Tesettürlüler gerçekten niye kapandıklarının bilincinde mi?

çoğu değil açık giyinen birini gördüm mü kınarlar kendi yaptıklarını görmezler örtündüysen hakkını ver ona göre yaşa bu tipler son zamanlarda çok çoğaldı ve gerçekten çekilmiyor sinir bozuyolar

Güncellemeler:
sadece böyle yapan bir kısım sözde kapalıları kast ettim

0|0
12|18

En İyi Kız Görüşü

• Niye kapandıklarının bilincinde olsalar ona göre davranırlar, taklidi imana sahip bu şekilde davranabiliyorlar.

0|1
    1|3

Erkekler Ne Diyor 18

• Bazısı bilincinde. Bazısı değil.

Bilinçli olarak örtmeyenler daha iyi. En azından ahmaklar, cahiller, bilmediklerinden ve düşünemediklerinden, kendilerine "din başı örtmektir" dendiği ya da onu da kapsar denildiği için giyinirler. Ve/veya aile baskısı ile... "Tesettürlüler" zaten anlayarak doğru dürüst bir çeviriden/mealden Kur'an okusalar kendilerinden tiksinirler. Kur'anda başı örtme diye bir emrin olmadığını da görürler. (Zira ilgili emir göğüsü örtün der, başı değil. Başörtüsü burada bir nesnedir...)

Bilinçli olarak örtenler ise baş örtüsünü pisliklerini örtmek için kalkan olarak kullananlar. "Bak ben dindarım" görünstüsünü bilinçli olarak vererek dini kullanarak çeşitli çıkarlar elde eden (sadece para değil, saygı bile bu çıkar kapsamına girer) riyakarlardır. Kur'an (maun suresinde) bu tip riyakarların esasda dininin olmadığını söyler. Bunlar namaz kılar, ama kıldıkları namazı riya ile, göstermelik olarak kılar. Mesela abdest bile almadan.

Kur'anda böyle bir emir yoktur, ama olsa dahi, Kur'andaki ana emirlerden önce yoruma dayalı ayetlerin peşine düştükleri için Kur'an onlara "kalbinde eğiklik hastalığı var" der. Yani geçelim...

Dini olarak, siyasilerin oyunlarına alet ettiği türban tam anlamı ile bir fitnedir ve büyük günahtır. Mümin bir müslüman bayan, o piş şeyi başına örtmek için kullanmaz. Olay bu kadar açık ve nettir.

(10 kere Kur'an okudum, ne dediğimi iyi biliyorum. Daha açıp 1 kere bile baştan sona Kur'an okumamış, daha Kur'anın ilk ayetindeki emri, OKUmayı yerine getirmemiş müslüman kardeşler atlamasın.)

1|0
    0|2
    • Senin gözün kör ise Kuran daha ne desin.

• Belli ki elinizdeki kaynak Kur'an-ı tercüme edeceğine atalar dininin geleneklerini Kur'an da varmış gibi göstermeye kalkıyor. Kolay gelsin şimdiden. Sevgiler.

• çok iyi yazmışsınız açıklamaya koca bir +1

• basini örtenınde nefsi var ortmeyenınde

Başını örttün o zaman nefsine uymamalisin yoksa düşüncesel yönden seni hadım ederiz.

Böyle saçma anlayış olur mu ya, fikir ve görüşün olur tamam da, aynı tesettürlü senin dediğinin değişik versiyonunu da sana söylüyor ona söylüyor.

Çok takıntı yaptınız bu konuya, insanın içi neyse odur. Herkes kendinden sorumludur.

Başını örtmüş kıçı memesi açık, ne diyeceksin ne yapabilirsin, tasvip etmiyorum o da bilincin de bazı şeylerin.

E benim başim açık senden imanliyim, o yüzden sen kaşarsın. Ne oldu özgürlüğe? Özgürlük adı altında kurulan bazı grup ve partiler hiç samimi görünmüyor.

Cut.

0|2
    0|0
  • çoğu aile baskısından kapanıyor... kendi ellerinde olsa kapanmazlar.. tabi kamuflaj olarak kullananda çok.. yazıkki hakkıyla kapanınada kötü imaj veriyorlar.. çok kul hakkı var üzerlerinde

0|0
    0|0
  • Ellette birçoğu bilincinde özelikle son zamanlarda.

Eskiden köyde ''ayıp'' gözüyle annelerinden öyle gördükleri için örterdi çoğu başörtüsü.Örtüneceği yerlerede dikkat etmezdi kısa kolu saçının yarısı gözüken gerdanı açık bir örtünme şekli olur çoğunun hala vardır onlardanda ben çok görüyorum en azından.

Şimdi de bilincinde olmadan örtünen var yok demiyorum ama fazla değil.Onlarda denildiği gibi baskı ile örtünen gruplardır.

Ama soruda olduğu gibi kınayan falan ben hiç rastlamadım türbanlıların türbansızlar umurunda bile değil.Çoğunlukla açık insanlar türbanlıları eleştiriyor.Size ne?

Burada çıkıpda ben görmedim hiç neden kapanmıyorsunuz diye soran türbanlı.

Soruyu soran sen neden kapanmadığının bilincinde misin?

İnanmıyorsan bile çıkıpda burada inananı sorgulama.

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

1|0
    0|0
  • tamamen kapanmayı tercih eden ,doğru olarak kapanmayı bilenler daha bilinçli dirler .kapanmanın nedenli önemli olduğunu bilirler .inaçları daha ileri ve dinimizi daha genel olarak bilirler

ama kapanma adabını doğru yapmayanlar genelde modern giyimli bayanları eleştirirler .cahillik be bilinçsizlik tir onların içinde oldukları durum .

0|1
    0|0
  • Soru başlığın yanlış ve genelleme içeriyor..Bir kısım tesettürlüler diyeceksin..Bu tiplerin çoğaldığı konusunda hem fikiriz gel gelelim kendisi kapalı olmadığı halde kapalının kendini bilmezliğinden dem vurup kendini teselli eden açık hatun sayısı da günden güne artmakta..

1|1
    0|0
  • Evet böyleleri var birde fotoğrafa tam tersinden bakmak lazım toplantılar düzenleyip kin ve nefret tohumu ekenleriniz var

0|0
    0|0
  • Arada istisnalar çıkıyor niye kapandığını bile bilmiyenler veya kapanıpta açık giyinenler.Bi insan kapanacaksa herşeyi kuralına göre yapmalı.

0|0
    0|0
  • Tesettürlülerle uğraşacağıza sokakta çıplak gezenler.

Erkekleri baştan çıkarmaya çalışanlar. Ne olacak oralara

Yoğunlaşın. Tesettürlü iyi kötü kapanmış. Siz onu bile yapamamışsınız

Birde yapana laf atıyorsunuz.tabii neden kapandığını dahi bilmeyen

Insanlar dahi vardır. Tamamen onları suçlamak da yanlış olur.

0|1
    0|0
    • iyi kötü kapanmışsa ona göre davransın

• Onun hesabını siz soramazsınız. Sadece Allah sorar.

Açıklar nasıl davranacağında özgür kapalılar sizin istediğiniz gibi mi

Davranacak. Kapalılar ın nefsi yokmu? Onlarında hataları olabilir.

• Herkes neyin ne olduğunun bilincinde

0|0
    0|0
  • kimse kimseyi yargılıyamaz kapanan kapanır açılan açılır her kul kendinden mehsuldur:)) neye karşıyımdır açık olanın kapalıyı kapalı olanında açığı eleştirmesi özgür bir ülke herkes istediği gibi yaşasın

0|0
    0|0
  • sana niye açtın diyen varmı? işine bak örtünen örtünsün veren versin, açılanda kendi ödesin günahını sana ne be!

0|0
    0|1
    • kime battı acaba bu özgürlükçü cevap, kime battıysa burdan ,istanbula köprü köprü viyadük vüyadük yollar boyunca beyinsiz kafalara girsin...

• bana batmadı canım eksiyi ben vermedim

• Ve o kadar gereksiz bir alınganlıkları var ki tesettürün T'sini ağzına alsan hemen ''Namussuz sen kendine bak,ahlaksız şey,Allah sizi ıslah etsin'' gibi saldırılarda bulunuyorlar.Ben o yüzden eleştirmiyorum artık ne hali varsa görsün herkes.

1|0
    0|1
    • az önceki iki salaktan esinlendim sorarken

• Farkettim :) Ama güncellemende ''sadece böyle yapanları kastettim'' de bence çok küfür edecekler yoksa...

• Şimdiki kapananların çoğu para için kapanıyo...

0|0
    0|1
  • Seni ne ilgilendirir?

0|0
    0|0
  • açıktan niye açıldıklarının bilincinde mi diye sormak ne kadar mantıklıysa bu soru da o kadar mantıklı..

0|0
    0|0
    • yani çok mantıklı

• derdim insanların giyimine karışmak değil soruyu anlamamışsın, iyi geceler

• :) kimse hiçbişeyin bilincinde değil ben soruyu anlamadım... Tamam sen herşeyi bilirsin, bütün sorular senden sorulur artık :)

• Doğrusu ben kapanmak olarak baş değil genel olarak kapalı olmalarını isterim. Sadece baş değil diğer yerler de kapalı olmalı. Bu sözü başı açık olanlar için de geçerli. Bacak, kalça gibi yerlerini hatlarını belli etmesinler...

0|0
    0|0
  • değil. sevenlerde vardır mutlaka ama çoğunun memnun olduklarını da sanmıyorum. çoğu aile baskısından dolayı takıyor ve bir süre sonra doğal olarak alışkanlığa dönüşüyor. insan alışkanlıklarından kopmak istemez.

keşke herkes özgür iradesini kullanarak karar verse ve keşke herkes özgür iradaye saygı duysa.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Kur'anda baş örtüsü ile ilgili açık ve net bir ayet yoktur. örtünmekten bahsedilmiştir. Kur'anı iyi kavrayan bir insan örtünmenin asıl nasıl başlayacağını çok iyi bilir.

Takva örtüsü en hayırlı örtüdür.. Sen iffetli değilsen, kendini baştan tırnağa örtmüşsün ne fark eder..

1|0
    0|1
  • Sen gibilere malzeme veriyorlar,arkalarından konuşuyorsunuz sayenizde günahlarından kurtuluyorlar.doğru yapıyorlar demiyorum ama pozitif bakalım en azından başını kapatmış.benim nefsim o kadarına bile izin vermiyor..parayla imanın kimde olduğu belli olmaz..

0|0
    0|0
  • 1.türbanlı makyaj yapamaz gezemez yapacaksa tam yapsın diyenler,acık olupta oruç tutup namaz kılmayandır:)

herkes önce kendine bakmalı

senin bu sorun bence tercih edilmedginin hırsı olabilir

açık degil çırılçıplak görüldümü açıklar bile kınar ki senin de böyle bir cevabın var

0|0
    0|0
  • Şu eleştirilerinizi herkesleştirip, genelleştirip durmayın bi.

0|2
    0|1
  • Bu kadar takilmayin su tesettur konusuna, ozgurlukcuyuz ne yaparsa yapsinlar, ne derlerse desinler.

0|0
    0|0
  • açıkçası kim kafasına ne örtüyo kim neresini açıyo beni ilgilendirmiyoda benim asıl sinirimi bozan başkalarını giyimlerine göre yargılama hakkını kendinde bulan lar

0|2
    1|1
  • Üsküdar'da gördüm. Türban takmış, dar pantolon giymiş, kalçalar lömbür lömbür ''ben buradayım heyyyo'' diye bağırıyor. Suratına ağır bir makyaj yapmış. Topuklu da giymiş. Dedim bu nedir ya :D

Ben asıl bunlar gülüyorum ^_^

1|0
    0|1
    • baş kapatıp kıç açıyolar, inanç tatmini şekerim.

• Peki ölü eti yemek anlamına gelen "gıybet" ne olacak.

Şimdi o insanın hakkına girdiniz. Onu biraz daha günah yükünden

Kurtardınız.

• bu gıybet değilki ortada olan bir gerçek

• sözde değil özde tesettür istiyoruz...:):)

kimseyi ırgalamaz diyorum herkes istediğini giysin çıksın..herkesin nefsi var onun ki bukadarını yapabiliyor demkki der geçerim...bence sende öyle yap...

0|0
    0|0
  • doğru tespit. birşey söylemiyorlar fakat o enerji buram buram normalden azıcık açık giyinilmişse diz üstü şort gibi..kot ve yarım kol t shirt te sorun yok.

0|0
    0|0
  • Herkes cennete gitsin istiyorlar o yüzden ^_^

0|0
    0|0
    • hahah aynen baş kapanınca cennete gidiliyor, başını kapat her boku ye sevap oluyor o zaman.

• bende neden türbanlılara karışılıyor anlamadım size ne e giyinirse giyinsin

açıklarda kıskanıyor cekemeyenlerde cunkü onlardan giyi giyiniyorlar

size ne kimin giyiminden günahı da ona kıyamet günü hesabını o verecek siz mi vereceksiniz

0|0
    0|0
Yükleniyor...