Türk halkının yüzde 65'i neden sağcı ve bu hiç değişmiyor? Nedenlerini söyleyebilir misiniz?

Türk halkının % 65'i neden sağcı ve bu hiç değişmiyor? nedenlerini söyleyebilirmisiniz?

0|0
16|15

En İyi Kız Görüşü

• abi sağcı nedir ya?heleki solcu nedir? hangi ülkede halk kendini bu kadar mal şekilde aayırır sağcı solcu yoktur ok bu ülkede kim insanını ezmediyse halk ona iyi davrandı peşinden gitti o kadar kimse şort giyene karışmazken sizin deyiminizle"sol" kesim ya da modern(!) kesimmi desem hangi akla hizmetse kapalı kızlara eziyet etti çok iyi hatırlıyorum hani o zamanlar küçüktüm ama hatırlıyorum ozamanlarda gazlar onlara sıkılıyordu hatırladığım kadarıyla..üstelik onlar okuma hakkı istiyordu ülkede ne kadar çok andaval varmış bugünlerde anlıyorum ..bak şunuda hatırlıyorum açık kadın kapalı olana hep üstten bakardı ama şimdi tabi onlar geride kaldı diyebiliriz bak o beynini geride bırakmışlara asıl yobaz diyoruz aslında herkes bunları unuttu şimdi benim gördüğüm sağcı falan yok komik ama liseede tartışırdık komik şekildede olsa sen nesin "sağcımısın solcumusun" diye gülerek hep bir ağızdan "ortacıyız biz ortacıyız diye gülerdik :D" yani türkiyedeki halkı bu şekilde ayıranlar zaten bölücüler isteyen istediği partiye sandıkta oyveriyor zzaten e daha ne yeter artık türkiyedeki macera arıyan epik olaylar yaşamak isteyen kara cahil malların gereksiz provakosyanları

1|0
    2|1
    • hımm isveçte, norveçte insanların kara cahil provokasyoncu olduğunu söylüyorsun yani

• ''hangi ülkede halk kendini bu kadar mal şekilde aayırır sağcı solcu yoktur ok'' yani bunu yazmak için gerçekten uzayda yaşamak lazım. sen diğer ülkelerdeki katolik, ortodoks, sağcı, solcu, muhafazakar, liberal partileri ve ayrımları duymadın heralde hiç

• siz dış ülkelerin siyası olaylarınıda anca bu kadar ilirsiniz amerikada veya canada da ya da avustralyada sağ sol diye bir kavram yoktur hepsi yurdunu halkını sever ikilik yaratmaz ha arap ülkelerini kastediyorsan var e onlarında hali ortada zaten ..ülkesini sağdı soldu diye ayıran zihniyete hiçbi fikir işlemez kendi kafası kaskatı olmuştur çünkü at gözlüğüne sahiptir ...beyin yapınız öyle bir sınırlıki bunu anlamanız mucize olur anlasanız bile mahsus 3 maymunu oynarsınız

Kızlar Ne Diyor 15

• Din ve devlet ayrımının tam anlamıyla olmamasından siyasetin içinde en büyük kozu din üzerinden sağlamalarından.

1|2
    0|1
  • Çünkü %50'yi Tayyip evde tutuyo

kalan %15 ise hiç evden çıkmadı

4|1
    1|2
  • Dine bakış açısı, sola olan önyargılar olabilir diye düşünüyorum. Aynı zamanda solcu bir insanın da sağa önyargısı olabilir. En güzeli önyargıları kırıp kardeşçe yaşayabilmek diye düşünüyorum :)

0|1
    0|0
  • din bizi ele geçirmiş durumda .

4|1
    1|0
    • Din kimileri için yol gösteren bir ışık ve kimileri için gözlerimizi kör eden bir yanılsama...

Malesef öğretilerden kaynaklanan eller başımızı oynatıyor, gözlerimizi kendi isteğine göre kapatıp açıyor. Önemli olan bunun farkına varabilmek ve o elleri kesip atmak. :)

• İlizyonist.

• fikirler sabit.zaman hızla gelip geçiyor ama bir türlü fikirler değişmiyor.iktidar hepimizin anasına ağlattı ama hala onlara göre ilk dönemlerdeki gibi iyi davranıyor

2|2
    2|1
  • Müslüman bir ülkedeyiz , az bile %65

2|3
    4|0
    • ya ne alaka diyorum hristiyan ülkelerde hristiyanların hepsi sağcı mı?

• Müslümanım diye geçinip İslamla alakası olmayan o kadar insan varki :]

• Hristiyan ülkelerde dinle bağlantıları yok artık insanların. Ayrıca oraların yaşam tarzı, gelenekleri vs. bizden farklı.

• Bunun nedeni çok basit, -verdiğin oran doğru olmasa da- bu bahsettiğin kesimin çoğunlukta olduğu din olan İslam'a göre sorgulamanın yasak olması. Bu ülkenin başındaki en büyük bela İslam'dır.

2|0
    1|0
  • Çünkü burası Müslüman bir ülke.

0|3
    3|0
    • ne alaka hristiyanlar solcumu olmak zorunda

• He birde %65'den daha çok, Saadet, Büyük Birlik falan da var sadece Akp+Mhp ile bitmiyor.

• ha oldu canım.akpli olmayan Allahsız öyle mi?ben de Elhamdülillah müslümanım o ayrı ama akpye oy vermem.kimseye oy vermem.yok ülkenin %99'u müslümanmış,geçiniz!bu ülkede bir ton musevi,hristiyan,protestan ve diğerleri mevcut.ha doğru büyük kesim müslüman.ama nedense müslüman ülkeler geri kalmış oluyor onu da kabul etmek gerek...:S

• bu %65 kemikleşmiş oydur ve değişmez sabittir...

0|1
    0|0
  • % 35 i neden solcuysa o yuzden

2|1
    2|0
  • müslüman ülke nedir yaa müslüman olmayanında katkısı oluyor ülkeye.yorumlar içler acısı gerçekten.

1|0
    0|0
  • dini yonu baskın kesım her zaman sag dır bu dıs ulkelerde de boyledır

0|0
    0|0
  • %50 si neden koyunsa o yüzden .

1|1
    2|0
  • İSTEYEN İSTEDİĞİ GİBİ YAŞAR SANA MI SORACAKLARDI

1|3
    3|0
    • ne demek şimdi bu

• evet soracaklar,zira hep o kesinmin dedikleri yapılıyor.çok demokratik değil mi?ahhahaha çok güzel,koyun kadar çok mutluyum:)))

• bri zamanlarda hep öbür kesimin dediği yapılıyordu ama çok iyi oldu bu size ya hakediyorsunuz bunları ben dışarda adı gezi parkını savunma adı altında sürüler görüyorum evet işte asıl koyun sürüleri onlar otlamaya çıkmışlar işte :D

• aşağılarda daha çok olmalı müslüman ülkeyiz diyenler size sesleniyorum solcu olunca hristiyan mı oluyoz

1|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Trajikomik bir durum.

Solcu olarak nitelendirilen ve geçmişte asılan o masum ve yiğit insanlara anarşist gözüyle bakılmış ve hala da öyle bakılmakta. Oysa onların söylemleri ve amaçlarına şuan kendini sağcı olarak benimseyenlerde katılıyor. Düşman bu toprakların dışında, önce sağcı-solcu, sonra alevi- sünni, sonra da türk-kürt ve terör.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları bunun bilincinde olup yıllar öncesinden uyarmışlardı. Onlarda emperyalist ülkelerin şerefsizliğini haykırmıştı. Ve ne kadar acı ve ne kadar komiktir ki, günümüzün sağcıları da o emperyalistlere düşman.

Ama onlar çevrelerini perdeleyen sahtelikten ve kulaklarına fısıldanan cehaletten hala kendilerini kurtulamadılar.

Zaman akıp gidiyor, çarklar bir bir dönüyor ve bu güzel ülke yavaş yavaş çöküyor.

1|0
    0|0
  • sağcı ya da solcu diye bir tanım yoktur sağ ve sol kavramı Fransa da başkanın sağında oturanlar başkanın solunda oturanlar demelerinden çıkmıştır işin aslı sosyalist muhafazakar deist despotist diye kavramların olmasıdır ha dersen ülke muhafazakar aslında arkadaşım İslam dini yani dinimiz sosyalist bir dindir ama gel gör ki emevi ve abbasiler döneminde değişime uğramıştır

1|0
    0|0
  • Sol siyasetin ilkeleri bu toplumun gelenekleri ile bağdaşmıyor ve sol iktidarlarda yeterince iyi bir şekilde sol siyaseti temsil edemediler malesef sol siyaset yıllarca kemalizm gölgesinden kurtulamadı ve kemalist düşünce sol ideoloji ile çelişiyor

Özetlemek gerekirse en önemli pay sol partilerin başarısız siyaseti ve halkın değerlerini kucaklamak yerine dışlaması

2|0
    2|0
  • Onlarda at gozlukleri var ondan ne desende bos..solcular neden az biliyormusun..serefli olmak zordur ondan..

3|1
    0|0
  • Nedensiz.

1|0
    2|0
  • Sağcılık solculuk saçmalık insanları ne beyaz nede siyah olarak görmek lazım insan gridir kesin doğruları ve kesin yanlışları olmaz eğer bunu anlayamazsak toplumda ikilik çıkar ki bu zaten daha önce yaşadığımız bir durum.

2|0
    0|0
    • peki şu anda ikiliği şiddetle körükleyen bir durum var mı sence sence bu halk şu anda zaten ikiye bölünmedi mi iktidar tarafından?

• ortak düşünceler niye kapışsın :) karşıt düşüncelen ifade edilmesi tezdir TEZLERE KARŞI ANTİ-TEZLER üretilir ve sentez ortaya çıkar daha sonra bu senteze karşı yine tezler ve antitezler ortaya atılır

• ifade eksikliğinden, ortak düşünceye sahip iki taraftan biri düşüncesini doğrudan belirtmezse şuanda olduğu gibi saçma muhabbetler oluşur :D

• Bu ülkede insanlar birbirini sagci solcu , kemalist , müslüman , ateist, ermeni ,alevi niye ayirmayi baraktiklari zaman bu ülke huzur bulacak.

Ama nerde bu ülkede bunu yapabilmek icin yeterince zeka.

2|0
    1|1
  • Demekki ülkenin %65 i neyin ne olduğunu görüyor.

2|1
    2|1
  • Niye sagci cunku sagcilar musluman gibi yasiyor evleniyor ailesi uzuyor.aileside mantikli dusunuyor.solcular bak hep 1 tane cocuklari var herseyide elestiriyorlar salgirganlar tipki freni patlamis kamyon gibi saygisiz insanlar yorum yazmayin

1|1
    1|1
    • sen şimdi akpye oy vermemiş herkese aptal damgası yapıştırdığının farkında mısın acaba?saygısız insanlar yorum yapmasın diyorsun kendi saygısızlığını görmüyormusun?hani hoşgörü?

• ne alaka gerçekler boyle araştır

• Bigguy, buradaki tartışmalara bir goz attım.şunu bilmeni isterim ki başörtüsüne karşı çıkan solcu değildir.chpliler solcu olduklarını ''sanarlar'' bu ülkede solcularin oranı yüzde onu geçmez.

0|1
    0|0

• babalarımız veya dedelerimiz bu sorunun cevabını daha net verecektir.

silah zoru ile tek partili dönemde oy kullanan insanlar daha net cevap verirler.

1|0
    1|0
  • var bir numarası bunun...

0|1
    0|0
  • daha cok olmali 65 gene az ^^

2|0
    2|1
    • neden işte onu biraz açabilir misin?

• sorun benim bazı şeyleri farketmem değil şu sohbet bir ilerlesin !

• türk sagciligi milliyetcilik faschistcilik degil bizim milletimiz cok bagli birbirine kültürümüz böyle

hersey vatan millet icin din de önemli rol oynuyo milliyetcilikde...bunlara bakarak ülkemizin cogu da müslüman oldugu icin daha uygun bir görüs ^^

• sağcı oranı %90dır türkiye'de. chp'yi sol sanan cahillere diyecek lafım yok :((

0|1
    2|0
  • çünkü muhafazakar kesim devamlı ezildi bu ülkede millette sandıkta hep sağ partilere oy vermiştir bu güne kadarda nezaman bir sağ parti iktidar olsa hep darbe olmuştur hiçbir sağ parti on yıldan fazla iktidarda kalamamıştır akp ordunun içindeki darbecileri içeri attı ama milletimizin bazı kesimlerin içindeki darbe sevdasını yok edemedi edemezde zaten bakalım ilerleyen günlerde ne olacak ama yine seçim olsun yine akp iktidar olur zira başkaldıranlar zaten akp ye oy vermeyenler en başından beri akp den hoşlanmayan insanlar.

0|0
    0|0
Yükleniyor...