Kimlikten din hanesini sildirmek

Anneme nüfus cüzdanımdaki din hanesini sildirmek istediğimi söyledim, küplere bindi. Öyle bir şey yaparsan hakkımı helal etmem falan dedi. Ben de umrumda değil dedim. Fişlenmek istemiyorum, din gibi, siyasi inanış gibi şeylerin orda yazmasından taraftar değilim. İnançlı falan değilim zaten. Çocuk düşünmüyorum ama kendi çocuğum olursa yazdırmayı düşünmem. İleride kendi seçsin. Doğar doğmaz çocuklara aşılama yapıyorlar, damgayı basıyorlar 'Sen bu'sun' diye. Hiç doğru bir şey değil. Peki siz sildirmeyi düşünüyor musunuz?

• Evet sildireceğim
    58% (14)77% (34)71% (48)Oy Ver
  • Hayır sildirmem
    38% (9)20% (9)26% (18)Oy Ver
  • Orda kalsın ama içten inanmıyorum/başka bir şeye inanıyorum
    4% (1)3% (1)3% (2)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
9|18

En İyi Erkek Görüşü

• Elhamdülillah müslümanim, inancli oldugumu düsünüyorum. Yabanci bir ülkede yasiyorum, yabanci ülke kimligim var ve din hanesi kimliklerde yazili degildir. Bana görede kimliklerde din hanesi gereksiz bilgi, ne kimse kimlikte islam yaziyor diye müslüman olur veya daha dogrusu müslümanligini yasar, ne de yazmayinca dininden döner. Kimlik bana göre sahsin kendisine kendisini tanitmaya yarayan arac degildir, aksine baskalarina kendisini belgeyelen bir aractir.

Buradada karsimdaki kisinin benim illa soyumu, dinimi bilmesi gerektigi anlamina gelmez. Örnek yasadigim ülkede yabanci uyruklulara veya müslümanlara karsi zaten bir düsmanlik besleniyor, bunuda kimlikte belirterek Allah korusun basima gelebilecek bir belaya davetiye cikarmam gereksizdir diye düsünüyorum. Ögrenmesi gereken kisiler sordugunda dinimi kendimde söyleyebilirim.

Bu biraz Nazi almanyasinda yahudilerin davut yildizi isareti takma zorunluluklarina benziyor malesef birazda, fislenmeleri daha kolay olabilsin diye.

Sahsen halen Türk vatandasligi nüfusum olsaydi, acikcasi Islam yazdiginda rahatsizda olmazdim sanirim, bu yüzden sildirmeyi düsünmezdim, fakat empati kurarak ailesinden dolayi veya baska sebeplerden müslüman yazdigi halde, kendisini bu yüce dine mensup hissetmiyorsa, onlarada saygi duymak gerekiyor. Sadece korkarim, böyle bir durumda bazi kesimlerde nüfus cüzdaninda din hanesi bos oldugunda, otomatikmen müslüman degil fislenmesi olusabilir diyede endiseleniyorum biraz

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Nüfus cüzdanı din hanesinde "Müslüman" yazan ama dindaşlarına yaptığı kötülüklerle beterin beteri onlarca insan sayarız herhalde..

Senin çıkışın onlarla kıyaslandığında daha dürüstçe en azından.. Aynı fikirde değilim senle, ama senin fikrini savunmanı savunurum.. (Empoze etme çaban olmadıkça)

Bazı şeyler etkiye tepkidir zaten.. Birileri "din, iman" konularını başka memleket meselesi yokmuş gibi üsteledikçe ona tepki duyan insanların çoğalması da normal..

Aşı olayı ise mantıksız geldi.. Sonuçta o aşı yapılan pek çok insan var şu an senle aynı yerdeler..

0|2
    1|0
  • herkes senin gibi münafıkmı

4|0
    1|1
  • Dusunmuyoruz

1|0
    0|0
  • inanç işi kimlikte yazmakla olmuyor... inanmadığın birşeyi taşıman yanlış olur. ha bu inanana göre yanlıştır. inanmayana doğru... ben inanıyorum ama kimseye zorla birşey dayatılmasından yana değilim... inancımın gereği ne ise onu yapmam gerekli... kimseninde seni yargılama hakkına sahip değildir.

0|0
    1|0
  • bir gün aklına başına gelirse çok geç dersin

1|0
    1|0
  • orada yazmasa nolucakki fişleyen yafta yapan hep olur ya da kütükte resm ikaytlarda mutlaka olucak istedikleri an ulaşılcak bu bilgiler oysa bende hiç suç işlemedğim halde hiç istemzdim parmak izimin alınmasını ama alıyorlar işte askerlikte ya da vss yerlerde internette bile yasal olarak bilgilerimiz kopyalanıp şirketlere satlıyor istedğimzi kadar internette gizli modlarda geinelim bize özel diye mail vss şeyelri kulanıp özgürüz diye düşünelim ama satılıyor bilgilerimiz ve üzerimizden ayrıca para kazanıyorlar

0|0
    1|0
  • Yok ergencan ben sildirmicem

2|0
    1|1
  • İnandığım din orada yazıyor zaten memnunum

2|0
    0|0
  • Aynı düşünceye sahibiz ben düşünüyorum

1|0
    1|0
  • Kesinlikle sildireceğim, din faşizmi yapılması ve çağ dışı uygulamaları küçük zihinlere uygulamaya karşıyım. İnsanların inandığı dinle alakası olmadığı halde onu savunmak için g*tünü yırtması da mantıksız. İnanıyosanız inanın kardeşim neden baskı kuruyorsunuz çocuklar üzerinde, neden kendi düşüncelerinizi dayatıyorsunuz ki onlara. Neden her şeyi sorgulamayı öğretmiyor da sürüye dahil ediyorsunuz onları?

0|0
    0|0
  • bak sana aşılayamamışlar öyle düşünme bir ara fransada yaşadım herkeç çocuklarını pazar günü alıp kiliseye götürüyorlar bu her yerde var sildirme belki bir gün inanırsın

1|0
    0|0
    • Bunu yapan Fransa olsun, isterse Amerika olsun ben yine de doğru bulmuyorum. Daha refah devletlerde bile yapılıyor diye doğru olduğunu düşünümüyorum.

• haklisin dostum dusunup geciyorum

• en iyi ateistler bile bu gerçeği kabul eder demişsinde ben hiçbir ateistin bu düşüncede olduğunu görmedim ve sanmıyorum da. Atıcaksan ufak ufak at

• 0|0
    0|0
  • Senin kafani karistirmislar bence musluman olarak ve turkiyede dogmamiz en buyuk sansimiz

2|0
    0|0
  • bence neye inanıyorsan ona inana evet anneler babalar hesap sorar soracak ta tabiki sonuçta anne baba olmak kolay değil ama sen hiç diyolağa girmeden nasıl istiyorsan öyle yap bence

0|0
    1|0
  • Annene bunu söylemen pek doğru olmamış. Evlenip aile olduğunda sildirme işlemini yaptırabilirsin ama sakın annene söyleme sildirme işini yaptığını.

0|0
    1|0
  • Tek derdin o mu?

1|0
    0|0
  • Hayır sildirmem

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Etkisiz bir aşı ama değil mi. :)) Sizi etkilemememiş mesela.

Ben de ihtiyaç görmüyorum. Manevi kavramların harfler itibarı ile somutlanışı bana anlamlı gelmiyor. Gerekli değil...

1|1
    1|0
  • sildirmeyeceğim. çok istiyorsan mahkemem ile sildirebilirsin.

1|0
    0|1
  • bn kendı özgür irademle müslümanım bn kimlimdegki dinimi degiştrecegıme bogazımı keserım daha ii çünkü benim için aynı kapıya çıkıyor çünkü hayatımda mutlulgumda mutszlugumda hep ALLAH la paylastım hep yardım ettı en ummadım zamnda yardımcım oldu kendımı bu kötü dünyada savunmasız hissedıyorm ama ALLAH a dua edınce gücümü hissedıyorum biliyorum ALLAH a inanan hiç bir yürek yere düşmez bn buna hep şahit oldum zaten ALLAH ı görmek gücünü görmektr bna göre bu dünya savas meydanı gibi ve eger ALLAH a inanmıyor olsaydım şuan yasamıyor olurdum hem ruhen hem bedenen çünkü bır müslümanın silahı duadr korur her kötülüklerden benim düşüncem budur ALLAH yoldan çıkanlara yardım etsın

1|0
    0|1
  • Hayır sildirmem

1|0
    0|0
  • ALLAH sana akıl versin. Bu kadar bağnazlık olamaz.

1|0
    1|3
  • kimligime dinim yazilmasindan gurur duyarim

2|0
    0|0
  • Bu konuda takıntılı değilim..

0|0
    1|0
  • Sildirmeye ugrasamayacagim bir de. Kagit parcasinda dursun. Bana zarari yok.

0|0
    1|1
  • bende yazmıyor :D cunkı tc degılım ben :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...