Güya müslümansınız imam nikahını imamın kıyması gerektiğini nasıl bilmezsiniz??

link bu sorudaki arkadaşımız imam nikahı olduğunu söylüyor ama nikahı rastgele biri kıymış. Böyle birkaç soruda daha vardı.

Ben deist olarak uygulamasını biliyorum da siz nasıl yalan yanlış işlere kalkışıyosunuz? neden inandığınızı söylediğiniz dininizin gereklerini tam öğrenmiyorsunuz?

Güncellemeler:
Bazı arkadaşlar benim İslam düşmanı falan olduğumu sanmış. Evet biraz tepkili yazdım çünkü bizlere laf eden insanların dînin gereklerini bilerek konuşması gerek diye düşünüyorum.

İsteyen istediğiyle yatıp kalksın o da önemli değil ama en azından yasal ve inancınız açısından gereklerini düzgün öğrenin sonra kandırıldım diye sorular açmayın burda!

0|0
11|15

En İyi Kız Görüşü

• İşte böyleleri müslüman olmayanların tepki almasına sebep oluyor zaten..Nikahlıyız günaha girmiyorum diye dolanıyor ortada birde.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Irıspılığa kulp takma çabaları vol. 4514514

1|1
    0|0
  • Ahlak bekçiliği yapmaktan fırsat bulamamışlardır.

1|0
    0|0
  • İmam nikahını, kıyabilecek ölçüde birikimi olan herhangi bir erkek kıyabilir. Dinde bu böyle yani haa olgunluğa erişmemiş çiftlerin kafalarına göre evlenmelerinin önüne geçmek için hukuki açıdan resmi nikah şartı konmuştur o ayrı. Yani kusura bakma ama yanlış biliyorsun.

qt yle vaaz vakti sona erdi. Şimdi reklamlar..

2|0
    1|0
    • mahalleye imam lazimdi panpa.

• o değil de soran ''ben sizin dininizi sizden iyi biliyorum bla bla '' artizlenmeleriyle ego tatmini yaparsan böyle de nakavt olursun. İnanmıyor olabilirsin ama ucuz sataşmalara gerek yok. Müslümanlara laf sokmak için açılan bir sorunun yanıldığını öğrenmenle beraber evrim geçirip ''insanlar bilgilensin işte fena mı'' noktasına gelmesini ibretle takip ettim. Good bye..

• Valla bizde tutup imam getirdiler. O zaman ben geçiştirmek için sorduğumda imamın verdiği bilgiyi söylüyorum. İmam bilgisizse benim diyeceğim yok. Ayrıca ben bütün inançlara saygılıyımdır. Bu soruyu sorma nedenimde insanların yatıp kalkmak için inançlarını kullanıyor olması yalan yanlış bir biçimde.

• çok haklısınız zaten gerçek hukuk uygulansa kimsenin canı acımaz

1|0
    0|0
  • ben ateistim.Kuranı kerimi okuduğumda şunu anladım.Türkiye'de çok az müslüman var

1|0
    0|0
  • Çünkü sen araştırdın çoğu şeyi öğrendin ve deist olmaya karar verdin. Ülkemiz müslümanlarının yarısı dinini araştırmıyor her şeyi yarım yamalak biliyor

1|0
    1|0
  • sana mı kaldı milleti uyarmak sadece kızın sorduğu soruya odaklansan olmazmı illa en küçük ayrıntıya kadar didiklemenmi lazım madem çok biliyosun öğret millete bir sen eksiktin zaten

1|0
    1|0
    • Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış öğrenin doğrusunu da öğretmek bize düşmesin madem :)

• Bilmemek değil öğrenmesek ayıp sende kendini böyle savunacaksın tabii yazık :)

• bilmemek değil öğrenmemek ayıp olucak o ayrıca bana söylemekteki amacın ne bilmeyenlere öğreticeksin bana değil :) he bide su felsefi ayaklarını bırak yoksa ayaklarını yerden keserler düşersin mazallah kafacığına bişey olmasın :D

• imam nikahı diye bir şey İSlam dininde yoktur bu geleneksel bir zırvadır İSlamın emrettiği ise "nikahtır" ve illa isimlendirilecekse "dini nikah" ya da "ialam nikahı" diye isimlendirir ve duaları bilen her müslüman erkek kıyabilir mesleği önemli değildir.

1|1
    1|0
    • Artiladim. Eksileyen neyin kafasindaysa.

• ya o kişiler kendi bileceği iş dinde resmi dini diye bir ayrım yok

• Yasalarca olması gerekeni söyledim ben. Bu soru aracılığıyla da birçok kişi acaba doğrumu bildiğim diye gözden geçirmek zorunda kaldı fena mı.

• cehalet en büyük düşmandır.

1|0
    0|0
  • Müslümanlığı yaşayanların sayısı Türkiye'de % 10 geçmez...

1|0
    0|0
  • Bnde ateist olarak biliyorum nasıl müslüman bunlar ya bide bîzi kötülerker

1|0
    0|1
  • Deist olarak doğruyu biliyorsan, yanlış bilenede doğruyu göster o zaman, suçlama.

0|0
    0|0
    • Yazdım zaten ona da. Ama burda genel bir eleştiri var ve insanlar bilgilensin diye. Kötü bişey değil ki bu!

• Ben kötü bir şey var demedim, sen kendince fikrini söylemişsin ama karşıdakini açıkca suçlamışsın. Müslüman olarak dinimizin bütün gereklerini bilmiyor olabiliriz, bu bireylerin kendi suçu. Sende biliyorsun ki din çok derin gerekliler içeren bir inanç, eğer bireylerin hepsi dinin bütününe vakıf olsa, ona göre yaşasa peygamberden farkı kalmaz neredeyse.

• Ameleyim, bir sıkıntı mı var?

• imam nikahı ne la geçersiz saçma sapan şeyler hurafeciler sizi

0|0
    1|0
  • sen Hakk'kı kabul ederde emirlerini kabul etmezsin

sıkılmadanda milletin imanını testmi edersin

kendindeki imana bakıver sen

1|1
    1|0
    • Siz düzgün olun bende eleştirmiyim. Eksiğinizden utanacağınıza beni mi eleştiriyorsun :)

• Arkadaşım ben evliyim zaten ve eşimde Müslüman niye olayı bu kadar kişiselleştirdin bir anlasam. Uzaydan gelmedim sonuçta etrafım Müslüman insanlarla dolu benim. Kanun tanımadığımı ne biliyorsunda sorguluyorsun beni?

• sizde küllenmiş konuyu ne diye açarsınız

deist olduğunuz ifadesinden vazmı geçtiniz

bizim derken islamın kanunu

imam nikahı elbet geçerlidir bunun bizim inancımızda şakası olmaz

oradaki hanım doğruyu yapmış

ama yaptığını ifşa ederek çok büyük yanlış yapmış

anlaşılmıştır umarım

• İmam nikahı diye birşey yoktur.

0|0
    1|0
    • Gerçek İslam'i bilmeyen, Emevi İslam'ını yaşıyan basmış eksiyi. Allah ondan razı olsun, tövbe nasip etsin.

Kızlar Ne Diyor 10

• işte bunlar bilgisizler. sırf Müslümanım diye geçiniyorlar. islamı da yanlış yansıtıyorlar.

1|0
    0|0
  • Biliyorum.

1|0
    0|0
  • İmamin kiymasi zorunlu degildir. Bir ateist olarak bunu biliyorum. Duayi bilen bir musluman pek ala imam nikahini kiyabilir. Diger sartlar saglandiginda, sahit ve mehir gibi.

1|3
    0|0
    • Yasalarca resmi nikahsız olmuyo bu onu da bilirsin o zaman bunlarınızı kılıf malesef

• Neye inandığı ya da inanmadığı umrumda değil ama doğrudan yana olan her insana büyük saygı duyuyorum.

• bilen bilmeyen bir olur mu :D

• benim tanıdığım herkes imama kıydırdı bunu

ve zaten davetiyeyi resmi nikahı görmeden kıymazlar

1|0
    0|0
  • Isiniz gucunuz yok asik oldugu adamla sevisen kiza ahkam kesiyorsunuz ister resmi nikahli hamile kalir, ister imam, ister bekarken bundan sizeene banane. Burnunuzu insanlarin ozel hayatindan cekmelisiniz. Bunu sana yonelik demiyorum, sacma sapan insan hayatini yargilayan tum saygisiz ve namus bekcilerine...

1|2
    1|1
    • Ben insanları yargılanmıyorum bu arkadaşta naparsa yapsın ama kalkıp bakın günah işlemiyorum diye güncelleme yaparsa ve ben veya bir başkası bilgilendirmediğimiz için adam tarafından kandırıyorlar ben üzüntü duyarım.

Bu şekil kandırdılar ev arkadaşım vardı. Kız kocam geldiğinde sen başka odada yatarsın diyodu ama geldiğini ailem duymasın da diyodu. Zor işler bunlar valla

• işine gelmiyor milletin...

1|0
    0|0
  • müslümanları şimdi araki bulasın asdasda

1|0
    1|1
  • bu sorudaki bahsedilen dini nikahın imam tarafından kıyılmadğını nerden biliyorsunki?

0|0
    0|0
    • Link verdiğim soruda kız kendisi söyledi. İmama gerek yok bilen. Bi erkek yeter diye. Hatta benim Üniversitesi zamanı ev arkadaşımda böyle bir nikah kıymış sevgilisiyle ailesinden habersiz. Çok var etrafta bunlardan maalesef

• o kebin kesmek galiba duymuşdum

• yok yok ben karıştırdım..siyge miydi neydi hatırlayamadım

• sakin ol deist.

1|1
    0|0
  • 0|2
    1|0
Yükleniyor...