benim olmamla olmamam eşit idi. Şu an ben varsam, var olmamı yoklukta kalmama tercih eden biri var demektir. O ise ancak Allahtır.

Hudus delili: Hudus, sonradan olma demektir. Hudusun en büyük delili değişmedir. Bir varlıkta değişme varsa, bu hareketin bir ilk noktası olacaktır. İşte o noktadan önce o şey varlık sahasına çıkmamıştı. Henüz yoklukta iken var olmayı kendi kendine irade edemeyeceğine ve buna güç yetiremeyeceğine göre bu var oluş Allah’ın yaratmasıyla gerçekleşmiş demektir. Maddenin termodinamik kanununa göre sürekli yokluğa doğru kayması, kainatın durmadan genişlemesi, güneşin süratle tükenişe doğru yol alması gibi hadiseler, bu varlık aleminin bir başlangıcı olduğunu gösteriyor.

San'at: Atomdan insana, hücreden galaksilere kadar bütün kainatta, ince ve baş döndürücü bir sanat göze çarpmaktadır. Evet, bir baştan bir başa kainattaki her eser şu özelliklere sahiptir:

• Büyük sanat değeri taşır.

• Çok kıymetlidir.

• Çok kısa zamanda ve çok kolay yapılmaktadır.

• Çok sayıda olmaktadır.

• Karışık ve çeşit çeşittir.

• Devamlıdır.

Halbuki, kısa zamanda, çok sayıda, kolay ve karışık yapılan işlerde san'at ve kıymet olmaması gerekir. Ancak yapan Allah (c.c.) olursa, o zaman her şey değişir ve zıtlar bir araya gelebilir!..

Devir ve Teselsülün Muhal olması: Devrin muhal olduğu şu misalle açıklanıyor. Bir yumurtayı tavuğun yaptığını iddia eden adama soruyorsunuz. Tavuğu kim yaptı? Buna karşılık onun çıktığı yumurtayı gösteriyor. Buna göre tavuğu aradan çıkardığımızda yumurta yumurtayı yapmış oluyor. Bu ise muhaldir. Teselsül ise bir şeyin silsile halinde ta ilk noktasına kadar gidip o ilk varlığı kimin yaptığını sormak suretiyle Allah’ın varlığını ispat metodudur. Yani bu meyveyi şu ağaç yaptı, o bir önceki meyveden oldu, o da bir önceki ağaçtan. Böylece ilk ağaca yahut ilk meyveye kadar varıyor ve soruyoruz : Bunu kim yarattı diye .

Kur'an yolu devir ve teselsülden çok farklıdır. Yumurtayı kim yaptı? Yahut meyveyi kim yaptı? sorusunun cevabı, doğrudan doğruya, “Allah yarattı” diye cevap verilir. İlim, irade, şefkat, merhamet kavramlarından bir nasibi olmayan, insanı tanımayan, hikmetten, sanattan anlamayan bu sebeplerin (tavuğun ve ağacın) sonucun yaratılmasında hiçbir tesirleri olmadığı ispat edilir. Böylece devir yahut teselsül deliline gerek duyulmaz.

0|2
    0|0
  • Allah'a böyle inanılmaz zaten. Herşeyden önce şunu bilmek gerekiyor. Allah, bizim hizmetimizde olan, dularımızı kabul, dileklerimizi yerine getirmeye hazır bir varlık değildir. Biz bu ayrıntıyı kaçırıyoruz. Sen kendine sormalısın bekn kim oluyorum da Allah benim dularımı kabul etsin. Sen namazını ve orucunu ne için yaptın. Allah için mi? Allah için yapılmaz. Allah'ın rızası için yapılır. O kabul etsin diye yapılır ve bu ibadetler Allah'ın merhameti neticesinde kulunun kurtulması içindir.

Var olmanın bedelini düşündün mü hiç? Bugün en sanatkar olsan ve bir satan ürünü yapsan bunu paha biçilmez olmasını sitemez misin? Ve onu en pahalı şekilde satmaz mısın? Nedir bu o eserin var olma bedelini sana ödemesidir. Bizim bir bedelimiz yok mudur? Biz varlığımızın borcunu sence nasıl odeyebilriz? Rabbimiz bize ibadeti tarif etmeseydi ne olacaktı?

Rabbimiz bizi yarattığı için üzerimizde istediği gibi tasarruf etme hakkına sahiptir. Biz kul olarak kim oluyoruz da O'da ona ukalalık yapıyoruz. Bugün insanlar delicesine bir ukalalık içinde.

------------------------------------------------------------------------------------

Cüneydi Bağdadi soru soran bir öğrencisine anlatır...

''Evladım bak sana bir başka hikaye anlatayım da dinle: Senin gibi düşünen bir adam seslendi: 'Allahım ne olur konuş benimle, sesini duyur bana' O esnada daldaki bir kuş cıvıldadı... 'Cik, cik, cik...' Ama ne yazık k adam duymadı o cıvıldamayı.

Adam üsteledi ve bağırdı; 'Allahım nicin benimle konuşmuyorsun, ne yaptım ben? Bana sesini bir kez duyursan ne olur?' O sırada gök yüzündeki bulutlardan bir şimşek çaktı, gümbür gümbür bulutlar yırtıldı, sema inledi, ses yankılandı, adam gök kubbe çökecek sandı. Ama adam bunu da anlamadı! Adam sonra etrafına baktı ve söylendi, 'Allahım bana kendini göster, kendini görmeme izin ver! Bir kez seni göreyim ne olur' diye yalvardı. İşte tam o anda gökyüzünde, yukarılarda, tam yukarılarda bir yıldız tüm haşmetiyle, tüm azametiyle pırıl pırıl parladı. Ama adam onu da göremedi. Adam ümitsizce seslendi; 'Allahım bana bir mucize göster. Seni göremiyorum, sesini duyamıyorum. Bir mucize yarat da anlayayım büyüklüğünü' dedi. Bunu söylediği an, bir yelerde bir bebek dünyaya geldi. Küçücük minnacık, hayat dolu bir canlı! Adam bunu da bilemedi! Sonra çaresizlik içinde son kez bağırdı; 'Allahım ne olur dokun bana, ben buradayım, işte karşındayım, ne olur bana dokunuver, seni hissedeyim. Seni göreyim güzelliğini göster bana.'''

''o anda, yukarılardan, rengarek bir kelebek aşağıya doğru süzüldü ve adamın omzuna kondu. Adam omuzundaki kelebği elinin tersiyle itti. Ümitsizce yorgun ve küskün uzaklaştı oradan!''

''Peki Pirim, Allah'ı nasıl anlayacağız. Biz Allah'ı neden beş duyumuzla anlayamıyoruz. Her yerde hazır ve nazır diyorlar ama onu göremiyoruz, sesini işetemiyoruz, dokunamıyoruz.'' Diye sorulmuştur.

TAŞKIN TUNA - Bir Elama İki Ayna - Bir İkiye Nasıl Yansıdı?

1|1
    0|0
  • Varın ispatı, yokun ispatından her zaman daha kolaydır. Bir elma cinsinin yeryüzünde bulunduğunu, bir tek elmayı göstermekle ispat edebiliriz. Halbuki yokluğunu iddia eden kimse bütün yeryüzünü, hatta kainatı dolaşıp, ancak ondan sonra onun yokluğunu ispat edebilir. Bu ise, imkansızlık çapında bir zorluk demektir. Öyleyse diyebiliriz ki; yok, hiçbir zaman ispat edilemez...

Bir sarayın kapılarından 999'u açık, biri kapalı olsa, kimse o saraya girilemeyeceğini iddia edemez. İşte inkarcı, devamlı surette kapalı olan o bir tek kapıyı nazara verip onu göstermek ister. Aslında o kapı da, o inkarcı ve onun gibi olanların gözlerine çekilmiş perde sebebiyle onların ruh dünyalarına kapalıdır. Mümin için kapalı kapı yoktur. Yeter ki gözlerini yummasın!... Zaten 999'u herkese açıktır. Hem de ardına kadar...

0|2
    0|0
  • ah be güzelim çok güzel bir konuya parmak basmışın demicem bak kıldığın namazlar ettiğin dualar tuttuğun oruçlar kabul olmuyoır diyorsun nerden biliyorsun olmadığını bu dünyadamı karşılığını istiyorsun ALLAH var mıyokmu demişsin ispatlayın demişsin sen bu yazdıklarına kendin inanmıyorsunki neden diyecen Allah yazarken a harfini büyük yazmışın ondan seninde korkun var yazıyorsun insanların düşüncesini merak ettiğin için yazıyorsun yanlız birazda şuan küfüre sapıyorsun Allahın varlığı için ağaca böceklere bakma kendine bak neyden var edildin ona bak ilk başta bir spermdin onu irdele sonra rahimde döllendin ve vajinadan dışarı çıktın ve şimdi bu haldesin ve konuşabiliyorsun düşüncelerini paylaşa biliyorsun

0|2
    0|0
  • seni sağlıklı yaratması yetmiyomu illa her istediğini verecekmi ya da karşılık bekleyerek mi yapıyosun ibadetini sen allahın olmadığını kanıtlayabiliyomusun ki varlığını kanıtlayın diyosun neye inandığın kime taptığın kimsenin umrunda olmaz ama çıkıpta saçma sapan konuşamazsın kimsenin inancı hakkında

0|1
    0|0
  • çevreni boş ver kendine bak zaten o büyük sanatlı işi görürüsün.. bu da bir yaratıcıyı ispatlar zaten..

0|1
    0|0
  • o ooo senin işin zor. sibop kesmişsin sen:) Anaya bak, sen kendi kendine mi oldun? Çevrene bak diyenler haksız sayılmaz... Ama gözleri vardır görmez, kulağı vardır işitmez olanlar tabiki es geçmeye mahkum. Yıldızlara baksan bile Allah'ın varlığına inanmaktan başka bir çaren yoktur. Diğer bilim dallarını geçtim ama astronomi bilim dalı Allah'ın varlığını bas bas bağırıyor.

Dua olayına gelince, müslümanın duası kabul olur; inanmayaının duası neden kabul olsun, bu bir paradoks.

0|0
    0|0
    • İnsanlara saygı duymadığın sürece empati kuramaz, düşüncelerini açıklayamazsın

Seni anlamak isteyen anlar ister ters ister düz

Tamamiyle yaklaşımla alakalı

Sonuçta yine insan

Kendisini ifade etmiş ve insanca sormuş cevapladım

• ben Allah'a inandığım dönemlerde ettiğim dualarda kabul olmadı tamı tamına inanıyordum hacca bile gidecektim ben

• durumun belli... demekki bir yerde açık var. Öte yandan bilgi eksiklğin had safhada. İnandığın zaman, dua bahsini az bçuk öğrenseydin, kabul olduğunu da bilirdin. veya ne şekilde kabul olduğunu.

• ister inan ister inanma sana zorla inandıracak değiliz

0|2
    0|0
  • link ızle bırsey kaybetmezsın

0|0
    0|0
  • sana kalkıpta bir kalemin kendi kendine oluştuğunu vede hiç bir fabrikadan veya bir işçi yardımı olmadan oluştuğunu söylesem buna inanabilirmisin?

0|1
    0|0
  • allah senin kalbini mühürlemiş. Gözlerine de perde indirmiş.

0|3
    0|0
  • inanmıyorson inan içi nefes alman bile bir kanıt

0|1
    0|0
  • Söz halk meclisinde . Not aldım bakalım ne cevaplar gelecek .

0|0
    0|0
  • töbe töbe çarpılacaksın akşam akşam

0|1
    0|0
    • çarpılan benim sen soruma cevap ver

• aç peygamberlerin mucizesini oku.aç ilmihal kitaplarını oku.

• Sen cevabını buralardan bulamazsın canım bence kendinle beraber milletide günaha sokma

0|0
    0|0
    • siz müslümanlar bir ateistin lafıyla dinden mi çıkacaksınız hayrola? burası herkese açık bir platform istediğim soruları sorarım sen karışamazsın

• dinden çıkmak olarak saymayalım bu durumu insanlardan yediğin hakaret ve küfürler diyelim

• İstediğin mutlu olmak anlaşılan. Ateist olup da tam olarak mutlu oldum diyeni gösterebilir misin?

0|1
    0|0
    • evet ateist olup tam mutlu olanlar var kafalarına göre yaşıyorlar ve çok mutlular

• bence onlar da kendini avutuyor

• neden diyeceksen insanın devamlılıktan sıkılma gibi bir özelliği var ateist de olsa inanan da olsa bir süre sonra sıkılacak

Kızlar Ne Diyor 6

• gönülden ve olacağını umarak dua etmen lazım ve temiz bir ağızla dua etmen lazım müslümanın müslümana olan duası kabul olur tek kendin için değil başkaları içinde dua etmen lazım

1|1
    1|0
  • bizler varsak bizi yaratıp dizayn edende muhakkak vardır. Sadece gerizekalı insanlar kendinden emin şekilde ''yoktur'' diyebilir.. Bu yüzden çoğu bilim adamı sanıldığı gibi ateist değil agnostiktir..

0|1
    3|0
    • tamam sakin olun lütfen

arkadaşın kast ettiği insanlar daha farklı yaklaşımda olanlar

• sen ilkokul mezunu filan mısın? İnanmak ile Bilmek nasıl aynı şey olabiliyor?

• inanmakla bilmek aynıdır demedim

• öyle sağna soluna bakarak göremezsin onu kalbinle arıycaksın ancak o şekilde görebilirsn dua edip namaz kılmşsn hiç biri boşa değil sadce sabretmesini bil zamanı gelince elbette mükafatlandırılacaksındır neden olmuyo niye boşamı diye sorgularsan olmaz bugn dua ettin yarn olmasnı bekleme ansızın hiç ummadğn bir zamanda o duanın karşılığını alırsın emin ol

0|1
    0|0
  • Neden kılıyorsun, tutuyorsun, dua ediyorsun zaman? Etme. Bak dini elbette sorgulayacksın ama iki seçenek var, ya inanacaksın ya da inanmayacaksın. Üçüncü bir şık yok. Burdaki insanlara bırakma bu kararı bence. Aç Kitabı oku. Hala böyle düşünüyorsan bir kez daha oku, hala şüphe ediyorsan yapacak bir şey yok..

0|1
    0|0
  • kendi tercihim hiç kimse müslümanlığı zorla seçmez zorla kapanmaz tamam türbanı kullananlar var ama dini için kapananlarda var ben inanıyorum çünkü dinimiz bize güzelliği merhameti şevkati hoşgörüyü buyurmuş yani insan olmayı her zaman iyiliği buyurmuş iyi olmakta bu dünyaya bırakabileceğim beni güzellikle hatırlayabilecekleri en güzel vasıf dualarımızın kabulüne gelince biz insanız çok dar bir çerçeveden bakabiliriz bu dünyada ama Allah katında bizim şer gördüğümüz hayırlı hayırlı gördüğümüz şer olabilir çevrene bak çünkü o gördüğün ağaçlar kuşlar böcekler hepsi bu dünyada yaratıldı Allaha inanmaktan vazgeçme çünkü o mucizelerini verir sadece biz göremeyiz :)))

0|0
    0|0
  • allah kme duann hakknı verceğini biliyor . yazık

1|2
    2|0
    • sen önce açıklayıcı yazmayı öğren gizli, bir de yazık demiş kime yazık lan sana yazık asıl açtırma benim ağzımı burda

• delisin:)+ ama Allah adına hüküm verme

• :) neyse sustm :D

Yükleniyor...