Kitap Okumanın da Adabı Olur mu?

Çok sıradan kitap okuduğumu düşünüyorum.Mesela kitap okurken altını çizmek gibi bir huyum yok maalesef.Özellikle kaptırmışsam kendimi bir an önce sonraki sayfaya geçme derdinde oluyorum.

Amam diğer yandan yolda ve ya başka yerde kitap okuyup not edenleri,altını çizenleri gördükçe imrenmiyor da değilim.

Sizin kendinize özgü okuma adabınız var mıdır?

0|0
22|22

En İyi Erkek Görüşü

• Alt çizme huyum çok nadir.. Ama çok beğendiğim bir diyalog.. hayata dair bir söz, bir düşünce bir cümle görüyorsam..defalarca tekrar ve tekrar okuyorum ve zihnime yazıyorum..

Bazen öyle oluyor ki anladığımı düşündüm bir cümleyi bile.. eğer hoşuma gittiyse defalarca belki bir anlam daha çıkarırım diye kitabı bir kenara koyup artık on anki durumla (çay,kahve,sigara,alkol) düşünüyorum..Neyi düşünerek yazıldığına ikna olmaya çalışıyorum..:)

Çoğu kimsenin aksine yavaş okurum..özümseyerek.. ancak anlatım ve dil çok önemli benim için..haddinden fazla yabancı ve kültürel şov içerikli kelime barındırıyorsa yazara karşı bir antipati duyar ve kitaplığa kaldırırım o kitabı.. (kolay küsenlerdenim:)..

3|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Kitaptan verim almak istiyorsanız eleştirisel okuma şarttır. Yazarın anlam dünyasına girerek, adeta onun bilgi dağarcığına elleriyle dokunacak kadar yakın durarak söylediklerini kavramalı, doğru tespitlerini kabul etmeli, karşı çıktığı fikirlerine eleştiri yapmak lazım.Bir de şu var sarfettiğiniz ölçü kadarıyla kitaptan yararlanırsınız. İyi günler kolay gelsin :))

2|0
    0|0
  • Bu ara tam tersi eylemlerdeyim, biraz zamansızlık biraz da kafam karışmasın diye pek kitap okumuyorum..

Ama normalde gece kitap okumayı severim.. Orada da bir süre sonra uyku bastırır, sızar giderim.. Sabah uyandığımda bazen kitabı muska gibi 8 kat, bazen de ön yıkamada yıkanmış gömlek gibi seksen olmuş halde bulurum..

Ayraç, kurşun kalem, not kağıdı gibi aksesuarlarla okumayı da severim iyi kitapları..

Adab anlamında ayıp ediyorsak da kusura bakmasın artık kitaplar :)

2|0
    0|0
  • Bana göre adabı falan olmaz. Ayrıca bu ne okuduğuna da bağlı. Örneğin bir adam tarih ya da bilim konulu kitaplar okuyorsa tabi altını falan çizip not alabilir, yani bende olsam çizerdim belki. Ama şimdi gidipte Ejderha mızrağı, Drizzt Dourden seriisini falan okurken benden kimse not almamı, altını çizmemi beklemesin :D Neyi not alıcam fantastik kurgu kitapta ? :)

"Strum o an koştu, devasa kılıcıyla ejderhanın kafasını ikiye ayırırken diğer yandan da Alhanna Yıldızmatemini gözetlemeye devam ediyordu"

- Eveeet not et, Strum bencil adam değil, Alhannayı gözetliyomuş, çok önemli bilgi altını çiz, üstünü boya =)

3|0
    0|0
  • Hayır not falan almam konsantrasyonum bozulur

2|0
    0|0
  • basittir nasıl okumak istiyorsan öyle oku :D mesela benim nesneleri tutuşumda çok cinstir kitabıda garip tutarım genelde :D bide genelde kitabı havaya doğru tuttarım neden bilmem bide kaldığım sayfayı kafamda birşeyle eşleştiririm mesela 87.sayfa şu kişinin doğum tarihi

1|0
    0|0
  • Melasef kitap okumak beni biraz sıkıyor . Bu sebebtende okuyamıyorum . Biraz Bilim ve Teknik dergisi okurum ; önemli olduğunu düşündüğüm altını çizdiğim yerler olur bu dergide .

1|0
    0|0
  • ben oldukça yavaş okuyorum, hele birde hikaye sardıysa direk sahneyi hayal etmeyede çalışarak... normal biri ben 2 sayfa okuyana kadar heralde 10 sayfa okur :)

2|0
    0|0
  • Eskiden bir markörü tek kitapta bitirdiğimiz günler vardı.. Talebe kafası..

Şimdi ise çok şey değişti.. Yarısında sıktı diyerek bırakır haldeyim. Adapsızlık.. :D

2|0
    0|0
  • elbette kitap okumak bir aşk bir sevda ve o sevda tadında yaşanmalı sessiz bir ortam ve zihnin bütün düşüncelerden arı olmalı sadece kitaba odaklanmalısın...

2|0
    0|1
  • yani bence şöyle yap çok beğendiğin bir replik falan çıkarsa altını çiz veya bilmediğin bir kelime olunca altını çiz zaten kitap başına 30 40 ı geçmez

1|0
    0|0
  • rahat ve sakin kafa ile sessiz oksijenin bol olduğu yerde okurum ben

2|0
    0|0
  • araştırma kitabı okuyorsam sonradan göz atmak için çizerim, belki yapışkan kağıtla not bırakırım başka bir olayla ilişkiliyse.

1|0
    0|0
  • Sindire sindire okurum arkadasım...Tekrar ettiğim olur okudugum yerleri

1|0
    0|0
  • Kitaba zarar verilmesine karşıyım.Kitap ayıracı kullanıyorum o yüzden.

2|0
    0|0
  • kasılacaksan olur :)

0|0
    1|0
  • ayakta okurum.

1|0
    0|0
  • altını çizmekten hoşlanmam. Kitabın temiz yepyeni gibi olmasını isterim. Ayrıca başkası okurken rahatsız olabilir.

1|1
    0|0
  • Altını çizmiyorum ama not aldıklarım veya sayfa kenarını kıvırdığım oluyor. Başka zamanlarda oraları kolay bulmak için.

0|0
    0|0
  • Ben okuyarak değil bizzat yaşayarak öğreniyorum herşeyi...

1|0
    0|0
  • her şeyin bir adabı vardır bunu unutma

0|0
    0|0
  • sıradan okuyucular kitabı direk okur ileri seviye okuyucular kitabın tahlilini yapar

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 22

• Hemen her şeyde olduğu gibi bunda da standart prensip yok.

İçimden ne geliyorsa onu yapıyorum Neşelim:)

Bazı cümleleri, bilgileri kafama kazıyorum, bazılarının altını kazıyorum...

Bazılarını, hiç birini yapmaya layık bulmuyor, kaldırıp kenara bırakıyorum hatta. Yine her şeyde olduğu gibi bunda da tek kriterim; sevmem lazım..Sevdiysem bulurum, ona göre sevmenin bir adabını:)

Hem bazen adapsızlıkta bir adaptır :)

1|0
    0|0
  • Şöyle söyleyim, mühim olan kaç kitap bitirdiğin değildir, kitaptan ne kazanabildiğindir. Eğer hızlı kitap okuyup da düşünce biçimin ve hayata bakışın genişlememiş, ya daolgunlaşamamışsan, yeni birşeyler öğrenmiş olduğunu ya da yeni bir ibret aldığını hissedememişsen, o kitaptaki bilgiler sana artı bir değer katmamışsa bir hiçtir. Birisi sana o kitaptan hissettiğin anladığın neydi diye sorduğunda adam akıllı bir cümle kurabilmek istiyorsan, gerçekten kendini vererek oku. Düzenli kitap okumak önemlidir. Sadece bir tane kitap bile bir insana çok ama çok şey katabilir, idrak ederek okunulduğunda. Kimi 100 kitap bitirir ama zerre birşey katmaz kendisine. O kişi bin tane de bitirse hep aynıdır. Kitap bititrmeye değil kendini geliştirmeye odaklanmanı tavsiye ederim.

0|0
    0|0
    • peki bu nasıl olcak kitabı nasıl kendimiizi geliştirerekk okuycaz?

• İnanç ve ahlak yapına göre aldığın bilgileri dengelemek koşuluyla. Yani bilgileri daha da insan gibi insan olmak için kullanırsın, iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı ayırt edebilmeyi daha iyi idrak edebilirsin. Bu yüzden kitap okumaya başlamadan önce kişiler ahlak ve inanç yapısını sağlamlaştırmalı. Yani misal vereyim,bir Hristiyanın kitabını okuyunca Rristiyana dönüşüyorsan, ya da bir budistinkini okuyunca budiste dönüşüyorsan bu da kişilik bozukluğudur.

• Okuduğu her kitapta başka birisine dönüşen insanlar hiçbiryere varamazlar sadece kaybolurlar. Yavaş yavaş, tane tane, anlaya anlaya, yaşaya yaşaya ama kendi esas kişiliğini kaybetmeden, ama kişiliğini olgunlaştırarak, doğru olanları benimseyip yanlış olanlara "Bu yanlıştır" diyebildiğin an zaten okuma bilincine kavuşmuşsundur. Kitabı okuyup da sonra aklına bile gelmiyorsa ne anladık ki?

• Var bence kitaptaki satırların altı çizilmez yanındaki boş yerlere karalama yapılmaz ve Ozellikle de sayfanın kenarı kıvrılmaz.Kitap ayracı kullanırım daima.

1|0
    0|0
  • senin tarzın da bu olsun kafayı takacak bişey yok

ben kitaba zarar verilmesinden hoşlanmam,raftan nasıl aldıysam öyle muhafaza edilmeli bence altını çizmek,üstüne not almak,sayfanın kenarını falan kıvırmak sevmediğim şeyler bu nedenle birine kitap ödünç verirken tedirgin oluyorum veriyorum tabi ama aklım da kalmıyo değil:))okumak için verdiğiğm bir kitabın arasından sucuk dilimi çıkmıştı geri geldiğinde:)))eğer okurken hoşuma giden ya da işime yarayacağını düşündüğüm bir cümle olursa başka yere not alırım ayracın arkasına falan

1|0
    0|0
    • kafa takmıyorum zaten.böyle minnacık şeye kafa mı takılır yahu:)) ayrıca kitapların konusunda çok bencilim.gider yeni hediye ederim ama okumak için vermiyorum.prensip meselesi.

• Altını çizmekten hoşlanmıyorum çünkü kitabı bir başkasına verebilirim ve benim çizdiğim yeri objektif bir şekilde okuyamaz. Beğendiğim yerler olursa not alırım.

2|0
    0|0
    • Sen kendince sana göre doğru olan yerleri çiziyomuşsun, kitabı verdiğin eleman okurken oraları görüp "Bak seeeeen, demek sana göre öyle he, iyi madem" diyip sana alttan alttan atarlanıyomuş :D

• xd yazan ergen insanların bunu anlamasını beklemiyorum zaten.

• evet olur tabiki, örneğin ben kaldığı yeri görmek için kitapların uçlarının kıvrılmasından nefret ederim. İnce bir karton parçası var,kaldıgım sayfaya onu koyarım ben.

0|1
    0|0
    • kitap benim özelim.zarar vermek istemem tabi ,vermedim de hiç.ama ufak tefek notların zarar olacağını düşünmüyorum.

• ben onu bile yapmıyorum,o işi küçük kağıtçıklarla hallediyorum :)

• Kendimi biliyorum eğer çizsem bile sonra dönüp bidaha okumam çünkü unutmuyorum sevdiğim bir kitapsa diyalogları falan unutmam hep bir okuduğum şeyi bir daha neden okıyıyım mantığı var onun yerine yeni bir kitap okurum.

1|0
    0|0
  • okuduğum kitapların altını çizmem ya da not almam çok beğendim bir şey olursa kağıda yazar kitabın sayfa aralarına koyarım.okuduğum kitapları unutmam çünkü bazen çok seversem dönüp tekrar okuduğum da oluyor

1|0
    0|0
  • Ben kitap okurken özet çıkartırdım.. Kitap yazmaya başladıktan sonra yazarların üslubundan etkilenmemek için bu alışkanlığımı bıraktım. .

1|0
    0|0
  • beğendim cümleler, hoş bölümler olduğunda durur işaretlerim kağıt koyarım hemen bak alt çizmeye de karşıyım kalemle kitabı kirletmeye.

1|0
    0|0
  • Bende sendenim sürükleyiciyse bir an önce bitirme derdindeyim ama anlayarak tabi bu huyumu seviyorum otobüste kitap okuyamam ya midem bulanıyor :(

1|0
    0|0
  • bir bilgi gördüysen önemliyse altını çizersin.. ya da bilmediğin bir kelimeyse ve merak ettiysen çizersin onun dışında kitap okurken çizmek çok saçma

ders çalışırken çizerim ama okuma yaparken cııkk

1|0
    0|0
  • Cümlelerin altını çizeni, sayfa katlayanı çizip katlayasım geliyor...

1|0
    0|0
  • mesela arada kitap okurken ilerki sayfalarda neler olacagını tahmin etmeye çalışıoyorum değişki oluyor bazen komik şeyler ortaya çıkıyor :D

1|0
    0|0
  • ben de senin gibiyim. normal okuyorum zaten. normalde de çalışmayı sevmem. not tutmayı sevmem

1|0
    0|0
  • O kaptırma huyu bende de var. Eskıden begendıgım cumlenın oldugu sayfayı kıvırırdım,simdi altını ciziyorum..notu da sadece okuldan verılen kıtaplarda alıyorum

1|0
    0|0
  • Bende okurken çok altını çizerim kenarlarına duygu düşüncelerimi yazarım fena alışkanlık oldu bende ama böyle yapınca hiç unutmuyorum daha okuduğumu.

1|0
    0|0
  • Asıl öyle yapanlar kitapın ruhunu anlamıyo gibiler :D Özellikle yatarak okurum. Ve sürekli diğer sayfalara geçmek isterim .D Teferruatları geçmeye çalışrım. Önemli bir şey yoksa. :D Duvarın desenini bile anlatan kitaplar var mesela :D Olayın devamını çok merak ederm :D

0|0
    0|0
  • Her şeyin bir adabı vardır elbet alırsın kahveni misss ohhh

0|0
    1|0
  • Senin gibiyim. Çok kaptırıyorum kendimi..

1|0
    0|0
  • adap falan yok eline al oku .

0|0
    1|0
  • Hayır kitaba zarar vermem onun yerine not defterime yazarım. Kitabın üstünde herhangi bir isaret yapmam.

2|0
    0|0
Yükleniyor...