Öğrenci iken yapılmayanların , yüksek lisans ya da iş başvurusunda karşınıza çıkması

Bu soru üniversite 3 ve cü sınıf öğrencilerine , her iki cinse yöneliktir..

Bir konu geçti aramızda ve ortaya şu çıktı :

Mezun olduğunuzda önünüze üç anayol çıkıyor ...

1-Evlenmek

2-Yüksek lisansa başlamak

3-Bir işe başvurmak

İlkinde etkisi , muhabbet konusu edilmekten geçici olsa da , üniversitede yaptığınız ya da yapmadığınız proje , ödev , çalışma , araştırma , uygulama ve stajlar ; hem cv'de hem de yüksek lisans niyet mektubunuzda temel soruşturma hedefi oluyor. Yani , yırtındım 4 yıl okudum geldim işte demek , yükseğe devam ya da işe alınmada çok az etkileyici oluyor. 4 Yıla ders çalışmak , eğlence ve aşk dışında birşey yapmayanın , seçilme şansı taban yapıyor.

Bu durumda KS üniversite-henüz okuyan kesimi olarak sizler , anabilim dalınız dışında size ait neler eklediniz ? İsteyen ankete tıklasın isteyen yorumunu yapsın...

Sululuk yapmayın lütfen ...

• Yabancı dilimi ciddi şekilde geliştirdim, tayvanda konferans verebilirim
    22% (2)14% (1)19% (3)Oy Ver
  • Her yaz döneminde bir iş ya da staj yaptım , sertifikası var
    22% (2)0% (0)12% (2)Oy Ver
  • Alanımın diğer alanlarla ortak yanını inceledim , proje verdim
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Dersler varken de yaz aylarında da sahada çalışıp pekiştirdim
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Kız-erkek tavladım , deniz kum güneş tahlili yaptım , takıldım vs vs
    56% (5)86% (6)69% (11)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
6|8

En İyi Kız Görüşü

• Üniversite yılları unutulmaz yıllar olabiliyor.İnsan hayatının en büyük yanlışını doğrusunu yaşayabiliyor.

Şöyle ki okuduğum bölümü 1.sınıftayken anlamamıştım ama sürekli bununla ilgili etkinlik ve seminerler oluyordu.Merakımı gidermek için gittim ve hayatımın yönü ondan sonra başladı.Son senem insan kaynakları öğrencisiyim ,4 yıl boyunca şuanda belkide 40 tane eğitim sertifikası almışımdır ben bu seminerlere giderken arkadaşlarım eğleniyordu demeyeceğim çünkü ben eğlencemden de geri kalmadım bunlardan da insan yeterki istesin.Şu an Açıköğretimden İş sağlığı ve güvenliği bölümüne kayıt yaptıracağım aynı zamanda c sertifikası almak için kursa kayıt oldum.Ve okullar birkaç haftaya açılacak yine devam edeceğim durmak yok yani.He 9 aydır da sözleşmeli olarak bir kamu kuruluşunda çalışıyorum ve benim buraya torpilsiz girmemin ve daha elimde diploma olmadan girebilmenin tek nedeni o gitmiş olduğum seminerler ve uzmanlık eğitimleri..Hocalarım zamanında bunların size hiçbir getirisi olmayacak boşuna zaman kaybı geçerliliği yok demişlerdi ama şuan çalıştığım yeri söylediğimde benimle gurur duyuyorlar tabi bende onları aşağılarda görüyorum bana bu şekilde yaklaşımda bulundukları için.

Şöyle ki tekrar söylüyorum kesinlikle isteyeceksin ,içinden gelerek yaptığında inan hem çok zevk alıyorsun hemde huzurlu mutlu oluyorsun sevdiğin mesleği yapacağının hayalini kurduğun için :)

0|0
    0|0
    • Hak bilinen yolda yanlız gitmek bu olsa gerek :)

• "Tek ve dogru adım " cı birisin , inşallah bu da tek ve doğru adımla ömür boyu olur:)

• İnşallah :)

Kızlar Ne Diyor 5

• ilk dönemimi bitirdim ama pek bir şey yapmadım diye üzülüyorum açıkçası. ortalamam iyi geldi ama ilk dönem sonuçta. ikinci döneme dair kulüplere yönelik planlarım var. okulun kulüpleri etkin çalışıyor. kariyer kulübü, kişisel gelişim kulübü, edebiyat kulübü vb. kulüplere katılacağım. ve aptal sertifikalar için değil cidden fayda gördüğüm konferans ve programlara katılacağım. 2. sınıfta erasmus yapmak istiyorum. ingilizcemi ilerletmeliyim. okuldan bağımsız bastığım bir edebiyat dergisi var ona yoğunlaşmak istiyorum. ve seneye erasmus'a gidersem de gitmezsem de bir vakfı yakından takip ettim bu sene ve onun içinde yer almak istiyorum.

0|0
    0|0
  • Her yaz döneminde bir iş ya da staj yaptım , sertifika aldım.

mezun olduktan sonra gündüz çalışıp akşam y.lisans yapmak istiyorum tabi bu araya birde sözü sıkıştırmak ne dersin usta :D

0|0
    0|0
    • Hayatın bütün değerlerini bir arada tutmak çok iyi kontrol gerektiriyor ama , my next generation ; biliyorum ki sen , kariyer de yaparsın , sözü de bağlarsın . Hayırlı olsun dileklerimi şimdiden göndermek istiyorum :)

• teşekkürler inşallah ya

• Zaten bölümüm gereği İngilizce'm çok iyi, diğer bölümlerden de almadığım için çok pişmanım, cevabım A.

0|0
    0|0
  • ben bu kısmı atladım sanırım 4. sınıfı okuycam bu yıl klasik kpss var önümde öğretmen olucam bence asıl öğrencilik meslekte başlıycak şu an gerçekten de eğlenmeyi düşünüyorum deniz kum güneş bide sevdiceğim o kadarı yeter bana :)

0|0
    0|0
  • staj yaptım bir tasarım programı daha ögrendim. dilimi geliştiremediğim için pişmanım okul bittikten 4 ay sonra işe başladım.

0|0
    0|0
    • Yine de daha iyi bir iş ortamı edinmek için geç görünmüyor , biraz akşamları ya da haftasonları kasarak , ingilizce de bileziklerine eklenebilir , sanırım .. Ne dersin?

• Kendi tasarimini musteriye baskasinin anlatmasi senin orda aptal aptal gulumsemen igrenc bir drum. Dil ogrenmek lazim. Bos vakit lazim.

Erkekler Ne Diyor 8

• Açıkcası gecersiz meslek denen bir olay var. kim ne bitirirse bitirsin devlete girmezse vay haline.

Devlet derken ögretmenlik de dahil.

özel sektör icler acısı saglam bir adamın yoksa işin var demektir.

Bu yüzden saglam meslek secmek lazım

Ya doktor olacaksın ya da hastane ile ilgili herhangi bir bölüm.

Ya avukat olacaksın ya dagirişken ise turizmle ugrasacaksın

Bazı seyler sermaye ister ama bazı şeyler ise diploma.

herneyse kahrolsun ba... neyse :p

0|0
    0|0
  • çalışmak öyle birşey değil bea, başkasının işini bukadar önemsemek bana ne kazandırır bilemiyorum, kimsenin sorduğu seçtiği yokk, öyle yerlerde çoğunlukla alınacak kişiler bellidir kriterler reklam olsun diye belirtilir, eğer gerçekten koyun arıyorsa anca ozaman belki, sonuçta rahat yaşamak için çalışıldığını düşünüyorum, bazıları aşağılık kompleksinden ileri gelen, böyle işi en iyi ben yapayım vs. gibi tavırlara girebiliyorlar onlarda hayatı ıskalayan kimseler genelde, işyerlerinde falan müdür yapıyolar bazan bu adamları sırf kendini yiyip bitirmesin die, yoksa kimsenin taktığı yok, şurda güzel güzel yaşmaktan başka işimiz yok, o nedenle aşkının peşinden koşan kardeşim devam et, herzaman kazanan sen olacaksın demek istiyorum :P

0|0
    0|0
  • iş dünyasında tek bir şey geçerlidir ne okudugun değil nerde çalıştıgın ve neler yapabilidğinde mezuniyet puanın senı üst seviyelere taşımaz ( akedemik düzeyde demiyorum tabikide) iş sektöründe yaptığın stajların projelerın aldıgın sertifikaların katılımların ve mesleğin konusunda kendıni ne kadar geliştiridiğin önemlidir a b c universitesinden mezun olmussun ama hiç bir şey bilmiyorsun arkadaş derler adama onun için mezun tavsiyesi staj ve projelerinizi en profosyonel şekilde yapmaya çalışın yeni mezunların en bilindik sorunu tecrüben var mımalumunuz ülkemizden üniversiteden mezun olmuş birisinden 40 yıllık iş deneyimi arayan bir ülkede de yaşıyoruz benım tavsıyem okulunuzu okuyun hayatınızı yaşayın çünkü mezun olup işe atıldıgınızda her şey bambaşka oluyor

0|0
    0|0
    • Tamam da, yaz işleri deneyimdir ve yıl olarak düşünülür; hatta 2 ya da 3cü sınıfta şirket kurup mezun oluncaya kadar şirketin bebeklik dönemini atlatan ve oturtanlar da var.

Bundan kaç tane var dersen ; işletme sınıflarındaki öğrencilerin yarısı bu ilkede okuyor. Bizim sınıf göçük dense bile , kim söyler ki sınıf arkadaşına rakip yetiştiğini ?

• Anı yaşadım. zaten 4 yıllık okuyorum büyük bir bölümü kapsıyor. 4 yıl bitiminde zaten ömür boyu çalışcam ve şuan elimde olan sadece yaz tatilleri. Tatilimi yaşadım aşk sevgi ne varsa yaşadım yaşıyorumda. insan hayattı anlık olaylardan oluşur ve her an ölümde olabilir. ders zamanında ders iş zamanında iş ve tatil zamanında tatil yap ki hayatın monotonluk kurtulsun.. At abi kafandan stresi... Hayat tatlıdır

0|0
    0|0
  • Piyasa her ne kadar senin bu dediklerini haketmese de bunu istiyor işte. İş adam değil ama işçi adam olacak diyor.

0|0
    0|0
    • İşyeri bize ait olmadığı sürece kanunen işçiyiz zaten.. İşadamı olayı , mevkiiler masalar falan aslında hikaye, panoramanın parlaklığı. Oraya sadece resmi tamamlamak için biri lazım , o da olan aday çoksa , garip garip seçmeler demek . İstediğinde o resmin adamını değiştirme olanağı da oluyor eğer gelen herkes aynı kopyalıkta " işçi " ise ... Fark yoksa , panorama da yok. Ya da azıcık aşım kendi işyerim ...

• Yabancı dilim iyi,stajda yapıyorum,diğer alanlarla da ilgileniyorum,dersler var iken de yazları çalışıyordum,sevgili yapmıyorum ama çok az da olsa tatil yapabiliyordum.yani hepsini yapabilirsiniz :)

0|0
    0|0
  • Kız-erkek tavladım , deniz kum güneş tahlili yaptım , takıldım vs vs

Öğrenci iken yapılmayanların , yüksek lisans ya da iş başvurusunda karşınıza çıkması - KizlarSoruyor.com

0|0
    0|0
  • Yüksek lisansın devlleteki karşlığı bir derece verirler ancak maaş artışı 2 lira 15 kuruştur.

0|0
    0|0
    • Devlet, bakışa göre iş şansının ya yüzde 90 ıdır ya da yüzde 10 udur...

Yükleniyor...