Öleceğiniz anı düşündünüz mü?

Arkadaşlar ,insan bazen yakınlarının ölümünü aklına getırır ama kendınınde olecegını hiç dusunmez .Nerde, nasıl , ne zaman öleceğinizi hiç hayal ettiniz mi?

0|0
7|30

En İyi Erkek Görüşü

• Bunu okumalısın bence

ARADA BIR , ÇOK BUNALDIGINIZDA...

Bir zamanlar bir psikoloji kitabinda okudugum bir bolum vardi...

Hayatin ve getirilerinin kiymetini anlamak icin tavsiye edilen bir metod vardi icinde...

Deniyordu ki:"Arada bir,cok bunaldiginizda,hayatin sizin icin cekilmez hale geldigini dusundugunuzde kendinize 10 dakika ayirin ve kendi CENAZE Toreninizi dusunun"...

Cumleyi ilk okudugum da carpilmistim...

Ben girisin akabinde pozitif bir gelisme ve tavsiye bekliyordum... Ama "kendi olumunuzu ve cenazemizi" dusunmemiz tavsiye ediliyordu...

Tuylerim diken diken oldu ve yazarin sacmaladigini dusundum o an... Ama onyargi dusmani biri olarak okumaya devam ettim... Diyordu ki: "bunlari dusundugunuz de dunyada ki yerinizi, dunyayi terkettiginizde olusacak boslugu,sevdikleriniz ve sizi sevenler icin oneminizi anlayacaksiniz...Ozellikle insanlarin sizin neler soyleyeceklerini,onlar icin ne ifade ettiginizi hissetmeye calisin...O andan geriye donme sansiniz olmadigini, hayat denen kredinizin bittigini ve onlara yanit verme sansiniz olmadigini dusunun...

Tekrar sarilma, bir kez daha opme ihtimalinizin bittigini hissedin...Dunyada ki kusluklerin,ayriliklarin,kavgalarin yaninda bu acinin ve geri donulmezligin korkun caresizligini yasayin... Birakin caniniz yansin,birakin alevler icinde kavrulsun tum ruhunuz... Orada, o musalla tasinda dusunun kendinizi... Seyredin su an cevrenide olanlarin yuz ifadelerini...Akillarindan ve yureklerinden gecen cumleleri hayal edin...

Kitaba devam etmeden biraktim kenara ve gozlerimi kapatip aynen dusunmeye basladim...Esimi,oglumu,annemi,babami,kardeslerimi ve diger tum cevremi oturttum tek tek kendi cenaze torenimdeki yerlerine...birer birer yerlestirdim tabutumun cevresine hepsini///hayatimda cok nadir bu kadar canim yanmisti...goruyordum iste"babaaaa..." diye aglayan bircik oglumu...Esim kucaginda" aglayan emanetimle" ayakta durmaya calisiyordu perperisan...Koca cinar babacigim,belli belirsiz dualar okuyordu, o gozumden hala gitmeyen vakur durusuyla...Annem, cigerinden bir parca canli canli koparilmis gibi hem icine hem disina akitiyordu gozyaslarini... Kardeslerim,akrabalarim "cok erken gitti,doyamadi ogluna.." diyordu aciyan ses tonlariyla...Ve doslarim...Onlar da saskindi..Bazisi "daha dun birlikteydik,nasil olur.." diyordu..

Bunlari seyredip onlara "hayir olmedim,burdayim..."demek istedim hayal oldugunu unutup... Sonra anladim yazarin ne demek istedigini daha devamini okumadan kitabin...

Farkindalik onemli bir kavramdir psikolojide...

Belki de hic aklimiza gelmeyen ve gelmeyecek bir farkindaligi gostermek istemisti yazar...Ben o gun kurdugum o hayalle,canimin tum yanmasina ragmen YENIDEN DOGDUM...Bilgisayar diliyle "format attim hayatima..."

Sahip olduklarimin farkina vardim ve hala nefes aliyor odlugum icin sukrettim...Gozlerimi actigim anda o kotu ve aci sahne bitmis, oyun perde demisti...

3|3
    0|1

Erkekler Ne Diyor 29

• sınava tabi tabiat ananın evlatları rabbi tanımadı,

kimisi küfretti yaradana, zülmetti kendine,

hükmetti paraya, çoğuna paralar sıktı kurşunu yaralar açtı durumu battı.

dünya malı uçan halı, kırılır dalı her ağacın,

yıkılır her bina; affette gofret,

bedelindir o dökülen tuzlu yaşlar, haşlar gözünü yıka yüzünü,

hüzünü her adem tanır, geçici bir dövmesin şeklini çizdi tanrı topraklara;

vakti gelince kazma kürekle silineceksin.

tamda bunu dinliyodum, ürperdim lan..

1|0
    0|0
    • artı 1 aslında dunyadakı tek gercek bu

• bunu yapabiliyorsan, kaybolmuş insanların arasında çok şanslısın

böyle düşünmekten aciz insanlar daha fazla etrafımızda..

• Her gece yatmadan önce kendimi sorgularım yargılarım geçmişimi sonrada geleceğimle ilgli hayal kurarkan uyuya kalırım

0|0
    0|0
  • Sen hiç yaşaya bileceğin anları düşündün mü? :) Ölümü düşünerek içini karartma neleri yaşayabileceğini düşün bu daha uzun sürer ve heyecanlı olur. :)

0|0
    0|0
    • dengeyı kurmak gerek ,ama öülümünde bırgercek oldugunu bılmek...

• Geleceğin de bir gerçek, bir gün gideceğin de bir gerçek. :) Ölüm anlıktır ve tek seferdir yani pilin bitince gidersin ama gelecek farklı ve uzun uzun düşünebilirsin. 10 yıl sonranı düşün hayal et zincirleme gidersin ama 20-30 yıl sonra tak diye öleceğini düşünme :)

• Her gün düşünüyorum bunları.

Aynanın karşısına geçip dakikalarca vucüduma bakıyorum.

Bir 70 yıl sonrasını düşünüyorum mesela.

Şu an adeta çelik gibi olan vücudum ne kadar aciz duruma düşecek.

Seninle olan herşey yerini yanlızlığa beklemeye bırakacak.

Apartmanlarda bahçelerde ormanlarda koşarken o an film gibi gözümün önünden geçiyor herey.

''Sıkı koş, her zaman bu kadar kuvvetli koşamayacaksın, tadını çıkart!'' diyip yükleniyorum.

Bunlar bir iki örnek. :)

Ölüm anına gelince.

Hiç bir fikrim yok, hayırlısını dilemekten başka.

0|0
    0|0
  • yaklaşık 2 hafta öncesine kadar aşk acısından ölürüm herhalde diye 7 yıllık düşüncemi değiştirdim :) şimdi ise allahü tealea yolunda rahmete kavuşmaktan doğru yolda giderken rahmete kavuşmaktan bir arzum yok

0|0
    0|0
  • Neden düşüneyim ki, nasılsa öldükten sonra burada olmayacağım, önemli olan ölümden sonrasında hangi safta yer alacağındır... :) ;)

0|0
    0|0
  • iyi ki öleceğimiz zamanı bilmiyoruz , baksana o anı düşünmek bile insanı karamsarlaştırabiliyor. Her zaman derim bir solukta ölmeyi nasip et bana Allah'ım

0|0
    0|0
  • Uykumda ölmek isterdim.

0|0
    0|0
  • kim düşünmezki :) Allah hayırlı ölümü nasip etsin çok tatlısın bu arada

0|0
    0|0
  • bende bunu diyorum bir daha bu dunyaya gelmiycez..birdahası yok bunun bir düşünün yok neden insanca yaşamıyoruz bu dunyada hep kavga savaş.ne demişler,Savaşma Seviş..çok dogru bir laf.

0|0
    0|0
  • Bugün askerimin biri beni rüyasında öldüğümü ömrüme ömür katıldığını söyledi mesela düşünmedim değil doğrusu .

0|0
    0|0
  • hiç aklımdan çıkmıyor ki

0|0
    0|0
  • düşündümde çeşitli stiller geldi aklıma... sonuca varamadım.Seçemiyorum bir türlü

0|0
    0|0
  • düşünmekle elime bişey geçmez bunu bilen tek Onuda herkes biliyo

0|0
    0|0
  • evet çoğu zaman..45 li yaşlarda hastağımda ölümcül bir hastalık ve belirli bir zaman sonra öleceğimin bilgisi..ve altın vuruş..böyle hayal etmiştimm

0|0
    0|0
  • ne yaptın hocam ya böyle şeyler sorma benim panik atağım var ; aslında gayet doğal bir süreç ne yapalım öyle ya da böyle öleceğiz ama sende çok derin konulara girdin şimdi hocam...;)

0|0
    0|0
  • Her zaman bir trafik kazasında öleceğimi hissederim. Bu hızlı araç kullanmamdan kaynaklanıyor sanırım ama içimde böyle bir his var.

0|0
    0|0
  • ölümm anını çok yaşadım ama herkez bunun bilinciyle yaşasa zaten bu dünyada kötü insan sayısı azalır bence

0|0
    0|0
  • Boşuna dememişler Müslüman ileri görüşlüdür Ölümden sonrasını da düşünür diyee :D

Namaz'a başlıyorum ben şimdi.

0|0
    0|0
  • Yok bukadar ince düşünmedim ama iyiki ölüm var nasılsa öleceğim diye çok rahatlarım kafama bişey çok takılırsa

0|0
    0|0
  • Ben arada bir düşünüyorum ya

0|0
    0|0
  • Hiç mi? Ben bunu hep düşünürüm. :)

0|0
    0|0
  • Muhtemelen Hız yaparken hiç anlamadan...

0|0
    0|0
  • Ölümü düşünmedim düşünmekte istemiyorum yoksa hayattan zevk alamıyorum

0|0
    0|0
  • los angeles'ta bir night club'ta tebessümle

0|0
    0|0
  • hepbunun hayalıyle yaşadım nasıl nasıl nasılll

0|0
    0|0
  • düşündüm ölekte nasıl ölürsek ölek işte

0|0
    0|0
  • Evet bazen düşünüyorum ... :'(

0|0
    0|0
  • evde veya hastahanede akciğer kanseri - siroz ve değişik hastalıklardan vucudum iflas etmiş olarak 126 kilodan 40 kiloya düşmüş halde bir avuc adam olarak öleceğim!

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Ben de hep düşünürüm, özellikle otobüste dolmuşta giderken :) kaza oluyormuş ben gidiyormuşum aileme haber veriliyor sonra arkadaşlarıma herkes üzülüyor falan hastaneye koşa koşa geliyorlar accayip senaryo yani :)) Allah hepimize hayırlı ölümler nasip etsin, eninde sonunda bir gün elbet..

0|0
    0|0
  • Hic hayal etmedim ama uykuda ölmek en iyisi sanırım

0|0
    0|0
  • hayır düşünmedim

0|0
    0|0
  • araba carpması sonucu olabılecegını dusunuyorum :(

0|0
    0|0
  • sanatsal bir şekilde tek .