Dünya'nın en iyi şairleri ve edebiyatçıları neden Rus oluyor?

Tolstoy, Dostoyevski, Gogol örnekleri; adamlar şanslı Rus kızları ile aşk yaşıyor Rus kızlarının güzelliği ilham veriyor adam o güzelliğe bir bakıyor hemen mecnun oluyor şair oluyor oturuyor yazıyor peki Türk kızlarının güzelliği neden ilham vermiyor, neden dünya'ca ünlü türk edebiyatçı ve şair çıkmıyor?

• Rus kızlarının güzelliği ilham veriyor...
    47% (7)44% (16)45% (23)Oy Ver
  • Rus kızlarının insan gördüğü zaman kalbine ilhamlar geliyor....
    13% (2)11% (4)12% (6)Oy Ver
  • Rus kızları insanın yüreğini coşturuyor....
    7% (1)11% (4)10% (5)Oy Ver
  • Rus kızları bir melek insana ilham veren bir melek...
    20% (3)6% (2)10% (5)Oy Ver
  • Rus kızının büyüleyici güzelliğine bakarak destanlar yazarım...
    13% (2)28% (10)23% (12)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
yorumları için bütün arkadaşlara teşekkür ederim...bayramınız kutlu olsun nice mutlu ve huzurlu bayramlara ulaşmanız dileği ile mutlu pazarlar diliyorum...

0|0
46|60

En İyi Kız Görüşü

• Cemal Süreya, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Neyzen Tevfik, Reşat Nuri, Ömer Seyfettin, Sabahattin Ali, Aziz Nesin, Oğuz Atay, Orhan Kemal, Necip Fazıl, Ziya Gökalp ve adını sayamadığım yüzlerce yazar...

Armiğ, değerlerimiz aslında sanılandan fazla. Biz sadece kabataslak ilgileniyoruz. Detaya inildiğinde, aslolan farklı oluyor. Ah keşke bunları da bir görebilsek...

Saydığın edebiyatçıların hakkını yiyemem. Onlar tüm Dünya'ya duyurmuşlar adlarını. Ancak bizim edebiyatçılarımız, bize uzaktan dokunmayı, o duyguyu içimizde hissettirmeyi başarmış kişilerdir.

Bunun Rus'la, Türk'le bir ilgisi yok. Hissedilenler aynı, kelimeler farklı...

8|2
    1|0

Kızlar Ne Diyor 45

• Edebiyat ile biraz ilgin olsaydı Türkiye de bir Nazım Hikmet bir Abdurrahman Karakoç bir Orhan Veli Kanık ve daha sayamadigimiz saair ve yazar olduğunu bilirdin ki senin bahsettiğin yazarların hiç biri aşk üzerine kitaplar şiirler yazmamıştır bence sen önce bir araştırma yap sonra tekrar sor bu soruyu

9|1
    0|3
    • Bu soruyu soran kişi, abazanlığını edebiyat kisvesi altında örtbas etmeye çalışmış ve çok komik bir duruma düşmüş.Rus kızlarına hastayım demek yerine,böyle talihsiz bir soru sormuş,çok güldüm ya:D

• Bence bunu söylemek Shakespeare'e,Pablo Neruda'ya,Victor Hugo'ya,Goethe'ye,Nazım Hikmet'e,Aziz Nesin'e,Halide Edip'e ve daha sayamayacağım kadar çok şair ve yazara hakarettir...

5|2
    0|3
  • Şıklar arasında kendimi kaybettim bro asdgf

link

2|2
    0|0
  • Hayır madem Türk kzlarını rencide etmek ve Rus hayranlığı yapmak için soru soracaksın bahsettiğin yazarların kitaplarını aç bir oku en azından özetlerine bak dimi ama işte nerdeee

Yinede amacını anlamamış bu yazarların yazdığı kitaplar hakkında hiçbi şey bilmiyormuş gibi cevaplıyıcam sorunu ;

Türklerdende çok önemli yazarlar şairler çıkmıştır (üstelik aşk konulu eserleri çoğunluktadır) ama cehaletimizden midir sanata sanatçıya olan ön yargıdan mıdır bilinmez çoğu dünya çapına yükselememiş hatta bazıları sınır dışı bile edilmiştir . Bu durumda bize düşen görev kendi yazarlarımızında yazdığı kitapları okumak , bir iki şiirini bilmektir en azından Rus kızların güzelliği uzerine yazılmış kitapların (!) arasına birkaç tanede bizden okursak daha iyi olabilir .

3|0
    0|0
  • Rus kızlarına bu kadar hayransan git rusyada yaşa burası senin memleketin değil. defol

6|0
    0|4
  • çünkü türkler kendi ırkını kötüleyecek kadar gerikafalı örnek sen gibi acı ama gerçek yapcak birşey yok

2|1
    0|0
  • Şair olmak için hasret çekmek gerek, demek ki Rus kızları o kadar güzel ve çekici değil ki erkekleri hasret ve yoksunluk tan şair olmuş, Türk kızları güzel ve alımlı, ayrıca nazlı de adeğiller, erkeklerimiz de şair olamıyor o yüzden. ama buRus merakı artasa yazın Antalyaya gelen Ruslar yüzünden Antalyamız şiirin cenneti olur.

2|0
    0|1
  • Bu cevabı erkek kardeşim veriyor :D :: Edebi sanatlarda türler toplumlara özgüdür.Toplumdan topluma başarı oranı çeşitlilik gösterir.Örneğin roman türünün Rusya gibi ortamlarda gelişmesinin sebebi o dönemdeki Rusya ortamının roman türü yazılara çok uygun olmasıdır.Roman yazarları genelde gerçek hayattan esinlenerek yazarlar.Çok fazla malzeme bulunduğu için,(Savaş, yokluk ,etnik yapı vb)

1|0
    0|0
  • Ahaha harbiden soruya bak asfd

0|0
    0|0
  • rus kizlari neden böyle seyler yapiyor ):

1|1
    0|1
  • okadar votka ben içsem bende olurdum :) oranın soğugunda içmek ve sex yapmak dışında tek aktivite yazmak olabilir ondandır :)

2|1
    0|0
  • ortada bir duygu varsa bu sırf karşı tarafın güzelliğinden değil seven insanın gözü sevdiğini herkesten güzel görür zaten

0|0
    0|1
  • Hay sizin rus kızınıza...

1|0
    0|0
  • Zaman ayırıp Divan şiirlerini okursan bizde ki aşk,güzellik,mecnunluk halini ne kadar iyi kaleme kağıda döküldüğünü anlarsın:)

1|0
    0|0
  • aşık insana yari çirkin görünmez o aşk sürene dek dünyanın en güzel kızıdır o kız ayrıca ben özdemir asaf üstüne başka bir aşk şairi tanımam abi adam yaşamakla kalmamış yaşatıyor

0|0
    0|0
  • hahah :D bütün sıklar aynı kapıya cıkmıs :) anlasıldı onlardann cok sen rus kızlarını seviyorsun.

0|0
    0|0
  • Saol armi. Çirkin dediğin için.

1|0
    0|0
  • ya şu saçma sapan soru günün sorusu olmayı hak ediyor mu

2|1
    0|0
  • Divan şiirlerini eskileri okumanı öneririm. Ve bizlere çirkin dediğin içinde eyvallah.

1|0
    0|0
  • Şimdik rus kızlarıyla takıkan türk erkeklerinin neden ismini duymuyoruz çünkü sorun Turk erkeklerinde.

1|0
    0|0
  • konservatuvardaki müzik hocalarımızın da çoğu rus. eğitim meselesi. tabii ülkenin içinde bulunan insanların sanatla ilgilisi var ki, sanata neredeyse hepsi ilgili.

0|1
    0|0
  • Waaaaouuuuw Armi tespitin süper:)))))

0|0
    0|0
  • Bizde de türk kızına aşık olup mapusa giren var.

1|1
    0|0
  • tamam ozaman sendende bekliyoruz şahane bişi...rusyaya git gel.

0|0
    0|0
  • kelalak? rus edebiyatında aşk ne kadar yer tutar türk edebiyatında ne kadar tutar bunu düşündün mü?

1|0
    0|0
  • Ben Fransız edebiyatçılarını beğeniyorum

0|0
    0|0
  • Türk erkekleri neden böyle :((

0|1
    0|0
  • Güzel kizlarla ask yapmanin sonucu şairlikse ben bu yol gonul koyarim ulaaan

0|1
    0|0
  • Tanrı rusları boş vaktinde yaratmış .

1|0
    0|2
    • Tanrı ne ya ? Allaha inanıyorsan allah de

• Allah (cc) 99 isimden sadece 1 tanesidir. O 99 isme bir bak bakalım Tanrı görüyormusun ? Tabunuzu bilemicem ama cool olmak için kendinizi bu kadar zorlamayın.

• Coolukla ne alakası var kardeşim Allaha inanmıyorum ya da TANRIYA İSMİ BENİ BAĞLAMAZ .

• Dünyada en çok okuyan, bilime önem veren ve kominizmme inanan insanlar oldukları için.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    15

Erkekler Ne Diyor 60

• link Sen Sezai Karakoç'un Mona Rosa adlı şiirinin hikayesini bilir misin?

-Ya da Nazım Hikmet'in bu şiirini link

-Veya Cemal Süreyya'nın bu şiirini link

Bunları oku sonra aşktan bahsedelim

1|0
    0|0
  • Adamlara dinleri ayak bağı olmuyor ki, özgür insanlar özgür düşünebilir ve uçsuz bucaksız bir akım yaratabilirler. Bizde her bokun sonunda Allah çıkıyor karşımıza. Ne yapabilirsin ki. Diğer 3. dünya ülkelerinin müslüman olduğu gibi bizde bu nedenle bir bok olamayız.

1|0
    0|1
  • merak ettiğim şey kaç tane dostoyevski okudun ya da tolstoy okudun ha bunlar büyük insanlardır ama hiç biri minnacık kadını seven mavi gözlü dev değildir

1|2
    0|0
  • Armi, ilk kez senin bir sorunu sevdim fikrine katılmasam da..

Adamlarda yazmak bir hayat felsefesi olduğu için olabilir mi?

Bir de tabusuz ve tapusunu almak gerekmeden aşk-meşk filmleri yaşadıkları için olamaz mı?

Türk kızlarına ve şairleri/yazarlarına da "sallaman" yanlış bence..

Mehlika Sultan şiirini Gogol mü yazdı? Mihriban destanlarını rahmetli Karakoç mu "döktü" yoksa Rus şair mi?

Tamam, Rus'lar senin için ekmek-su gibi ama kendi özüne de acımasız davranma bence :)

0|0
    0|0
  • ulan armi erkekleri bile rus kızlarından soğuttun artık

4|2
    0|0
  • Bizde dunyaca ünlü analar ve dünyaca ünlü savaşçılar var , biz kadını edebiyat malzemesi yapmayız da ondan bence

1|0
    0|1
  • mesele kız değil önce bunu anlamak gerek.

şöyle bir söz vardır:

toplum koşulları karakterleri yaratır. o karakterler toplumu yüceltir.

bizim de ibni sina'mız vardı. asırlarca kitabı avrupa da okutuldu. farabi vardı ikinci öğretmen. arf kanunlarını bulan bilimadamımız var.

mesele toplumun çekitiği sıkıntılar. nerede sıkıntı varsa orada güzel eserler ortaya çıkar. çünkü bir çözüm arayışı vardır.

0|0
    0|0
  • Bu bakis acisiyla bu yazarların adını bilmen sasirtici. Googleden mi buldun?

3|1
    0|0
  • 1- Keramet kadında olsaydı Mecnun kötü çirkin Leyla'ya o denli aşık olmazdı. :)

Leyla'nın çirkin bir kız oldugunu duymuşsundur.

2- Rusların edebiyatta başarılı olmasının sebebi, klasik dönemde Rusya'nın bu halde olmamasına baglıyorum. Dışarda kar var. Hava soguk. Kısaca Rusya daha çok evde oturmaya yönelik bir ülke. E evde de otur otur illa bişeylere sarıyorlar. Edebiyat gibi.

3- Türkiye'nin de dünyaca ünlü edebiyatçıları vardır: Nobel edebiyat ödüllü Orhan Pamuk, büyüklügü tüm dünya tarafından kabul edilen Nazım Hikmet gibi.

0|0
    0|0
  • Valla çok sığ bir genelleme yapmışsın dostum. Dünyanın en büyük düşünürleri Alman ve Yunan düşünürleri olduğu gibi şiir konusunda da İran Edebiyatı üzerine tanımam. Ki Osmanlı padişahlarının da edebiyat dili olarak Farsçayı seçtiklerini fark edersin. Ayrıca Türk Edebiyatının da tasavvuf konusunda İran Edebiyatından altta kalır yanı yoktur kanımca. Mevlana, Yunus Emre, Fuzulî, Bakî, Nabî aklıma gelen en bilinen örneklerdir (Ayrıntılı bilgi için Vikipedi'ye bakabilirsin). Ayrıca Uzak Doğu Edebiyatı hakkında çok az şey biliyoruz. Çin Edebiyatının bu noktada önemli bir yer teşkil ettiğini duymuştum.

Olayı "Neden bizde yok" şeklinde değerlendirmeden önce iyi bir araştır bakalım sahiden yok mu ;)

0|0
    0|0
  • Arkadaşım , düşündüğün bağlantı tamamen yanlış.. Belki rusların genlerinde öyle bir yetenek vardır , bu durumu kızlara bağlamak sacmalık ? Evet haklısın rus halkının bayanları bizimkilerden güzel olabilir ama bu bizim edebiyat seviyemezin ruslardan düşük olduğunun nedeni değildir . Sabah sabah ne içtin sen

0|0
    0|0
  • Olum Rus edebiyatçıların çoğu kafayı kırmış, garip adamlardır. Rus kızları zevkten güzellikten ziyade acı çektirmiş bunlara bence :D Hem de vahşice. Kimisi şizofren, kimisi paranoyak, çoğu yalnız adamlar bunlar.

0|0
    0|0
  • edebiyatçıları evet ama şairlerine garanti veremem... dünyanın bütün dillere çevirilmiş bir çok eseri şiir alanında araplara ve osmanlıya aittir.

0|0
    0|0
  • Hiç ayılamadıklarından olabilir mi?

Aşk ve Vodka Siriminoff

0|0
    0|0
  • Rus kızları mı ben niye sevmiyorum la bunları bir ben miyim sevmeyen rusları ?

0|0
    0|0
  • sosyalist ruh kapitalist gerceklik ten cektigi icin ruhta patlama oluyor,sokratesin´´iyi bir esiniz olursa mutlu fena olursa filozozf olursunuz´´ degisi gibi,iyi bir ideolojiniz ama yeterli akceniz olmazsada filozof olursunuz ;)

0|0
    0|0
  • nazım bile Vera dedikten sonra armi bu sorunda bir şey diyemeyeceğim çok pis yerden vurdun türk kızlarına şu an savunamayacağım :(:(:( gidiyorum

0|1
    0|0
  • oçen krasiva armiiii

bayramın mubarek olsunn

0|0
    0|0
  • Ulan zamanında şu koskoca Osmanlı neden soğuk denizlere çıkma politikası uygulamamış hep düşünmüşümdür :(

0|0
    0|0
  • rus kızlarına bakıp herkez şair olur gelsınlerde bızım kızlara bakıp şair olsunlar

0|0
    0|0
  • neden çıkmıyor kızlarla alakası yok , okuyucu kitlesi az olunca şair olsun yazar olsun , yazdıklarıyla pek ün kazanamıyor.. o bahsettiğin ülkedeki insanların kültür seviyesi ile burdakilerde bir değil.. iş şairde değil okuyucuda bitiyor

0|0
    0|0
  • en iyi matematikçiler de rus oluyor :D

0|0
    0|0
  • bu kalitede bir soru sorup ,sonra konuyu rus kızların güzelliğine bağlaman ve bütün şıkları da bunlardan oluşturman ilginç...

.

konunun rus kızlarının güzelliği ile hiç bir ilgisi yok...

0|0
    0|0
  • Neden türk kizlari zor bir de onu sor birde olaya ordan bak

Biz çok düşkünüz ondan neden olcak

Düşünsene rusyada dogmusum hayatta en çok çaba harcadığım şey diskalifiye oluyor böylece muhteşem bir zaman boşa çıkıyor ve tabi kafa rahatliyor uzay gemisi inşa ederim la :-):-):-)

0|0
    0|0
  • adamlar karı kızdan ümidi kesiolar çok güzel kızlar onlara bakmayınca onlarda kendini kağıda kaleme döküoo sonra şair oluveriyolar :D :D

1|0
    0|0
  • Rus kızının büyüleyici güzelliğine bakarak destanlar yazarım...

0|0
    1|0
  • kızlarla ne alakası olduğunu anlamadım.Sence tolstayon zamanındaki kızlarda şimdiki kızlar gibimiydi ? düşünmüyosun bunları

1|0
    0|0
  • Rus kizlar cok guzelde ondan sanirim bide yokluklari bizim yasadiklarimizdan beter ve savas olarak dunya sevmez rusyayi

0|0
    0|0
  • Ben Rus aristokrasinin gelişimine bağlıyorum

0|0
    0|0
  • mozart in tamamlayamadi yarim kalan son bestesi bir kizi icin yazdigini okumustum

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    30
Yükleniyor...