Deizm insanlığın kurtuluşu mu olucak?

Yaşar Nuri Öztürk'ün o günkü konuşmasına takıldım. Allah öldürmeyi emreden bir dine inanmaktansa her şeyi kenara atıp sadece Tevhid inancıyla yaşamamızı istiyormuş. Şu an ki din adamlarının anlattığı '' Müslümanlık '' dini yanlış anlatıldığı için Allah açık kapı bırakmış ve sadece kendisine iman ederek kurtuluşa ereceğimizin müjdesini vermiş. Keza herkesin içinde ( en koyu ateist bile ) Allah inancı vardır. Bana mantıklı geldi. Şirk koşmak yerine insanın tüm kalbiyle Allah'a yönelmesi Allah sevgisi ve korkusuyla yaşaması hurafelere inanmaktan mantıklı. Benim görüşüm bu siz ne düşünüyorsunuz ?

Video'yu izlemek isteyenler Google'a Yaşar Nuri Öztürk Deizm yazarak izleyebilir.

Güncellemeler:
Deizm dinsizliktir. Dinsizlik bir din olamayacağı için kendi kafasında bir Tanrı yapısıda oluşturmaz. İnsan dinleri reddedip kendi Tanrısına inanır. Deizmdeki Tanrının şuan ki dinlerde ki Tanrıyla alakası yok diyenlerin araştırmasını öneriyorum keza cahillikle yorum yapma kötü bir şey :)

0|0
4|15

En İyi Erkek Görüşü

• Deizm dinlerin tanrısını reddeder ve başka bir tanrıya inanır. Deizm budur. İkinci bir durum ben bir ateistim ve zerre içimde allah inancı yok. Genelleme yapma, çünkü her zaman bir yerlerde illaki istisna vardır. Üçüncü durum ise, müslümanlığı şimdiki din adamları yanlış anlatıyorlar burada sana katılıyorum ama eskiden islam çok daha katı ve gaddardı 21.yy günümüzde mecburi olarak yumuşak anlatılması gerekiyordu, çünkü islamın önüne kadın hakları ve insan hakları geldi. Yani günümüzdeki din adamları islamı yumuşatarak bizlere anlatıyorlar. Biraz geçmişi araştırdığınızda islamın ne durumda olduğunu sizde görebilirsiniz. 3. şahıslardan duyduğunuza inanmayın her zaman bilgiyi kendiniz bizzat kaynağından görün.

0|1
    0|0
    • he la muhammetin 12 yaşından büyük olan tüm yahudi erkeklerin el ve kollaını çapraz kestikten sonra kafalarını kesip kuyulara attığını anlatacak değiller ya :D

Erkekler Ne Diyor 14

• arkadasın kuyruk acısı var kabullenmek istemiyor .. okuduğu kitaplardan da herhalde bir tek keza lafını öğrenebilmiş ki ikidebir cümlelerin arasına serpiştiriyor sözüm ona entel takılıyor .. biraz araştırma yapta bu konular hakkında sonra konuş anlayacağın kafanın hiiç basmayacağı şeyler

0|0
    1|0
    • Konuşmalarına dikkat etmeni ve saygıya davet ediyorum sizi :) Niye icerledigine de anlam veremedim sanırım cahil lafımı üstüne aldın :) Neyse ne olduğunu bilmekte guzel bir sey :)

• kendi görüşlerini yüzde yüz doğru kabul etmek gibi bir yanlışa düşmeyip okuduklarından birazcık pay çıkarabilmelisin.ufacık beyninle din konusunda tartışmaya girmeni murat 131 le 120 km/h yapmana benzetiyorum fazla zorlamayalım olur mu

• her insanın içinde allah inancı yoktur .. hiçbir şeyden habersiz bir yetişen bir insan nasıl olurda kendisini yaradan olağanüstü bir varlığın oluşunu kabul eder. belki - leyecekler ama benim düşüncem insanların ölüm korkusu ile bir şeylere tapma ihtiyacı duymasıdır bu eskiden beri var olmuştur güneş ay boğa bunlar günümüzde bu kadar saçmaki yıllar sonra belki çok farklı şeylere inanabileceğiz belkide teknoloji oyle bir hal alacak ki insanoğlu her şeyi aşacak

0|0
    1|1
    • Allahtan habersiz birisi kendinden daha güçlü bir varlığa tapma, dua etme isteği mutlaka duyar

• - lemissin saol duymak istediğin cümleyi de en iyi cevap seçte bari rahatlayasın bacım

• Hayır ateizm kurtaracak.. Deizm de yine de bir yaratıcı var. Ama ateizmin tek güvenebileceği kaynak bilim. Bilim kurtarır dünyayı sadece ve sadece.

0|1
    0|0
  • Her insanın içinde Allah inancı yoktur ; deizmin de zaten teizmden bir farkı yoktur ; ve de insanlığın kitlesel olarak bir kurtuluşa falan ihtiyacı da yoktur

0|0
    0|0
  • dediği sey dogru aslında bir gun yalnızca allaha inandıkları için kurtulasa erenler var diyor gecmiştete oldu bu.

hani bende saglıklı bulmuyorum adamın fikirlerini ama ginede arastırmaları var sonucta dediğini düşünmeden ehh diyemem.

ama deizm sacmalıgınada inanmıyorum.

0|0
    0|0
  • Deist düşünce de inanılan Yaratıcı'nın dinlerde bahsedilen yaratıcı ile uzaktan yakından ilgisi yok. Gündeme bomba gibi düşme çabası insana neler yaptırıyor anasını satayım. Yaşar Hoca'ya ne içirmişlerse bende aynısından istiyorum.

1|0
    0|0
  • Bu adam tam benim kafadan beni tanımlıyor ; Laik İslamcılık :D

0|0
    0|0
  • bence insanlığın kurtuluşu ayranda

0|0
    0|0
  • ateistin ne düşündüğünü ateiste soran yok nedense en koyu ateistin de içinde allah varmış falan da filan. yok böyle birşey :)

yaşar nuri az kaldı yakında dinden çıkar ateist te olur :)

0|0
    0|0
    • Kimse savaşta esir ettiğiniz kadın kölelerinizle ilişkiye girebilirsiniz diyen ayetten bahsetmez, kimse bir köle ile hür insan eşit olamaz diyen ayetten bahsetmez, kimse muhammedin 9 yaşındaki karısından bahsetmez, yahudileri ve hristiyanları dost edinmeyin ayetinden bahsetmez. vs. vs. :)

dostum seni FB sayfamıza beklerim

link

• he güzel tam benlik hem atayız hem türk

• Gidip hangi adamı dinliyorsun. Bu adam 2 kişi razıysa yaptıkları zina olmaz diyecek kadar düşmüştür

0|0
    0|0
  • bence din konusunu tartışmaya hiç grk yok herkez neye inanmak istiyorsa ona inansın

0|0
    0|0
  • Ateizm desen anlarım da, deizm zaten tanrı var diyenlerin yolu.

0|0
    0|0
  • Allah ıslah etsin ne diyeyim

0|0
    0|0
  • Bu adamı pek sevmem.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• vidyoda ne çok lak lak ediyorlar ya merak etmesem kapatcaktım, o ortadaki amca da ne yedi içti be ağzını şapırdata şapırdata..

deizme inanmıyorum ve bu müslümanlık diye yeni bir din oluştuğunu islamdan uzaklaşıldığını da değiştirmiyor. halbuki mesele basit, aç oku. zor bir metin değil ki.. anlamadıysan bir daha oku.

yaşar nuri alanında önemli biri, beğendiğim ve beğenmediğim fikirleri var ama yine siyasete girmeden duramamış ve deizmi ulusalcılara yamamış. bazen aklını yitiriyor gibi geliyor veya çok dolmuş, bilmiyorum

0|1
    0|0
  • Yaşar Nuri Öztürk'ün ben ... :) o mesajı aldı

0|0
    0|0
  • deizm dinleri reddeder yaraticiyi degil.

her insanin icinde allah inanci yoktur.

0|0
    0|0
  • yaşar nuri öztürk ü sevmem de beğenmem de

0|0
    0|0
Yükleniyor...