Bir insan hem laik hem müslüman olabilir mi sizce?

Bence olamaz,

-Ya müslümanlığınızdan vazgeçeceksiniz ya laikliğinizden,

-Kuran ilmi ile uğraşan aynı zamanda uluslararası ilişkiler gibi bir bölümde bu işlerle daha çok ilgilenebilen bir insan olarak söylüyorum..

Hatta bencesi yok,olamaz..

Nerden mi çıkartıyorum?

1-)Sonra seni de bu buyruktan bir şeriat üzerine kıldık; öyleyse sen ona uy ve bilmeyenlerin hevalarına uyma(Casiye -18)

Peki laiklik ne demekti? -Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması..

Bunda din ile ters düşen şey mi ne?

-Yaratan ayırmayacaksın diyor bu iki işi birbirinden,hukuk kurallarına da değiniyor yaratan şeriat diyerek..

Allah`ın kurallarının bir bütünü olan şeriatı saymayanlar ve yerine yenisini getirenler için ise maide suresi bizlere diyor ki:

allah'ın hükmettikleriyle hükmetmeyenler kafirlerin ta kendileridir!allah'ın hükmettikleriyle hükmetmeyenler,zalimlerin ta kendileridir.allah'ın hükmetikleriyle hükmetmeyenler fasıkların ta kendileridir!(maide 44,45,47)

-Müslüman olmasaydım laikliği sonuna kadar desteklerdim,lakin müslümanım..

-Bu sizi vatan,millet ve din kelimelerini lügatınızda ve bilincinizde önem sıralamasına koymanız gereken kelimeler,benim için dinim ön planda olduğundan başa din"i koyuyorum..

Ve üstte beni engelleyen bir arkadaş demiş ya,gidelim biz modern ülkelere diye..Ben kimse gitsin veya kalsın demeyeceğim,lakin öyleleriniz var ki,bize arabistanı gösteriyorlar gitmemiz için,

Ben de diyorum ki,

Siz 100 senedir varsınız,müslümanlar daha evvelde de var,bağcıyı kovmak kimin haddine..

Selametle,daha fazlası için mesaj atın,fikir alışverişi amacıyla olan sohbete daimi açığım..Siyasi,ilim,irfan ve evrim :))

Selametle.

Güncellemeler:
Soru soran veya cevap veren seni engellemiş olduğundan dolayı bu cevaba yorum yapamazsın.

Profesör yazmayı bilmeyenler

Laiklikten haberi olmayıp ben müslümanım diyenler(Müslüman olmayanları münezzeh tutarım,onlar kendi fikir çerçevelerinde çok haklılar..

Neden söyleyecek bir şeyleri kalmadığında engellerler,asıl zoruma giden engellenmek değil,yahu doğruyu öğrenmekten neden kaçıyorsunuz :)

Ya da durun öğretin bana doğruyu..Gitmeyin :)

0|0
12|12

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 11

• o cok övündügüz seriat kanunlarini güncelleyin bir.

insan hem laik hem müslüman olmaz, laik bir devlette halka laik olun demez.

laik olan devlettir her dine esit yaklasarak her insanin inancini veya inancsizligini esit sekilde yasamasini saglar.

seriat insan haklarina aykiridir. ayrica agzinizda düsürmediginiz irandaki gercek seriat degil afganistandaki gercek seriat degil dediginiz seriata karsi gercek seriat hükümlerini paylasin madem ögrenelim seriat neymis.

1|2
    0|0
    • Laik bir devlet,ben laik değilim diyen bir müslümanı sevmez,o yuzden yıllarca baş örtülü kardeşlerimiz giremedi okullara,kamu kurulışlarına,o yüzden 18 sene ezan türkçe okundu..O yuzden camiler satıldı,o yuzden 10.000ler asıldı ve adına demokrasi denildi :) Yahu bırakın bu işleri..

3=3 5=5 Can=Can"dır.. şeriat yüzyıldardır aynıdır,ki bu adaleti matematik dahi yalanlayamaz...Çok bilmek istiyorsan aç kuranı oku arkadaşım. Hiç eline aldın mı bilmem tabi.

• Anlamıyorsun,inmek istedim.

• İşte tam da bu yüzden laikliği seçtim.

1|1
    0|0
  • Evet.Olabilir.Hem dindar olup memleketini sevebilir.

0|0
    0|0
    • Memleket sevmek laik olmak değildir,laik olmadığım halde bu memleket için vakti zamanında biz de bazı teorik ve pratik değerlere sahip hareket ve işlerde bulunduk.

Laiklik devletin özelliğidir,insanın değil.

• Bence olmaz.

0|1
    0|0
  • Bence olabilir yanlış düşünüyorsunuz. İşinze nasıl bir mani olabilir ki zaten laiklik din ayrı devlet ayrı yani siz kendi imanınizi yaşayabilir te işinizi de yapabilirsiniz bulunduğunuz ortam buna uygun değilse o zaman daha farklı. Ama müslümanlık ayrı laiklik ayrı müslüman olmasaydım bu olurdum denecek kadar büyük bir sorun olarak da görmeyin iman hiç bir şeye engel değildir. Anladığım cu yanlışım varsa yanlış anlamışsam düzeltin

0|0
    0|0
    • Laiklik "modern dünya" adı altında yapılan, din ve devlet işlerini birbirinden ayıran bir yapıdır.

link burayı okumanızı rica edeceğim :)

• Güzel cevabınız için teşekkürlerimi sunarım.

• Ben teşekkür ederim efendim

• Olabilir.

0|0
    0|0
  • anlamadikos canım

0|0
    0|0
  • Dinle mi yoksa öylesine mi bu şekilde bitiricektm ,yorumu.

0|0
    0|0
  • olur .

0|0
    0|0
  • Buna sen mi karar veriyorsun ?

Hem Müslümanım , hemde laik Atatürkçüyüm ..Sana ne , Ona ne !

0|0
    0|0
    • allah'ın hükmettikleriyle hükmetmeyenler kafirlerin ta kendileridir!allah'ın hükmettikleriyle hükmetmeyenler,zalimlerin ta kendileridir.allah'ın hükmetikleriyle hükmetmeyenler fasıkların ta kendileridir!(maide 44,45,47)

Ben karar vermiyorum..Allah karar veriyor :))

Seçimini yapmalısın,okumalısın.

• Devlet laik olur. İnsanlar istedigine inanır veya inanmaz.

2|2
    0|0
    • Devlet laik olur,insan laik olmak istemezse,ben şeriatle yaşayacağım derse laik devlet buna saygı gösterir mi?

• Evet saygı gosterir. Bak suanda sarıklılar cübbeliler ile nrmal giyinen insanlar bir arada yasamıyor mu?

• 10 sene önce bırak sarığı cübbeyi,baş örtülüler kamu dairelerine giremiyordu? Neyin kafasındasın :)

Erkekler Ne Diyor 12

• Sen Allah mısın kimin Müslüman kimin Müslüman olmadığına karar verebiliyorsun ?

2|2
    0|0
    • `1.s, Allah`ın kitabını okudum,yani senden daha fazla haberdarım bu konulardan,kimin müslüman olup olmadığına karar verdiğim de yok,görünen köy kılavuz istemez.

• Haha :) Yahu sen neden bahsediyorsun,önce sen profesör yazmayı öğren sayın edebiyat okuyan arkadaşım benim :))

Ben hocaların bana dediği taraflı yayınlardan öğrenmiyorum bunları,yazık,kuranı baştan sona meal ile okumayıp burada fetva vermeye çalışanlara,

Bir insanın hem laik hem müslüman olamayacağını büyük solcu yazarlarımızdan aziz nesin de söylemiştir,sonuna kadar da haklıdır..Bunları da biliyorsundur tabiki,maide suresini daha önce duymuş muydun merak ediyorum doğrusu.

• Cahil ile muhabbet edip seviyemi düşürmek istemiyorum haklısın son derece haklısın reyiz

• olamaz

1|1
    0|0
  • İnsanlar laik olmaz. Laik olması gereken devletlerdir. Kavram kargaşası yaratma.

Devletlerin ise laik olması lazım çünkü devletin içinde farklı inançlara sahip insanlar olabilir. İbadet tanrıyla insan arasındadır. Devletler ibadet etmez bu yüzden devletin dinle yönetilmesi saçmadır.

1|1
    0|0
    • Ne güzel yazmışsın.

• #1 Eski Ahit'in güveniliği konumuz değil. Eğer okusaydın zaten şapkayla alakalı bir şey olmadığını anlardın.

#2 Sen dinini öğrenmek istiyorsan şiirsellik seni pek alakadar etmez. Sanırım arap edebiyatçısısın.

#3 Iki kutup da birbirinden hep uzaktı. Fakat islam artık çağa ayak uyduramadığı için geçersizleşiyor.

#4 devletin bütünlüğü sizi alakadar etmiyorsa birkaç şeyhinizi daha asarız.

• #1-2-3-4 İyi asan kazansın :)

• Ayrıca şunu sormak istiyorum,sürekli bir buluş olduğunda,aa bu kuranda yazıyordu derler,ama hep bu gavur bulur,bu müslümanlar kuranı senelerdir okumalarına rağmen o yazıyordu dediklerini onlar bulmaz,hep gavur,kafir,dinsiz dedikleri insanlar bulur bunları.Aynı zamanda kuranda milyonlarca yıl dünyaya hükmetmiş dinozorlardan bahsedilmemiştir,bunu söylediğimde aldığım cevap kuran bitki ve hayvan kitabı değil denir,peki kuran coğrafya kitabı mıdır?Birbirine karışmayan sulardan bahsetmiştir?İncilde dünyanın 6 bin yıllık olduğu yazıyor,halbuki bırak bini milyonu,dünya milyar yıllık.İnsanlar sürekli din yüzünden birbirini katletmiştir.Savaşları düşün,hep birbirlerine girdiler,bir sürü insan öldü ne için?Dinler için.

0|0
    0|0
    • Senin hiç bir şeyden haberin yok be arkadaşım,durumun gerçekten çok vahim :)

link

wikipedia sana uygun cevabı verecektir..

Ayrıca Kuran,bilimi müslüman olana değil,çalışana vereceğini vaadediyor,bunun cevabı da burada saklı :)

• link Yemek yapmaya çalışıyorsun,bir de prospektüsten oku.. İslami kaynaklardan uzak durmaya çalışıyorum taraflı geliyorsun demeyin diye.

• Emek vermeye çalişiyorsun birde yan etkilerini oku...O islami bir kaynaktan alinmiş zaten,ama adamlar elbette kalkin gidin diyemedi,böyle ayet yazdi demiyecekler tabi,açiklama yapacaklar ne bekliyodun ki?

• maide suresinde bahsettiğinden benim anladığım , hırsızlık yapanlara ceza verilmeyen, adam öldürenlere ceza verilmeyen , satanizmin dünyaya hakim olduğu herkesin çılgınca yaşadığı bir yerden bahsetmiş.

Kendi kafana göre , laik olan müslüman olamaz diye bir anlam çıkarman çok saçma geldi bana sadece bu sureden.Bir surenin birden çok anlamı oluyor , biliyorsundur.Arapça çünkü.

İyilik kötülük gibi kavramlar tüm dünyada ortaktır , anlaşılır.Önemli olan da o , sen satanizmin sadece black metal dinleyip kedi kesen insanlar olmadığını biliyorsundur madem meraklısın bu konularda.Yanlış düşünüyorsam belirtirsen sevinirim.

0|0
    0|0
    • Çok yanlış anlamışsın,Allahın hükmettikleri,

hırsızlık yapanlara ceza verilmeyen, adam öldürenlere ceza verilmeyen , satanizmin dünyaya hakim olduğu herkesin çılgınca yaşadığı bir yerden bahsetmiş... Değildir,

Hırsızlık yapanın gerektiğinde uzuvlarının dahi kesildiği,

3=3 5=5 gibi can=can" Adalet budur,adalet insan hakları bildirgesinde varolan beyninde iki loba sahip insanların koyduğu kurallar değildir..

• Töbe estafurullah,cihad farzdır üzerime ve yapmam gerekenleri yapıyorum..

Kalem ,kılıçtan keskindir :)

• link aklıma bu video geldi. arada sen de böyle davranıyorsun

• 14 yaşında kız çocuğunun evlenmesine razı olacağıma ateist olurum daha iyi. Gerçi ben zaten ateisttim ama önce insanım.

1|1
    0|0
    • Ben 19 yaşındayım,l?kin 40 yaşındaki çoğu insandan daha yaşlı olduğum görüşündeyim..

Zaman sadece armutları olgunlaştırır,insanları değil..

Bir ateist olarak sıcaklığın metabolizmaya ne denli etki ettiğinden haberin de vardır umarım.

• Gözlüklerin pazardan,fsm korusun nazardan.

• İşte böyle, yola gel :)

• Bazı devletlerde,cezalar çok az olduğu halde türkiye ye kıyasla,suç nerdeyse yoktur,peki suçların sebebi ne?Cahillik,orantısız gelir dağılımı.Misal adam 30 liraya çalışıyor barda 12 saat,aynı barda birisi ama 1 bardak viskiye 30 lira para ödüyor,hal böyle olunca insanlar emeklerinin karşılığını alamadığını düşünüyor,kolay yoldan para kazanmaya çalışıyor,

0|0
    0|0
  • zaten bu öğretilere göre laik olamaz ve demokrat da olamaz kafa kesici, kadın taşlayıcı, el kesici olmak zorundadır. yoo gerçekten ciddyiim ama islamı iyi öğrenirseniz islamın bu olduğunu görürsünüz yalnış yorum falan değil bu el kaide dinin emirlerini yerine getiriyor.

tüm müslümanlar artık kabul edin gerici ve terörü besleyen, antidemokratlığı kutsayan bir vahşet inancına sahipsiniz. şahsi olarak böyle düşünmesenizde inandığınız din bunu emrediyor

0|0
    0|0
    • Hırsızlık yapanın elinin kesilmesinde ben bir yanlış göremiyorum,taşlayarak recm ise isteyerek zinadan ileri gelen bir kavramdır,uçkur bağına sahip çıkan kimseyi taşlamıyorlar,el kaide dinin emirlerini yerine getirmiyor.. Sadece kafa kesiyor ve islam bunu emrediyor diyor,halbuki alakası yok.

• Din ilk gördüğünü hata sayar,günaha girmezsin,ama ben inanan bir insan olarak bu affa mazhar olacak bir hata yapmayı istemiyorum belki? Bu benim inandığım bir değer,onlarınki gibi sırf güzel bacağımı göstereyim gibi fevri bir davranışın sonucu değil,saygı göstermesi gereken kim?

• sensin insan haklarına saygı göstermen gerekiyor. aksi taktirde islamcı faşist olarak tanımlanırsın ve bu son derece doğru olur. ben sana soruyorum varsay ki

• Laiklik hep lafta kalıyor kemalist devlette. Herkese saygı ama , sen okula giremezsin filan. Akp'nin yapmış olduğu açılımda samimi değil. Oy toplamak amaçlı yapıldı.

0|0
    0|0
    • Akp destekçisi değilim marx emmi...Laikliğin saygısı laik olmayan insanları dışlamaktan öteye gitmiyor sen de biliyorsun..

• Şimdi laikliğin dışında iseniz ve gerekli saygı ve hoşgörüyü bir birinize veriyorsanız ve laikliğini istemiyorsanız tabiki istediğiniz yapın. Lakin , birilerini dışlama , kindar nesil yetiştiriliyorsa orada laiklik de size karşı gelecektir.

• Evvela kindarlığı kendi içinde geliştiren laikliktir,siz de biliyorsunuz cumhuriyet döneminde yapılanları ve son 10 seneye kadar yapılmakta olanları.

• bence olmaz. yani, gece-gündüz. kara-ak. aşağı-yukarı. var-yok. müslüman-laik gibi geliyo bana.

0|0
    0|0
  • Laik ne?

0|0
    0|0
  • sadece hakları olan özgür insanlar olsak mecburmuyuz şucu bucu olmaya.birini kabul ederken diğerine muhalefet olmaya bu dünya hepimizin neyi paylaşamıyoruz mk

1|0
    0|0
    • Kime göre neye göre özgürlük,sana göre özgürlük laiklikten geçiyor olabilir,belki ben varolan düzeni istemiyorum,belki de benim özgürlüğüm kısıtlanıyor? Burada var mı bir öneriniz?

• boş muhabbetlere gireceğiz hiç çekemem sana idaolojilerinle mutluluklar

• pekala,sana da :))

Yükleniyor...