Tanrının kadın yüzünü tanıdınız mı?

İslam dininde pek fazla yer verilmemiş olsa da, yahudilik ve hristiyanlık gibi semavi dinlerde de var olan bir konu. Tanrının dişilliği...

Ki bu dinlerin temel aldığı eski pagan dinlerinin tümünde tanrıdan çok tanrıçalar hüküm sürmekteydi.

Mısır ve yunan mitolojisinde bile, baş tanrılar erkek olsa da, bunlar yalnızca felaketlerin ve kötülüklerin kontrolüne sahiptiler.

İnsanlar bolluk ve bereket için her zaman tanrıçalara dua etmişlerdir.

Tanrıça kavramının, yani tanrının dişilliğinin açıklamasında kullanılan bir diğer husus da doğanın kadınla olan benzerliği.

-Kendisine sunulanı geliştirip geri vermesi.

-Dönüştürme gücü.

-Döngüye sahip olması.

Güncellemeler:
Şahıs olarak, dinsiz bir insanım. Zaten bu anlattığım durumda da fark ettiğiniz üzere islamın yarattığı bir tanrı kavramından söz etmiyorum. İnsanlık tarihi boyunca var olan inançlardaki ortak noktadan söz ediyorum. Eski inançlardaki doğaya tapınma mantığı da buna dahil. Nitekim "Tabiat Ana" kavramını da aklımıza getirebiliriz.
istediğim tartışmayı yarattım. bazı arkadaşları az da olsa düşünmeye sevk edebildiysem ne mutlu bana.

Zaten düşünen, açık algılı arkadaşlara da destekleri için teşekkür ederim.

Neyse, kavga etmeyelim, müzik dinleyelim; link

0|0
8|13

En İyi Kız Görüşü

• Bence tanrilar da evrim geciriyor. Bize en yakin topraklara baksan da oyle. Tanrica inanna--->ishtar-----> lilith gibi. Destanlarin cogu kuranda zaten var. Tanri icin kapanma teee sumerlerden kalma bir gelenek. Sumerlerde rahibeler kapanirdi. Tanrica inanna icin. Bunu teist birine anlatamazsin zaten. Eline mitoloji kitabi alip, diger eline kuran, incil, tevrat karsilastirma yapamaz. O durum zaten inandigindan beri offlinedir.

Ya bir de teistlerin tanrisinin yaptiginin hepsini, politeistizmdeki tanrilar da yapar. Ozellikle yaratimla ilgili savlarla geldiklerinde cok komik duruyor.

0|3
    3|1
    • Çok doğru ve güzel bilgiler hanımefendi, teşekkür ederim yanıtınız için.

• @Seboist:

Yaradilisin gereksizligini savunan bir insana "yaradilisindan oturu" lafi kullanman da ilginc bir durum. Cezaevlerini dolduranlar ne peki? Sizin inanciniza gore zaten gunahsiz kul olmaz. Korku kultursuz de erdemli olabilirsin. Oldukten sonra donguye katilacagim.

• İnsanların inançla insanlığı karıştırması ne acınası. Üstelik inandıkları dinlerde son derece insanlığı katleden öğüt olmasına rağmen. Suçlarla inançsızlığı özdeşleştirmek, ne kadar acınası. Ama arkadaşlara acımıyoruz, kızmıyoruz da, "yaratılışları" nedeniyle kabulleniyoruz :)

Kızlar Ne Diyor 7

• tanrıça absürt bir kavramdır bence

allahın (c.c) cinsiyeti yoktur yarattığı herşeye tecelli etmiştir ama bunun cinsiyetle alakası yoktur

şükredilecek tek şey yaratıcıdır ve allah ehaddır ,doğamaıştır doğurmamaıştır,

tanrıyı taımıyorum kaçtane var bimiyorum

inandığım ve tek gerçek olan yanlız allahtır

beka sahibi yanlızca odur

2|2
    3|2
    • ahdajsldka Nasıl da ezbere laflar bunlar yahu. Düşünmek yerine öğretileni aktarmanız süper olmuş hanımefendi :)

• ahahah :) 2 eksi

bunlar hayatın gerçekleri ikna çabam yok herkez bildiğini okusun

düşünmenin ne olduğunu bilseydiniz zaten böyle mantıksızca bir soru sormazdınız

dünya üzerindeki siteme bakıp, insanların üzerindeki biyolojik sisteme bakıp zaten yaratıcının nekadarda mükemmel olduğunu görüp şükrederdiniz böyle bir soru sormak yerine

• Tanrım olmadığını belirtmekle beraber tanrının erilliginin tek tanrılılardan sonra oldugunu dusuniyorum.her nekadar islamda tanrinin cinsiyeti olmadigi savunulsa da toplumumuz zaten ataerkil bir yapıda ve güç erkekle bagdastirildi herzaman.degismesi icin daba cok ugras gerek.yargılardan arınmıs bir toplum gerek.egiltim gerek .bu egitimin nesnel olmasi gerek

0|0
    0|0
  • değişir tabi semavi dinlerde tanrı erildir. hepsinin çıkış noktası aynı çünkü nasıl hristiyanlıkta dişi oluyor anlamadım.

0|0
    0|0
    • Hristiyanlıkta da eril. Lakin onlarda Meryem tanrının dişil yüzü olarak bazı mezheplerce kabul edilmekte.

• Tanrıça kavramını ilahiliğin dişil yönünü nereden bilsin "Allah baba" diye büyütülen insanlar.Eril kökenli ataerkil bir dinin hüküm sürdüğü bu topraklar da bir zamanların tapınakları yakılıp yıkılmış.Kendi dininden başkasını kabullenmeyen,saygı göstermeyen ve açık okumayan bir insan topluluğu.Kahlo'nun cevabını tekrarlamaya gerek yok,aynısını yazdım say...

Kutlu olsun deyip durdukları "kut"un bir Türk tanrısı olduğundan habersiz,kurban kesmenin binlerce yıllık bir adet olduğunu bilmeyen insanlar.İslamiyetin yarısı paganizmin çarpıtılmışıdır ama anlamazlar anlayamazlar okumuyorlar çünkü.

0|0
    0|0
    • Ne de güzel yazmışsınız hanımefendi. Saygıyla selamlıyorum sizi huzurunuzda eğilip. Bilgilerin ışığı yolunuzu aydınlatmaya her daim devam etsin.

• soru ne

0|0
    0|0
  • islam dinini sevmiyorsunuz sanırım

0|0
    0|0
  • Tanrının cinsiyeti yoktur hiç bir ilahi dinde de böyle bir şey yok. Mitolojik uydurmaları referans alarak konuşmak boş muhabbettir

2|0
    1|1
    • bak bak bütün ilahi dinleri de bilmiş hanımefendi :) Hristiyanlıkta 'Bakire Meryem' tanrının dişi yüzü olarak aktarılır. Hatta çoğu kilise bu öğretiyi esas alır. Vatikan ve diğer kiliselerin arasını açan en büyük sorun da budur.

• Tahrif edilmiş Hristiyanlığı zaten mitolojik uydurmalar esir almıştır

• bütün dinleri uydurmalar esir almıştır

Erkekler Ne Diyor 13

• tam bilmiyorum ama islam dininde var merhameti doğuran merhameti sonsuz yazamadım bismillahın anlamı o

0|1
    0|1
    • Doğru bir tespit. Ki islam, tanrıyı en çok erkekleştiren dindir. fark edişin güzel.

• şimdi düşündümde eğer tanrı gerçtekten varsa arı kovanlarının kralice arıları işci arıların erkek olması falan :D öbür tarafta siki tutcagımız anlamına gelir :D

• Kur'an'da Tanrı, kendisinden "o" diye bahsederken (ki niye "o" diye bahsediyor onu da anlamış değilim), erkekler için kullanılan şekli ile kullanır...

Bu da müminler için fazladan bir detay olsun...

1|2
    2|2
    • :) Sence de kur'anı okumak içindeki mantıksızlığı anlamak için yeterli değil mi?

• Arkadaş mazoşizmi hakaret olarak algılamış :D

• iltifat mı,nerden biliyon,benim dinim bana huzur mutluluk veriyor,inanmıyorsan efendi olup herkesin inancına saygı duyacaksın.

• valla gerçekten güzel tespit yani

0|2
    2|1
  • güzel bir konuya değinmişsin.bence kavga edilecek bir durum yok.zira bahsettiğin husus arap dilinin yapısına kadar yansımıştır.varlıklar çoğaltılıp çoğaltılamadıklarına göre erkek ya da dişi olarak isimlendirilir arapça'da.sen Allah'ın yaratmasıyla,dişilik arasındaki bağdan bahsediyorsun sanırım.Bunu çaresiz ve ilmi almayan insanoğlu kadının doğurma yetisiyle açıklamak zorunda kalmıştır.sonuçta ortada bir varlık vardır.ve bu varlığı da yaratan bir başka varlık vardır.ancak bunun öncesi olmamalıdır.bunu da insanoğlu o dönem dişinin doğruabilme kabiliyetiyle eş tutabilmiştir.bunu o şekilde açıklayabilmiştir.ancak burada bir eksik vardır.ona da yukarıda değindim aslında.ALLAH YARATILMAMIŞTIR.Yani öncesi yoktur.En önce olan ve sonsuz öncede var olan o dur.Oysa ki pagan kültüründeki tanrı/tanrıçalar için bu geçerli değildir.Çünkü onlar tanrılarını insanlarla özdeşleştirdikleri için onlarında doğması gerektiğini düşünürler.Yüce Allah,Kur'an-ı Kerim'de ne doğduğuna ne de doğrulduğuna bunun için dikkat çeker.

0|0
    0|0
  • Mantıklı gelmedi bana , tanrı dediğimiz karmakarışık bir nesne , hatta antimadde desekte olur, demekken , dişi olduğunu düşünmek saçma bir bakış açısı olur biraz

1|0
    0|1
  • pardon ben soruyu fazla okumadım sadece sonunu okudum atareyiz olduğunu bilmiyordum bing bang diyorsun yani

0|0
    1|0
    • Dinsizlik ateizm demek değildir dostum.

Ayrıca big bang de teorilerden sadece bir tanesidir.

• dünya bana hem de o kadar güzel ki ;)

• iyi yaşa çünkü fazla ömrün yok .)

• sanki bana hep erkekmiş gibi gelir belki daha rahat içimi döküp dua ettiğim için olabilir :)

0|1
    1|0
  • Kur an da yer belirtemesemde kadin ile ilgili yerler bar zaten iyide anlattigi icin diger dinlerdeki gibi cok abarti yapilmamis.ayrica hz.muhammed in yasam yillari boyuncada kadin ile ilgili verdigi mesaj.var.muslumanlikta erkek on plandadir ama kadinda ona es yaradilmistir der.fikih cilar biraz erkek aklina gore yorumlarlar ve kadini ikinci planda birakirlar.bence

0|0
    0|0
  • tanrt eşcinseldir 0 yani

1|0
    0|0
  • dinsizsin madem niye dinle uğraşıyon,Allahla uğraşıyon.sanane biz istediğimize inanırız

2|0
    1|1
    • Dinsizlikle tanrı inancı farklı kavramlar olduğu için. uğraştığım din değil, tanrı inancı. sığ düşünmeyi bırakacaksınız bir gün, inanıyorum :)

• Ve hoşgörü baş verir... :)

• kim kime baş veriyor,niye güvenmiyon,ne oluyo,bence sen bir psikoloğa git.sanırım benim anlamadığım fakat kendi içinde bazı senaryolar yazıyorsun.sanırım senin psikolojin bozuk

• Allahın hiçbir eşi ve benzeri yoktur.islam bunu söyler.

1|0
    1|0
  • Neden dinsizsin haydi konuş benle :)

0|0
    0|0
    • Kendi inanç sistemimi açıklayabilecek bir din olmadığı için :)

• genelev gibi cennetin içine dolu dolu kadehler ve genç kızlar koyan bu dünyada 3-4 kadını helal kılan tanrı mı

• aynen o Allah'tan bahsediyor arkadaş.

• Bu site için upper bir soru olmuş, bekleyip görelim cevapları..

1|2
    1|1
    • Sorarken düşünmedim değil dostum :) Bunun upper olduğunu düşünmüş olman bile en azından senin için upper olmadığını gösteriyor :)

• Soruya gore cevap.

• Bu soru sayesinde daha da güzel sorular sormaya karar verdim. İkinizin payı yadsınamaz. Uğramıyordum buralara hiç, güzel başlangıç oldu :)

Yükleniyor...