Siz ya dinsiz dindarsınız ya da dindar gibi gözüken dinsiz. sizce de böyle midir?

Bence kuralları aşmış bir kişi ancak dindar olabilir yoksa aslında peygamberlerin değilde toplumun belirlemiş olduğu kurallara inanır ve bunların tanrı tarafından belirlendiğini sanır. oysa dindar adam şöyle sorar benim tanrım bir kitap göndermiş olsaydı bu bir şiir olurdu ve beni göz yaşlarıma götürürdü. oysa yazılmış kutsal kitaplar tanrıdan korkulmasını söyler cehennemle tehdit eder. Bence bunlar tanrıya hakarettir. mevlana yunus emre hallacı mansur kuralları aşmış kişilerdi. şimdi benden nefret edebilirsiniz ve böylece inancınız ortaya çıksın.

0|0
6|4

En İyi Kız Görüşü

• Elimde olsa cenneti ateşe verir, cehennemi de bir kova suyla söndürürüm ki geriye Aşk baki kalsın.

Tebrizli Şems.

0|0
    0|0
    • Şaşırdım hiç beklemiyordum martineden..:)

Nesini seçtin cevabımın biraz konuşalım isterim.Senin fikirlerini beğeniyorum.

• daha çok uzak doğu öğretileriyle ilgileniyorum meditasyonla filan

• Şu meditasyonu çok denedim ama yapamadım beynimi susturamadım bu arada özelden konuşsak?

Kızlar Ne Diyor 5

• yunus emre ve mevlana zaten Kuranın ozunu anlamıs kısıler ve bundan hareketle sıırler yazmıs kısıler. Onlarında asıl kaynakları Kurandı. Ve yıne onlara gore en yuce en mukemmel kıtapta Kurandı.

Gel gelelım Kuranın sıırsellıgı kısmına. Kastettıgın etkıleyebılme derecesı. Geek Kuranın gerek Hadıslerın bu dercelerı oldukca yuksektır zaten, gonulden gorenler ıcın.

Bu baktıgın bakıs acısına baglı; kendını cok yalnız hısseden bır ınsan "Rabbin seni terk etmedi" ayetını gorunce gozyaslarına bogulabılır. Aynı sekılde basına gelen her seyde sabreden bırısı veya dunyaynın zevklerıne fazla dalmıs bırısı, Donus ancak O'nadır veya Allah sabrdenlerle beraberdır gıdı cumlelerı gorunce yıne etkılenır aglar.

Ya da hayatı boyunca kendıne bır seyı beklerken ısaret arayan ama bulamayan ınsan ıcın; sıze ınanmanız ıcın yeterınce ısaret gostermedık mı? Yıldızlara bakın yeryuzune bakın... Gıbı bır ayetı gorunce ya da olaylar karsısında umudu tukenmıs ıntıhar esıgınde bırısı su ayetı gorurse; kafır toplumlardan baskası Allahtan umudunu kesmez. Allahtan umıdınızı kesmeyın, suphesız kı yaptıgından vazgecer.

Yanı bu bakıs acınızla ılgılı, ben fazlasıyla sıırsellık goruyorum, orneklede acıkladım :)

0|0
    0|0
    • tepki vermeden önce düşün e.Hemingway :) teşekkürler yorumun için

• dusunmek yaratılmıs olan en buyuk nımet, ancak hakıkat guzel dusunebılmekte.

Rıca ederım :)

• evet mevlana olsun yunus olsun kendini şiir ile anlatmış ama her zaman ilk kaynakları ilk yol göstericileri kutsal kitabımız olmuştur ki eğer kutsal kitabımızı layığı ile bir kez okusan o yazdığın anlamları çıkarmazdın.

0|1
    0|0
    • layığıyla okudum bundan emin olabilirsin

• bence sen yapman gerekenleri layığı ile yerine getir ne cehennnemden ne de Allah'tn kork çünkü Allah zaten iyiliği karşılıksız bırakmamak için cenneti de yaratmış.Kuran da cennetin güzelliği ile ilgili bir çok ayette var

• mevlana yunus emre onlar aracıdır...kuranı kerimi halk diline indirgemiş kişilerdir...

ayrıca cennet ucuz değil cehennem lüzumsuz değildir...

0|0
    0|0
  • tanrının şiir kitabı göndermesi biraz saçma değil mi?

0|1
    0|0
    • şiirsel olurdu manasında söyledim ama şimdiki kitaplardan daha mantıklı olacağı kesindi

• Yine de bir şiir kitabı...

• Kur'an'dan bağımsız olarak... Ben şiir sevmem... ;)

• dinli dinsizim

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Bak dostum asıl inanç nedir biliyomusun sen inan ya da inanma insanlara hoşgörülü ol örn bu kafir diyip dışlama ya da bu inanıyo neden inanıyo diye sorgulama bırak insan ister inanın ister inanmaz dinde zorlama yoktur istersen burda istediğini de inkar et ama sakın inanan birine neden inanıyosun deme .

0|0
    0|0
  • İlk cümlen tam tersi anlama geliyor. Doğrusu "bence ancak kuralları aşmış biri dindar olabilir" olmalıydı.

0|0
    0|0
  • Ben bir tanrı olsam, kafir kulum öldükten sonra geçer karşısına iki kelam ederim lan...

"Yan lan köpek!" demem... Gel gelelim tanrı değilim...

Ama durun lan... Bildiğin kafirin allahıyım... :D

0|0
    1|3
  • 2sinden biri olabilirim

0|0
    0|0
Yükleniyor...