Allah'ı inkar etmek mümkünmü? akıllıcamı?

göz önünde her vakit gördüğümüz bu had ve hesâba gelmeyen yeni yeni hayatlar ve hayatların asılları ve zâtları olan ruhlar, birden ve hiçten vücuda (varlık sahasına)gelmeleri ve gönderilmeleri, bir Zât-ı Vâcibü'l-Vücud (bir ve tek olan Allah)ve Hayy-ı Kayyûmun(hayat veren varlığı ayakta tutan Allah)ın vücûb-u vücudunu(varlığını ve birliğini) ve sıfât-ı kudsiyesini (Allahın mukaddes ve pak isimlerini)ve Esmâ-i Hüsnâsını, (güzel isimlerini)lemeâtın )parıltının)güneşi gösterdiği gibi gösteriyorlar.

RNK

Elbette bir yaratıcının varlığı maddi gözlerler görülmeyecek,imtihan için bazı açık kapılar bırakılacak ,fakat ekser çoğunluk bir yaratıcının varlığına inanıyor. herşey güneş gibi ortadayken bazı insanlar neden inkarı seçerler?

Güncellemeler:
Güneşi tanımayan ve kabul etmeyen adam, nasıl gündüzü dolduran ziyâyı (ışığı)inkâr etmeye mecbur oluyor; öyle de, Hayy-ı Kayyûm, (hayat sahibi ve kainatı ayakta tutan)Muhyî (dirilten)ve Mümît (öldüren)olan şems-i ehadiyeti (Allahı)tanımayan adam, zeminin yüzünü belki mâzi (geçmiş)ve müstakbeli(geleceği) dolduran zihayatların(canlıların) vücudunu(varlığını) inkâr etmeli ve yüz derece hayvandan aşağı düşmeli, hayat mertebesinden düşüp câmid (cansız)bir cahil-i eçhel(cahilin cahili) olmalı.

RNK

0|0
7|9

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 7

• İnsanlar o sırada içindeki isyancılığa inanıp kalıyor ne göz görüyor ne kulak duyuyor dil Allah demedikçe kalp körleşiyor...

0|3
    0|0
  • Allah sonsuz hosgorusuyle mahser gununde onlari da affettiginde hala inanmamakta israr edecekler mi bakalim..

0|2
    1|2
  • günaydın..tabi ki mantık dışı ama kendilerince mantık uyduruyorlar.kendileri söyleyip kendileri inanıyorlar.

0|3
    1|3
  • Onemli olan inkar edip etmemek degil. Bu dunyadaki butun muslumanlar daha dogrusu butun muslumanim diye 'gecinenler' inkar etmiyorda ne oluyor sanki.

0|3
    2|4
  • insanlar artık inandıkları kadar değilde yaşadıkları kadar inanıyor ona bağlıyorum.

0|4
    1|3
  • "yüz derece hayvandan aşağı düşmeli" samimiyetine kafam seapsin.

0|2
    0|2
  • en iyi cevapa katiliyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• yahu kimdir bu Allahı inkar edenler nerede yaşarlar , ben hiç görmedim , duymadım ,

varsa bile oldukça az sayıdadır , yoksa siz de Donkişot gibi hayali düşmanlar uydurup onlara savaş mı açıyorsunuz :)) ?

0|3
    0|1
  • her şey bitti , insanların neye inandıkları ile mi uğraşıcaz ?

0|4
    0|1
  • Evete akıllıca.

0|5
    1|1
  • Allahı bilmedikten sonra inkar etsek ne etmesek ne

0|2
    2|4
  • eger bahsettıgın allah kuranda anlatılan ıse ınkar etmek mumkundur

0|0
    0|0
  • eder etmez , bana ne ? sana ne ? bize ne ? kardeşim ...

0|4
    0|1
  • Allahı inkar etmek bence aklını kullanmayan cahil kimselerin tutumlarıdır ya da çıkarı için bile bile ahretle dünyayı değişenlerin tutumlarıdır.

“Göklerin ve yerin yaratılışı ile dillerinizin ve renklerinizin farklılığı da yine O’nun ayetlerindendir. İlim sahipleri için elbette bunda deliller vardır.” (Rum Suresi, 30/22).

“O, geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı sizin hizmetinize verdi. Yıldızlar da Allah’ın emriyle hareket ederler. Şüphesiz bunlarda aklını kullananlar için pek çok deliller vardır.” (Nahl Suresi, 16/12).

“Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzerler.” (Yasin Suresi, 36/40).

“Güneş, kendisi için belirlenen yerde akar (döner). İşte bu, aziz ve alim olan Allah’ın takdiridir.” (Yasin Suresi, 36/38).

“Ey insanlar! (Size) bir misal verildi; şimdi onu dinleyin: Allah’ı bırakıp da yalvardıklarınız (taptıklarınız) bir araya gelseler bile bir sineği dahi yaratamazlar. Sinek onlardan bir şey kapsa, bunu ondan geri de alamazlar. İsteyen de aciz, kendinden istenen de!” (Hac Suresi, 22/73).

“Sonra nutfeyi alaka (aşılanmış yumurta) yaptık. Peşinden, alakayı bir parçacık et haline soktuk; bu bir parçacık eti kemiklere (iskelete) çevirdik; bu kemikleri etle kapladık. Sonra onu başka bir yaratışla insan haline getirdik. Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah pek yücedir.” (Müminun Suresi, 23/14).

1|1
    0|0
  • akıl ile düşünen elbet seher vakti Rabbini zikreden mahlukattan ders alırda

kışın ölen yazın dirilen yaprklar ibret olurda

nefsi düşünen 80 yaşına gelse 80 yıl daha yaşarım sanar

0|1
    0|5
Yükleniyor...