Bilişim suçlarıyla ilgili bir durumla karşılaştınız mı hiç?

Bilişim suçlarıyla ilgili bir suça maruz kaldınız mı hiç? link burada gösterilen virüsün yeni versiyonunu bugün biz yaşadık ve polis merkezindeyken yeni bir ihbar daha geldi. Siz hiç şahit oldunuz mu böyle bir duruma.

Kullanmadığınız zamanlarda webcaminizi kağıt ya da başka bir şeyle kapatmayı unutmayın

Başımızdan geçen olay:

***İnternet üzerinden yeni bir virüs yayılmakta, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Teknolojileri İnceleme Laboratuvar Amirliği üzerinden gönderiliyor ve sizi yasak içerikli sitelere girmekle suçluyor (çocuk p*rnografisi, zoofili, tecavüz vs). Siyah bir ban içerisinde IP adresiniz alınıyor, yer bildiriminiz yapılarak fotoğrafınız çekiliyor. Yazının içeriğinde Türk Ceza Kanunun 148., 161., 215., 301. maddelerine dayanarak suçlanıyorsunuz ve size hapis ve para cezası öngörülüyor. Annem çiçek siparişi verirken bunu yaşadı ve 155 e ulaştık bunun bir virüs olduğu, polis ve jandarmanın böyle bir uygulaması olmadığı bildirildi, kullanmadığınız zamanlarda webcaminizi bantlayarak kapatın.

Güncellemeler:
Arkadaşlar, virüsü temizlemeyi düşünmüyoruz aslında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak bu yüzden de bilgisayar delil. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlar var teşekkür ediyorum onlara ama Dün yapalım diye uğraşıldı olmayınca da sonra fikir değiştik verelim diye 8-10 gün içinde savcılığa başvurulacak.

0|0
6|30

En İyi Erkek Görüşü

• getir bilgisayarını ben yapayım ya. komser mi amir mi ne uğraşmış yapamamış onu oraya koyanın ben var ya. neyse susuyorum.

Virüsün nasıl temizleneceğini anlatıyorum iyi dinleyin

*Bilgisayar açık durumda iken power tuşuna 8 sn basılı tutularak bilgisayar kapatılır.

*Bilgisayar tekrar açılır. Bu açılışta bilgisayarın nasıl çalıştırılacağı size sorulacaktır. 4 seçenek var burada. Sizin seçeceğiniz komut istemi ile güvenli mod olmak zorunda.

*Bu seçenekten sonra bilgisayar açılacak ve ekranda sol üstte dikdörtgen şeklinde bir siyah kutucuk belirecek. Onu kapatmayın. Biz ona CMD diyoruz.

* Şimdi o kutucuğa bazı şeyler yazacağız

-----

Yazacağımız ilk şey ( aşağıda vereceğim. iki tırnaktan arası her şey dahil. boşuğu boşluğuna noktası noktasına yazılmak zorunda )

1-) ''net user administrator /add''

Bu kodu yazdıktan sonra bilgisayarı normal bir şekilde kapatıyoruz. Tekrar açıyoruz. Yeni bir kullanıcı hesabı göreceğiz. Adı administrator. Onunla giriş yapıyoruz. Bu durumda masaüstümüz gelmiş olmalı. Ama daha işimiz bitmedi. Başlat menüsünden çalıştır bölümüne geliyoruz ve oraya cmd yazıyoruz.

Evet bu tanıdık gelecek. Siyah kutucuğumuz.

Oraya yazacağımız son şey

'' net user kullanıcı adı /delete''

Kullanıcı adı yazan bölüme önceden kullandığınız kullanıcı adını yazınız. Aslında bu bilgileri paylaşmamam gerekirdi ama seviyorum sizleri. Sağlıcakla :)

0|0
    0|0
    • teşekkürler ama aşağıda da dediğim gibi ihbarda bulunulacak o yüzden askıya aldık format olayını

• Ekran Koruyucu denemez. Desktop iptali gibi bir şey

• sen çok biliyorsun he

Erkekler Ne Diyor 29

• Bunun virüs olduğunu bilmeyen kalmadı ki...

O virüsü yapan kişi mantık hatası yapmış. Türk Ceza kanununa göre o suçu işleseniz bile bunun bir prosedürü var. Netten kesinlikle siz bir ihbarname gelmez. Gelse de sizin Dijital imzanızın olması lazım ve ulu orta yerde sergilenmez.

Hepsini geçtik TL ile olan cezaya rastgele alınmış bir siteden Euro ile yapılan ödeme gibi saçmalıklar olmaz.

Temizleme yolu : PC de önemli ve kurtarılması gereken bilginiz yoksa format atın ve yeni windows kurun gitsin.

Önemli bilginiz varsa

Bilgisayarı güvenli kipte açın. ctrl + alt + Delete ile Görev Yönticisine girip .exe uzantılı şeyleri vE şüphelendiğiniz herşeyi sonlandırın. ..

Sonra virüs taratması yapın ( çok kısa süre içerisinde yapmanı gerekecektir elinizi çabuk tutun).

Webroot antivirüs kullanabilirsiniz ( bu zararlı yazılımı temizleme konusunda ciddi başarımı var )

1|0
    0|0
    • Mantık hatasıi hoş diyosun da, prosedürün nasıl işlendiğini bilmeyi geçtim, haklarını doğru düzgün bilmiyorken sence düşünür mü başına gelse ?

• Arkadaşım denemediğim bir şeyi önermedim. Başımıza birkaç defa geldi. Biraz el çabukluğu ile ctrl + alt + del çalışıyor. Güvenli kipteyken..

3-4 Pc geldi bugüne kadar bize hallettik hepsini de...

Gerçekten de PC açılır açılmaz yapacaksın yoksa devreye giriyor ve ekran beyazlaşıyor...

Senden akıllı olduğum kesin. Yanında da 20 yıllık tecrübe eklersen sorun yok yani...

• @ ırıspı -- o konuda haklısın ama yine de ben olabilecek yolu gösterdim...

• evet karşılaştık. Abimin pc sisine bulaştı. Format atmaya kalktık olmadı. Güvenli mod olmadı. Hiç bir şey olmadı en son harddiski başka bir bilgisayarda sıfırlayıp format attık.

0|0
    0|0
  • Zamanında keylogger dağıtırdım, online oyunlar için fake website düzenlerdim.

Mesela yaptığım bir hileyi açıklayım size dikkatli olun sizde :)

Siteye video eklerdim. Video aslında açılmayan sorunlu bir video. Açılması için eklenti yükleyin uyarı verirdi. Eklentiye ise keylogger atardım, yani keylogger indirirlerdi bana log halinde şifreler gelirdi fttp ye.

Bazı zamanlar ise müzik sitesi açıp, eklentiyi bu şekilde yapmıştım.

Not: Hiç bir kimsenin bilgisayarına zarar verilmedi.

0|0
    0|2
    • Adamların şifresini çalmışsın dostum, account'larını patlatmışsın..

Komple bilgisayarlarını çalsan yenisini alırlardı.. Ama yıllarca oynadıkları bir oyunun hesabını çaldırmak daha çok koymaz mı insana?

• 155 fayda etmez bilişim suçlarına şikayet et kardeş.

• ekip yoldaymış kardeş temiz çamaşır falan ayarlamaya çalış.

• kardeş bu daha önce aynısı bana da olmuştu bir an korktum dedim nasıl olurda bu tarz yazılar bana gelir sonra format attırdım herşey düzeldi ve bu olay tüm dünyada yaygınlaşmış... bir adam da para yatırmak için banka ya gitmiş sonra sen delimisin diye bilgisayarcı kızmış sahtkarlar çok aman dikkat

0|0
    0|0
    • Anlattılar da bir adam elinde bir tomar parayla gelmiş, para istiyorsunuz kime veriyoruz diye

• Kesin uçkağıt sizden para koparmaya çalışacaklar.

Ben bilgisayar işiyle yıllardır uğraşırım başıma bir olay geldi evet bir suçlama geldi suçlamada ise birisinin adına açılmış facebook ve içerisinde adult içerikleri ve profil sahibi bayanda kendisine ait ikinci profil olduğunu öğrenip savcılığa bildirmiş. Durum benle alakalı değildi müşterimle ilgiliydi ve ben savcılığa gittiğimde bana microsofttan çıkarılmış birçok belge gösterdiler. Belgede hat sahibinin benim adına olduğu o anki ip adresim ve sonra o bilgisayardan girilen içerikler ve o anda yanında hangi sitelerin açık olduğu ve o profillerdeki gerçek kimlikler en az 30 sayfa olmak üzere tespit edilip bana sunulmuştu...

Yani kısacası başınıza bir durum gelirse hiçbir bildiri gelmeksizin polis gelir sizi alır ve hiçbişey söylemez merkezde anlarsınız. Yani size önceden hiçkimse bak şunu işledin bak bunu işledin diyemez. Sıkıntı varsa polis gelir alır ve tutanağı tutar...

İnanmayınız bence siz bildirin emniyete...

0|0
    0|0
    • İnanmadık tabii ki bildirdik, dün yaklaşık 3-4 saatimizi siber suçlarda geçirdik

• Hiç çaktırmayıp numarayı polise vermek lazım aslında

• Bi ara uğraşmıştım. Bi tanesinin bilgisayarına girilip, belgelere bilgisayarın (herkesin endi imzası vardır) bu bu bu tarafından hacklendi demişler. Sonrasında bir not daha açtım biraz dalga geçtim sonra nasıl düzelticeğini yazdım. Adamın bütün herşeyine ulaşılabiliyodu, yazık. Aferin diyin :D

0|0
    0|0
  • Başkasının özel hayatına tecavüz etmek hacker lık olamaz. benim bilgisayarım rusyada bazende afganistan da gözüküyor telefonda almanya da

0|1
    0|0
  • Evet karsilastim mudahale etmeden once polisin bilişim suclarini aradim sonra format atmak gerektirdiginden formati bastim gectim bu tarz virusler tahminimce ip bloguna girerek kendini baslata atiyor ve kapatamadiginiz icinde mudahale edemiyorsunuz ama arka planda is yapabiliyorsunuz ezbere tabi yinede bir ise yaramaz format atmadan

0|0
    0|0
    • bilgisayarı açtığın anda o ekran giriyor sadece komut istemiyle güvenli modda çalıştırabildim

• Hardisk i çıkartıp bir usb converter ile bile temizlene bilir aslında ama nere bulaştığını bilmek lazım güvenli komut sisyemindede calistirsan o virüsün nerde oldugunu bilmek lazım acaba nerelere bulaşıyor?

• Şimdi yanımda annem eve dönünce savcılığa verecek bilgisayarı yakalanabilsinler teknik takibe başlansın diye ihbarda bulunacaklar format falan atılmayacak o yüzden

• Helal olsun güzel yazmışlar virüsü.

Bu arada Windows yerine Ubuntu kullanmanı tavsiye ederim. Virüs'le karşılaşma riskin binde bir azalıyor.

0|0
    0|0
    • Binde bir azalmasın daha iyi :D

• faceden bir linke tıklamıştır ordan gelmiştir. eski 1 virus nerdeyse 2 yıl önce felan haberini okumuştum. o kişi şimdiye kadar ya ceza almıştır ya da hiçbir zaman almayacaktır.

• hayır facede değildi dediğim gibi çiçek siparişi veriyordu

• bilgisayar teknikeriyim bu virüslerle çok karşılaşıyorum dikkatli olmak gerekiyor.Format atılmadan da bilgisayardan gitmiyor

0|0
    0|0
    • Bilişim Suçları Büro Amirliğinde komiser yardımcısı uğraştı silemedi formatlanacak

• gidiyor. yanlış bilgi vermeyin.

• Mesleğimi yapmıyorum ama ben de programcıyım arkadaşlar merak etmeyin :) Virüsle Anti-virüsü ayırt edebiliyorum. En kötü harddisk çıkartılır temizlenir bir şekilde biz savcılığa vermeyi düşünüyoruz bilgisayarı biz düşmedik tuzağa ama düşen birçok insan var suçluların yakalanabilmesi için takip lazım, delil lazım

• ben bıle camımı postidle kapatıyorum kızlar mutlaka kapasın

0|0
    0|0
  • bilgilendirmen için teşekkürler.

0|0
    0|0
  • 3 uyarı hakkı vardır,bu kişi eğer daha önce bir suç işlemediyse 3 kere uyarıldıktan sonra işlem başlatılır ilk önce para cezası verilir.

Fakat hiç bir bilgiye zarar vermediyse,ceza verilmez genelde.

0|0
    0|0
    • Tam olarak hukuki boyutunu bilemem ama bakıldığında bu kredi kartı dolandırıcılığına giriyor onda 3 uyarı hakkı olduğunu sanmıyorum

• Direk bir ceza vermezler yalnız dolaylı yollardan ceza alır.

• Allah yaşatmasın.. kapattım hemen camera'yı.

paylaşım ibretlikmiş bu arada teşekkürler.

0|0
    0|0
    • Sabah paylaştım kaldırıldı, soru formuna soktum yapacak bir şey yok

• genel olarak söyledim aslında :) Deme Wolfie dişi kurt değil. wolfgang amadeus mozart'a eşinin seslenme şekli, lakabı

• üşenmedim araştırdım google'dan direk bu geldi. başkada bilgi yok:( link

kişilere neden tam adıyla hitap ediyosunuz?

uzun söyleyince başka biri sandımda:)

• Bir programın virüs olup olmadığı, bir e-postanın virüs içerip içermediğini bir bakışta anlamak o kadar basit bir şey ki, bu yemleri yememeniz lazım aslında

0|0
    0|0
    • Biz yemedik zaten ama şöyle bir gerçek var ördeğe bile tecavüz edilen bir ülkedeyiz, zoofili, pedofili hastası olan insanlar virüste belirtilen sayfalara girdiklerinden (saflıktan işe düşenleri saymıyorum tabii ki) ilk anda panik olup düşerler işe

• İnsanlar hiç anlamadığı bir teknolojiye sahip olma derdinde olunca, bilgisayar dünyasını bilmeyip bilgisayarın başına oturunca normal şeyler tabii ki

• hukuk bilgim olduğu için anlarım bu tür olayları.geçmiş olsun size ve ailenize. bu arada yıllardır kameraları bantlarım deli muamelesi görüyordum son dönemde herkes kapatmaya başladı :)

1|0
    0|0
    • adamlar oturup izliyormuş resmen seni de ekranını da

• elbette daha neler neler var. keyloggerlar.. bir de internet bankacılığı kullanıyorsanız daha da tehlikeli sonuçlar olabilir.

• neyseki 2006 yılından beri kullandığım pcnin webcamını bantla kapatıyorum :)

0|0
    0|0
  • şimdiye kadar karşılaşmadım girdiğim siteleri iyi seçerim

0|0
    0|0
  • Webacmım yok. Bu durumda karşıma çıkarsa nolur bu virüs?

0|0
    0|1
    • resmini çekmezler ama yine yaparlar aynı şeyi, sana hiç fark ettirmeden seni ve ekranını webcamden izledikleri de oluyormuş

• Alllah Allaaaaaah

• Bunu Düzeltmistim ben. Format atmayin bilgisayara duzeltilebiliyor.

0|0
    0|0
    • uğraştılar yapılamadı, atılmayacak zaten delil o savcılığa gidecek bilgisayar bir süre sonra

• neden bu kadar büyüttünüz anlamadım ? virüs temizlenir geçer gider. kaç kişinin başına geliyor bizim de geldi hallettik bitti. hiç uğraşmadık.

• Sadece kendi açından bakma olaya savcılığa gittik ki yakalansınlar birçok insan düşüyor bu tuzağa

• Ergen yıllarımda ben de yazardım. Yamalı eşek Xp.

Allahtan virüs programlarında Sandbox denen bir olay geldi de. Lamerlerden kurtulduk.

Yeni yazdığım virüste ekranda rastgele koordinatlarda "Show your boobs" yazıyor.

Denemek isteyen?

0|0
    0|0
  • Bütün sitenin bilgisayarlarını tamir ederdim çok p*rno izleyenlerin bilgisayarında nedense hep Virüs girerdi. :))

0|0
    0|0
    • okulda onu ben de yapardım :) 70 yaşlarında bir hoca vardı kimseye bir şey olmazdı onun bilgisayarı hemen her hafta formata giderdi

• aynısı bana geldi format attırdım birde diyarbakırlı bir kız face adresimi aldı 2 sn yede alıyormuş falan geri aldım uğraşamam onlarla

0|0
    0|0
  • 16 yaşında bilişim suçları müdürdlüğüyle tanıştım aslında ben bişe yapmadım yapmaya çalıştım benim puşt arkadaşların yanında bende gittim ama bişe olmadı ifademi alıp bıraktılar

0|0
    0|0
    • ne yaptınızda ifadeni aldılar

• sağlık bakanlığının db ye girmişlerdi bende deneme amaçlı sunucuyu bypass ediyodum , bunları bilişim almış it herifler benimde adımı vermişler onlar para cezası yedi bin tl ben ve bir kişiye daha bişe olmadı ama ozamanlar pc manyağıydım şimdi ozaman yaptıklarımın noktasını hatırlamıyorum bıraktım babam dan ilk defa dayak ozaman yedim

• çok önceden böyle bir şeyle karşılaştım diğer oturumdan girdim virüsü sildim

0|0
    0|0
  • turkojan 4 akanzyy :D

0|0
    0|0
  • biliyorum bunu,kamerayı kullanmadığım zaman zaten takılı olmaz,kullanırken takarım

0|1
    0|1
  • Ya aynısını yaşadım

0|0
    0|0
  • sanalda her türlü tehlike vardır. bu hiçbir zaman engellenemez.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Bende bantla kapatıyorum neler yapıyorlar ya adi pislikler.

0|0
    0|0
  • Emniyet teşkilatının en büyük eksiği bu tip suçları halktan öğreniyor olmaları.Bence onlar yerlerinde oturup ihbar beklemek yerine kullanıcılar ne yapıyorsa onu yapıp onların başına ne gibi tehlikeler gelebilceğinden haberdar olmalılar.

0|1
    0|0
  • Malesefki yasadim basima gelen en korkunc olaydi biran gercek sandim ve basimdan asagi kaynar sular dokuldu neyseki soradan bunun sadece bir virus oldugunu ogrendim ama cidden insani fazlasiyla tedirgn ediyo bu sey :(

0|0
    0|0
    • Savcılığa gidip işlem yaptırmak gerekiyor

• Ewet ama sonuc alinabilinicegni sanmiorum yinede pesini birakmamakta fayda war gecmis olsun sizede

• Umarım, insanlar düşüp para göndermesinler istiyorum

• insanlar neyin peşinde ya...

0|0
    0|0
  • Kendi kapağı var yeterli mi ?

0|0
    0|0
  • kullanmam sevmem de zaten.

0|0
    0|0
Yükleniyor...