Amin'in Amon'dan geldiğini biliyor muydunuz?

Her duanın sonunda kullandığımız "Amin" (Amen) sözcüğünün, Mısır Tanrısı Amon'dan geldiğini, bu sözün anlamının "saklı olan" olduğunu ve Mısırlılardan İbranilere, onlardan da Araplara geçen bir söz olduğunu, aslında hiç bir İslami kerametinin olmadığını;

biliyor muydunuz?

Güncellemeler:
Dipnot: Kuran'da var diyenler için daha detaylı bilgi için:

"Âmîn kelimesi Kur'an'da geçmemek­tedir. Ancak Hz. Peygamber çeşitli hadisleriyle imamın Fatiha sûresini tamamlamasının arkasından cemaatin âmîn de­mesini istemiş (Buhârî, “Tefsir”, 2; Müs­lim, “Salât”, 62, 87.) ve kendisi de namaz kıldırırken bizzat söylemek suretiyle, Fâtiha'yı yalnız duyanın değil okuyanın da âmîn demesi gerektiğini göstermiştir."

0|0
9|8

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 8

• Amin Kuran-ı Kerim de geçer. Keşke buraya yazmadan bir okusaydın

0|1
    2|2
    • Müslüman geçinmeyi bırakın lütfen ve bana Kuranı öğretmeyi de bırakın, zira kendiniz önce öğrenmelisiniz. Kuranda Amin sözcüğü geçmez. Elinin altında google var, karanlık çağda da değiliz ki. Yazarsın googleye Kuranda Amin var mı diye, olur biter.

• he oneden.

• Mutnojmet nereden geliyor biliyor musun peki?

Mut kim?

0|0
    0|1
    • Nefertiti’nin küçük kardeşi Mutnojmet

• Amon'u bilen birisinin Mut'tan bihaber olması...

Anlatmaya zahmet etmeyeceğim bi' hal.

Sormadım varsayın,lütfen.

• Ben amon'u bildiğimi iddia etmedim. Bilgi paylaştım, konuyu saptırmayın lütfen zaten sormamanız en hayırlısıydı. Çünkü soru ile ilginiz yok.

• benim islami kerametim için Kuranı Kerimde geçiyor olması ve peygamberimizin de duasını bu şekilde sonlandırıyor olması yetiyor. gerisi faso fiso.

1|1
    1|2
    • Kuranda Amin sözü geçmez. Ancak kerameti de yoktur. Yani tabulaştırmaya gerek yok. Duanın sonunda Amin demesen, Türkçe başka söz söyleseniz de olur. Sonuçta eski bir put olan Amon'dan gelme.

• peki sen bu bilgiye nerden ulaştın? 2 hecelik bir kelime başka birine benziyor diye ordan mı geliyor illa? ayrıca Allah sadece son peygamberle mi ortaya çıktı? daha önceden onun gönderdiği peygamberlere öğretmiş olabileceği bir kelime olmadığından emin misin? boş bilgiler bunlar kimse ne aksini ne kendini kanıtlayamaz.

• Bu biraz ağır oldu...

1|1
    1|1
  • Kuran zaten eski hikayelerin toparlanmis hali. İnsanlar ilk cagdan beri hep hikaye yaziyor tanrilar hakkinda bir tanriya toplamis. Bir iki degistirme, uyarlama yapmis. Ayni bokun laciverti hepsi.

1|1
    1|2
    • allah ta el ilah. Ya sigir bunlar anlatamazsin :D. Tanrinin isimlerinden biri bile degil allah.

• Ay tanrısı Nanna ile Allah arasındaki benzerliği biliyor musun peki?

0|0
    1|0
  • Ama amin kelimesini en dindar kişi de söylüyor yine de

Amon ah amon,Hz.Yusuf geldi aklıma :'(

0|1
    0|0
  • Amin Kuran'da geçer.He deyip geçip lazım ama sana.

0|1
    1|1

Erkekler Ne Diyor 8

• Ne varsa mısırdan çıkmış sünnet olmak bile onların yaptığı birşeymiş cinsel isteği azaltmak için

0|1
    0|0
  • sen fatiha suresinin Kuran da olduğunu ve suresin sonunda amin diye yazdığını biliyor muydun ?

4|1
    1|2
    • bilmiyor çaktırma.

• Ottim şuna link atsana Amini lutfen

• Kendin bulamadın mı hiperzeka Cardgre kardeş :) Ne kadar ayıp. Son sistem teknoloji çağındayız. Kuranın tamamı internette mevcut oysa ki :)

• işin garibi amonda zamanında tek tanrı olarka kabul ediliyor diğer tanrılarda ondan türemiş olarak kabul ediliyor. Bu amon güneş tanrısıdır çizimlerde güneşi itafen disk ya da ışık demetleri çizilir. Hristiyanlıktada Hz isa ve azizleri aynı şekilde ışık demetleriyle çizerler ve eski mısırdaki hikaye ile hristiyanlardaki isa hikayesi birbirine paralellik gösteriyor. tanrının oğlu olması , tanrının oğlunun öldürülmesi (Kurban edilmesi) mesela. Bunun dışında ışık demetleride ayrıca olayı ilginçleştiriyor.
    Müslüman kardeşlerim genelde hristiyanlık zaten bozulmuş bir din diyecekler devamınıda dikkatlice okusunlar
    Nazar bonzuklarındaki göz simgeside Amonun simgesiyle aynı.
    Hadisler hz peygamber öldükten yüzlerce yıl sonra yazılmış kulaktan kulağa geçmiş bilgilerdir bozulma olasılığı vardır.
    Amin amen amon arasındaki benzerlik tesadüfte olabilir.
    Not :İslam bozulmuş olabilir derken Kuranı kastetmiyorum. Kuran geldiği gibi bozulmamış bir kitaptır. Benim kastım hadisler ve meshepler konusundadır.

0|0
    0|0
  • doğrudur bende şimdi diyanetin sitesinden fatiha süresine baktım .. dalin . diye bitiyor

0|1
    0|0
  • Bilmiorum...

0|0
    0|0
  • selamın aleyküm ün ibranicesi de şalom aleyhem.

0|1
    0|0
  • Arapça'da Âmin kelimesinin ne anlama geldiğini biliyor musun? ses benzerliği var ama anlam benzerliği var mı

1|0
    1|0
  • hay Amona! büyük kandırıldık yine :(

0|1
    1|0
Yükleniyor...