Gloomy Sunday '' bestecisinin intihar sebebi olarak anıldı .Macaristan ve İngiltere'de yasaklandı.

Aynı zamanda bu parçanın Macaristan ve İngiltere' de NY Times'ın açıkladığı üzere 100 kişinin ölümüne neden olduğu varsayıldı.

Björk yorumunun nefis olduğunu düşündüğüm parça, Sarah Vaughan, Sinead O'Connor, Elvis Costello, Sarah MacLahlan, Diamanda Galas , Ray Charles gibi birçok sanatçı tarafından yorumlandı.

.

NY Times yorumuna aldırmadan ,her gece uyku öncesi dinlediğim bu parçanın bana ne kadar huzur verdiğini hissediyor olmam, aslında intihara ne denli yakın olduğumun bir göstergesi midir?

yoksa bu durumu şarkının talihsizliği olarak mı adledmeliyim ?

link

Güncellemeler:
sözleri Javor 'a ait , beste Seress 'in.

İntiharın ardından Sam M. Lewis o dramatik etkiyi hafifletmek için sözleri değiştirdi .

Bir de Portishead vers. dinleyelim link
biri de çıkıp demiyor o Beth Gibbons değil Nova diye youtube a bastım engeli , it's the last chance

link

0|0
615

En İyi Kız Görüşü

• Hepimiz intihar edelim diye koydun linki demi :(.

1|2
    0|0
    • Korkumdan acamiyorum :(.

• çok güzel parça , özellikle Nova yorumu son link baya iyi .

• Ben pms diyorum. Hormonlar diyorum. Oynadi diyorum. Sokakta yere dusen cocuk gordum mu agliyorum diyorum. Bacim etme eyleme :))).

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 15

• Teşekkür ederim, tüm kalbimle yalın bir şekilde teşekkür ederim. Sayende ilk kez bilgi edindiğim, Türkçe çevrisini okuduğum ve dinleme şansına eriştiğim için tüm kalbimle teşekkür ederim.

Ve evet yitik bir ruh haliyle Björk'ün o kendine has muhteşem yorumuyla dinlerken cidden söylüyorum herşeyin sona ermesini dilediğim bir etki bıraktı..

2|0
    0|0
  • Schindler'in Listesi filminde emekli hapşuruğu gibi de olsa geçer birkaç yerde..

Björk yorumu fazla Kibariye'dir.. Sarah Mc Lachlan daha steril söyler sanki..

Sözleri de Kekilli'nin "bu akşam ölürüm"ü ile Ahmet Kaya'nın "kafama sıkar giderim"i arasında ağdalıdır en fazla.. En azından bencileyin ana dili İngilizce olmayan, sonradan görme İngilizceyiyenler için..

Çok öyle huzur verici değildir bence.. Her gece dinleme en azından :)

1|0
    0|0
  • Diamanda Galas yorumunu tek geçerim. Bir albüm boyunca sadece çığırmakla yetinebilen heyhula gibi kadının bu parçayı böyle başarılı yorumlaması da şaşırtıcıdır aynı zamanda.

Sadece melankoliyi seviyorsundur, hemen suicidal diye kendini damgalamana gerek yok. Ben de bir dönem oldukça sardırdıydım o parçaya.

Bu arada eğer henüz dinlemediysen. "Noir Desir & Yann Tiersen - A ton etoile" benzer etki bırakır.

Not: Yann Tiersen'le birlikte olanı ama Noir Desir'in albüm versiyonu o kadar iyi değil.

1|1
    0|0
  • murat Kekilli de burda yasaklanacaktı az kalsın ne mal insanlar var yarabbim şarkı dinleyip intihar ediyolar daha mal olanlarda şarkı yüzünden diye şarkıyı yasaklıyo

2|0
    0|0
  • Bjork unuttuydum iyimi bu garip sesli kadını iyi geldi

1|0
    0|0
  • Şarkının talihsizliği kesinlikle. Bu şarkıya kadar intihara yöneltecek neler olduğunu benden daha iyi bilirsiniz.

1|0
    0|0
  • yazdiklarin bu kafa ile midir hiyeroglifleri gibi

bir gercek vsr bu dunyada sen haric her sey yslan bir yslsn icon tek gercegini harcayanlars uzulurum

1|0
    0|0
  • Bizim kekiliyle 95 te trabzonun kaçırdığı şampiyonluktan sonrada ölümler olmuştu hey gidi

1|0
    0|0
  • bende ilk dinlediğimde şaşırmıştım. O zamanki toplumun ruh hali göz önünde bulundurulmadan bu parçanın niye inthara sebebiyet verdiği anlaşılamaz bence. Emin ol bende çok seviyorum ama bu parça direk intihar ettirir demek yanlış. Portishead yorumu da güzeldir

1|0
    0|0
  • bende intihar ettim lakin ölemedim..suan sol bacağm kirik

1|0
    0|0
  • Aslında tam ıntıharlık şarkı doğru tesbıt.

1|0
    0|0
  • bjork yanına bir de sigara yakayım tamamdır. Sende en fazla sigara yak.

1|0
    0|0
  • ya bişi olmaz. sen ki batsın bu dünya, kaderimin oyunu dinleyerek yetişmiş bir çocuksun, kederli pazarlar mı bizi bozacak...

1|0
    0|0
  • Girişi gelişmesi ve sonucu ile tam bir huzur üreteci lakin huzuru ölümün kollarında arayan arkadaşlar için bir overdose durumu hasıl olmuş belli ki duyu reseptörleri bizlerden birkaç fersah ileride imiş.

1|0
    0|0
  • Yogun hikaye ve hatiralar icerir.

Bi gun Taksim'den Galatasaray'a gidiyorum, kuzenim telefon acti. O zaman 3310 var ama kapagi 3330. Melodi, Hurdy Gurdy,

Gidiyorum, baktim telefona biz Palyaco'dayiz gelsene dedi. Su Do Rock'in biraz alti, Bi' Bucuk'un biraz ustu. Eskiden Eksi Limon vardi sanirim ara sokaginda. Neyse...

Asagi indim, bizimkiler icerde oturuyor. Liseye mi gidiyorum orta son mu bilmiyorum "Ben bi' 50 alayim" dedim. Oturduk yaninda Seda vardi kuzenimin. Teoride "Seda Abla". Muhabbet sohbet falan cikacagiz artik eve gidecegiz saat gec oldu. Cikista kart postallar vardi. Massive Attack'i cok eskilerden dinledigim icin ilk o carpti gozume. Sonra cekik bi' hatun vardi ama adi yabanci gelmiyordu. Once okuyamadim adini, karisik yazilmisti. Degisik bir font. Sonra "Aa Bjork" dedim. Aldim kartpostallardan, sakladim yillarca ve hala...

Bir yandan Mezzanine, Tear Drop diger yandan Johannes Karval, Play Death, Aeroplane ve Gloomy Sunday.

Renkli saclariyla guzel ve karisik goz makyajiyla sevdik gitti. Bu kadar.

2|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 5

• İnsanlar çok garip ya

1|0
    0|0
  • http://www.youtube.com/watch?v=Urw-iutHw5E Bu şarkıda bir sürü insanın ölümüne sebep olmuş hatta hikayesi bile var.

2|0
    0|0
  • şarkının oluşma amacıyla bir ilgisi olabilir. bir çok yerde intihar edilme oranı arttığı söyleniyor. huzur verici gibi görünsede aslında çıkış amacını bilince pekte öyle zannedilmiyor. sözleri de öyle.

1|0
    0|0
  • Açtım meraktan dinliyom.

1|1
    0|0
  • En iyisi Billie Holiday'in seslendirdiği

1|0
    0|0
Yükleniyor...