Organ bağışı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir bu konuda ne düşünuyorsunuz?

Ülkemizde organ nakli bekleyen on binlerce insan var bence herkes bağışlamalı ben en yakın zamanda organ bağışçısı olacağım öldükten sonra insanlara umut olmak gibisi varmı? Bu arada dinle ilgili bilgiyide vereyim arkadaşlar.

Başkanlığın Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 06.03.1980 tarih ve 196 sayılı uzun kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Bu karara göre organ nakli için şu şartlara uyulması gerekmektedir :

1-) Zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için bundan başka çarenin olmadığının mesleki ehliyet edilmesi

2-) Hastalığın bu yolla tedavi edilebileceğine tabibin zann-ı galibinin bulunması

3-) Organ veya dokusu alınan kişinin, bu işlemin yapıldığı esnada ölmüş olması

4-) Tedavisi yapılacak olan hastanın da kendisine yapılacak olan bu nakle razı olması gerekir.

0|0
19|25

En İyi Erkek Görüşü

• oncelıkle tebrıkler 5 yıldız...

bizim ulkemızde yeterlı kan bagısı yapılmıyorkı organ bagısı yapılsın,once kan bagısı yapmalıyız en azından ama en azından senede 1 olsun kan bagısı yapalım,kandır en acil ıhtıyac olan...

organ bagısı dınen caızdır,dıyanet vermeyı uygun gormuştur,organ bagısında bulunmak kısının kendı hakkı olsada zordur,oncelıkle olum halının hastane koşullarında olması gerekır,sızın tek basınıza organ bagısı yapmanız yetmez,aılenızınde onayı gerekır,organ bagısı yapanlar bunu aılesınede bıldırmelı... toprak olup curuyecegıne baska bedenlerde vucut bulsun organlar,boyle bakınca cokda hoş gorunmuyormu,gozlerıme kadar bagısladım,oldukten sonra bıle gormeye devam edecegım,bunu dusunmek yetıyor bana,sevabı gectım...

2|2
    0|0
    • Son cümleleriniz gerçekten çok güzel tükenmiş umudunu yitirmiş insanlara yaşam sevinci olucağız ne kadar güzel bir şey,doğru söylüyorsunuz kan bağışıda çok az şükür ki 3 ayda bir kan bağışlıyorum Kızılay tırları her yerde ama insan yok sağolun sizin gibi düşünen insanların olduğunu görmek çok güzel..

• tesekkur ederim ilginiz ve eic secımınız için

Kızlar Ne Diyor 19

• Küçükken hep 18 yaşıma gelir gelmez ehliyet alcam ve organlarımı bağışlıycam derdim. Ehliyet alamadım ama en azından organlarımı bağışladım. Organ bağış kartım her zaman cüzdanımda. bana birşey olursa bütün organlarım Hasta insanlara şifa olucak inşallah.

1|1
    0|0
  • Organlarımı 6 sene evel bağışladım. Biraz dramatik bir sahneydi; ama umarım işe yararlar.

0|1
    0|0
    • Ne mutlu sana takdir ettim sanırım bende o dramatik sahneyi yaşayacağım umarım.

• organ bağışı konusunda sizinle farklı bir bilg paylaşmak istiyorum ; gidip tüm organlarınızı bağışladığınıza dair yaptığınız sözleşmeler siz öldükten sonra geçersiz oluyor medeni kanuna göre.Bu yüzden böyle bir bağışta bulunmak istiyorsanız öncelikle en yakınlarınıza bunu söyleyin çünkü kanuna göre sizin cenazeniz hakkında işlem yapma yetkisi tamamen mirasçılarınıza geçecek yani ailenize.

organ bağışı son zamanlarda ciddi artış gösterdi oda medya sayesinde oldu umarım dahada artar.Kan bağışı ise çok çok basit olmasına rağmen bundan korkan çok insan var.En acili ise kesinlikle bir çok ilde ilik bankalarının oluşturulması kamuoyunun ciddi anlamda ilgisini çekecek reklamların yapılması.Bu arada kızılayın gönüllü bağışçılarından biriyim bunu sağlığım verdikçe seve seve yapıyorum herkeside buna davet ediyorum.

0|3
    0|0
    • tebrıkler kızılaycıya

• ben çevremdekileri yönlendiriyorum en azından kan bağışı için sizde öyle yapın bir insan bir insandır :)

• Bende davet ediyorum yönlendirmeye çalışıyorum :)

• Bu tür konuya değindiğiniz için sizlere teşekkürlerimi sunmak isterim . Ülkemizde malesef ki bağış oranı az . Ben ölünce organlarımı bağışlarım . Bokum yere çürüyeceğine , hayat kurtarsın daha iyi . Bazı cahil insanlarımızın bunun günah olduğu düşüncesinde , ama değil . Lütfen bilinçli olalım . Umarım herkes organ ve kan bağışında bulunur .

1|1
    0|0
    • Rica ederim,haklısınız bu konularda bilinçlenmek şart dirimizden insanlığa bir fayda olmadı belkide ölümüzden olsun en azından ama gerçekten böyle duyarları insanların olduğunu görünce mutlu oldum ben teşekkür ederim.

• Bir şeyi kırk kere söylemeyi cok severim . Valla bak . O yüzden tekrar tekrar , teşekkürler .

• Bende çokça rica ediyorum hiç sorun değil :)

• "Her kım bir insanı kurtarırsa, tüm insanlığı kurtarmış gıbıdır."

zaten bu hadıste de goruluyor.

18ıme yenı gırdım, organ bagıs kartı almak ıstıyorum yakın zamanda da.

Ahırete gıdecek olan ruhum, bedenım degıl. Curuyecegıne bır ıse yarasın.

1|1
    0|0
  • organlarımı bağışladım.hastanede o kadar çok yardıma ihtiyacı olan kişi gördüm ki böylesi daha iyi inanın bana

1|2
    0|0
    • Aynen hastaneye gidip o insanları görmeli ve ondan sonra düşünmeliyiz.

• ben tıp okuyorum.bu yıl 4.yılım.ilk yıllarda sadece teorik eğitim vardı ama 3.sınıfta artık hastaneye nöbete filan da başladık.ve iyiki bu mesleği seçmişim dedim.zaten organlarımı da o zaman bağışladım.keşke biraz daha bilgili olsak

• Hayat kurtarmak kutsal görevlerden birisi umarım çeşitli projelerle bu konu desteklenir ve duyarlı bir ülke oluruz.

• ben kadavra olarak bağışladım

1|2
    0|0
  • Kesinlikle organ bağışı yaptırırım. Üstünde düşünmeye bile gerek yok. Bana yaramayanın başkasına yaraması mükemmel bir şey.

1|1
    0|0
  • öldüğümde organlarımın bağışlanmasını isterim çürüyeceklerine bir insana can versin daha iyi

0|2
    0|0
  • eti sizin kemiği benim dicem :D

1|1
    0|0
  • toprak altında çürüyeceklerine hayat bulsunlar.

1|1
    0|0
  • istiyorum bende ama ölüykende ruhun bedenle ilişkisi var yani ben ordayken ameliyat yapıcaklar ya canım acırsa

1|1
    0|1
  • Babam ölünce organlarının bağışlanması için gerekli işlemleri yaptı geçen gün.

1|1
    0|0
  • Belki kendi organlarımı bağışlarım ama sevdiğim kişilerin organlarını bağışlamam.

0|1
    0|0
    • Onlar bunu vasiyet ettiyse ya da çoktan bağışlama kararı almışsa ne yapıcaksın?

• Herkesin kendi fikri sonuçta.

• Evet saygı duyuyorum.

• Ben de bağışlamak istiyorum, bunun için nereye başvurmalıyım ?

0|1
    0|0

• Sağlık Müdürlüğü Marmara Bölgesi Koordinasyon Merkezi

Toplum Sağlığı Merkezleri

Devlet Hastaneleri ve Semt Poliklinikleri

Üniversite Hastaneleri ve Özel Hastaneler

• Hastaneleri biliyorum da gidip nereye başvurucam onu soruyorum :) hangi bölüme yani.

• Ben de bağışlamak istiyorum, bunun için nereye başvurmalıyım ?

1|1
    0|0
  • sana katılıyorum. öldükten sonra ne işime yarıcak benim organ filan. benim olan bir parçadan başka bir insan yaşamına devam edecekse bu beni mutlu eder. dünyada kalıcı bişeyler bırakmışm demektir. Fakat ailem buna karşı. Ölünce organlarımı alcaklarında bedenimin acı çekçeğini söylediler. Beden ölüncede acı çekermiş. Ne kadar doğru bilemem. Biraz mantıklıda geliyor...

1|0
    0|0
    • İlk kez duyuyorum beden nasıl acı çeker? İnancına göre ruhun acıları çekicek inanmıyorsan zaten acı vs düşünmüyorsun bile.

• Ne diyeyim umarım bilirsin.

• 3. kan bağışımı geçenlerde yaptım,2006 da tüm organlarım için icazet verdim,kısmetse sırada kemik iliği donörü olmak var :)

0|2
    0|0
    • Bende organ bağışı meselesini halletikten sonra donör olmayı düşünicem ne mutlu size bir çok insana umut olucaksınız :)

• Kör olma,şeker koması ya da tansiyon yüksekliğinden masada kalmayı saymazsak,evet :D

• Ahahah ya orası öyle ameliyat sonuçta şeker koması çok çok kötü güldürdün vallah pişman oldum :D

• 2 yıl önce imzayı attım..eşime de attırdım...toprak altında çürüyeceğine böceklere yemek olacağına...insanlara umut ışık olsun.

1|2
    0|0
    • Ne mutlu size gerçekten mutlu oldum sandığımdan daha fazla duyarlı insan varmış...

Erkekler Ne Diyor 24

• Belki biraz sadistçe ama bence şöyle bir uygulama olmalı;

Öncelikle Türkiyede seçilmiş bir ilde seçilen bir bölgede bir toplama kampı kurulmalı. Kamp kurulduğu zaman dilimi içerisinde idam cezası aktif hale getirilmeli. İşlediği suçun düzeyine göre idam cezası alanlar hızla bu toplama kampına sevk edilmeli. Bu kişiler toplama kampında oluşturulacak tıbbi merkezler vasıtasıyla işe yarar organları tespit edilip onlardan alınmalı. Alınan organlar süratle en yakın hastaneden başlayarak en fakir ve maddi gücü zayıf olan ilk hastaya nakledilmeli. Bu süreç hızlandırılmalı ve idam çezasını hak eden binlerce kişiyi hesaba katarsak

çok kısa bir sürede büyük gelişme sağlanacaktır.

Çoğu kişi tarafından bu görüşüm sadistçe ve insanlık dışı olarak algılanabilir ancak şunu düşünün. Bu mahkumlar toplumda ki tecavüzcülerden,planlı katillerden,mafya ve çete üyelerinden ya da sizin sevdiğiniz insanları elinizden çalan insanlar olacak. Bunları hemen öldürmek ve saplıklı düzeydeki organlarını hiçe saymak tam bir israf olur. Oysa hemen hemen hepinizin bir tanıdığı,akrabası,eşi,dostu, hatta sevgiliniz ya da siz organ bekliyor olabilir siniz.

Din, iman, insani boyut ve müslümanlıkla ilgili saçmalıklardan vazgeçilmeli bu konuda. Eğer bir gücüm olsaydı böyle bir yasa teklifi hazırlayıp ne pahasına olursa olsun bunun meclisten geçmesini sağlardım. YAŞAM DEĞERLİ BİR HEDİYE VE BU HEDİYEYİ HAK ETMEYEN BİNLERCE İNSAN HER GÜN ARAMIZDA DOLAŞIYOR...

0|1
    0|1
    • Bir kaç harf hatası olmuş kusura bakma dostum ;)

• Sadistçe gelebilir ama tecavüzcülerin,sapıkların azılı suçluların idam edilmesini bende isterim masum insanların hayatını çalıyorlar güzel bir düşünce size katılıyorum.

• Bana kalsa organ bağışını zorunlu yaparım. Her vefat edeni tıp fakültelerine teslim eder kullanılabilecek tüm organlarını alır ailesine öyle teslim ederim.

1|1
    0|0
    • Duygusal yönden düşünerek uzaklaşıyorlar dinensa sakıncası yok bencede zorunlu olmalı.

• kendi ailenden birinin başına gelse iye vermiyorlar diye düşündüğün şeyi kendimiz neden başkalarının ailesi için vermiyoruz acaba.. kesinlikle bağışlanmalı belkide bir insan kurtarcaz..

Diyanet İşleri : Bundan dolayı İsrailoğullarına (Kitap’ta) şunu yazdık: “Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır. Andolsun ki, onlara resûllerimiz apaçık deliller (mucize ve âyetler) getirdiler. Ama onlardan birçoğu bundan sonra da (hâlâ) yeryüzünde aşırı gitmektedir. Maid/32

bu insanlığın içinde en sevgili kul Peygamberim'i de var onun hayatını kurtarmış gibide oluruz belkide kim buna kötü diyebilir ki..

1|1
    0|0
  • Her 3 ayda bir kan bağışında bulunurum Kızılay'da.

Asker'deyken resmi bütün organlarımı bağışladım. Askerden önce de zaten bağışlamıştım bir hastanede ilgili birime...

Göz ve yüz harici herşeyimi verdim ne bileyim hoş hissetmedim onlarda :)

1|2
    0|0
    • Bende onlarda kararsızım insanlık için böyle şeyler yapmanız sevindirici hepimiz sağlığımız el veriyorsa kan bağışçısı olmalıyız :)

• bir tebrıkde bu kızılaycıya

• Sonuçta ruhumuz Allah'ın huzuruna çıkarken bedenimiz toprak altında çürüyor. Organlarımız çürümektense bir insan umut olması daha hayırlı.

0|1
    0|0
    • Kesinlikle o kadar çok bekleyen var ki insan üzülüyor dirimizden fayda gelmedi ölümüzden gelsin en azından.

• kesinlikle ve kesinlikle öldükten sonra organlarmı bağışlıcam tabikide.. öldükten sonra organı napıyım mezarda yılanlar yiceğine belki birine bir faydam dokunur :)

1|1
    0|0
  • Eğer benim işime yaramıyorsa ve ölüceksem seve seve bağışlarım ben ölüyorum diye herşeyi yanımda götürecek değilim sonuna kadar benden yararlanabilirler seve seve bağışlarım :)

1|1
    0|0
  • kesinlikle yapılması gereken bir işlem organ ve kan bağışı lütfen bilinçlenelim organ ve kan bağışı yapalım bilgilendirelim

1|1
    0|0
  • Kesinlikle katılıyorum.

1|1
    0|0
  • öldükten sonra ne halta yarayacak beden ki bağışlanması gerekir tabi ki

1|1
    0|0
  • kalp dışında bütün organları bağışlayabilirim bitkisel hayyata da olsa insan fişin çekilmesi bir cinayettir kimin yaşayıp yaşamayacağı net ve belli olmadığı için kalp dışında herşeyi bağışlayabilirim

1|1
    0|0
    • Zor bir durum o fiş,sevindim böyle düşünmenize insanlık için yapmalıyız bunu.

• zor tabiki ama dini olarak da doğru değil kalbin bağışlanması kimin iyileşip iyileşmeyeceği belli olmaz

• Aileme hayatımı kaybedersem organlarını bağışlamalarını söyledim. Daha ölmemişken organ nakli prestiji için ölüme terk ederler korkusu var bende.

1|1
    0|0
  • Ehliyette öyle bir yer var ama alırken hiç sormuyolar.Acele ettiriyolar inceliyemiyosun bile.Hemen imzayı at geç.

0|1
    0|0
    • Hızlı olsunda gerisinin önemi yok devlet yönetiminin her zaman ki işleri.

• Kesinlikle gerekli bir durum. Dini acidan da insan hayatindan daha degerli ve onemli bise olmadigini dusunuyorum. Fakat sadece kendinizin bagisci olmasi yetmiyo. Ailenizinde bunu onaylamasi gerek siz oldukten sonra. Yani bu ise niyetliyseniz ailenizi de simdiden ikna etmelisiniz.

1|0
    0|0
    • Onuda araştırdım ailenin onayı gerekmiyormuş sadece aileye haber verilmesinde yarar var diye geçiyor yani bir zorunluluk yok 18 yaşından küçükler için aile izni gerekiyormuş.

• Güzel ülkem benim kağıt üzerinde başka uygulamada başka şükür ki ailemden sıkıntı yok..Teşekkürler sayenizde işin ehli insanlardan net bilgi aldık.

• Rica ederim. Maalesef uygulamada bagisci olmanizin bir anlami yok aile izin vermedikce :( Kimbilir kac tane bagiscinin organlari alinamiyordur bu yuzden. Olum sonrasi ilk bir kac saatte alinmasi gerek organlarin. Ama kac tane aile o anki psikolojiyle kabul ederki bunu... Turk isi bir uygulama daha :(

• Ehliyetimi alırken gözlerim hariç bütün organlarımı bağışlamak gibi bir düşüncem var inşallah gerçekleştiririm.

0|1
    0|0
  • Dini açıdan bir sakıncası yoksa bağışlarım bende.

0|1
    0|0
    • Sakıncası yok kardeşim araştırdım.

• Zaten askere girişte bile imzalamıştım bunu. Şimdide imzalıyacağım. Bu sözde değil özde.

• Bence her müslümanın yapması gerekir ben yapmayı düşünüyorum

1|1
    0|0
  • Hayat bulsun ya. Ben ölünce ne işime yarayacak.

1|1
    0|0
    • Aynen kandaşım insanlığa faydalı olan her şeye katılmalıyız.

• Bende organlarımı bağışlama taraftarıyım.

0|1
    0|0
  • bütün organlarımı bağışlamak istiyorum. ehliyete de yazdıracktm ama unuttum yazdırmayı

0|1
    0|0
    • Hastanelerden halledersin kardeşim böyle bir düşüncedeysen hallersin müsait bir zamanında.

• ben bagışlayanlara karşı degilimde ben bagışlamam

0|1
    0|0
  • tanrı bağaşlanabilir kıldıysa problem yoktur kanımca

0|1
    0|0
  • Kimseyi bu dünyada hayatla bir savaşa sokmam.Bağışlamam.

1|0
    1|0
  • malafatım harici bütün organlarım FEDA olsun

0|0
    1|0
Yükleniyor...