Sigmung Freud, Psikanaliz / Aşırı Empati Sendromu

Siz de bunu edimliyor musunuz ya da bunun gerçeklendiğini düşündünüz mü çevresinde olduğunuz bireyleri irdeleyerek? Tektipleşmenin bir yönsemesi de bu kanal üzerinden ilerliyor olabilir mi?

İşte tanım:

"Psikolojide "başkası bu konuda ne düşünür", genel halk arasındaki tabiriyle "elalem ne der" düşüncesiyle birey hayatında kişisel olarak yapacağı seçimlerde bulunması ve bir noktada kendi hayatını başkalarının fikirlerine göre yaşamasına sebep olan bir psikolojik rahatsızlıktır.Kişinin her adımında kendisinin yerine karşısındakinin, etkileşimde olduğu kişi veya kişileri koymasıdır. Bencilliğin minimum düzeyde olunduğu durum. Bu şekilde iç rahat edecektir; çünkü iyi niyetli olarak yapılmıştır hareket. Bir nevi kendi kişiliğini eritip başkaları için yaşamaktır.Genel sebepleri, kişinin kişiliğinin tam olarak gelişmemiş kendi geleceği hakkında kendi sorumluluğunu taşıma bilinçine ulaşamamış, çevre ve mahalle baskısının tercihlerine yönvermesine izin vermiş olup aynı zamanda bu kadar ve düşünceleri benimsemesinde ötürü olaşan kişisel psikolojik bir rahatsızlıktır. Toplumda kendini gösterememe, kendini kabullendirememe, sevilmek ihtiyacı, faydalı olduğunu hissetme ihtiyacı. Kendini sevme ihtiyacı."

Güncellemeler:
1. Bu düzeltilmesi gereken bir problem mi? Empatisel duyarlığı yoğun olan birey, zamaniçerisinde oluşturacağı "ben"ini ıskalıyor ve dalgalanma mı yaşıyor?
Listesinde olduğum arkadaşlarım, lütfen sizler de buyrun ve paylaşın. :)

0|0
5|17

En İyi Erkek Görüşü

• tabi erşeyin olduğu gibi empatininde fazlası zararlı...bu aslında bir tür kişilik probleminide birlikte taşıyor...bağımlı kişilik gelişiyor...böyle insanlar aslında en başta kendilerini sevmiyor ve sosyal onay için bu yola başvuruyorlar ama asla içlerindeki potansiyel buna izin vermiyor...yani kendilerini sevmedikleri için diğer insanların erdikleri onaylayıcı tepkiler onlarda tatmin sağlamıyor...freud hoca aslında gerçekçilik üzerine teoremini oturtmuş bir bilimadamı...yani aslında bizim yok saydığımız üzerinde düşünme ihtiyacı hissetmediğimiz olayların biliçaltında ve üstünde insanın gerçek problemlerini oluşturduğu yönünde vurgulamaları var...id-ve sperego çatışması bence tamamiyle doğru...bunu bir şekilde eğitiuoruz toplumsal baskılar ahlaki öğretilerle falan...yalnız şu noktadan bakarsak olaya empatisel duyarlılık bir süperego denetimine benziyor aslında ahlaki kurallar ve başkasının dünyasında yaşamaya çalışma ondan onay alma kişinin benlik algısını olumsuz etkiler beni ıskalamak bir yana yanından dahi geçem<z..bu ben in yok oluduğu anlamına da gelmez vardır sürekli zaten olayda bu noktada başlıyor...bastırılmış bu duygular elbet bir çıkışyolu buluyor ve sızmaya çalışıyor özetle...duygusal dalgalanma yaşar insan yani doğal olarak...

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Teoride ve dozu doğru ayarlanabilirse güzel bir olay..

Ama dozunu kaçırdığında ne tam kendin olabilirsin, ne de tam bir başkası.. Hatta hiçkimse olma riski var..

En kötüsü de bilinçaltında "çok iyi birşey yaptığın" olgusu öylesine yer eder ki düzelmeye gerek duymazsın.. Hatta bu durumunu kabullenemezsin, iyi niyetle hatırlatanlara bile düşman olabilirsin..

Güzel soruydu, sen rating almamasına üzülme.. Mayolu ergen resmi olmadı mı, çakma senaryolarla "tecavüz ettiler, zevk aldım, şimdi ne halt yesem?" soruları sormadın mı rating yok burada :))

1|2
    0|1
  • İlgi ve hafiften uzmanlık alanımız içerisinde yer alır. :) Bu duyguya sebebiyet veren durum kimi psikologlar tarafından bencilliğin köklenmeye başlaması olarak adlandırılır.Bencil insanlarda toplum tarafından kabul edilmeme durumu vardır. Sizin bahsettiğiniz durum da bu olguya karşı gösterilmiş bir tepki niteliğindedir. Bu durum zaman içerisinde kişi de depresif düşüncelere yol açabilir. Yani önlem almak gerekli :)

1|0
    0|0
  • Elbette düzeltilmesi gerken pronlemdir. Bir noktadan sonra kendi isteklerini es geçerek başkaları adına yaşamaya başladığını görmek ilerde pişmanlık duymasına neden olacaktır.

Herşeyin fzlası arar gibi empatinin de fazlası arardır :)

1|0
    0|0
    • kendini topluma feda etme düşüncesinin ve getirilerinin sağlıklı-yararlı olup olmadığı bir tartışma konusu vardı. diğerlerini etkisiz hale getirmek sonucu doğurduğundan benimsenmiyordu. bir de yaşamak istiyorsan, bencil olmazsan hayatta kalamazsın gerçeği.

-bencilsin sen..

-öyle olmanın nesi yanlış:)

• dostluk pekey demekle kaimdir :) bende bilmiyorum

• Pekey :))

• İşte bunlar hep ayna nöronlar... :)

İstesek de, istemesek de "türün devamlılığı" için bu empati şart... Hatta şarttan ziyade VAR...

Ancak, hiçbir şeyin mükemmel olmadığı gibi, burada da bir zaaf söz konusu bahsettiğiniz üzere...

Şöyle bir çözümüm var kendimce;

- Kişinin durumuna üzülüyorsan, yardım et ona...

- Kendi durumuna müdahil olunuyor ise, mücadele et o karşıt görüşle...

Belki bir nebze dizginleriz bu durumu... :)

1|0
    0|0
  • Edimliyor musunuzdan sonra koptum :)

Kullandığınız dile hayranım

Klasik psikolojiyi at bir tarafa

Ruhun ruhuma dokunuyorsa

Gerisi hikaye

1|0
    0|0
  • ve sonuc olarak tek tıp bır topluma dogru gıdıs...

bırey bır nevı kendı degerlerını yontarak yenıden sekıllenıyor ve homojen bır yapıya dogru gecıs hızlanıyor...

giddens ın yapılaşma kuramına da benzıyor aslında bu süreç...

gunumuzde de son derece etkısını yıtırdıgını dusunuyorum ama

kuresellesme olgusu ve bılgısayarlar ınsanların kendılerıyle daha fazla ıletısım kurmalarına sebebıyet verıyor ve sahıp olunan degerler oyle kolayca yitip gitmiyor...

o anlayısla buyumeyen cocuk da kendını bellı edıyor ztn... bu durumu ılerıkı on yılda cok daha net olarak gorecegız...

1|0
    0|0
  • Tamamen kaygı kaynaklıdır, çevreden tepki almama güvende hissettirecektir, bilinçli ya da bilinçsizce çevreyi gözeterek verilen kararlar kaygı azaltır.

1|0
    0|0
  • Ben sana bir kitap ismi önercem onu oku sosyolojik tm mı

1|0
    0|0
  • okuyamadım bu kadar uzun yazmayın

1|0
    0|0
  • su kadınların sendrom durumlarına resmen hasta oluyorum (:

1|0
    0|0
  • Kesinlikle düzeltilmesi gereken bir problem.

0|1
    0|0
  • =) =) =) =) =)

0|0
    0|0
  • S. Freund manyağın tekidir onun psikanaliz yöntemişu anuygulanmamaktadır..

0|1
    1|2
  • Seni gercek hayatta nasil biri oldugunu merak ediyorum "soran".insanlar sanal ortamda olduklari gibi degil olmak istedikleri kisi gibi davranmaya egilimlidir.cok elit kulturlu(cakma ) takiliyon da eminim degilsin ;)

1|0
    0|1
    • Merhabalar,

Her insanın algıları farklıdır. Burada olduğunuzu da yansıtabilirsiniz, olarak göründüğünüzü de. Bunlar sizin tercihlerinizden ve kabiliyetinizden birer payedir. Nasıl değerlendirdi iseniz (şahsımı), sizin nazarınızda öyle kalacağımdır zaten, ilave bir çaba gösteremem. Yine de saygı duyarım, esen kalın.

• Ya yuru git emo

• Biri hakkındaki gözlemlerini dışa vuracak kadar (sözde) cesursun.. Ama çapsızlığının farkındasın, kompleks yapıyorsun ve bunu kendi üye adınla yapacak kadar da cesur değilsin..

Hayır kendi nickini bilseydik te hangi bağın bülbülüsün, hangi şarkıları söylemişsin de soru sahibini beğemiyor muşsun görseydik :)

Gizli Kullanıcılık: Birilerine cami duvarına pisleme hakkı veren aptalca ayrıcalık..

• aşırı empati sorununu en üst düzeyde yaşayanlardan birisi de benim. her kararımda karşımdaki insanların nasıl davranacağını, nasıl tepki vereceğini düşünüyorum. bu zamana kadar bunun adını koyamamıştım şimdi sayende teşhisi koydum. acaba tedavisi nasılmış?

1|0
    0|0
  • Benim anne ve tarafı komple böyle :) hiç kırmak istememez, hep yapıcı davranır, baba ve tarafı ise tam tersi tamamen kişisel çıkarlara dayalı kendi dünyasını yaratma çabasında :) umarım ben bir ortasını buldururum :)) yoksa iki türlüsüde aynı picagin iki keskin tarafı gibi :p

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Toplumsal baskılar o kadar üst seviyede oluyor ki, insan ister istemez kıyısından köşesinden de olsa etkileniyor. Her kim ben kendi istediğim şekilde yaşıyorum ve toplumun istediği şekilde davranmıyorum dese de, farkında olmadan bunu yalanlıyordur.

Toplum içinde yaşayan her birey mutlaka toplum baskısıyla yüzyüzedir. Aksini kimse iddia edemez. Ezelinden bugüne hukuk kurallarının oluşu bile toplum baskısının doğuşuyla oluşmuştur. Bu baskılar zamanla töre kanunlarıyla oluşup, devlet kanunları hükmü yerine geçmiştir. Bu açıdan bakacak olursak, hiç bir insan tam anlamıyla özgür yaşayamaz ve ister istemez empati kurarak yaşamak zorunda kalır..

Gereksinim değil, zorunluluktur.

1|0
    0|0
  • Bunun nedeni 0-3 yaşlada ilgili olabilir bu daha çok bence bayanlarda oluyor ve kız baba ilişkiside önemli.Bebek ya annesinden tutarlı bir şekilde ilgi görmemiş ya da baba ile olan ilişkisi normal değil.

0|0
    0|0
  • üff aynen.. kendimi sürekli birilerinin yerine koyup mutsuzlaşıyorum. hatta ağladığım oluyor :(

0|0
    0|0
  • bazen öyle oluyorum.kıskanılıyorum diye yapabileceğimden daha az başarılı oluyorum. :(

0|0
    0|0
  • Süperego. İd'in kafasına kafasına vuruyoruz.

0|0
    0|0
Yükleniyor...