Namaz kılarken neler söyleniyor ?

Günde 5 vakit namaz kılanları ele alalım. Her gün 5 vakit Allah'a aynı şeyleri tekrarlıyorlar. Sübhaneke, Fatiha, İhlas, Kevser, Tebbet, Fil, Ettehiyyatü, Salik ve Barik en çok Allah'ın huzurunda söylenenler.

Türkçe karşılıkları:

« Biz sana kevseri verdik, o halde sen de Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Asıl zürriyetsiz (soyu devam etmeyen) olan, sana buğzedenin (küfredenin) kendisidir. »

Evet, aynen bu söyleniyor. Hem de günde 4-5 kez.

Bir başka örnek:

« Ebu Leheb'in iki eli kurusun. Kendisi de kurudu gitti. Ona ne malı ne kazancı yaramadı. O da, gerdanında bükülmüş bir ip olduğu halde odun hammalı olarak karısı ile birlikte alevli bir ateşe atılacaklar. »

Bunlar allah'ın huzurunda söylenecek sözler mi? Ne anlamı var, ne amacı var ki bunlar tekrarlanıp durulur?

Devam edelim:

"Görmedin mi allah fil sahiplerine ne yaptı? Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı? Onların üstüne ebâbil kuşlarını göndermedi mi? Ki o kuşlar, onların üzerlerine pişkin tuğladan yapılmış taşlar atarlardı. İşte bu atışlar onları, yenik ekin yaprağı gibi paramparça ediverdi."

Salavatlara ne demeli:

Allahım; İbrahim ve ailesine verdiğin salluyu (desteği, nimeti, değeri, saygıyı) Muhammed ve ailesine de ver. Allahım; İbrahim ve ailesine verdiğin zenginliği-bereketi Muhammed ve ailesine de ver.

Bu dualar Türkçe yapılırsa, insanların anlayıp dinden vazgeçeceğini düşündükleri için midir arapçada ısrar ediyorlar ?

0|0
8|6

En İyi Erkek Görüşü

• edison müslüman değildi ama sen kuran-ı kerim oku diye ampulü icat etti.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Anlamı yok mu? İlk yazdığın surede sen Allah'ın dilediklerini yerine getir; sonu gelen sen olmayacaksın diyor.

İkincisinde peygamber efendimize yapılan eziyetin sonucunda yapılanları söylüyoruz; her namazda peygamberimize yapılanları tekrar tekrar hatırlıyoruz(amaç bu)

üçüncüsünde itaatsizliğin, sapıtmışlığın sonucunda neler olduğunu söylüyoruz.

dördüncüsünde de peygamber efendimizin ailesi ''müslümanlar'' olduğu için, biz bunları biliyoruz, hatalardan uzak duruyoruz, bize de hayırlı bereketli işler nasip eyle diyoruz.

Türkçe okuyunca çok mantıklı oldu bak!

1|2
    0|0
  • Neden mı Arapca?

Buradakı dıger ınsanlar surelerı acıklamıs.

Ben ıse neden arapca oldugunu soyleyeyım;

Kuranı kerımın orjınalı arapcadır.

Ve Kuranharfı harfıne Allah kelamıdır.

Ama meal, ınsan kelamıdır.

Yanı bılgısı olan ınsan oturmus okumus anladıgını yazmıs, bence boyle demek ıstıyor demıs.

Kuranı Kerımın 3000 bınden fazla tefsırı bulunmakta ve bunlarında bır suru cıldı var.

Ve ondan da fazla mealı. Pekı hangısı baz alınarak yapılacaktı ıbadetler, hangısı secılecek?

Bu konuda bedıuzzaman hazretlerı soyle demıstır; "acaba kendıne musluman dıyen bır adam dunya menfaatı ıcın bır gunde 50 kelıme okullarda veya ısı ıcın yabancı kelıme ogrenmektedır. Ancak aynı adam 50 senede ve her gunde 50 defa dedıgı Subhanallah La ilahe illallah Allahu Ekber veya Fatıha Ihlas gıbı surelerın anlamını bılmıyorsa, 50 defa hayvandan daha asagı dusmez mı?"

demıssın kı, türkçelerını ogrenseler dınden cıkmalarından mı korkuyorlar;

ornek vereyım; 17-18 yaslarındakı genc namaz kılmasa bıle omru boyunca ıkı yuz bın defa Allahu Ekber sozunu duymustur. Ancak bunu bu kadar duydugu halde bır anlamına bakmıyorsa, o ınsanın zaten o tarakta bezı yoktur, adam olmaz.

Sen o kadar duydugun veya soyledıgın seylerın anlamını merak edıp bakmıyorsan zaten senın ıcın yapılabılcek bır sey yoktur.

Ayrıca ben Türküm Ibadetlerımde Türkce olsun dersem kurtte ben de kurtum ıbadetlerım oyle olsun der, laz da ben lazım ıbadetım oyle olsun der ıse, hem evrensellıgı bozulur hem de ınsanlar mıllıyetcılık sevdasına duser ve bırbırlerını ıbadet olarak bıle dıslar. Oysakı Allah tum mumınler kardestır der.

Ve peygamber efendımız, arabın arap olmayandan, arap olmayanında araptan ustunlugu yoktur, ustunluk takvadadır der.

Oysakı ıcımızden bazı karaktersızler arapcayı ve arapları kotuler sureklı, bızım dılımız var kend dılımızde ıbadet edelım der araplar pıs der veyahutta. Pekı sorarım; peygamber efendımız kımlerın ıcınden cıktı? Araplardan. Yanı aynı zamanda Peygamberımızden de uzaklastırmaya calısırlar.

tum araplar kotu dıye dıye Peygamber efendımızı de kotu dedırttıler, pıs dedırttıler.

Uyumaya devam edın.

Ayrıca soran arkadas sende ınancsızsın kı, Türkçe okusalar dınden cıkarlar demıssın.

O halde cevap verırım; zaten anlamını bılmemız farzdır.

Bunun yanı sıra o kadar tefsır meal yapılmıs bır o kadardan fazla da okunmustur. Anlayan ınsanların hangı bırı dınden cıkmıstır?

Ben okudum ama cıkmadım gordugun gıbı.

Kendı kafanda uydurdugun her seye ınanma.

Saygılar.

1|0
    0|0
    • şu yukardaki sureleri günde 5 kere tekrarlamak ne için? yahu bu ebu leheb ne kadar şerefsiz bir adamış ki 1500 senedir günde 5 kere lanet okuyorlar ona? birde peygamber arapların içinden çıkıyor allah arapça kitap indiriyor ve arapça okunmasını istiyorsa allah araplara öncelik vermiş mu ? mesela güney amerikada yaşayan biri allahınn dinine girmek için illa arapça okumak öğrenmek ve o şekilde mi ibadet etmek zorunda ve ben bu varsayımlara en az 100 tane daha çelişkili soru örneği çıkarabilirim.

• arada cok fark var. Islam hakkında pek bır sey bılmıyorsun anlasılan. Burası Islamın oldugu ulkelerden bırı o yuzden burada arapca okunmalıdır yanı Allahın kelamıyla. Ama Islam dısında kalan yerlerde ıse ornegın bır londra bır amerıka gıbı buralarda kendı dıllerıyle ıbadet edebılırler. Bunun bellı kuralları vardır bu konuda.

Gelelım dıgerıne; cehalet ıcınde olan arap toplumuna peygamber gonderılmıs. Arap toplumunda ıngılızce kıtap ındırıp ıngılız peygamber yollasaydı, anlasılmazdı.onemı kalmazd.

• anlamsız dediğin şeyleri anlamak için biraz çaba sarf etmen gerekir!

kevserde;Rabb'in için ibadet et ;sana küfredenin soyu devam etmicek diyor..

tebbet suresinde peygamber efendimize yapılan eziyetler karşılığında ebu lehebin çekeceği azab belirtiliyor;bu surede kötülüğün bir cezasının olduğunu günde 5 vakit tekrarlayan Müslüman kötülük yapmaktan çekinir

fil suresinin anlamında da kötülüğün cezasız kalmadığı;Allah'ın kudretinin büyüklüğü belirtilmiş(fil olayını da incelersen Allah'ın kabe yi koruduğunu anlarsın vede müslümanların kıblesi kabedir).

salavatlarda da müslümanlara;peygamber efendimizin ailesine bereket,kazanç diliyoruz..

yani hiç bir mantık hatası yok! Arapça diye ısrar ediyorlar demişsin ama Kuran-ı Kerim'in meali ve tefsiri var her yerde ! 5 vakit namaz kılanlar da anlamını bilerek namaz kılıyor bu arada.benim bu sayfa da gördüğüm tek mantık hatası ;senin densiz sorun.Aklı fukara olanın fikri ukala olurmuş !

1|0
    0|0
    • cok guzel acıklamıssın...

• senın amacın ogrenmek degıl

anlamını bılselerdı dınden cıkarlardı bundan mı korkuyorlar demek ogrenme amacı tasıyamaz. Bu arkadas anlamlarını acıkladı ben ıse neden arapca oldugunu. Ama sen hala okumamıs gıbı davranıyorsun. Yaptıgın elestrı degıl; muslumanlarla dalga geceyım kafasını yasıyorsun resmen.

• Kesinlikle katılıyorum ve destekliyorum

• Peygamber efendimize yapılan eziyetler karşısında ve durmadan allahın ona gönderdiği hiç pes etmeden tüm cihana yaydığı için bu rabbimin ona ve ailesine ödüldur. Tüm müslümanlar onlara namazlarında bu şekilde dua ederler. Allahı inkar edenler peygamber efendimize hain tuzak kuranlar onu öldürmek isteyenler yapılan bir çok eziyetleri allah en sevdiği kuluna bunları yaptıkları için bütün müslümanlar onlara her gün beddua ederler çünkü bunu hak ettiler. Ebu lehebin elleri kurusun tabi.usenmedn yazmışsınız bir de

1|0
    0|0
  • hayır kardeşim aslı arapça olduğu için.. bunlar Kur'anımızdan parçalar.. Allah'ımızın sözleri.. ders almamız için bunlar..

0|0
    0|0
  • Allahın huzurunda söylenecek sözlermi dediklerini o Allah indirdi unutma.. burda sorulacak soru değil bu git bir din adamına - alimine sor bence, yanlış yerde ve yanlış bir soru..

0|0
    0|0
  • Her şeyden önce Yüca Allah bizlere böyle emretmiş dolayısıyla bizler de böyle kılacağız. Bende Kuran'ın Türkçe mealini okudum Kuran aynı zamanda bir ilim kapısıdır fakat Arapcası okunması emredilir.

0|0
    0|0
    • Kuran'ın neresinde yazıyor arapça okunması gerektiği?

• Kur'anda yazmıyor ben Kur'anın Türkçe açıklamasını da okudum. Evet Kuran'ı Arapça okumak anlamsızdır çünkü O bir kılavuzdur ve insanlığa bir yol gösterici kurtarıcı, rehber olarak gönderilmiştir. Ancak namaz daha farklıdır ve bizlerden bu şekilde kılınması istenmiştir. Namazın farkı dillerde kılınması hem aslını bozacak hem de insanlar arasında anlam kargaşasına neden olacaktır. Dolayısıyla hiçbir kıraat, aslının yerini tutamaz. Dolayısıyla biz de Arapça kılarız.

• aferin. en azından namazda okunacak duaları biliyorsun

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Dünya işleri için lügatlar dolusu yabancı kelimeyi ezberleyenler, ebedi saadetin reçetesi olan ibadetlerimiz için Allah kelamından bir sayfalık ezberi fazla buluyorlarsa, şu gerçeği hatırlasınlar: Allah'ın, bizim ibadetlerimize ihtiyacı yoktur. Ona ihtiyaç duyanlar sadece bizleriz. Daha bir şey demeyelim biz :)

1|0
    0|0
  • yoo.illa arapça olacak diye birşey yok.fakat arapça olması,sevabı katlar.bunları eleştirmek ise bizlere düşmez.sende bende,hepimiz aciz birer kuldan ibaretiz.dediğim gibi,bizlere düşmez.

0|0
    0|0
  • Allah peygamber düşmanlarına çetin azabı verecek,peygamberine en çok çileyi çektiren ebu lehebin sonu hazin olacak ,rabbimiizn kutsal kabesini yıkmayı düşünenleri mevlamız yerle bir etti.namazda bunları okurken rabbinin şanını düşün.dualarda peygamberine jesti .mealden öte tefsir de gerek süre ve duaların anlamı için .

0|0
    0|0
  • asıl ibadet dili arapçadır, insanların sadece dediğin bu ayetleri okumaları namaz kılmanın basitliğini göstermez bilmeyenlerin acizliğini gösterir. nitekim 6666 adet ayet var ve bunlardan herhangi birinin okunmasıyla namaz olur. bu kadar az ayet bilmemiz bizim suçumuz, hemde manasıyla bilmememiz...

0|0
    0|0
  • bunları anlaman icin daha cok fırın ekmek yemen lazım kardeşşş

0|1
    0|0
Yükleniyor...