Türk toplumunda Kürtlere karşı neden hep bir ön yargı var ?

Arkadaslar sorum gayet net Türk toplumunda Kürtlere karşı neden hep bir ön yargı var ? Böyle Türk lerin alt sınıf vatandaşları olarak görülüyor toplumuzda ben hümanist bir insanım kürdüde lazıda çerkezide gürcüsüde bizden sadece neden bu kadar ön yargıya maruz kaldıklarını merak ediyorum ?

0|0
626

En İyi Erkek Görüşü

• 1900 sonrası türkiye tarihini bilmeyen cahil insanlar için çok normal.bu insanlar durduk yere ayaklanmış gibi tepki veriyorlar. işkence onlara yapılmadı tabi kendileri köylerinden sürülmedi.

bir de genel olarak cahil falan derler. şunu kafalarına sokmaları lazım her toplumun cahili vardır kültürlüsü vardır kaldı ki bana kalırsa o bölgede yaşayıp az çok siyasetle ilgilenen bir insan düşünme kapasitesi açısından burdaki insanların çoğundan ileridedir.

kürtler cahil diyenlere hep tavsiye etmişimdir adananın köylerinden itibaren kuzeye niğde, kütahya, yozgat, kayseri civarlarına gitsinler de türk oğlu türk cahillerle tanışsınlar ;;))

1|1
    0|1
    • Katıldım,iç anadolu halkı felaket cahil

• Kürtlere ayrı toprak vermek, ırkçılık değil mi? Yoksa kürtler bunu mu tercih etti?

• Batı anadolunun Yunanlıalra eyalet edildiğini biliyordum. Bana yolladığın şekle bakarak, her yerin ayrı bir eyalet olduğunu şimdi fark ettim.

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 25

• Kürtlere karşı kimsenin bir önyargısı yok aslında... Bazı kürtler veya kürt olduğunu iddia edenler, PKK ve Apo propagandası yapıyor...

Bu bayrak altında, bu toprak üstünde yaşamaktan mutlu olan herkes birdir, eşittir...

0|0
    1|1
  • kendini bu ülkenin vatandaşı olmaktan soyutlayan herkese karşı önyargı ile yaklaşırım

bana faşist mi diyeceksin de

bu ülkenin ekmeğini yiyen bu ülkeyi sevecek

sevmiyormu o ekmek yediği yerden kurşunu yiyecek !

bu lafımdan kürtlere karşı bişey çıkarma

dediğim şey Türkü Kürdü Lazı Çerkezi vs. vs. kapsıyor

0|0
    0|0
  • Ben ırkçı yaklaşıma tamamen karşıyım. biz insanlar bir dünya paylaşıyor ve hepimiz nitekim insanız. ve hepimizi allah yarattı. bizler yaratanın gözünde bir olduktan sonra sen yaratılan olarak istediğin kadar ayırım yap

0|1
    0|0
  • lazlara kimsenin bir şey dediği yok farkındasındır da bunun... kürtlere karşı bir ön yargı oluşmuşsa bu pkk dan dolayıdır.. ve çogu kürdün bunu desteklemesidir sebep.. şahsen diyarbakırlı arkadaşım var.. bayragını vatanını sever. ve hatta laptobunun arka plan resmi türk bayragıdır böylesine kimse laf söylemez sanırım...

0|0
    1|0
  • Amaç ülkeyi bölmek olduğu için zamanla aramızı açtılar oyunlar oynandı...ama nsan bilmediği şeylerden korkar demekki kürtler kendini topluma fazla anlatamıyor PKK gölgesinde biraz çekingen yaşıyorlar ee tabi bunda devletin etkisi oldukça manidar...

0|0
    1|0
  • 20. yüzyıla kadar, türk-kürt diye bir ayrım yoktu.

0|0
    0|0
    • 20. yüzyıla kadar niye yoktu? osmanlıda kürdistan eyaleti vardı çünkü adamlar iç yönetimini kendi yapıyordu

• link osmanlıcan varsa burada yazıyor. bilmem ne akrad deniyordu hatta. akrad kürt demek.

• osmanlıda heryerde eyalet sistemi var. kaldı ki kürtler bir ulus olduğu için kendi kaderini tayin hakkı vardır. ne zamandan beri ırkçılık oldu bu onu anlamadım

• herkesin lafı kürdü de çerkezi de lazı da başlatmayın millet ayrımından. Gururla çıkıp ''Ben Bir TÜRKÜM, M. Kemal ATATÜRK'ün milletiyim'' diyebiliyorsa ayırmam.

0|0
    0|0
  • hayat şartları türkiyenin gelişmemiş yerlerinde yaşıyorlar çoğunluk ya ama aralarında çok zengin olanlarda var ama genel olarak vasar şimdi şimdi memurlar falan çıkmaya başladı akılları başına geldi durumu iyi olanı kimse dışlayamaz ki ondandır

0|0
    0|0
  • Kürtler veya Türkler konusunda değil ama bazı ırkların gerçekten normal insandan aşağı olduğunu düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • kanında bölücülük olan herkese önyargı kralını yaparım.

0|0
    0|1
  • hümanist bir insan değilsin çünkü hümanist insan genelleme yaparak böyle soru sormaz.ben türk olarak kürtleri çok seviyorum ve türk ve kürt halkı birbirini iyi anlıyor.

0|0
    0|1
  • Hayır hiç bir Türk, bir Kürdü alt sınıf olarak görmüyor.

Kürtleri lekeyenler onların içinden olan insanlardandır, Kürdistan hayalindeki pkklılar, bdp vs. onları -senin tabirinle- alt sınıf tabakasına düşürenlerdir.

0|0
    0|0
  • Bazı zihniyetler Kürtleri PKK diye algılıyor

Yıllardır bu oyunlar oynanıyor Türkiye'de ve maalesef başarılı oluyorlar :/

0|0
    1|0
  • Öyle öğretilmiş onlara.Karadenizlilere teşekkür edebilirsin bunun için.

0|1
    1|0
  • oyle bır algı yok

sadece oyle bır algı varmış gıbı yaratılmaya çalışılıyor

0|0
    0|0
  • Yeter ki Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkan birey olsun, benim gözümde herkes eşittir.

0|0
    0|0
  • senin bunu görebiliyor olmanda garip ama

0|0
    0|0
  • türkiyede türk ırkçılığı yapanlarla kürt ırkçılığı yapanlar aslında aynı şeye hizmet ediyorlar.

0|0
    0|0
  • Cünkü algida bir problem var kürtlerin kendi özünü yasamak istemesini bir terör eylemi gibi görülürse önyargilar kacinilmaz olur

0|0
    0|0
  • kürt hareketinin nedenide bu hayin diyip geçmek işin kolayı.bu barış kalıcı olur umarım artık ölümler olmaz yaşasın halkların kardeşliği

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 6

• aslında teröristleri destekleyen kürtlere karşı tepki var . her kürde değil

0|3
    0|0
  • Ben hayatımdan memnun değilim ama verdiğim mücadeleden memnunum.Burda söyleyecek bir ton şey var ama gerek yok.Bazı insanların kafasındaki düşünceler kemikleşmiş bu yüzden kendimi tüketemem.Bu konuyla ilgili Ahmet Altan'ın çok güzel bir yazısı var bu konuyla ilgili.Empati yapabilseydi bu insanlar bugün bu önyargı olmazdı.Kimse çocuğuna bir isim koymak için AİHM'ye başvurmak zorunda kalmazdı.Gözaltında kaybolmazdı,halepçe olmazdı,roboski olmazdı,rojava olmazdı,evine ekmek götürmek için inşaatlarda yatıp kalkmazdı,bir çoğunun tabiriyle eşekçilik yapmazdı.Şimdi bu şartlarda yaşayan insanlar tek bir şey istiyor insanı haklarını.Bu ülkede bu şartlarda yaşıyorsun sonrada kalkıp birileri yediğin kaba s.çmayacaksın diyor..Eee efendim siz bu insanların hayatına bırakın s.çmayı afedersiniz ama s.ktiniz bu insanların hayatını şimdi kalkıp burası kırmızı çizgi geçme diyorsun...Siz o kırmızı çizgiyi elinize bulaşan kürtlerin kanıyla,çocuklarının yetim kalmasıyla,anaların feryatlarıyla çizdiniz o çizgide kürtlerin o haklarda kürtlerin.Şimdi dağılın hadi bakımm..

Bahsettiğim yazı. link

0|1
    0|0
    • senin türk olduğunu da belirtelim sonra pkk'li diye propaganda yapıyorlar <3

• tarafsız ve mantıklı düşünebilen çok insan var evet biliyorum

• gerçekten bu ön yargı var ve cok yanlıs ayrımcılık yapmak.

0|1
    0|0
  • Turkiyede yasiyorsan turksun. Turk olmak zorundasin mantalitesindeler.

0|1
    0|0
  • çünkü medya yüzünden.hepsi pkk ya destek vermiyor hatta ondan daha nefret edini de yoktur belki.medya hep pkklı kürtleri karşımıza çıkarıyor

0|0
    0|1
  • asla irkci bir insan degilim hic bir irkin ustunlugune ya da asagiligina inanmam genin insanin kisiliginde fazla rolu oldugunu dusunmuyorum. bence yetisme tarzi herseyden onemli onlarinadetleri bize garip bizmki onlra garip geliyor birbirmze ayak uydrmak hazmetmek grek ama bu biraz zor:/

0|1
    0|0
Yükleniyor...