İsteklerinizi mi azaltırsınız yoksa imkanlarınızı mı zorlarsınız?

Ünlü bir düşünüre göre bu mutluluğun iki yoludur.

Ya isteklerinizi azaltacaksınız ya da imkanlarınızı zorlayacaksınız.

Hayli düşündürdü bu beni...Genelde hangisini yaparım diye...Derken sizlerinde

düşüncelerini almak,sizleri de bir düşündürmek istedim bu hususta.

Genelde bunun ikisini de yapamayan,ortasında kalan insanlar mutsuzdur.Ne isteklerinden

vazgeçerler...ne de elde etmek için yeterince çalışıp çabalarlar...

Peki ya...siz genelde hangisini yeğlersiniz;

İsteklerinizi azaltır,vaz mı geçersiniz çoğu zaman...Yoksa savaşıp,

mücadele edip elde mi edersiniz ?

Yada...mutlu olmanın sizce bir yolu var mı? Paylaşmak ister misiniz...

0|0
10|26

En İyi Erkek Görüşü

• Diğer arkadaşlarımızında fikirlerini okudum ve onlarında belirttiği gibi, modern toplumun ihtiyaçları, ve bu ihtiyaçlarını karşılamak için ömürlerimizin çoğu zamanını bu yolda harcamaktayız.

En basitinden bir ev ve araba sahibi olabilmek, günümüzün en temel ihtiyaçlarından biri gibi kabul ediliyor.Fakat buna sahip olması için o insanın Türkiye standartlarında 15 sene çalışması gerekmektedir.

Mutlu olmak için, aslında insanın illa ki birşeylere sahip olması mı gerekir? Çok şeye sahip olmak, çok mutlu olmak mı demektir? Yoksa, biz birşeye sahip olduğumuzda, aslında o sahip olduğumuz şeymi bize sahip olmuş oluyor?

Ömrümüzü, bize pompalanan sahte amaçlar, istekler,tutkular peşinde koşarak harcıyoruz ve mutluluğu maddi şeylerin arkasında arıyoruz. Oysa insan, herşeyden bir mutluluk çıkartabilir kendisine. Önemli olan ne kadar çok şeye sahip olduğumuz değil, ne kadar az şeye ihtiyaç duyduğumuzdur. Tıpkı kaybedecek birşeyi olmayan bir insanın, aslında en cesur insan olması gibi..

1|0
    0|0
    • Cok tesekkürler bu güzel ifade icin. :) Hemfikirim tümü ile...

Erkekler Ne Diyor 25

• Seninde belirttiğin gibi insanlar asla isteklerini azaltmaz ama elde etmek içinde fazla çabalamazlar ve hepsinin olmasını isterler. Ben yapabileceğim için uğraşı yapmaya çalışır ama olmayacak şeyler içinde kafamı yormam. Olmayacağına karar vermişsen bu belliyse siler atarım. Olabilitesi belli yapabileceğim şeylere yönelir kendimi o şekilde mutlu ederim.

1|0
    0|1
    • Ne yazik ki...Cok ister...az cabalarlar ya da hic cabalamazlar.Bu hakikatten üzücü.

Sizin sahip oldugunuz düsünce cok güzelmis.Takdir ettim.

Tesekkür ederim cevabiniz icin.

• Rica ederim bende teşekkür ederim.

• Rica ederim,hayirli geceler.

• Sürekli bir biçimde bir şeyler istemek, reklam sektörünün, tüketim toplumunun, ve egomuzun, nefsimizin bizlere oyunudur.

X bir ürün satın almadan önce, kendime, lüks mü, ihtiyaç mı? diye sorar ona göre karar veririm.

Yerine göre, imkanlarımı zorlarım, yerine göre isteklerimi azaltırım, isteklerin sonu yok...

1|1
    0|0
    • Cok dogru...öyle ne yazik ki.

Sizinle hemfikirim.

ve güzel cevabiniz icin tesekkür ederim.

• imkanları zorlamak kolayı seçmek gelir çoğu kişiye göre bazen bana da. elinden geliyorsa neden pes etme durumunda olasın ki. yeterli emek vermeden istemek bencillik olmaz mı ? diğer türlüsü bana pek dürüstçe gelmiyor :)

1|0
    0|0
    • Elbette... :)

Katiliyorum size.Kisi emek vermiyorsa,cabalamiyorsa istememeli.

Insan bir seye sahip olmak icin ya da yapabilmek icin emek sarfetmeli.Aksi takdirde elde edebilecegi sey "hic"ten baska bir sey olamaz.

Tesekkürler cevabiniz icin beyefendi.

• rica ederim kolay gelsin diyip iyi geceler dilerim :)

• Tesekkür ederim.Size de hayirli geceler. :)

• biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız...hepimiz heba oluyoruz...bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş...reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz...nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz... bizler tarihin ortanca çocuklarıyız...bir amacımız yok; ne büyük savaş ne de büyük bir buhran yaşadık...bizim savaşımız ruhani savaş... ve bunalımımız kendi hayatlarımız...bu alıntı ama tam anlamıyla düşüncelerimde bu

1|0
    0|0
    • Güzel bir paylasim..dogru vesselam.

Tesekkür ederim güzel cevabiniz icin,kalbinize saglik beyefendi.

• bilmukabele hanfendi

• Herhalde ben bunların ortasında olan kişiyim. :/

Hiçbir zaman isteklerimi azaltmam ama aslada vazgeçmem.Ne yapcağıma kararsız kalırım çoğu zaman ve olayları akışına bırakırım.

1|0
    0|0
    • Öyle mi...ne üzücü.Yani mutsuzsunuz öyle mi?

Bence insani en cok yoran seylerden bir tanesidir cekimser olmak.Zaman zaman kararsizlik yasanabilir fakat makul olup bir karar verilmedilir."En kötü karar bile kararsizliktan iyidir" di mi?

Mücadele en güzelidir...ve bazen vazgecmeyi de bilebilmeli insan..diye düsünüyorum.

Tesekkür ederim samimi cevabiniz icin. :)

• Insallah... :) Bunu ben de dilerim.

Tesekkür ederim,size de hayirli,güzel geceler.

Yazarim elbette... :) hoscakalin.

• thanks. :)

Sizede hayırlı güzel geceler dileğiyle hoşcakalın. :)

• Selamlar ,

Çok sevdiğim bir sözdür.

Gerçekçi Ol,İmkansızı iste ! / Ernesto Che Guevara

Saygılarımla ...

1|0
    0|0
    • Aleyküm selam beyefendi.

Evet...güzel bir söz hakikatten.Paylasiminiz icin tesekkür ederim.

Bilmukabele,iyi günler.

• Rica ederim

• istekler bazen maddiyat gerektiriyor o yüzden isteklerden vazgeçme benim şıkkım ... :) Mutlu olmak için Pollyannacı bir yaklaşımım var

1|0
    0|0
    • Haklisiniz...maddiyat icin de calismak gerek yanliz kesinlikle.Ve tabiki olmdigi yerde vazgecebilmeli de insan...

Tesekkür ederim cevabiniz icin.Olumlu düsünmek,bardagin dolu kismini görebilmek her zaman en güzelidir. :)

• İsteklerimi azaltıyorum

1|0
    0|0
    • Anliyorum...istemenin ucu bucagi yoktur genelde.Hepsine sahip olmak,yapabilmek de pek mümkün degildir.Bu yüzden denge kurmak en güzelidir.Bazen vazgecmek..bazen de mücadele edip almak...haketmek...

Tesekkürler cevabiniz icin.

• imkanlarımı zorlarım. Anne karnından çıktığımızdan beri sürekli ister dururuz. bunu da ağlarken bile imkanlarımızı zorlayarak belirtiriz. İnsanoğlundan ruhları sökülüp alınana kadar istekler devam edeceği için en iyi yol imkanları zorlamak.

1|0
    0|0
    • Dogru söylediniz...

Istekler genelde oluyor cogu alanda...cesit cesit istekler...

Önemli olan cabalamak,elde etmek icin bir ugras vermek.

• rica ederim.

• Öncelikle soru mükemmel tebrik ederim :) Ben imkanları zorlarım çünkü zaten ölümlü dünya istediğim şeye sahip olamazsam ne anlamı kalır? Tabi asgeri ücret alan birinin Bugatti alması gibi bir olaydan bahsetmiyorum. Daha makul şeylerle.

1|0
    0|0
    • Teveccühünüz,begenmenize sevindim.Tesekkür ederim. :)

Cok haklisiniz.Sadece bir ömrü var insanin..Bunu da en güzel sekilde yasamak icin mücadele sarttir.

Ne demek istediginizi anladim kesinlikle.Tesekkür ederim güzel cevabiniz icin.

• Eger cok istiyorsam ve mutlu olacagimi dusunuyorsam onun icin savasirim imkanlariminda otesine gecerim ama sadece gelip gecici birsey oldugunu dusunuyorsam zaten bir sure sonra geciyor ve unutuyorum

1|0
    0|0
  • Kanaat tükenmez hazinedir der Hazreti Muhammed,bizler bu zamanda lüks fakiri olmuşuz.

Temel ihtiyaçlarrımızın üzerinde harcamalarda bulunduğumuz içi sıkıntıya düşüyoruz.

1|0
    0|0
    • (S.a.v)

Haklisiniz...malesef öyle.

• İhtiyacımdan fazlasını almam.

1|0
    0|0
  • mutluluk her zaman vardır bunlara gerek yok önemli olan görmek

1|0
    0|0
  • İmkanlarımı gg olmayacak sekilde zorlarım.

1|0
    0|0
    • Imkanlari zorlamak güzeldir...Calismak,cabalamak..bir seyler yapmak...

Fakat kusura bakmayin lütfen ben anlayamadim; "gg olmayacak sekilde" demissiniz de,

orada sanirim ne kasdettiginizi tam anlayamadim.Aciklayabilir misiniz?

• Iyi günler.

• Size de iyi günler dilerim.

• İmkanları zorlamaya çalışırım.

1|0
    0|0
  • İmkanları zorlarım her daim

1|0
    0|0
  • Allah sağlık versin o imkanların anasını ağlatırım .

1|0
    0|0
    • :)

Allah sihhat versin diye dilerim ben de sizin icin.

Tesekkür ederim.

• imkanlar neye el veriyorsa ona göre davranmak daha mantıklı (: insan şükür ve hamdetmeli.

1|0
    0|0
    • Imkanlar...firsatlar degerlendirilmeli kesinlikle.Sükür de olmali hem de hic kuskusuz.

Tesekkürler güzel cevabiniz icin.

• imkanlarımı zorlarım.olmuyorsa el mecbur...

1|0
    0|0
  • arzularımı isteklerimle birleştiririm ve ortaya bir mix yaparım kokteyl gibidir hayat :D:D

1|0
    0|0
  • İsteklerimi azaltırım =D

(cevap için teşekkür etme) :D:SD:AD:

1|0
    0|0
  • İmkanları zorlayacak gücüm kalmadı bu yüzden isteklerimi azaltıyorum...

1|0
    0|0
    • ..Insan bazen gercekten yoruluyor.

Her halükarda nefsinize sahip olup,isteklerinizden vazgecebiliyorsaniz..bu güzel.

Belirttigim gibi sorumda da,ortasinda kalmak,ikisini de yapamamak kötü olanidir.

Tesekkür ederim cevabiniz icin,

size güc dilerim...

• İmkanları zorlarım. Zaten çok şükür ki isteklerimi azaltmamı gerektirecek bir durumum yok,herşey yolunda yani

Peki siz hangisini yaparsınız susku hanım?

1|0
    0|0
    • Her seyin yolunda olmasi güzel...Imkanlari zorlamaniz da.

Ben..bazen imkanlari zorlarim...bazen ise tesebbüs bile etmem...Bu tamamen degisiyor.

Fakat en güzeli mücadele etmektir her daim elbette.

Tesekkürler cevabiniz ve ilginiz icin.

• Rica ederim..

Bilmukabele ayrica,cok tesekkürler.

Hayirli geceler diliyorum size.

• Sizede hayırlı geceler güzel arkadaşım.

Hoşcakalın

• istelerimi azaltıp imkanlarımı zorluyorum şu anda :D

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• duruma göre. bazen vazgeçtiğimde oluyor imkanları zorladığımda.

1|1
    0|0
    • Dogru..haklisiniz.

Hayat...sartlar hep baska baska olabiliyor ve farkli davranmaya yol acabiliyor.

Makul düsünüp gerekeni yapmak hep en güzelidir.

• Buyuk bir istegimi gerceklestirmek icin su an hem digerlerini azaltiyorum hemde ssinirlarimi zorluyorum

1|1
    0|0
  • İmkanlarımı zorlarım. Bir şeyi istediğim halde ondan vazgeçmek bana göre değil. İstediğim şeyi mutlaka yaparım, elde ederim.

1|1
    0|0
    • Kendinize güvenmeniz ne güzel...Imkanlari zorlamaniz,cabalamaniz da öyle.

• ımkanları zorlamak

1|1
    0|0
  • İmkanlarımı zorlarım

1|1
    0|0
  • imkanlarımı zorlarım

1|1
    0|0
  • İmkanlarımı zorlarım.

1|1
    0|0
  • azimle güvenle savaşır mücadele eder istediğimi alırım almak zorundayım

1|1
    0|0
  • isteklerimden kimse beni vazgeçiremez.aklıma koyduğumu yaparım.ki kacmak korkaklara göredir bence.

1|1
    0|0
    • Tabi... :)

Tesekkür ederim güzel cevabiniz icin,özgüveninizin oldukca iyi.

• "özgüveninizin olmasi" olacakti,pardon yazim yanlisi icin.

• Vazgeçmem imkanlarımı zorlarım oldurmaya çalısırım

1|1
    0|0
Yükleniyor...