Evleneceksiniz, evlilik sözleşmesi yapmak istiyorsunuz. Sözleşme içeriğini nasıl oluştururdunuz?

Evleneceksiniz, evlilik sözleşmesi yapmak istiyorsunuz. Kafanızda binbir türlü düşünce ve sıkıntılı konular. Zamanında getirdiklerine baktığınızda sevdiğiniz ve severek evleneceğiniz kişinin boşanma esnasında takınacağı tavır konusunda şüpheniz var. İki tarafa da adalet dağıtan ve kimseyi zor durumda bırakmayacak ama evliliği temelinden sarsacak durumlarda da mağdur olanı mağdur edene karşı koruyacak maddeler yazılmış olsun istiyorsunuz. Nelerin yazılmasını önceliğinize alırdınız, hadi hep beraber "akıl akıldan üstündür" diyerek maddelerimizi sıralayalım. Evlenecek arkadaşlarımıza buradaki soru/cevaplarla yardımcı olalım. Ne dersiniz?

Örneğin;

1. Hiçbir sebep ve nedene bağlı olmaksızın zevkine göre boşanma isteyen taraf tüm haklarından rücu edecektir. Eğer boşanma isteği iki taraf içinde geçerli ise kişiler evlilik akdine beyan ettikleri ve katıldıkları maddi/manevi malvarlığını geri almaya yetkilidir.

2. Tarafların bir işte çalışıyor olmaları boşanmada karşı tarafın maddi kazanıma dayanak gösterilmeyecek. Hatta bu sebeple aile birlikteliğini zarar veren gayri ahlaki durumlar ile can güvenliği haricindeki karşı tarafın boşanma isteklerinde nafaka isteminde bulunulmayacaktır.

...

Ben 2 tane yazdım, siz neler eklerdiniz? Belki evlenirken bu soruyu arayıp buradaki maddeleri siz özene bezene yazacaksınız, ne malum? Eller klavyeye...

Güncellemeler:
Neden bir madde daha ekleyecek biri çıkmadı, biraz daha bilişsel davranmak gerekmez mi?

0|0
6|4

En İyi Erkek Görüşü

• birisi bana üzerime tapu verirsen evlenmeyi kabul ederm demişti

kıçına tekmeyi yedi

kağıt üzerinde evlilik pek mantık işi değil

kağıt çabuk yıpranır

0|0
    0|0
    • Eklemek isteseniz, neyi eklemek isterdiniz?

• taraflardan herhangi biri boşanmayı taleb etmesi halinde

ilk üç ay ayrı yaşanacak sonra uzlaşma sağlanazsa

iki taraf ailelerinden birer kişi sorunu çözmek üzere tayin edilir

yine anlaşma sağlanmazsa dava açılır

dava açan taraf çocuktan vazgeçer

• Bende boş yoktur, soruma en yakışan cevabı her zaman en güzel cevap şeklinde mutlaka değerlendiririm; onun için güncellemiştim zaten. Teşekkürler.

Kızlar Ne Diyor 6

• benden bir şey talep edemez.

boşanma masrafları ona ait.

eve yaptığım her masraf bana ödenecek.

0|0
    1|2
    • Tek taraflı olduğunuz ve böyle düşündüğünüz müddetçe erkekler evlilik sözleşmesi yapar...

• Bakın hanımefendi, ben bugün kaybettiklerim ve öyle bir insandan boşandığım için çok mutlu olduğumu ve Allah'a şükrettiğimi söylüyorum. Siz kaybettiklerime üzüldüğümü iftirası atıyorsunuz. Ayrıca burada mesele evlilik sözleşmesi olmasına rağmen siz kadın her zaman mağdurdur gibi akıl almaz bir savunma içerisindesiniz. Ben buna katılmıyorum, çok şükür kadınlarımızdan akl-ı selim olup insan evladı olabilme hasleti taşıyanlar da yok değil, çok şükür. Sizin gibi birine Allah yardım etsin...

• evlilik ticari bir müessese değildir..

0|0
    0|0
    • Bu zamanda yapmayanların bir çok sıkıntı yaşadıklarını görüyoruz...

• sen de haklısın tabi..kavun değil ki koklayasın :)

• Kavun da olsa Rahmet Veren'in imtihanını yabana atmamak lazım, kokusu güzel olsa da içi boş-fos çıkabilir kavun. :D

• onun neyi varsa ortak,

benim neyim varsa benim kalsin :D

0|0
    0|0
    • Bencil bir cevap oldu; bence iki tarafı da etkileyecek bir madde eklesen daha güzel olurdu? :)

• nedenki?

düşündüm de ben eşimin çalışmasını istemiyorum zaten, ayrılıkta maddi birşey istememesini isteyemem ondan.

zaten medeni kanun evlendikten sonra alınanlara ortak etmiş, öncekilere dokunmasın yeter.

• bekarım. seni alcam :)

• güven yok,evlilikte yok.

0|0
    0|0
    • Bu zamanda yapmayanların bir çok sıkıntı yaşadıklarını görüyoruz...

• yaşadığınız durumu en iyi siz bilirsiniz tabi ki..ama önyargılı olmak iyi de bir şey olmasa gerek.ne var ki pek çok defa yakınırız ama yine de her konuda önyargılı olmaktan kaçınmayız.evlilikte mantık kavramına inanıyorum.ama mantık anlayışımda sizin yaklaşımınız uyum sağlamıyor, bu da benim düşüncem.

• Duygusal gözlükle bakarsak meseleye yazdığınız yorumun noktasına virgülüne kadar katılmamak elde değil ama zaman bunun tersini söylüyor kulağıma...

• ömür boyu benden ayrılamaz mk onun

0|1
    0|0
  • Taraflardan biri aldatıldığı takdirde ve aldatılan boşanmak istediğinde bütün mal varlığı aldatılan tarafa kalacaktır ve tazminat alınacak ve aldatan taraf , aldatılan taraf evlenene kadar koşulsuz şartsız nafaka ödemesi yapacaktır.

0|0
    0|0
    • Ben bunu sorumun açıklamasında 2nci madde olarak yazmıştım, ama yine olsun güzel bir düşünce... :D

• Teşekkür ederm

• Cevap verme zahmetinde bulunduğunuz için ben teşekkür ederim...

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...