Bir ben değil alem sana hayran diye sevdim

bir müslüman olarak ilahiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

-ben açıkçası allahın adını basit bişeymiş gibi şarkıların içine sokup sokup allah diye diye parayı ceplere indirenleri kınıyorum.ayrıca beni dine bağlamaktan alıkoyuyor..soğutuyor.namaz kılın orucunuzu tutun haccınızı yapın ilahi de neyin nesiymiş.bi de ezan okunurken ilahi son ses açılırsa bişey olmaz diyen de var.o ayrı mesele

0|0
4|7

En İyi Erkek Görüşü

• Din heryerde bir sömürü aracı haline gelmiştir bu kesin ve dünyada asla gerçek ıslami yaşayamayacağız

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Müzik onemli. En ilkel insanlarin torenlerini ele alalim. Ritmik sesler, belirli tempo.

Insan beynini uyusturmak icin etkili bir yontem. Gunumuzde de farkli muzik turlerinde kullaniliyor.

Din ise mistizm ile ic ice. Asiri sekilde inanmis bir beyin gormek istiyorsa, duymak istiyorsa algılarını aciyor. Bunun icin cesitli uyaricilara gerek var. Muzik bunlardan biri. O kafaya ulasmak icin gorsel, dokunsal, isitsel seylerden yararlaniliyor. Dogru kosullarda Hassan Sabbah'in fedaisi olup kendini Irem bahcelerinde hissedebilirsin.

Gunumuzde bir trance konserinde de benzer etkiyi bulabilirsin.

Ilahiler beyni geri plana atip kalbi ile gormeye calisanlar icin isleri kolaylastiriyor.

1|0
    0|0
    • ama insan kalp ile yola çıkarsa şirkede girer günahta işler..önemli olan allahın sözlerine uymak..onun razı olduğu bir kul olabilmek

• Niye kinayayim ki?

• bilmem..:( 2 gündür tüm cevaplarım eksileniyor..

• Müslüman olmadığım için düşünmüyorum.

1|0
    0|0
  • eski liberal solcu karışımı aileden biriyim ve bir cemaat'e gönül verdim çok şükür,

yalnız o Abdurrahman önülün şarkılarında (ilahi demek dahi yanlış tabir olur) habire oynayasım geliyo bikere mescitte imamla karşılıklı göbek atmışlığımız dahi var :D

neyse dinlemiyorum ve hatalı buluyorum ama bazı insanlarda onunla kalpleri ısınıyo herkes bir değil o sebepten faydası da yok değil

takva derece derecedir, takvada üstünlüğünüz arttıkça o tip şeyler size zevk vermez olur

0|0
    0|0
  • parayla satılan ilahi görmediğim, ve camilerde namazlardan sonra söylediğimiz için zıt fikirdeyim, ilahi okunurken o atmosfer çok epic oluyor, insan huzur doluyor bitmesin istiyorsunuz.

eğer şarkı ile ilahinin farkını bilmiyorsan zaten sen çok kafa yorma bu işlere

0|0
    0|0
    • şarkı ile ilahi arasındaki fark ne alaka..? bunu anlayınca olay çözülmüş aydınlığa kavuşmuş mu oluyor..ayrıca ilahilerini parayla satan onlarca insan var

• ilahiler sırf duygu sömürüsü. dini anlatacaksan mantıksal açıklamalar yaparsın. müzik eşliğinde acıklı sözler söylemezsin. nihat hatipoğlu'nun tarzıyla ilahilerin tarzı aynı.

0|0
    0|0
  • Sizde her şeye dinden soğuyosunuz arkadaş.

Dinleme soğuma.

0|0
    0|0
    • dinden soğumak değil mesele..insan müslümanlık bu mu yani diye kendi içinde soruyor..bu nedir ya..sanki peygamber komşularının oğluymuş gibi ilahilerin arasında.bi de bu adamlara göre peygamberimizin adını anıldığında sallahı aleyhi ve sellem demen lazım bunlar "yaaa muhammedd ya muhammed " diyorlar.sonra çalsn defler çalsın sazlar..hey anamm hey

• Ben aynı düşünmüyorum senle.

• Dinlediğin kişileri seciceksin sadece.

Kızlar Ne Diyor 4

• soruda yazdıgın ılahıyı severım :)

onun dısında sevdıgım ılahıler coktur

ancak muzıgı cok olandan hareketlı olandan zıyade

yurekten soylenen sade ılahılerı tercıh ederım

bır de sıır olarakta dursun alı erzıncanlınınkılerı cok severım

bunlar benı dınden sogutmaz

aksıne kalben daha cok baglar...

0|0
    0|0
  • katılıyorum sana bir de bazıları saçma saçma klip yapıyorlar ya sinir oluyorum

1|0
    0|0
  • o oynak ilahileri bende hic sevmiyorum ama herkesin farkli muziklerden etkilendigi bir gercek. bunu dine baglayip din bu mu yani cok soguduum demek sacma. ben ilahi dinleyecegim zaman maher zain yusuf islam vs. dinliyorum sanada oneririm.

0|0
    0|0
  • Ayni fikirdeyim.

1|0
    0|0
Yükleniyor...