Neden inançlarınızı veya inançsızlıklarınızı görüşlerinizin merkezi konumuna getiriyorsunuz?

Neden inançlı olduğunuzda düşüncelerinizi inanca endeksliyorsunuz?

Neden kişinin "eşcinsel olmak", "tecavüz olmadığı sürece seks yapmak", "kumar oynamak" gibi kendi tercihleri olan şeylere "OLMAZ!" gözü ile yaklaşıyorsunuz... Neden "kendi hayatı, bana karşmıyor ise ne ala!" diyemiyorsunuz? Demek istediğim, kumar oynanmasına, sekse karşı olabilirsiniz, bunu karşı tarafa açıklayabilirsiniz de (nedenlerini)... Ama neden tehditvarilik var? (herkes için geçerli değil bu söylediğim)...

Aynı şekilde, inançsız insanlar neden her inançsızın "hümanist", "komunist", "sosyalist", "nihilist" vs. vs. olmasını bekliyor? Neden dini görüşün, siyasi görüşün, felsefi görüşün birbirinden farklı ve bağımsız düşünce sistemleri olduğunu göremiyorlar?

"Ateist milliyetçi olmaz!"... Niye olmasın ya? Ne farkın kaldı senin çok kızdığın "yobazlıktan"?

0|0
10|7

En İyi Kız Görüşü

• senlen inanç olarak uyuşmuyoruz:) hoş uyuşmak zorunda olduğumuz için dile getirmiyorum bunu da sen anladın.

ama tartıştığımızı görmedim.haa arada tartışmalarına denk geliyorum,kabul ettiğim şeyler mi ? hayır.ben burada hiç bir zaman inancımı döküp saçmadım.o yüzden kimse bu konuda rengimi kolay bilmez beni yakınen tanımadıkça.gerek de görmüyorum açıkçası çünkü burada dini boyutta tartışmalara girmiyorum,girmem.

bunun dışında eşcinsellik onayladığım bir şey olamayacağı gibi bir başkasının yaşaması da beni ilgilendirmez.o kişinin nasıl bir yoldan geçtiğini,geçmişte neler yaşadığını bilemem.yelpazesi geniş bir konu.zira benim de çocuğum bunu yasayabilir.kim garanti verebilir ki..neden hor göreyim?

kim kiminle isterse yapsın etsin o na da sözüm yok ama fazla rahat bir toplum olmaya da başladık bu inkar edilemez.içki içmem mesela ama içene de karışmam..

hani demek istediğim kimse ben gibi olmak zorunda değil,kimseye istemedikçe zorla benim bildiklerimi empoze edemem, böyle bir lüksüm yok.

1|1
    0|0
    • Cevaplarınızı görmekten mutluluk duyduğum bir insansınız... Bunu ister iseniz, iltifat olarak kabul edebilirsiniz...

Yazdığınız her cümle (yada birkaç cümleye birden) için ayrı ayrı yazmak istiyorum:

İlkin, dediğiniz üzere; hiç bir insan bir diğeri ile örtüşmek zorunda değil... Zira, bu "bana göre" faydalı, çünkü fikirler çarpıştıkça (bakın, şiddetten bahsetmiyorum) yeni yeni fikirler ortaya çıkabilir... CERN deneyimişcesine... ;)

Tartışma tanımını, bildiğim kadarı ile, yanlış...

• teşekkür ederim öncelikle:) geniş yorumun için de ayrıca.tartışma bence de farklı ama genel olarak bilinen haliyle dedim.o zaman düzelteyim polemiğe girmekten hoşlanmıyorum.ne burada ne de reelde.

senin sadece din dışındaki sorularına cevap verdim bu arada:) çünkü gerçekten çok derin inançsal konulara girmemeyi yeğeliyorum.ne bilgim buna müsade ediyor ne de gereksiz sinirlenmelere gelebiliyorum.

fazla rahat bir tolum olayı geniş bir konu aslında..ilk görüşte kimsenin yatağı beni ..

• ilgilendirmiyor evet ama zincirleme bir şekilde insanlara etki ediyor.çünkü hala cinsel anlamda bilinçli bir toplum olduğumuzu sanmıyorum.bilinçsizce ilerlemek de freni patlamış kamyon misali etki yapıyor benim gözümde naçizane.

ben de teşekkür ederim,farklı düşünceler bir araya gelebiliyor en azından .artık şurada tartışma olmasın diliyorum ama nafile..

Kızlar Ne Diyor 9

• Benim inancıma zarar vermeyen her haltı yiyebilir No Problem.

sonuçta bundan dolayı başı yanacak olan o.. amaaa

eşcinsel olayına asla ılımlı yaklaşamam. İnançlarımda helak olma sebeplerinden göz yummam.

1|3
    0|1
    • Eşcinsellik doğuştan geliyor genetik bişey ve bu bilimadamları tarafından kanıtlandı kuranda ise Allah eşcinselleri lanetliyor ne yani hem eşcinsel yaratıyor hemde lanetliyor.Allahın kafası karışık olmalı :)

• Tevafuk işte @soran tam senlik bir habere denk geldim hoş pek inanacağını etkileneceğini hiç sanmıyorum(bkz:mühürlü kalpler) ama araştırmayı seven birisin bir bak istersen:) ayrıca gitmek istersen vizyona girdiğinde sinema biletin benden :)

• Evet çok haklısın, herkesin kendine göre doğruları vardır, yaşam biçimi, belli bir hayat görüşü ve inançları vardır, bu inançların getirdiği yasaklar vardır kendini buna göre ayarlar buna göre davranır bu tamamen kişinin kendi tercihidir. Fakat karşıdaki insana da saygı gösterilmeli bizim gibi düşünmüyor diye onu aşağılamak veya cahil muamelesi yapmak çok yanlış. Nasıl herşeyi kendimiz tercih edip yaşıyorsak, karşıdaki de tercih edip yaşıyor.

Ayrıca inançsız sanılan insanlar arasında sosyalisti de belirtmişsin ama onlar öyle sanılmıyor sosyalizmin muhafazakar sosyalizm diye bir türü de var.

0|0
    0|0
  • Sen dine cok takintilisin.

ataist ol, Hristiyan ol ya da e$cinsel ol, kumar oyna kime ne bize ne...

0|0
    0|0
    • Ben de aynısını diyorum... Size ne? :)

• amacsiz bir seyle me$gul oldugunu anlarsin umarim, saygi duymayi ögrenmen dilegi ile hoscakal.

• Saygı duyduğum şeyler var, korkmayın... Ama dinler bunların dışındadır...

Amacımı siz belirleyecek değilsiniz... Din de bana göre amaçsız... Şimdi boş bir insan mı oldunuz yani?

• bunu en çok yapan lardan biriside sensin yalnız inanç ya da inançsızlığınızı neden görüşlerinizin merkezi konumuna getiriyorsunuz?

diye sormuşsun bu sitede sorduğun soruların yarısı neredeyse inançsızlık üzerine

1|1
    0|0
    • Hayır,

O sorulara dikkat ederseniz dinleri eleştiriyorum...

"Kişiler o inaçta iseler, kesinlikle böyledirler" demiyorum...

• şahsen bir rahatsızlık duyduğum yok sorularından

ama yinede bu tip konularda birşey sorarken özen gösterilmesi taraftarıyım :)

iyi günler

• ...Şikayet etme hakları var... Zaten, provake edici olarak görülür ise, kaldırılır...

Problem?

• herkesin kendi hayatı beni ilgilendirmez. ister fahişe olsun ister başka bişey. bana zarar vermedikçe arkadaşım bile olur insan ayırmam. ama insanların kendilerine bakmadan başkalarını sürekli eleştirmesine gerçekten sinir oluyorum. her koyun kendi bacağından asılır arkadaş.

0|0
    0|0
  • Herkes gönlünce yaşar ama zararını görürsem uyarırım,devam ederse onun anlayacağı dilden karşılık veririm. "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" diyemem.

0|1
    0|0
    • Kime zararı?

• Farklı görüşte olan herhangi bir insana zararı olursa. yani tabi ki superman değilim tüm dünyaya yetişecek ama aynı görüşte olmayan bir yakınıma zararı olan kişiye ben de zarar veririm.

• Herkes istedgni düşünür ama herkes istedgni yapamaz

0|2
    1|0
    • İstediği sana zarar vermiyor ise ypabilir...

Seks yapmasının sana bir zararı olduğunu sanmıyorum...

• Hormon bozuklugu biyolojik hastalık

freuda göre psikoseksüel hastalık

1993 e kadar dünya saglık örgütüne kadar hastalık sayıldi

ama tabi birtakim siyasi amaç için çıkartıldı

• Hastalık olması için kişiye olan bir zararından bahsetmelisiniz...

• nedeni aptal önyargılar.

0|0
    0|1
  • bu ülke yobaaz ! kimsenın ınanclarına saygı duyulmaz.Eğer ınancın dıgerlerınden farklıysa dışlanırsın.Çok cahil kalmışız malesef.

0|2
    1|0
    • "Saygı duymamak" yobazlık değildir...

Eşcinselliğe de saygı duymak zorunda değilsiniz...

"Ensest fikrine" saygı duymadığınız da "yobaz" mı olursunuz?

Erkekler Ne Diyor 7

• her insanın kendine has farklı bir doğası vardır din mezhep ve siyasi düşünceler gibi farklılıklar her zaman olmuştu ve olacaktır nitekim her kesin tek ortak noktası kendi düşüncesi ve inancının en doğrusu olduğunu savunmasıdır

tek sorunumuz karşımızdakini olduğu gibi kabullenmek yerine illaki bir şeylerini değiştirmeye çalışıyoruz

0|0
    0|0
  • İnandığım şeyi hayatımın merkezine koymasam samimiyetsizlik yapmış olurum zaten normal olanı bu

Ayrıca bu ülkede örnek olarak verdiğin eşcinsellik fuhuş kumar gibi şeyler zaten yapılıyor demek ki bu konularda bir müdahale yok ama bunlara saygı duymamızı hoş karşılamamızı kimse bekleyemez tahammül gösterilir ama saygı göstermem

0|0
    0|0
  • Sen neden yaşadığın yerin kanunlarına uymak zorundasın?.Bu kanunları neden hayatına yansıtıyorsun?

0|0
    0|0
    • Siz zannediyor musunuz ki, yaşadığım her ülkenin kuralını savunuyorum...

Akla mantığa uymayanı çiğner ve reddederim... Eğer başkasına zararı yoksa... Sıkıntı yok...

• Oku ve gör.Sen bilim adamlarının rastlantısal hesaplarıyla ilgilen şimdilik.

Aslında benim vermek istediğim Newyorklu bilim adamlarının istatistiksel olarak çok daha geniş kapsamlı bilimsel deneyleriydi ama linki bulamadım.

• Sıkıntı yok... Kayaklarını dahi araştıracağım... 1 ay dahi alsa döneceğim buraya... :)

• benim hiç birine saygım yok

ama sorunda etmiyorum. konuyu polemige cevirmeden takılıyorum.

ve her dusunce sistemi diğerlerinden bir sistemi içinde barındırıyor.

0|0
    0|0
    • Bunu hatırlar iseniz ilk ben savundum, sizinle tartışırken: Her görüşten bir parça alarak -kısmen de olsa- kendi görüşeme sahip olabiliyorum...

Mutlak doğru diye birşey bilim de dahi (zira, hala bir nebze şüphe payı vardır ve bilimin gelişmesini sağlayan budur) yoktur...

• işte basit bulmayanlara soruyorum...

• helal demeye geldim dedim ve gidiyorum

0|0
    0|0
  • Bir beyine sadece din+zorbalık yüklersen;

Ne insanlığa

Ne sağduyuya

Ne vicdana

Ne de utanmaya arlanmaya yer kalmaz.

Nedeni bu.Fazla din kafalı olmak bünyeye zarar.

0|0
    1|0
  • İnancın düşüncelere yansıtılması kadar doğal ne olabilir? İnandığın değerler ve kurallarla yaşarsın ya da yaşamaya çalışırsın. Ben kendi değerlerimle kimseyi yargılamaya hakkım yok fakat OLMAZ derken kendim için olmaz sen ne yaparsan yap ayrıca olmaz diyeceğimi bile bile bana sorup sonrasında yobaz damgası vurmak ne kadar adil?

Ayrıca din siyaset felsefe ayrı değildir din bir yaşam biçimidir bütün herşeyi kapsar gerçekten tam manasıyla inananlar için...

0|0
    0|0
    • Başkalarının kalplerinin mühürlü olduğunu düşünenlerin beyinleri mühürlüdür... :)

O kitabı alıp okuduğunuzu sanmıyorum (Not: Bu yaptığım bir önyargıdır ve kuvvet ile ihtimal doğru bir yargıdır)...

Altın oran ile ilgili bir makale: link

• Beynimdeki inanç mührü umarım hiç açılmaz:) onu ben söylemiyorum inandığım kutsal kitapta yazıyor...

O kitabı alıp okumadım okudum da denedim sadece bir habere denk geldim dedim ne alaka?

Link i okudum makale nedir bir tanımına baksanız iyi olur...

• Popüler bilim makalesinin tanımına baksanız iyi olur...

İnanmak istediğiniz şey ne derse desin, siz inanmak için sebepler arayacaksınız... Dedikleri ne kadar saçma gelirse gelsin, siz yine "çevir kazı yanmasın" modunda olacaksınız...

Ben de bir gün o mührü kırar da inançtan düşünmeyi tercih etmeye geçeceğinizi umarım...

Yükleniyor...