Hitler'in planları başarılı olsaydı Türkiye nasıl etkilenirdi?

bence adam bizi seviyordu bize saldırmamış . yani türkiye ye dost bir tavır sergilemiş . eğer başarılı olsa mutlaka bizim durumumuz da farklı olurdu hatta süper güç olurduk . yanılıyor muyum ? böyle bir konuyu ilk defa gündeme getiriyorum sanırım buna da tarih şahit olsun

0|0
4|14

En İyi Erkek Görüşü

• kardes onun amacı almanya nın kaybettıgı toprakları almaktı zaten onunla bızım aramızda bır bag yoktu zaten fakat hıtler sızofren bı adamdı bakarsın bızede saldırabılırdı

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• neden saldırsın zaten savaşa girmemiş olan türkiye cumhuriyetine , zaten 1. dünya savaşında da müttefik oldukları için saldırmaması normal . bu adam ari ırk dışında ki herkesi aşağı gördüğü ve hayatta yaşamalarını da gerek görmediği için başka millet sevgisi falan yoktur kanımca . emellerine ulaşmak içinde gerekirse türkiye cumhuriyetini ezerdi de bundan da şüphem yok .

0|0
    0|0
    • saldırmamasının sebebi 1. dünya savaşındaki müttefiklik ile alakası yok aslında. kavgamı okuduysan da , almanya'nın osmanlı ile ittifak yapmasının gülünç olduğundan ve bu durumdan hoşnut olmadığından bahsetmiştir.

saldırmamasının asıl sebebi , komünist rusya'nın boğaz istekleri ile alakalı. savaşta olan bir türkiye'den stalin çok rahat yararlanırdı.

• hitler 2. dünya savaşında ittifak yaptığı stalin'e saldırıyor. taa 1. dünya savaşında yapılan ittifakı mı tınlayacak :)

• Hitler savaşı kazansaydı, Dünya'ya kapitalizm değil, korporatizm egemen olurdu. Özellikle Yahudi sermayesi diye bir şey olmazdı Dünya'da. Bu açıdan güzel.

Türkiye'ye saldırıp saldırmaması konusunda ise emin değilim

0|0
    0|0
    • kavgamı 5-6 sene önce okudum o da yarısıydı , pek hatırlamıyorum o yüzden . müttefik olayınıda sevgili tarih hocam söylemişti yaşlıydı belki kendi tezidir bilemem :/

• Hayır tarih okuduğundan değil; gerçekleri bildiğinden...

• tarih okumuyorum . ama ulusal sosyalizm gibi kavramlarla yakından ilgileniyorum.

• Nasilsin ekinoks?

0|0
    0|0
    • ya ben sana bişey soracaktım ama yanlış anlarsan diye korktum ondan yazamadım

• Yanlis anlamam seni merak etme :). Sorabilirsin mesaj kutum acik.

• Onu bunu bilmemde israil diye lanet bir devlet bu kadar etkin olmazdı adam ileri görüslüymüs

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Hayır türkiyeyi sevmiyordu ve dost tavırda takınmadı. Saldırmamasının birçok nedeni vardı ki bu nedenler arasında dünyada var olması gereken iki ırkın birinin alman diğerinin türk ırkı olduğunu savunmasıda yer almaktadır. Ancak bu sevdiği anlamına gelmemektedir. Hitlerin Atatürke karşı duyduğu hayranlık ve o dönemde inönünün dış politikadaki manevraları almanların bize saldırmış olmalarını engellemiştir. Yine 1 dünya savaşında müttefik oluşumuzda etkilidir. Diğer taraftan Türkiye ile oluşabilecek bir savaşta Türkleri ve istiklal savaşını bildiğinden sebeb önce rusyayı da bitirip türkiyeyi çembere almak istemiştir. Yine türk hükümetine yazdığı bir mektupda ben size saldırmayacağım ancak siz askerlerinizi geçeş yollarıma mevzilendirirseniz rusyaya sizin üzerinizden gitmek zorunda kalacağım. Kuskusuz ki Dünya üzerinde hakim olması gereken iki ırk var ise bunlar türk ve alman ırklarıdır. Oluşturulacak yeni yapıda sizler ile müttfikliğimizin devam etmesini istemekteyim şeklinde beyanıda mevcuttur.

Hitlerin inönüye yazdığı mektub

Türkiye Cumhurbaşkanı, Ekselans Bay İsmet İnönü Ankara

Bay Başkan,

Alman hükümetinin arzu hilafına ve İngiltere ve Fransa'nın 3 Eylül 1939'daki savaş ilanı kararıyla Alman halkına empoze edilen savaşta, Alman Reich'ının şu sıradaki hedefi, Avrupa kıtasında İngiliz nüfuzunu bertaraf etmektir. Bu, yüz yıllardan beri devam eden Avrupa'daki devletleri birbirine karşı oynayarak yıpratma metoduna son vermenin bir koşulunu oluşturmaktadır. İngiltere'nin, Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde askeri nüfuz kazanma yolundaki çabaları, Alman Reich'ını, bu bölgelerde, toprak kazanma yönünde veya siyasi nitelikte herhangi bir başka amaca yönelik olmayan önlemleri almaya zorunlu kılmaktadır.

Bu bakımdan Ekselans, size, Yunan topraklarına yerleşme yolundaki İngiliz önlemlerinin gitgide tehditkar bir nitelik aldığı şu sırada, bu koşulların gerektiği belirli karşılıklı önlemleri almaya karar verdiğimi açıklamak isterim.

Bu nedenle Bulgar hükümetinden, Alman Silahlı Kuvvetleri'nin bir kısım birliklerine, bu yoldaki belirli güvenlik önlemlerini uygulamak için izin vermesini rica etmiş bulunuyorum. Öteden beri Almanya'ya karşı dostluk ilişkileri içinde bulunan Bulgaristan, bu ilişkileri, Üçlü Pakta katılmak suretiyle daha da takviye etmiş ve alınacak önlemlerin Türkiye'ye yönelmeyeceğinden emin olarak, bunların uygulanması için gerekli izni vermiştir.

Ben de Ekselans, size bu fırsattan yararlanarak resmen bildiririm ki, Almanya'nın bu önlemleri, hiçbir şekilde Türkiye'nin toprak bütünlüğüne veya siyasi yapısına yönelmiş değildir. Aksine, birlikte yürüttüğümüz büyük ve hayati savaşın hatıralarıyla ve bu savaşı izleyen ıstıraplı yılların hatıralarıyla dolu olarak, size, Almanya ve Türkiye arasında gerçek dostluğa dayanan bir işbirliği için gelecekte dahi bütün koşulların var olduğuna kesin olarak inandığımı belirtmek isterim.

Çünkü;

1. Almanya bu bölgelerde hiçbir toprak çıkarı peşinde değildir. Alman birlikleri, söz konusu tehlikelerin gid

0|0
    0|0
  • Hitlerin kimseyi s*klediği yoktu.. Hee diyeceksin ki muhabbet besler miydi peki.. Muhabbet beslediği de yoktu.. Zaten naziler asyalıları aşağı ırk görüyordu..

Düşürebilse ve ek cephe açmayı göze alsa dk. sında istila ederdi. Bkz moğollar ve istila taktikleri..

(Benzerdir) Gerçi zaman makinesine koysak ve moğollarla kapıştırsak istilada moğollar""da hitleri z*kerdi orası ayrı konudur..

İmperial düzeneğe geçeceğim diyen tüm gruplarda devletler arası bürokratik aşamalar aşılmış.. Alalım mı la burayı? Alalım gitsin kafası vardır.. Eskiden beridir böyle iskender"" de öyle idi..

0|1
    0|0
  • adam bizi sevmiyodu bilader. iyi bir politikacı ve stratejist olduğu için sırtımızı sıvazlıyordu. eğer ruslar silkelenip lan sikeriz biz bunları demeseydi ve amerikalılar ingilizlere destek vermeseydi, sen alman imparatorlugunun rusları devirdikten hazar denizi kuzeyinden güneye kuzey afrika ve uzak doğuya doğru ilerleyip haritada nokta gibi görünen türk devletine atarlanmayacağınımı düşünüyosun . adam ari ırk diyor ve zeki sırtını sıvazlayıp götüne parmağı sokacağı zamanı iyi bilen bir adamdı. bu yüzden ben adolf kardeşimin zekasına ve ikna kabiliyetine hayran olsamda. türkler için söylediği süslü sözlere ve siyasi desteklere inanmıyorum.

0|0
    0|0
  • Yanılıyorsun hem de çok fena ;

Adolf Hitler Türkiye'ye dost bir tavır sergilediyse; tamamen politik sebeplerden.

Adolf Hitler'in planları başarılı olsaydı; yani mal İtalya yunanistan'ı sıkıntısız işgal edip, hitler rusları imha edebilseydi;

sıra hiç kuşkusuz, Türkiye üzerine gelecekti, büyük ihtimal kafkaslar üzerinden; bu esnada koyu tenli yurttaşlarımız kırılacak, diğerleri de köle olacaktı

0|0
    0|0
  • Sen Hitler'li soru sormayı 6 ay önce bırakmamış mıydın?!

0|2
    0|0
    • sen hatırlattın

• Hitler yaşasaydı nolurdu, Hitler şöyle miydi? Böyle miydi? vb. ... KS de Hitler diye aratınca, çıkan soruların 10da 9u sana ait.

• türkiye'ye saldırmama sebebi rusyaya dış geçirememiş olması, hem türkiye işgal planları var.

sınırlarda güvenlik o dönemlerde ismet paşanın talimatıyla artırılmıştır.

hitler almanları üstün ırk olarak gördüğünden başka bir ırka sevgi beslemesi düşünülemez.

0|0
    0|0
  • Bende Hitler hayranıyım fakat bize saldırmaması bizi sevdiği anlamına gelmez yani seviyor evet ama başarılı olsaydı eninde sonunda bizi de ezecekti. Veya ondan sonrakiler ezecektir ki bunlar Nazi nede olsa. Atatürk hayranı olabilir ama ülkesi için de saldırması gerekebilir strateji gereği saldırmamıştır.

0|0
    0|0
    • benimkisi hayranlık değil minnet şükran . adam bize saldırsa bittiydik

• :D şükrana gerek yok bil ki illa yok edecektiler bizi de başarılı olsaydılar.

• almanların kaçtane cephede Türk'ü yalnız bıraktığı aşikar

adam bizi sevmekten çok zor durumumuzdan faydalanmaya kalkmış

zülm ile abad edenin sonu behbaht

çok güçlü olmak eskilerle değil çalışmakla olur

0|0
    0|0
  • hacım bize nasıl saldıracaktı daha koskoca sovvyetleri bitirmeden bizim etimiz ne budumuz ne ?

0|0
    0|0
  • ne kadar yahudileri sevmesekte hitlerin yaptigi insanlik disiydi...kadinlari cocuklari eziyetle acimasisca öldürdü...hitler türkiyeyi sevip sevmesizlik yapmiyordu...zaten her tarafla savasdaydi ingilize rusla amerikayla... ilk isi yahudileri avrupadan silmekti sonra basariyla gelisseydi plani onun amaci ari irki olmayan insanlari- yani sari sacli mavi gözlü olmayan insanlar- yahudileri katlettigi gibi katletmek olucakti ^^

0|0
    0|0
  • bence sevdiğinden değil.o zaman Türkiye tarafsız kalarak savaşa girmemiş.adam Rusya yı kafaya takmış niye bizle uğraşıp boşuna mermi yaksın :) zaten müttefiki olarak görüyo

0|0
    0|0
  • Hitler bizi sevmiyordu.O'nu seviyordu.Hatta delicesine saygı duyuyordu.O yüzden dokunmadı bizim topraklarımıza.Alması 48 saati bulmazdı.

0|0
    0|0
  • osmanlı zamanında almanyayla beraber savaşa girdi türkleri severtabi

0|0
    0|0
Yükleniyor...