ABİLER deyince aklınıza ne geliyor?

20 yaşındayım daha ilk defa 1 gün önce ABİLER in manasını öğrendim. Bunun manasını bilen bilmeyen ya da aklınıza ne geleni yazar mısınız? Bilmeyenler için yazıcam

Güncellemeler:
Açıklıyim o zaman. Çoğu Tarikatlere bağlı Cemaat evlerinde bulunanlara ABİLER denir. Cemaat Evlerine Öğrenci evi denilerek üniversite öğrencileri hedefleniyor dikkat edin. Üniversiteye kayıt yaptırırken yurt bulamayan siz veya yakınınız sakın ABİLER in olduğu yere girmesin. Bu benim düşüncem. Bende bunla yeni tanıştım. Yoldan çıkartırlar din ayağına haberiniz olsun... (Yanlış anlaşılmasın Dine bağlı biriyim ama kötü amaçlar için kullananlar var)

0|0
13|12

En İyi Erkek Görüşü

• abooovv

tam bir örgütler. abartisiz. heryere yayilmişlar. bir de denilenin aksine belirli dersaneler değil, heryerdeler. çok ciddiyim heryerdeler. aralarinda bulundum gün boyu işleyiş hakkinda soru sordum. artarak büyüyorlar. hedef kitle muhtaç insanlar. böylece onlar da karşiliğini ödemelerini gerektiğini düşünüyorlar. ying yang der ki her iyiliğin içinde küçücük de olsa bir kötülük vardir. onlarin yaninda sanki heryer bembeyaz pamuk tarlası.

uzak durmak lazım.

1|1
    1|0
    • Aynen katılıyorum kardeş :D öğrenci evi diye yutturuyorlardı az kalsın banada :D :D :D

• türkiyenin illimunatısı :D hatta bu sıtede bıle war bılıorm ben ajanları

• :D :D :D taaaaa nerelerden kalk git ABİLER olduğunu duy öğren geri dön :) çok sinirliyimde bakma buraya vurdum. Herkes öğrensin benim gibi tongaya düşmesin.

Kızlar Ne Diyor 13

• Ben iki gün ablalara gittim. Çok karakterli insanlar bence. Sizler nasıl insanlarla karşılaştınız bilemiyorum ama akşamları yemekten sonra sohbetler edilirdi ve bu sohbetler benim yaşımdaki kızları olumlu etkilerdi. Devri görmüyormusunuz nereye doğru gidiyor. Örnek alınası insanlar bence derslerimede yardımcı oluyorlardı benim. Kimsenin ukalalık ettiğini görmedim gayet mütevaziler. Dışardan bakılınca örgüt gibi algılansa da o yaşlarda insanı güzel yönde etkiliyor. He şu var bazen fazla baskıları sıkıyor ve bir yerden sonra kıl olmaya başlıyorsun. Okulda böyledir evde de ama bence her gencin bir günde olsa o evlerde kalması gerekir

1|1
    1|0
    • +1 ama yok kalsın aman aman sakın dine bağlı kalıp onların yanında kalmaktan iyidir.

• başında takkeli gençler geliyor bende lisedeyken ablalara giderdim arada :))

0|1
    0|0
  • 0|2
    1|0
  • cemaatin aşçısından cemaatin yemeği link

0|1
    2|1
  • Burda sadece metin ağbiler var gizli <3 asdfhjkl

0|1
    0|0
  • cemaatle alakalı öğrencilere ders çalıştırıyolar falan filan

0|1
    1|0
  • Ben bilmiyorum yazsana onun anlamini bi.

Bir de ABLALAR var hani.. Haha komedi.

Guncelleme yapsinlar artik sıkıldık bu kelimelerden.

TEYZELER AMCALAR da istiyorum ben.

0|1
    1|0
    • ya bu unılerde oluyor ya cemaat evlerınde abıler ablalar onlar olsa gerek :D

• karşıma çıkanlar gayet karakterli ablalardı. ama anlatan bir kaç erkek arkadaşlar var. gerçekten iyi niyeti kötü için kullananlar (abiler, ablalar) varmış. dikkat edilsin.

0|1
    0|0
    • Evet iyi niyeti kötü amaç için kullanan ABİLER , ABLALAR belli olmadığı için bende sakının diyorum.

• Yazık la abiler kelimesi çoğunu ürkütüyor:d

0|1
    0|0
    • Ürktüm korktum gittiğimde 1.80 dim şimdi 1,65 e düştüm :D :D :D :D şaka şaka hala 1.80

• 20 yasındasın ve abileri yeni öğrendin demek.. hm.. o zaman daha iyi çalışmalılar..

0|1
    0|0
    • :D hahahaha evet iyi çalışamamamışlar doğru :D

• Pilavlı geliyor pilavlı

0|1
    0|0
    • he bide ABİLER diyince nie pilavlı geliyor akla? :D

• Ablalar, abiler ----> Geleceğin devlet memurları, politikacıları.

0|1
    0|0
  • Abiler deyince aklıma ablalar geldi. Ablalar deyince de aklıma bir arkadaşımızla diyalogu geldi.

A: Arkadaş

B: Abla

Sabah ezanı okunmakta ve A uyumaktadır.

B: Canııımmm, hadi kalk, bak sabah ezanı okunuyor.

A: Eeee yani?

B: Kalk da abdestini al, namaz kılalım.

A: Ben kıldım da yattım abla, size iyi kılmalar.

0|1
    0|0
    • Konu benziyorda değil. ABİLER Tarikatlere bağlı Cemaat evlerinde Kalan Öğrencilere verilen isim genelde büyük olurlar ABİLER derler :D Öğrenci Evi gibidir (Tavsiye Edilmez)

• Ablalarla abiler aynı şey. Sadece cinsiyet farklı :))

• Pıhahahaha bak onuda yeni öğrendim kaldıramıyorum artık bunları :D :D :D

Erkekler Ne Diyor 11

• Her topluluktan bir kesim çıkarak dinini yaymaya çalışıyor.Bunda ne var ki?O topluluğa kötü diyerek onların önünü kapatmış oluyorsunuz.Her toplulukta kötü insan vardır.Katılmayabilirsin ama kötü bir söz söylememelisin o insanlar hakkında.Ben devlet yurdu yok diye onların yurduna gittim.Önceleri gitmek istemiyordum ama şimdi ne kadar iyi olduklarını anladım.Belki senin bulunduğun yerde ki topluluk iyi olmayabilir ama genelleme yapmak yanlış.O kadar insan hakkında suizan yapmak yanlış.

0|1
    0|0
    • Farkındaysan hepsini katmadım. Ve dine kötü bir şey demedim. sadece din alet edilerek kötü işler yapılıyor. Bu gibi yerler tercih edilirken dikkat edilmesi gerektiğini belirttim. Ama üzüm üzüme baka baka kararır diyede bir atasözüde vardır ki bunuda unutmamak vardır ya huyundan ya suyundan.

• Abilerde dershaneye giderken çok kalmıştım :)) Ama abiler bizi iyi hatırlamaz Hocamıza söyleyip bizim grupu kovmuştu evinden ve daha abilere gidemedik ondan sonra :)))

0|1
    0|0
    • Hahahaha sen kendini belli ettin abi :D :D :D

• cemaatin hıyar toplulugu bide ünideki kızlardan bir grubunun yakışıklı erkek gördüklerinde verdiği tepki

0|1
    0|1
  • Abiler baskıcı bazen garip ama sevimli bir topluluktur.Çoğu gülen cemaatine mensuptur

örnek diyalog:

A:abi

B:ben

a:namazı kıldınmı mübarek

b:yok kılmadım

a:vakit geçecek kılsana(der ve secdadeyi fırlatır :)

0|1
    0|0
    • Ahahaha Dinde zorlama yoktur normalde. Adamlar namazı kılcaksın zorunlu diyo :D :D :D Peygamber zorlamıyo sana noluyo gardaş? :D

• din seçiminde zorlama yoktur,doğru ama dinin içine girdin mi zorunluluk başlar.zorunluluk demeyelim ona,alıştırma diyelim,çünkü biz zorunlu olduğumuz için değil Allah rızası için namaz kılıyoruz.

• abi olmak ıstıyorum bende :D

1|1
    0|0
    • Sweet23 başkasına attığın yorum doğru evet onlar ABİLER onlar bizim abilerimiz sahip çıkalım onlara :D :D

• ıyıde bız cıkalım cıkmasına da onlar bıze sahıp cıkacakmı azizim :))

• Azizim adamlar çamaşır bulaşık yemek ne varsa yeni gelene yıkatıyorlar oda yetmezmiş gibi saygı ön plan taşkınlık istemiyorlar bide Namaz. Dinde zorlama yok bunlarda var. Namazı hep beraber kılmaz zorunlu :D aylık 300 tl :D

• bizden yaşça büyük olan erkeklerin çoğul hali. bir topluluk oluşturmuş gibiler

0|1
    0|0
  • pilav gelior bide gereksiz baskı..

0|1
    0|0
  • Abıler akp propagandası yapıyorlar

0|1
    0|0
    • şu an ters düştüler akp ile önceleri oyumuz akpye idi ama muhazafakar güçlü alternatif yok o yüzden şuan karışık durumda cemaat için

• kimlerin içindeydin kardeş :D

• Bunların ıcınde herseyı ıyı anlama fırsatım oldu çıktım sonra sosyalizm yakın geldı bana :D

• Bence gitmeyin cemaat tin isi cocuklari bir odaya tikiyolar koyun gibi fethullah gulen sohbetleri falan derken cocuklarin beynini yikiyolar kendilerine cekiyolar bence ne cocugunuzu gonderin nede baskasini..dersmis haha ;) evde veya dershaneye gitsin abiler sanki cok calistiriyolarda kendi dersleriyle ugrascak bizimkilerlermi sakin ama sakin gitmeyin..

1|1
    0|0
  • bölgeler vardır 7 tane 10 tane ev kapsar buda bölge abisidir şehir abisi ülke abisi dünya abisi f gülen zaten :D

0|1
    0|0
    • Ya bir git kafa mı buluyon :D :D :D :D

• o üzüldüm bence öyle yapma ya sık dişini ev tutarsın falan

• Öyle cahil bir yere geldim ki erkek öğrenciye ev vermiyorlar. üniversite var ilçelerinde ama cahillik diz boyu. üniversite ilçelinin eğitimi için kullanılsa daha yararlı olucak o derece.

• abi statüsüne erişmek için cemaatin evinde kalan üniversite öğrencisi olman yeterli bende abilerdendim bir 4 ay falan :D ama kavga çıkıyodu benden küçük biri bana abi diyceksin falan saçma bişey yani bana göre robot moduna sokmak istiyorlar insanları

0|1
    1|0
    • :) Cemaat evinde kalanlara Abiler deniyor kısaca. Ben bunu duyunca bir afalladım bir afalladım. Neye uğradığımı şaşırdım :D

• beyin yıkamak için bence yaşından küçük birine abi diye hitap edersen değer yargın bozulur veya bozulmaya çalışılır mantıkla mantıksızlığı ayırt edemezsin kanımca abi bu açıdan seçilmiş kelimedir

• Aynen bu yüzden Tarikat cemaat ve Abiler kelimelerinin 3 ünü aynı cümlede duyunca kaç kaç hemen yaptı kaçtım :D Dinde olanı dinden çıkartırlar Mazallah :D

Yükleniyor...