Arabada giderken boşa alıp kontağı kapatmak ?

Arkadaşlar babam sürekli kontağı kapatıyor yokuştan aşarı giderken falan kontağı kapatıp boşa alıyor fazla gaz yemesin diye.

sakıncalımıdır ? gaz yer mi boşta gidince ?

Güncellemeler:
teşekkürler arkadaşlar yorumlar için söyledim babama bir daha yapmam dedi :)

0|0
823

En İyi Erkek Görüşü

• kontağı kapatınca direksiyon kilitlenir ve frenler düzgün tutmaz önünüze başka bir araç çıkar ya da bir yaya çıkarsa ne direksiyonu çevirebilir nede zamanında durabilirsiniz

1|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 8

• Yokuş aşağı boşa alınır da kontak kapatmak nedir arkadaş :))

0|0
    0|0
  • kontagi kapatmak geri acmak demektir ve motor ilk ateslenmesinde daha cok gazoil tuketir surekli donme sekline bakarak... yani daha cok benzin tuketir gibime geldi

0|1
    0|0
  • kontagı kapatınca noluyor :)

0|0
    0|0
  • benim de bir arkadaş vardı kırmızı ışıkta kontağı kapatan haha

deli misiniz oğlum çok tehlikeli babanın yaptığı

gazından niyazından geçtim tehlikeli yani

0|0
    0|0
  • Bujilere zarar verir bu hareket hatta ehliyet bilgimle :D neydi indüksiyon bobini ya da sigorta patlar ehliyette ezberlemiştik

0|0
    0|0
  • Sakıncalı tabi. Frenler devre dışı olamaz arabayı kullanırken. El freninden bahsetmiyorum o zaten asıl risk.

0|0
    0|0
  • kontagı kapamıyorum ama boşa alıp gıdıyorum yokus asagı falan :D

0|0
    0|0
  • bujiler aşınır buda frenleri bozar

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Yüksek viteste gaza basmadan giderse hiç yakmaz

Kontak kapalıyken fren yaparsa hidrolik hortumlari patlayabilir

Bu iş tek arabada yapılır oda vw kaplumbagada çünkü kuru frendir

Baban hayatiyla oynuyo

0|1
    0|0
  • Ne cimri baban varmıs varmıs kardeşim gaz tasarrufu ne etcek ki bundan ayda 1-2 lira bişey eder değmez yani sakıncalı durum arkadan bir hırbo gelir gömcürtür...

1|1
    0|0
  • Halbuki yokuş aşağı ayağınızı gazdan çekerek ve vitesi boşa almadan aracın yol almasını sağlasanız; motor kompresör etkisiyle sıfır yakıt tüketir. Vitesi boşa almak da sarfiyat nedenidir, çünkü rolantide çalışan motor gibi yakıt tüketmeye devam eder. Hele kontağı kapatmak tam bir Azrail'e davetiye çıkarmak demektir ki, ABS'li araçlar motor kompresörü olmadan çalışmaz bunu bilmek gerekir. Kontak kapamada kaldım; kontağı yeniden ateşlemesi yapacağınız için aküden ve motoru yeniden çalıştıracağınız için yakıttan yüklü miktarda enerji bileşeni çekecektir. En güzeli çek ayağını gazdan, vitesi değiştirmeye kalkma yeter. :)

0|1
    0|0
  • babanız her seferınde ıntıharın esıgınden donuyor,sızınde katılınız olabılır!

calışmayan bır otomobılın frenlerı cok zayıflar hatta bı-kac kez kullanıldıktan sonra artık işlevını gormez,ayrıca dıreksıyon agırlasır,cogu arabada ıse kılıtlenır,trafık sakaya gelmez riske gırmenın manası yok,ki en ufak bır olayda tepkı veremez buyuk bır katlıama sebep olabılır babanız,sıddetle uyarın...

0|0
    0|0
    • peki söylüyoruz ama siz yapmayın deneyim işidir bu diyor :/

• evet yeterlidir teşekkürler

• rica ederım,babanızı uyarın gerekırse bınmeyın arabasına...

• buji ne alaka lan kontak kapalıyken bujiler iş yapmaz ki.Direksiyon ve fren hidrolik değilse sıkıntı olmaz :D

0|2
    0|0
  • araba uçar bile

0|0
    0|0
  • boşa alsa daha az yakar marsı kapatmasına gerek yok sürekli marş basa basa marş dinamosunun içindeki kömürleri yer gazdan daha cok masraf cıkarır :D

0|1
    0|0
  • cok riskli. eger arabaniz cok eski degilse yokus asagi inerken araci viteste birakin, ayagi gazdan çekin bosa attiginizdan daha az yakar arac.

0|0
    0|0
  • Yapılan araştırmalarda araç çalışırken boşa alıp aşağı doğru inmenin daha fazla yakıt tükettiği ortaya çıkmış. :)) Yanlış bilinen gerçeklerimiz var.

0|0
    0|0
  • Viteste olmadığından aracın frenlerine çok yük biner yavaşlatmak adına ve balatalar aşınır, ayrıca aracın direksiyonu motor çalışır haldeyken olduğu gibi tepki veremez bu durumlar fazlasıyla risk oluşturur. Örneğin yokuştan inerken boşa alan kamyonlar bir sürü kazaya sebebiyet vermişlerdir.

0|0
    0|0
  • yokuş aşşagı boşa almak bile frenlerin tutmamasını sağlar birgün inş biyerden uçmassınız dikkat edin bu konuda cok sakat geçen bizim orda bu şekilde otobüğs devrikldi 6 ölü 25 yaralı

0|0
    0|0
  • intihar etmek için iyi bir yöntem boşa alınan araç hızlanır kontağı kapatılan aracın direksiyon sertleşir frenler şişer ohh daha ne olsun :)

0|0
    0|0
  • BİLİNENİN AKSİNE ARABAYI BOŞTA AKITMAK MOTORA ZARARININ YANINDA FREN BALATALARINA FAZLA YÜKLENMEYE SEBEP VERİR BUDA FREN ÖMRÜNÜ KISALTIR , KONTAK KAPALIYKEN MOTOR ZARAR GÖRMEZ AMA FRENE NORMALDEN FAZLA YÜKLENİR

0|0
    0|0
  • Tabiki sakıncalı. Fazla yakmasın diye kapatıyor :D

0|0
    0|0
  • Yemez sakıncalı değil.

0|0
    0|0
  • haykırarak güldüm yapanlar var biliyorum :D direksiyon kitlene bilir dikkat etsin işte bunlar hep fakirlik :) amk aşkmı paramı diyo aşkının amk para tabiki

0|0
    1|1
  • böyle bir şey yapmak ölüm biletini hazırlamış arabaya azraili almış olursun :D

0|0
    0|0
  • Fren şişer direksiyon kitlenir manyakmısınız olm siz :D ölüme davetiye resmen :D

0|0
    0|0
  • denemedim bilmiyorum ama viteste dursun araba

0|0
    0|0
  • sakın ha öleceksiniz

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    2
Yükleniyor...