İnsanların Alalhın verdiği vucudu istediği gibi kulllanma yetkileri varmıdır?

Cenab-ı Hakkın sana in'âm(hediye ) ettiği vücutla(varlıkla) vücuda (varlığa)lâzım olan şeyler, temlik suretiyle değildir.(sahip olman için değildir) Yani, senin mülkün ve malın olup istediğin gibi tasarruf etmek için verilmemiştir. Ancak, o gibi nimetlerde, Allah'ın rızasına muvafık tasarruf edilebilir.

Evet, bir misafir, ev sahibinin iznine ve rızasına muvafık olmayacak derecede, yemeklerde ve sair şeylerde israf edemez.

RNK

Vecizeyi okuduktan sonraki yorumlarınızı fikirlerinizi yaklaşımlarınızı alabilirmiyim.

0|0
5|6

En İyi Erkek Görüşü

• Bu bedenler emaneten bizde asıl olan ruhumuzdur .. Doğal olan değiştirilmemiş Beden güzelliği ruha yansır ve Kurban olduğum Allahım herşeyi çok güzel yaratmış ...

0|2
    0|1

Kızlar Ne Diyor 5

• elimizde bulunan her şey emanettir.sahip olduğumuz herşey Allahındır.Hiç kimse hiçbir şeyini hovarda biçimde kullanmaya hakkı yoktur ama bu zamanda artık böyle bir şeyi hiç kimse görmüyor.her şey benim ben yaptım ben kazandım diyor.Rabbimizn verdiği bedeni tabi ki istediğimiz gibi kullanabiliriz sonuçta o her şeyi bizim emrimize vermiştir hayvanlar bile bizim için süt yapar doga bizim için besin üretir bedenimiz yaşamımızı kolaylaştırır yazı yz deriz yazı yazar su iç deriz su içer kalk otur deriz oturur. her şey elimizn aşltında ama her şeyin israfı olduğu gibi bedeni kullanmanın da israfı var. elimizdeki tüm imkanlar gbi onu da Allahın emir ve yasaklarına göre kullnmalıyız. harama itmemeliyiz onu

0|4
    1|2
    • Ne sureyi verdin ne de numarasını. Ben, o ayeti arıyorum ama bulamıyorum. Kaynak verirsen, biz de bilgimize bilgi katarız. Öyle değil mi?

• Açıkçası, önce üzüldüm ve kırıldım. Ama sizin üzülmenizi istemezdim gerçekten.

Bundan sonra, dikkatli oluruz, olur biter. :)

• inşallah. Ama lütfen olur ya bir konu da daha karşılaşırsak lütfen ne dinime ne peygamberme hakaret etmeyin ne de hafızlığima kimse kimsenin kalbini bilemez dört yılımı hafızlığıma adadım benim için önemli bir sene ve yapılan hakaretler tam hakaret kelimeleri olmasa da ben öyle algıladım benim zoruma gitti ve üzüldüm kimse kimsenin çektiği sıkıntıları bilemez. Ve kalbini de eğer birini dinden soğutacksm allahım korusun öyle bir şey olmadan rabbim yanına alsın beni.araştırmalarınıza devam edinsiz

• Said Nursi, vücudun bize emanet olarak verildiğini nasıl anlamış olabilir? Bir bilginiz var mı?

Üzerinde tasarruf hakkına sahip olduğum bedenin emaneten verildiğini açıkçası göremiyorum. Bununla ilgili, ayet, hadis ya da herhangi bir bilimsel bulgu var mı? Yardımcı olabilir misiniz?

0|1
    0|3
    • sizin canlarınız hayatınız size verilmiş birer emanet ve hepiniz sonunda ona döneceksiniz diyor ayeti kerime güzel arkadaşım.

• Farklı izlenimler anladığım için o şekilde konuştum ve durumunzu anladığm şekilde idrak edince üzüldüm. Ve herşeyi o yüzden yazdım. Neyse artık tekrar kusura bakmayın ben surcu lisan ettiysem ,bilemem anlattıklarım asla yanlış şeyler değildi eğer araştırmaya devam ederseniz beni kötü niyetli olmadığımı anlayacaksınız iyi akşamlar

• Hediye ettiyse benim olmuyor mu zaten

3|1
    0|3
    • Dikkatiniz için teşekkür ederim.

in'�m kelimesi bir çok manaya gelmekte.ben eksik bir yorum yaparak hediye demişim

fakat lugata bakınca başka manalarınında olduğunu gözlemledim.

İN`AM : N�met vermek, ihsan etmek.

İN`AM�T : N�metlendirmeler, yiyecek, içecek ve rızık vermeler.

İN`AM�T-I İL�HİYE : Allah`ın n�metlendirmesi.

İN'AMAT-I KÜLLİYE : Bütün in'amlar. Cenab-ı Hakk'ın mahlukata, hususan insanlara hadsiz nimetler ihsan etmesi.

İN`AM-I HAK : Her varlığa hakkı olan ni

• Diğer arkadaşlar gibi özgünüm arkadaşda güzel anlamış istersen oraya yönelelim.

• Sen yönel kardaş

• istediği gibi kullanamaz ..zira ikinci dirilişte o beden sahibinden haklık isteyecek... üzermizdeki beden bizim degil emanettir...

0|2
    0|2
  • sorunu gerçekden çok beğendım anlayana gerçekden düşündurucu bır soru 5 yıldızını verıyorumm..

0|3
    0|2

Erkekler Ne Diyor 5

• Hayatın geçiciliğini biliyorum ama vücudun birisinden bana "emanet" olduğunu sanmıyorum. Bana ait bir şey, dilediğim gibi kullanabilirim ama "sağlık" denen bir şey var, o doğrultuda "kullanmak" yanlısıyım. Dövme piercing içki sigara şu budan uzak duruyorsam nedeni sağlık. Din değil

0|2
    0|2
  • orda vecize önemli..

0|3
    0|1
  • İnsaoğlu neden bu kadar korkak diye düşünüyorum . Kendi değerlerimizi kendimiz koyabiliriz ; bu konuda bir dine ihtiyacımız yok . Din bu konularıda açıklığa kavuşturabilir ama kendi iç değerlerimizle aklımız irademizle hareket etmek gerek . İslamiyet bu konuda ne diyor bilmiyorum . Elbette her insanın herkesin kendi vücudunu istediği gibi kullanma hakkı vardır birilerinin özgürlüğünü kısıtlamadıkça . Herşey etki tepkidir ; her insan hayatı çevresini nasıl etkilerse ona görede tepki alır .

0|0
    0|3
  • aklımız ve özgür irademiz var bence evet yapabiliriz

0|1
    0|2
    • aklımız ve özgür irademizde bir emanet o emanete hıyanet etmemek gerektiğiniz düşünüyorum.

Mesela bir hafıza düşünün ufak ve hardal tanesi kadar yer kaplıyor.ve 90 senelik hattıralar ve 1000lerce kitap ufacık alanda yer alıyor.sizce okadar malumat ufacık bir et parçasının olabilirmi?

• yargılanma kısmı bir yana ben bunu emanete hıyanet olarak görmüyorum böyle bir durum olsa bize o zeka verilmezdi. bence istediğini yapabilmek mantıklı ama diğer tarafta nasıl yargılanır orasını bilemem

• birisi benden mi bahsetti :)

• Evet vardır.

0|0
    0|2
Yükleniyor...