Milletimizin elit kesiminde var olduğuna inandığım Batı hayranlığı bir zorunluluk mu yoksa hastalık mı?

Üniversite denilince Harward' da okumayı şeref sayan,

Cambridge Üniversitesi'ni ağzına alırken ağzının suyu akan,

Moda denilen illete Batının gözüyle bakıp ahlaki değerleri hiçe sayan,

Balayı denilince Paris, Madrid, Venedik diye inim inim inleyen,

Kendi halk müziği sanatçıların bırakın isimlerini, türkülerini bilmezken yabancı sanatçıların 7 göbek şeceresini sayabilen,

Milletimizin büyük çoğunluğunun manevi değerlerini küçük gören, horlayan ve bununla beraber İslam dinine Micheal Jackson sendromuyla yaklaşan bu tabakanın davranışlarının sizce sebebi nedir? Maddi menfaat ve çıkar ilişkisi içinde bir zorunluluk mu, yoksa hastalık mı?

0|0
5|5

En İyi Erkek Görüşü

• Yabancı hayranlığı ne kadar yanlışsa, yabancı düşmanlığı da o kadar yanlış.

Batının iyi yanlarının Türkiye'de olmasını istemek yanlış bir şey değil. İnsanlar daha iyiye sahip olmak isterler. Başka ülkelerdeki güzellikleri, doğruları görüp bunlara sahip olmayı dilemelerinin, istemelerinin yanlış birşey olduğunu düşünmüyorum. Bahsettiğiniz Harward, Cambridge ve diğer kaliteli Üniversitelerde eğitim almayı hayal etmenin nesi kötü ki ? Kaldı ki bu üniversitelerin eğitim standartları Türkiyenin çok ötesinde.

Moda denilen konu ne Türkiye'de ne de dünyada anlamadığım birşey. Ben kendime yakışanı giymeyi tercih ederim. Başkalarının giydiklerine göre giyinmeyecek kadar akıllı bir insanım.

Müzik en sevdiğim konulardan. Türkü ve Halk Müziği de dinlerim klasik müzikten de anlarım. Metal müziği severek dinlerken Müzeyyen Senar'a hayranlığımı dile getiririm.

Popüler müziklerin çoğunu beğenmiyorum. Sözler anlamsız, müzikler uyumsuz. Türk ve yabancı değil sorun. Yozlaşan ve bozulan kültür söz konusu.

Yabancı kültür etkisinden hoşlanmadığınızı düşünüyorum. Fakat şunu anlamalısınız. Dünyada 7 milyardan fazla insan var. Türkiye ise 70 milyon. Dünyanın %1'i bile değiliz. Dışarıda bir çok akıllı insan, bilgin ve yaratıcı zekaya sahip insan var. Onlardan geliştirdikleri doğruları almalıyız. Yoksa Başbakanın dediği gibi "Biz iyi biliriz" söylemleriyle yola çıkarsak yanlış yapmış oluruz.

0|1
    0|0
    • Cevabınızı zevkle okudum. Bazı hususlarda sizinle aynı düşünüyorum. Haklısınız,soruyu iyi kurgulamadan hızlı yazarak ve genelleme hatasına düşerek sordum.

Ancak anlamadığım konu, bazı yerlerde kendinizden örnek vermişsiniz, affınıza sığınarak sormak istediğim bir kaç husus var;

1. Sizde mi kendinizi elit tabakadan görüyorsunuz?

2. Siyasal teoremlerde bulunmadım ki, siyaseti sevmem. Dikkat ederseniz konuyu diğer bölümde açtım, kişilik forumuna uymuyordu. Neden siyasi arenada gibi gördünüz?

• Nezaketiniz ve kibarlığınız için teşekkür ederim.

Umarım başka sorularda görüşlerimizi yine paylaşırız. Sizin gibi bir kişiyle karşıt fikirlerde olsak bile karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak beni memnun eder.

• Bilmukabele,sorularda, cevaplar ve yorumlarda tekrardan görüşmek dileğiyle...

Kızlar Ne Diyor 5

• Sen de hastalik, manyaklik. ben diyim abarti, özeneti...

Bütun avrupayi toplasan, bir İstanbul etmez !

Avrupayi görmemis Türklere sorsan, avrupayi öyle bir anlatiyor övuyorki, benim gidip gördugum yerleri anlatiyor adam bana kulaktan duyma, tv den görme.

(Allah allah bu adam, hangi ülkeyi hangi sehri anlatiyor diyorum kendi kendime...)

0|1
    0|0
    • Gezdiğiniz şehirleri öğrenmemde bir mahsuru var mı?

• Tartışmaya gerek yoksa yorumuma çökmeyeceksin. Madem bir tarafların yemiyor. O zaman susacaksın.

• Hangi bilim kurumuna gittin acaba yurtdışında merak ettim.

• her çeşit müzik dinlenmeli ama kendi milletini hor görenler zaten bayağılaşmış olanlardır. biz de onları hor görüyoruz

0|1
    0|0
    • Müzik evrenseldir elbette, kimsenin yabancı müzik dinlemesine karşı çıkmak şöyle dursun bende destekliyorum ama kendi müziğine burun kıvırdığında ben bir anlam çelişkisi yaşıyorum; o insana soruyorum kendini burada iyi hissetmiyorsan neden iyi hissedeceğin yere gitmiyorsun diye sormak geliyor, dimi yağmur hanım?

• Bu bakış açınızı öğrenmeyi çok istemiştim, çünkü yapabileceklerine inanmayan ve cesur olamayanlar maalesef ülkemizin önemli kademelerinde söz sahibi... Teşekkürler cevabınız ve yorumlarınız için...

• söz sahibi olmayan ama özenti olan bir sürü insan tanıyorum.. rica ederim

• Sizdeki "etiketleme" hastaligi nerden geliyor, siz bu sekilde gozu kapali genelleyip bu kefede gorebiliyorsunuz madem o zaman o bahsettiginiz insanlar da sizi "arap ozentisi sınırcı musluman "olarak gorebilirler, bir tarafi elestirdiginizde aynisini kendiniz yapiyorsunuz kusura bakmayin

0|0
    0|0
    • Profilimi okursanız ben evrenselliği savunan biriyim, yanın ezilen kim olursa olsun yanında olan biriyim. Etiketleme ve yaftalama demeyin lütfen, benim 36 yıllık birikimim neticesinde edindiğim hem akademik bilgim, hemde hayat tecrübelerimin ışığında oluşan analizim. Lütfen, amacım polemik yapmak değil...

• özentilik dersek daha iyi olur :)

0|1
    0|0
  • Batıyı büyütüp, ülkemizi hor görür birde bunlar.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• el-ezherde okuyup etrafa 9 yasında kızla evlenılır dıye fetva vermektense,olmuş esmayı dıger kabırdekı furkana ıstemektense gerdege arabıstanda gırmeyı marıfet saymaktansa ,gıyım kusamı kapkara carsaflar ardında yasamaktansa 1 kadın kesmez 4 karı almalıyım demektense,kadınla ılışkıyı gunah sayıp essekle ılışkıyı munasıp gormektense batı hayranı olmayı tercıh ederim

0|1
    0|0
    • Bu bahsettikleriniz sizce başka medeniyetlerde olmuyor mu? Afrika medeniyetini ele alalım veya Rusya ve Çin gibi ülkeleri analiz edelim veya büyük ve süper güç gördüğümüz ABD'yi? Bunu neden dinle bağdaştırıyorsunuz, İslam dini mi söylüyor öyle olmalarını? Unutmayın Osmanlı Devleti yıkılırken bulunduğu çağda dünyanın 5'inci süper gücüydü. Bugün 86'ncı sıralarda güç bakımından... Okumak ve entellektüel birikimi artırmak gerekir diye düşünüyorum!

• aynı duyguları paylasanları gormek umutları arttırıyor,tesekkurler

• Asıl ben size çok teşekkür ediyorum; hem cevabınız ve hemde yaptığınız yorumlarınızla zahmet ettiniz. Sağolun, varolun...

• Bir hastalık. Bilim insanları bunu, "Batizm sendromu" olarak nitelendiriyor.

0|1
    0|0
    • "Batizm Sendromu"nu ilk defa duydum ve merakımı af buyurun Google arama motorunda arattırdım. Bahsettiğinize benzer bir bilgi bulamadım? Biraz daha açar mısınız?

• Akademik eğitim alıyorsunuz sanırım; akıl akıldan üstündür lafını çok severim. Çözüm önerilerinizi var mı? Belki sizden öğrenmek durumunda olduğum şeyler vardır; çünkü her insanı okunması gereken bir varlık gibi görürüm... Sizinle münazarayı çok önemsediğimi de belirtmek isterim.

• Bunun çözüm önerileri oldukça kısıtlı olup, teorik olarak somutlaştırılamaz ne yazık ki.

Mesela paranın ve sınıf ayrımının ortadan kalktığı, herkesiz her yere eşit mesafede yakın olacağı ve sadece yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılacağı bir dünyada, bu tür sorunlar otomatik olarak ortadan kalkacaktır.

• Avrupa bizden 100 sene ileride olduğundan oraya duyulan ilgi normaldir. Zira 500 sene gerideki islam ülkelerine özenecek halleri yok.

0|1
    0|1
    • İslam bir etiket değil ki, bundan önceki asırlarda da İslam medeniyeti tüm medeniyetlerinin önündeydi. Ama buna rağmen bunu göz ardı ederek büyük bir aşkla ve şevkle bağlılar. Ayrıca Batı daha bugün erdemin ne olduğunu bilmiyorken Doğu toplumlarında hala erdem en önemli km taşı olarak önümüze çıkıyor, buna ne derdiniz?

• İman zayıflığı tüm beşeri, insi ve ruhi hastalıkların başıdır; araştırmak istiyorsanız tasavvuf ilminden başlayabilirsiniz...

• Yaklaşık 4 senedir imanım yok. Herhangi bir ruhsal hastalığım da yok.

• özentii

0|0
    0|0
Yükleniyor...