"Bayan" mı? "Kadın" mı?

Soru başlığından sanırım anlaşılmıştır. Hanım arkadaşlar, size "bayan" diye hitap edilmesi sizi rahatsız edermi? Daha doğrusu tanımlama yapılırken "bayanlar" mı yoksa "kadınlar" kelimesi mi size itici geliyor?

Bir arkadaşımdan, kadınların kendilerinden "bayan" diye bahsedilmesinden hoşnut olmadıklarını duymuştum

link siteye bakınca, rahatsız olan epey bir kadın varmış gibi görünüyor.

Ne dersiniz?

Güncellemeler:
Kelime kullanımında sanki "bayan" baymayan" gibi bir anlam doğuyor. Yine de en iyi kararı hanımlar verecektir. En nihayetinde onlar için kullanıyoruz.

0|0
10|4

En İyi Kız Görüşü

• Bayan bir cinsiyet ismi değildir kibarlık yapmak için söylenir ama ben kendi adıma konuşuyorum ben de kadın denilmesi taraftarıyım. Ama yani biri bana kadın bakar mısın derse çakarım bir tane. Kadın hitap şekli değildir cinsiyetimizin adıdır.

0|1
    0|0
    • "afedersiniz kadın" denilmez tabi ki.. Ama "afedersiniz bayan" yerine "afedersiniz hanımefendi" demek daha mantıkjlı değilmi? Aslında düşünüyorum da, "bayan kelimesinin kullanım yeri çok fazla değil. Ben genelde sitede yazarken "hanımlar" veya "hanım arkadaşlar" demeyi tercih ediyorum

• Yani ben hitap şeklinde "bayan" kullanılmasından hoşlanmıyorum. Dediğin gibi "hanımlar" ya da "hanımefendi" daha kibar ve centilmence geliyor bana. Erkeklere de hani "erkekler bakar mısınız" denmez "beyler" denir "beyefendi" denir. Aynı mantık.

Kızlar Ne Diyor 9

• Kadın en iyisi.

0|1
    0|0
  • cinsiyet belirten kelime kadindir. bayan bir hitap seklidir. ikisinin kullanim yerleri ayri. ama bayan kelimesini "kelime" olarak begenmeyenler var.dogrudur. bende onlardan biriyim. muadili " hanim"dir. bayan yerine hanim denmesini tercih ederim.dilimizede daha yatkin. bayan cansu

demiyoruz, cansu hanim diyoruz.

ikilem yaratan kadin-kiz ayrimidir. bu ikilemde benim tercihim "kadin"dir.

0|1
    0|0
  • hanımefendi

0|1
    0|0
  • ben kadını kaba buluyorum. bayan denmesinden hoşlanıyorum. daha kibar, nazik. tam bir beyefendi ağızı. :)

0|1
    0|0
  • bayan deme

0|1
    0|0
  • bayan denmesi daha kibar bir tabirdir bir bayan olarak düşüncem bu yöndedir..

0|1
    0|0
  • Birebir kişiye hitap ediyorsan hanımefendi demelisin, konuşmada ise kadın.

1|1
    0|0
  • Bacım deme de

0|1
    0|0
    • Ha evet, bir de o var... "Bacım, abla" gibi hitaplar niye itici gelir? Ben bir keresinde, benden yaşça büyük bir kadına "abla" diye hitap etmiştim. Beni tersledi "ben nerden senin ablan oluyorum" dedi. Şaşırdım.

Halbuki biz erkekler (senin de defalarca gördüğün gibi) birbirimize hiç tanımasak da çok rahat "abi, abiciim" diye hitap edebiliyoruz..

• Abla de teyze de hatta benim için no problem. Ama bacı kelimesi çok fena :X sebebini ben de bilmiyorum :D

• Kadın diye tanımlanmalı. Bayan diye hitap edilmeli.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• ben yakin arkadaslarima takilirim bazen. sunu sole yap kadin adami ayar etme kadin falan takilirim :)

0|1
    0|0
  • Bayan ne abi ne bayıyo ya ? kız sıfatıda cinsel ayrım çağrıştırıyo arkadas en iyisi ''Kadın''.

0|1
    0|0
  • Hanımefendi :D

0|1
    0|0

• Kadin

0|0
    0|0
Yükleniyor...