Karadelikte zaman kavramı neden tanımsız? Peki ya bir karadeliğin hacmi nasıl 0 olabilir?

Dün bir belgesel izlerken aklıma takıldı.

Belgeselde şunu diyordu; Big-bang öncesinde zaman kavramı yoktu.

Çünkü Big-Bang tıpkı bir karadelik gibiydi..

Ve Big-Bang öncesinde 'zaman' kavramı olmadığı için Tanrı'nın var olabileceği bir 'zaman da' yoktu dedi.

Düşündüm ve ne kadar mantıklı olabileceğini gördüm.

Yalnız bir sorun vardı.

Aklıma başka birşey takılmıştı.

Madem Big-Bang olmadan önce bir zaman yoktu, iyi de o zaman neden Big-Bang patlamasını bir proton büyüklüğündeki cismin patlayarak etrafa yayılması olarak gösteriyorlar?

O proton parçasının var olabilmesi için bir ortama ihtiyaç var.

Ve o Big-Bang'i gösterirlerken (proton parçası gibi dediğimiz cisim patlarken) etrafı siyah bir boşluktur. Ve o proton parçası patladıktan sonra boşlukta yayılmaya başlar.

Evrenın başlangıcını Big-Bang diye gösterilen olay başlattıysa, ve biz onu öyle kabul ediyorsak, o Big-bang denilen proton parçası etrafta yayılmadan önce O BOŞLUK NASIL VARDI?

Kimse onu düşünmüyor..

Kimse proton parçasının evreni oluşturduğunu düşünürken, o proton parçasının içinde bulunduğu boşluğu düşünmüyor?

Beni bir aydınlatın..

Ben mi saçma düşünüyorum yoksa siz mi saçmasınız?

Ve bir diğer soru da şu ki; Karadelikler içindeki zaman kavramını nasıl yok edebiliyor?

Tamam, onun yerçekimi 'zamanı bile' eğip büküyor. E iyi de, peki bu zaman eğilip bükülen birşey mi?

Birşeyin (karadeliğin) var olduğu bir ortamda zaman varken onun içinde nasıl zaman olamaz?

Ve o zaman nasıl kaybolur ortadan?

Bir diğer soru; Karadeliğin hacmini 0 kabul ediyorlar sözde. (Bir arkadaştan duydum)

Ve dediklerine göre şu an Galaksimizin merkezinde bulunan karadeliğin çapı 30 km. imiş.

Çapı 30 km. olan ve bir 'uzunluğu' olan birşeyin hacmi nasıl 0 olabiliyor?

Ve hacmi 0 olan birşey nasıl var olabiliyor?

Şimdiden cevaplayıpta bunlara bir açıklık getiren herkese teşekkür ederim..

Kese kağıdı, üzgünüm tatlım. Bu soru senlik değil..

0|0
1|6

En İyi Kız Görüşü

• Basit bir sekilde anlatmaya calisacagim.

Kacis hizi denen bir kavram vardir. Normalde sen topu havaya attiginda top geri doner ya. Hah eger sen o topu kacis hizinda ( yanlis hatirlamiyorsam dunya icin 40000-50000 km/saat olmasi lazim ) atarsan o top geri donmez. Uzaya bu sekilde cikilir.

Buradan varmak istedigim sey nedir?

Belgeselde muhtemelen soylemistir. Karadeligin icine giris var, kacis yoktur. Hah simdi kacis hiziyla baglayacagim.

Eger sen dunyanin kutlesini sabit tutup, hacmini azaltirsan, kacis hizi artar. Bir yerden sonra oyle bir noktaya gelir ki hicbir sey kacamaz. ( isik hizini asamiyorsun. ) iste bu yuzden karadeliginin hacmini 0 kabul ediyoruz.

1|0
    0|0
    • Gec oldu biraz ama tesekkür ederim. :)

Yalniz aklimda kalanlar var. Yani anlamadigim ve sormak istedigim..

Uygun bir zamanda tıklatıcam kapını. :)

• Rica ederim. Bildigim kadariyla yardimci olmaya calisirim.

Erkekler Ne Diyor 6

• Şöyle oluyor ki:

Karadelik hacmi yok mu? Karadelikler iki boyutlu olduklarından m2 gibi bir birime sahip olabilir. Ancak birşeyin hacmi olması için bir de derinliğinin olması gerekiyor fizikte yani 3. boyut. metre çarpı metre çarpı metre = m3 o da hacim birimi oluyor. bu yüzden hacmi yok denilebilir. Geri kalan için de sana şunu tavsiye ederim, belgeselleri izlemeye devam et, soru sorma yeteneğini kaybetmemeye çalış bu seni doğruya yakınlaştıracaktır. Yalnız burda unutmamamız gereken şeyler var. mesela bu belgeselleri hazırlayanların ateist olduklarını ve insanları da buna inandırmaya çalıştıkları bir gerçek. Ben bir müslüman olarak Allah'ın en büyük sanatkar ve mühendis olduğunu düşünüyorum ve yarattıklarındaki ustalığa hayran oluyorum. Bazı bilim adamları ise kendilerini herşeyi bildiklerini, evrenin sırrını çözdüklerini sanıyorlar ve maalesef görünenden ve bilinenden daha fazlası olabileceği gerçeğini unutuyorlar. Belki de en sonunda allahın varlığını ıspat edicekler, kim bilir? Tabi o zamana kadar kıyamet çoktan kopmuş olur sanırım :)

1|0
    0|0
    • uzay-zaman ikilisi 4 temel kuvvet olan yerçekimi (gravity) kuvvetinden etkilenir. Ve karadeliklerin kütle çekimleri çok yüksek olduğundan zamanı duracak kadar yavaşlatırlar. Zaman hıza göre de değişir. Mesela NASA nın bir deneyinde uzaya gönderilen bir roketin içine ve nasa üssüne iki özdeş saat konuyor ve roketin içindeki saat ve nato üssünde bulunan saat farklı hızlarda çalışıyorlar. Einstein in teorisine göre ışık hızında dünya saati ile mesela 10 yıl yolcuk edip dünyaya geri döndün...

• döndüğünde sen - yaş yaşlanmışken dünyadakiler yaş yaşlanmış olacaktır. Yani hızlı koşan atın tezeği seyrek düşermiş atasözümüz gerçek :)

• Çok garip gece çöktüğünde kafamızı bir zahmet kaldırıp gökyüzüne baktığımızda bize göz kırpan, akıp gittiğinde dilek tuttuğumuz her yıldızın yavaşça söndünde bir kara deliğe dönüşmesi, gerçekten de çok garip. Zamanı, mekanı ve çevresinde ki herşeyi içine girdaplayan o güzelim yıldızlar kara bir boşluğa dönüşüyorlar.

Bir de derler ki, hayat sadece Dünya için acımasız. Oysa koca bir galaksi ve o dipsiz boşluk bile acımasız...

1|0
    0|0
    • Dipsiz bosluk..

Kulagıma cok hos geldi.

• Kendi parcalarim bana yetiyor, tesekkur ederim.

link

• Dinledim :)

• işte bende aynı noktaya takılıyorum lan madem tanrı yok o tanecik peçeteden kendi imkanlarıyla mı oluştu arkadaş?

hacim konusuna gelirsek birşeyin bir hacmi olması için bir madde olması lazım ama karadelik dediğimiz şey bir madde değil, ne olduğunu bile bilmiyoruz.

karadeliklere hep ilgi duydum, ama daha ilginç birşey buldum araştırma yaparken,

" Beyaz delik " karadeliğe düşen maddeler bu deliklerden çıkabiliyor, ve bu şeyin içine hiçbirşey giremiyor, karadeliğin zıttı yani.

Söz konusu uzay olunca aşırı heyecan basıyor beni

1|0
    0|0
  • aslında karadeliklerin hala gizemi çözülemedi yani bir şu okyanusların dibi 2 uzay ve karadelikler 3 insanoğlu çözlüümedi daha ;)

1|0
    0|0
  • oncelikle karadelik ne varda cevresinde onu cekiyor ve zamanla patliyor yeni olusumlara sebep oluyor bence

karadeligin icinde zamsn kavraminin olmadigini ilk kez duydum

insan bile zamani buke bilir

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum kardeşim derin konular.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...