Uzun bir zaman olmuştu azizlerim...

Şöyle bir söz gördüğünüzde tepkiniz ne olur:

"Kendi halüsinasyonlarımızın gerçekliğine inanmaya 'delilik' deriz;

Başkalarının halüsinasyonlarının gerçekliğine inanmaya 'din' diyoruz." ?

Buyrun, meydan sizin...

0|0
9|7

En İyi Kız Görüşü

• Halüsinasyonda bile insan gördüğünü, duyduğunu, dokunduğunu sandığı için inanıyor.Hiçbir duyun ile algılayamadığın birşeye inanmak çok daha başka bir durum, bildiğin mallık.

0|0
    1|2

Kızlar Ne Diyor 8

• Din nedir biliyor musun bence ? ...

İnkar edemeyeceğim nimetleri bana veren bir "Gücün"

karşılığında benden istediklerini seve seve yapmamdır...

kimisi bu konuda nankördür teşekkür etmeyi bilmez.

ve yok sayar :)

3|3
    2|0
    • "Güç" yerine "güçler" olduğunu da varsayanlar var... Tüm tanrılardan birisine tapmak da nankörlüktür o vakit...

• Oğlan>Ulan>Lan, öyle çok da ahlaksız bir kelime değil, görüldüğü üzere... Ne amaçla kullanıldığını düşündünüz..?

Evrenden daha geniş bir şey var ise, keşfedildiğinde emin olun sizden önce ben varlığını kabul ederim, ama keşfedilene kadar, keşfedilmediği için kabul etmediğim bir şeyin varsayımı ile korkutularak inanmam... Korkanları gidin, inandırın...

Mantık yeter de artar da... Hiç şüpheniz olmasın...

Sizden bu kadarsa, ben de son "hatırlatmamı" yapıp, çektirip gideyim: Kalp sadece kan

• ...kan pompalar..."

• Din insanların kafa yormamak için bağlandığı bir şey. Bu elma nasıl oldu? sorusuna allahın işi diyerek geçiştirmek mesela. Şimdi 3 5 Tatlısu Müslümanı çıkıp cehennemde yanacaksınız kafirler diyecek. Opss. Ben zaten Antalya sıcağını çekiyorum yetmez mi?

0|3
    1|0
    • Tanrı sana borçlanmış bile. Fazla azap çekiyorsun. Fenadır.

• dediğim gibi bu bir imtihan dünyası.hayat bir sınav.herkes her sınava eşit şartlarda katılmıyor muhakkak.kimi dersaneye gidiyor,kimi kendi çabalıyor,kimi öğretilenleri uyguluyor,kimi atıyor tutuyor..kendi çabalayıp doğruyu bulanın sevabı daha büyüktür belki.şükür ki Müslüman ve Türk doğmuşum..Allah yolundan ayırmasın..

• Bi kadının 5 çocuğunun ölmesi nasıl bir imtihan? Ya da afrikada ölen aç çocuklar neyin imtihanını veriyorlar?

• Kısaca, kendi halüsinasyonlarına başkalarını da inandırabilecek ikna gücüne sahip olan biri din denilen olgunun mimarıdır diyorsun yani. Hem deli hem akıllı bu durumda.

Kurnazca.

1|0
    1|1
    • Aslında, günümüzde abartıldığı kadar şey yaptığını da sanmıyorum... Bilirsin, olaylar ne derece eskirse, efsaneliği o kadar artar...

• Doğrudur aynen öyle.

• Sıze gore halüsinasyon; bıze gore gercek.

Sıze gore cahıllık; bıze gore ılım.

Bu durumu tam tesıne de cevırelım; bıze gore sızınkı cahıllık aptallık, sıze gore gercek.

Ancak benım anlamadıgım; saygı cercevesınde ısteyen ıstedıgıne ınansın.

Bu ugrasma nedendır? Umursamadıgınız ınanmadıgınız bır seyle neden ugrasırsınız? Neden kafa yorarsınız?

Bırak hayatını yasa

ben dınımden memnunum.

Hz. Ali'nin de dediği gibi; hıc degılse ahlakımla ölürüm.

Gerısı onemlı degıl.

1|0
    1|0
    • Zaten inandığınız kitap demiyor mu "hayvandan da aşağıdır" diye bizim için... Çok "hayvandan aşağı" kabul ettiğimden değil kendimi.. Ama bu ifadeyi gören bir inanmayanın, inanacağını varsayıyor iseniz, bunun çok düşük ihtimal olduğunu söylerim, ha keza Türk ateistlerin çoğu Kur'an'ı okuduktan sonra inanmayı bırakırken hele ki...

Çünkü "dinleri" tehlikeli olarak görüyoruz, mantığın önünü kestiğini düşünüyoruz... Kişilerin düşünme yollarını tıkadığını düşünüyoruz... Kısacası siz dininizi neden

• zamanında kendı elestrılerıme cevap buldugum ıcın :)

o zaman sımdıden ıyı okumalar ve ıyı gunler.

• Teşekkürler, iyi günler...

• saçmalanmış.ben şuyum buyum diye dolaşan akıldan yoksun insanlara inanmıyoruz biz.

Allah birdir,Hz.Muhammed(s.a.v) de O'nun kulu ve elçisidir.inancımız bu şükür..

0|2
    3|0
    • Biz de akıldan yoksun insanlara inanmıyoruz... Çok ortak yönümüz var azizim... :)

• Bir şey beklediğimi kim söyledi... Bekleyen sizlersiniz...

Cevap verin diyorum, yok...

İyi günler...

• cevabı verdim ama hoşuna gitmedi sanırım..iyi günler..

• İskender Evrenesoğlu diye bir adam var. Şizofren kendisi. ''Peygamberlere namaz kıldırdım'', ''Allah'tan gelen sesler duyuyorum ve ayet alıyorum'' diyen biri.

E şimdi bu adamın günahı nedir? Günümüzde yaşaması :)

2|0
    0|1
    • Bir de bir din ne kadar eski olursa, inananı değil belik ama, kadimliği o kadar yüksek oluyor... Bakınız; Hinduizm, Budizm, Zerdüştlük vs.

• ikinci cümle çok sakat, onun gerçek olduğuna dair deliller var bu yüzden halisinasyon değil.

0|1
    1|0
  • dahilik ile delilik arasinda gidip geliyordu orasi kesin.yoksa kitleleri gordugu halusinasyonlar (ki bence de oyleydiler)uzerine yogunlastiramaz ve boylece bir din yaratamazdi.

0|0
    1|0
    • Bence o halüsinasyonları bile görmedi... Tevrat'tan arak hep...

• tevrattan incilden... hepsi arak dedigin gibi.

Erkekler Ne Diyor 7

• Başkalarının gerçekliğini halisünasyon olarak görenlere ne yazık...

Gerçek nedir?Gerçek kalp ve vicdanın bir araya gelip bunu aklın tastik etmesidir.Aklı iyiye ve doğruya çalışanlar için çok kolay bişey Allah'ı tanımak ve inanmak.Aklı kötülüğe ve önyargılara, kalbi ve vicdanı kendi çıkarlarına çalışanlar için uzay fiziği gibi zor bişey içindekini görmek ve hissetmek...

2|0
    0|0
    • Kalp sadece kan pompalar azizim... Vicdan dediğin de tanrıyı bulmak için değildir...

• Azizim... Korkunun yanında üzüntü duygusu da mevcuttur... Bir cümleye takılmayınız o kadar...

Doğrudur, yıldızları görenler gerçekliklerine şahitlik edeceklerdir çünkü... Ancak, iddialarınızı kimler görmüş ki..?

• Bunun tasarımcısı(Allah) sık sık bildirir kalp hakkında.Allah'ıkim görmüş dersen Resulü görmüş mirac gecesinde.Biz körüz yıldızın hakikatini görmüyoruz şuan sadece hafif bir ışığını algılıyoruz ama gören var ve hak edende görecek...

• insan görünmeyenden korkuyorsa,bunu Muhammet'te bilirdi,İsa da.Hatta biz de öyle bilriz ki,hepimiz çocuklarımız öcü ile korkuturuz,emirlerimize uysunlar diye.Musa ve Davut fikirler çıkardı ortaya ama İsa beğenmedi,sonra Muhammet'te.Çünkü,hepsi birer megaloman ve aynı zamanda akıllı insanlardı.Kendi müritlerini yaratma fikri ve hep iktidarı elinde tutma çabası hepsinin yıllarca acı çekmesine yol açtı.Son peygamber Muhammet'ti.Çünkü bir daha kimseye izin verilemezdi,ayrıca kimse de bu acıları çekmeyi göze alamazdı.Yıl 632 Muhammet son peygamber.Birinin sorması gerekir o zaman 1500 yıldır peygamber göndermeyen bir yaratıcı nasıl inandıracak bu güruhu kendisinin varlığına,ki bilim ve düşünce bu kadar gelişmişken.Esasen şimdi bir peygamber gerekmez mi?Ya da her şeyden uzağa bu yaratıcının hesabı mı şaştı acaba?Daha somuta indirgemek gerekirse;bana inanın diyen bir yaratıcı neden her dini farklı şekillerde aç bıraktı ya da farklı ibadetlere sevk edip nice düşmanlar yarattı.

1|0
    2|0
  • Alemlerin Sahibi YÜCE ALLAH' Zaten İnanıp İnanmamakta İnsanoğlunu Rahat Bırakmıştır.. Dinimizde Çok Şükür Zorlamada, Yoktur..İnananı CENNETİNE' İnanmayanıda..

CEHENNEMİNE' Davet Ediyor. .. Akıl İdrakı'

Önemli... Nasılsa Günü Geldiğinde'Defterler Dürülecek...Önemli Olan Defterinde Nekadar Borçla Gittiğin.. İşte Ozaman Görecek İnsan Hasanilasyonu Kanalizasyonu...

1|0
    0|0
    • He inanmayınca cehennem ile tehdit etmek "rahat bırakmak" oluyor, değil mi? :)

• La Kardeşim.. Senin Yanmadan Niye Mutluluk Duyumki..Sadece Olan Tehlikeyi Anlattık...Sen İdrak Etmekte Hala Ayak Diretiyorsun..Sanki Cenneti Sana Parayla Satıyorlar.. İnadımda İnat Cehenneme Gitmek İsteyen Sensin..Hala Kelime Oyunları Yapıyorsun..! Ne Arıyorsun ? Kardeşim Sen !... Dilkat Et Farkında Olmadan , Şeytanın Ameleliğini, Yapıyorsun..

• Şeytan da yok, Tanrı da...

Anlatım tarzınıza bakınız, bir mutluluktan göbek atmadığınız kaldı... Kelime oyunu falan yok arkadaşım, ne düşünüyor isem, onu anlatıyorum...

Ameleliği siz benden daha iyi bilirsiniz...

• Araf 179:Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalbleri vardır bununla kavrayıp anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır.

2|0
    1|0
    • Heh! Sonra gelip de "Saygı duy piç! İnanmıyorsan, bari dalga geçme, bik bik bik..." demeyin...

Önce inandığınız kitaba söyleyin bunları...

• güle güle...

• :D

Güle güle...

• Başkalarının halisinasyonlarına inanıp buna din diyorsak o başka olan kişi için bu delilik olacaktır. Yani bu söz tamamen saçma geldi bana

2|0
    1|0
    • Hayır, "başkalarının deliliğini kutsal görmek" olarak da adlandırabiliriz çok ala...

• Peki, birden fazla kişinin deliliği?

• Alttaki yorumum:

"...ya da psikolojik sorunlarını avantaja çevirmiş bir deha..?"

• Tezin gercek oldugunu kabul edersek,

"Yüzüklerin Efendisi dindir. Gandalf bu dinin peygamberidir."

Diyebilir miyiz?

0|0
    0|0
  • Aptal bir şeye 50 milyon kişi bile inansa, o şey yine de aptal bişeydir.

^^

1|0
    2|0
    • Kime ve/veya neye göre "aptal", diye sorulur o vakit...

• Yıktın, geçtin husüsi hayallerimi (halüsinasyonlarımı) dostum... :/

• ''Normal olmak ölümdür.'' der giderim! Varsayalım yokum!

link

Yükleniyor...